ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
ПОСТАНОВА
Іменем України
29 жовтня 2013 р. (о 14:57) Справа №801/9812/13-а
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Кірєєва Д.В., за участю секретаря Цатурян С.О., за участю представників сторін:
від позивача - ОСОБА_1, паспорт НОМЕР_3, довіреність № 2125 від 28.10.2013;
від відповідача - Котлярова О.В., посвідчення УКР № 052568, довіреність № 670/10/10-24 від 09.09.13 р.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3
до Євпаторійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів в АР Крим
про скасування податкового повідомлення-рішення № 0002042202 від 03.09.2013 р., рішення № 0002052202.
Суть спору: Фізична особа-підприємець ОСОБА_3 (далі-позивач) звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим з позовною заявою до Євпаторійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів в АР Крим (далі-відповідач) про скасування податкового повідомлення-рішення від 03.09.2013 року № 0002042202 про сплату 18 251,00 грн. штрафних (фінансових) санкцій та рішення від 03.09.2013 р. № 0002052202 про сплату 6 800,00 грн. штрафних (фінансових) санкцій.
Представник позивача у судовому засіданні 29.10.2013 року позовні вимоги підтримав у повному обсязі, надав пояснення по суті справи.
Представник відповідача у судовому засіданні 29.10.2013 року проти задоволення позову заперечував з підстав, викладених у письмових запереченнях на адміністративний позов.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, заслухавши представників сторін, суд
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_3 зареєстрований у якості фізичної особи-підприємця Виконавчим комітетом Євпаторійської міської ради АР Крим 10.12.2008 року, ідентифікаційний номер фізичної особи НОМЕР_4, місце проживання фізичної особи-підприємця: АДРЕСА_1, що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця серії НОМЕР_2 (а.с. 7).
Судом встановлено, що посадовими особами Головного управління Міндоходів в АР Крим на підставі наказу № 283 від 02.08.2013 року, направлень № 1314, № 1315 від 05.08.2013 року було проведено перевірку господарської одиниці магазину, розташованого за адресою: АДРЕСА_2 суб'єкта господарської діяльності ОСОБА_3.
За результатами вищенаведеної перевірки було складено акт фактичної перевірки № 000179/01-05-22-03/НОМЕР_4 від 20.08.2013 року, за висновками якого встановлено порушення п.п. 1, 2, 7, 9, 12 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» № 265/95-ВР від 06.07.1995 р., Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» № 481/95-ВР від 19.12.1995 р.
На підставі висновків акту фактичної перевірки № 000179/01-05-22-03/НОМЕР_4 від 20.08.2013 року Євпаторійською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів в АР Крим було прийнято податкове повідомлення-рішення № 0002042202 від 03.09.2013 року про застосування штрафних санкцій за порушення Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» у розмірі 18 261,00 грн. та рішення № 0002052202 від 03.09.2013 року про застосування штрафних санкцій за порушення Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» у розмірі 6 800,00 грн.
Не погодившись з податковим повідомленням-рішенням Євпаторійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів в АР Крим № 0002042202 від 03.09.2013 року та рішенням про застосування штрафних санкцій № 0002052202 від 03.09.2013 року, позивач оскаржив їх до суду.
Вирішуючи питання щодо обґрунтованості позовних вимог суд вважає, що у задоволенні позовних вимог належить відмовити з наступних підстав.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органу власних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст. 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинні дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного суб'єкта, встановлюючи чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії): 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України; суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Під час розгляду справи судом перевірено правомірність висновків відповідача щодо порушення позивачем вимог законодавства, та встановлено наступне.
Згідно з актом фактичної перевірки в ході перевірки встановлено незабезпечення щоденного друку фіскальних звітних чеків (Z-звітів) К/0034 за 01.06.2013 виконаний 02.06.2013 року о 00:22, № 0060 за 27.06.2013 р. виконаний 28.06.2013 р. о 00:13 в КОРО № 0105005824р/1 від 17.04.2013; продаж алкогольних напоїв на розлив (вино Сопераві 200 гр в одноразовій склянці - 14,25 грн. виробник ДП «Алушта», м. Алушта, пров. Іванова, 3, вино ординарне сортове столове сухе червоне (ДСТУ 4820074231171- штрих-код ДСТУ 4806:2007) для споживання на місці суб'єктом господарювання, що не має статусу суб'єкта господарювання громадського харчування; не ведення у порядку встановленому законодавством обліку товарних запасів за місцем реалізації, перевірці не надано накладні, податкові накладні згідно з відомістю обліку товарних запасів на загальну суму 8 789,50 грн.
Згідно з п.п. 1, 9, 12, 13 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» № 265/95-ВР від 06.07.1995 р. (далі - Закон № 265) суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій; вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг); забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
Статтею 17 Закону № 265 встановлена відповідальність за порушення вимог цього закону.
Відповідно до п. 1, п. 4 ст. 17 вищезазначеного закону за порушення вимог цього Закону до суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів доходів і зборів застосовуються фінансові санкції у таких розмірах: у разі встановлення протягом календарного року в ході перевірки факту: проведення розрахункових операцій з використанням реєстраторів розрахункових операцій або розрахункових книжок на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг); непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій з фіскальним режимом роботи; невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, зазначеній у денному звіті, а в разі використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня; нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки на окремому господарському об'єкті такого суб'єкта господарювання: вчинене вперше - 1 гривня; вчинене вдруге - 100 відсотків вартості проданих з порушеннями, встановленими цим підпунктом, товарів (послуг); за кожне наступне вчинене порушення - у п'ятикратному розмірі вартості проданих з порушеннями, встановленими цим підпунктом, товарів (послуг); двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його не зберігання.
Пунктом 177.10 ст. 177 ПК України встановлено, що фізичні особи - підприємці зобов'язані вести Книгу обліку доходів і витрат та мати підтверджуючі документи щодо походження товару. Форма Книги обліку доходів і витрат та порядок її ведення визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує, державну податкову і митну політику. Фізичні особи - підприємці застосовують реєстратори розрахункових операцій відповідно до Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".
Таким чином, фізичні особи-підприємці, які перебувають на загальній системі оподаткування, не звільняються від ведення обліку товарів та товарних запасів у сумарному виразі у Книзі обліку доходів та витрат на підставі первинних документів та через РРО.
Враховуючи вищевикладене, у разі якщо перевіркою фізичної особи-підприємця, який перебуває на загальній системі оподаткування, встановлюється порушення щодо порядку обліку товару та товарних запасів, то такий суб'єкт господарювання притягується до адміністративної відповідальності, а також до нього застосовуються фінансові санкції.
Відповідно до ст. 15-3 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» № 481/95-ВР від 19.12.1995 р. (далі - Закон № 481) продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці дозволяється тільки суб'єктам господарювання громадського харчування та спеціалізованим відділам, що мають статус суб'єктів господарювання громадського харчування, суб'єктів господарювання з універсальним асортиментом товарів.
Згідно з ч. 2 ст. 17 Закону № 481 до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: порушення вимог статті 153 цього Закону - 6800 гривень.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Докази в адміністративному судочинстві - це будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Позивачем не надано доказів, що спростовують факти, встановлені в ході перевірки господарської одиниці магазину, розташованого за адресою: м. Євпаторія, вул. Фрунзе, 8-Г, викладені в акті фактичної перевірки № 000179/01-05-22-03/НОМЕР_4 від 20.08.2013 року.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що висновки, викладені в акті фактичної перевірки № 000179/01-05-22-03/НОМЕР_4 від 20.08.2013 року щодо порушення позивачем вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» № 481/95-ВР від 19.12.1995 р. є обґрунтованими.
За таких умов, податкове повідомлення-рішення від 03.09.2013 року № 0002042202 та рішення про застосування фінансових санкцій від 03.09.2013 р. № 0002052202 є такими, що прийняті Євпаторійською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів в АР Крим правомірно, на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 94 КАС України якщо судовим рішенням позивачеві відмовлено у задоволенні позову повністю, сплачений ним судовій збір не повертається.
У судовому засіданні 29.10.2013 року оголошена вступна та резолютивна частина постанови, згідно зі ст. 160 КАСУ постанова складена у повному обсязі 01.11.2013 року.
Керуючись ст.ст.94, 158-163, 167 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову відмовити.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя підпис Кірєєв Д.В.