Копія
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 листопада 2013 року Справа №827/2597/13-а12 год. 58 хв.
місто Севастополь
Окружний адміністративний суд міста Севастополя у складі:
судді Кириленко О.О.,
секретар судового засідання Самойлова М.С.,
за участю представника позивача - Обухової А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом державної податкової інспекції у Гагарінському районі Головного управління Міндоходів у місті Севастополі до товариства з обмеженою відповідальністю "Трафік" про стягнення заборгованості, -
В С Т А Н О В И В :
У жовтні 2013 року державна податкова інспекція у Гагарінському районі Головного управління Міндоходів у місті Севастополі звернулась до Окружного адміністративного суду міста Севастополя з адміністративним позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "Трафік" про стягнення заборгованості перед бюджетом з земельного податку у загальному розмірі 158 034 гривень 17 копійок.
Позов обґрунтовано тим, що на момент подачі державною податковою інспекцією у Гагарінському районі Головного управління Міндоходів у місті Севастополі позовної заяви до суду, податковий борг відповідача перед бюджетом з земельного податку становить 158 034 гривні 17 копійок.
Представник позивача позовні вимоги підтримала у повному обсязі та наполягала на їх задоволенні.
Заслухавши доводи представника позивача, встановивши обставини справи, дослідивши докази, якими обґрунтовуються позовні вимоги, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що товариство з обмеженою відповідальністю "Трафік" зареєстровано як юридична особа рішенням Ленінської районної державної адміністрації у місті Севастополі від 28 грудня 1992 року та перебуває на податковому обліку в державній податковій інспекції у Гагарінському районі Головного управління Міндоходів у місті Севастополі з 30 грудня 1994 року.
Відповідно до абзацу першого пункту 1.1 статті 1 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Підпунктом 9.1.10 пункту 9.1 статті 9 Кодексу передбачено що, до загальнодержавних належать такі податки та збори як плата за землю.
Відповідно до пункту 15.1 статті 15 Кодексу платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи (підпункт 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Кодексу).
Відповідно до статті 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Згідно з пунктом 269.1 статті 269 Кодексу платниками податку з плати за землю є: власники земельних ділянок, земельних часток (паїв); землекористувачі.
Об'єктами оподаткування є: земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні (підпункт 270.1.1 пункту 270.1 статті 270 Кодексу).
Товариство з обмеженою відповідальністю "Трафік" є платником земельного податку на підставі державного акту на право постійного користування землею для обслуговування комплексу "Універмаг Центральний" по вул. Вакуленчука, 2 від 18 серпня 2000 року № ІІ-КМ 005912.
Відповідно до пункту 288.7 статті 288 Кодексу податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285 - 287 цього розділу.
Пунктом 286.2 статті 286 Кодексу (у відповідній редакції) передбачено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Згідно з пунктом "в" частини першої статті 96 Земельного кодексу України землекористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.
Відповідно до пункту 287.3 статті 287 Кодексу податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
06 лютого 2012 року відповідач надав до державної податкової інспекції у Гагарінському районі міста Севастополя Державної податкової служби податкову декларацію № 442 з плати за землю на 2012 рік, згідно з якою річна сума земельного податку на 2012 рік склала 54 252 гривні 77 копійок, тобто щомісячне нарахування склало за січень - 4 521 гривню 11 копійок, лютий-грудень - 4 521 гривню 06 копійок.
Станом на 16 жовтня 2013 року залишок несплаченої суми за декларацією від 06 лютого 2012 року № 442 складає 28 978 гривень 94 копійки.
25 жовтня 2012 року відповідач надав до державної податкової інспекції у Гагарінському районі міста Севастополя Державної податкової служби уточнюючу податкову декларацію № 31081 з плати за землю на 2012 рік, згідно з якою річна сума земельного податку на 2012 рік збільшена з 54 252 гривень 77 копійок до 92 109 гривень 02 копійок, тобто щомісячне збільшення податкового зобов'язання склало за січень - 3 154 гривні 66 копійок, лютий-грудень по 3 154 гривні 69 копійок.
Залишок несплаченої суми з орендної плати за землю по уточнюючій декларації від 25 жовтня 2012 року № 31081 станом на 16 жовтня 2013 року становить 37 856 гривень 25 копійок.
05 лютого 2013 року відповідач надав до позивача податкову декларацію № 1026 з плати за землю на 2013 рік, згідно з якою річна сума земельного податку на 2013 рік склала 92 109 гривень 02 копійки, тобто щомісячне нарахування склало за січень - 7 675 гривень 77 копійок, лютий-грудень по 7 675 гривень 75 копійок.
Відповідач не сплачує самостійно нараховане податкове зобов'язання з земельного податку з січня 2013 року по серпень 2013 року, що привело до виникнення податкового боргу по податковій декларації від 05 лютого 2013 року № 1026 у розмірі 61 406 гривень 02 копійок.
03 липня 2012 року співробітниками державної податкової інспекції у Гагарінському районі міста Севастополя Державної податкової служби було проведено перевірку відповідача щодо питань своєчасності погашення погодженого податкового зобов'язання по земельному податку за січень - липень 2010 року. За результатами перевірки складено акт від 03 липня 2012 року № 545/10/15-417/24876659.
Перевіркою встановлено порушення відповідачем вимог підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", пункту 287.3 статті 287 Кодексу, що виразилось у порушенні граничного строку сплати суми податкового зобов'язання з земельного податку з затримкою більше 30 календарних днів сплати суми грошового зобов'язання у розмірі 31 647 гривень 42 копійок.
На підставі акту перевірки, державною податковою інспекцією у Гагарінському районі міста Севастополя Державної податкової служби до відповідача було прийнято податкове повідомлення-рішення від 08 серпня 2012 року № 0002720154 про застосування штрафних (фінансових) санкцій з земельного податку у розмір 6 329 гривень 48 копійок, яке було направлено відповідачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення та було повернуто на адресу позивача з відміткою "за закінченням терміну зберігання".
Податкове повідомлення-рішення від 08 серпня 2012 року № 0002720154 відповідачем у судовому порядку оскаржено не було.
26 грудня 2012 року співробітниками державної податкової інспекції у Гагарінському районі міста Севастополя Державної податкової служби було проведено перевірку відповідача щодо питань своєчасності погашення погодженого податкового зобов'язання по земельному податку за серпень-вересня 2010 року. За результатами перевірки складено акт від 26 грудня 2012 року № 1758/10/15-417/24876659.
Перевіркою встановлено порушення відповідачем вимог підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", пункту 287.3 статі 287 Кодексу, що виразилось у порушенні граничного строку сплати суми грошового зобов'язання з земельного податку з затримкою більше 30 календарних днів сплати суми грошового зобов'язання у розмірі 9 042 гривень 12 копійок.
На підставі акту перевірки, державною податковою інспекцією у Гагарінському районі міста Севастополя Державної податкової служби до відповідача було прийнято податкове повідомлення-рішення від 09 січня 2013 року № 0000070154 про застосування штрафних (фінансових) санкцій з земельного податку у розмірі 1 808 гривень 43 копійок, яке було направлено відповідачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення та було повернуто на адресу позивача з відміткою "за закінченням терміну зберігання".
Податкове повідомлення-ішення від 09 січня 2013 року № 0000070154 відповідачем у судовому порядку оскаржено не було.
Крім того, відповідачем самостійно нараховано штрафну санкцію за подачу уточнюючої декларації від 25 жовтня 2010 року № 31081 у розмір 757 гривень 13 копійок, а також пеню у розмір 931 гривні 22 копійок.
Також за несвоєчасну сплату податкового зобов'язання з земельного податку, відповідачу було нараховано пеню у розмірі 19 966 гривень 70 копійок.
Так, загальна сума заборгованості відповідача перед бюджетом з земельного податку становить 158 034 гривні 17 копійок, яка до теперішнього часу у добровільному порядку не сплачена.
Відповідно до пункту 54.1 статті 54 Кодексу крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Згідно з пунктом 57.3 статті 57 Кодексу у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Відповідно до підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Кодексу податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Згідно з пунктом 59.1 статті 59 Кодексу у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Відповідно до підпункту 6.2.1 пункту 6.2 статті 6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (закон втратив чинність з 01 січня 2011 року згідно з Податковим кодексом України від 02 грудня 2010 року) у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Державною податковою інспекцією у Гагарінському районі міста Севастополя платнику податків виставлені перша та друга податкові вимоги від 04 червня 2007 року № 1/143 та від 17 липня 2007 року № 2/176, що були направлені відповідачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення та були отримані ним 14 червня 2007 року та 27 липня 2007 року відповідно.
Згідно з пунктом 59.5 статті 59 Кодексу у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення..
Пунктом 87.2 статті 87 Кодексу передбачено що, джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Згідно з пунктом 95.1 статті 95 Кодексу контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Відповідно до абзацу першого пункту 95.3 статті 95 Кодексу стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини
Згідно з пунктом 95.4 статті 95 Кодексу контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини (підпункт 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 Кодексу).
Підпунктом 20.1.19 пункту 20.1 статті 20 Кодексу контролюючі органи мають право: застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи; стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.
Таким чином, суд дійшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог та наявність підстав для їх задоволення.
Керуючись статтями 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
П О С Т А Н О В И В :
Позов задовольнити.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Трафік" в доход місцевого бюджету Гагарінського району міста Севастополя заборгованість перед бюджетом із земельного податку у розмірі 158 034 (сто п'ятдесят вісім тисяч тридцять чотири) гривень 17 копійок з рахунків у банках, обслуговуючих товариство з обмеженою відповідальністю "Трафік".
Постанова може бути оскаржена у строки і порядку встановленими частинами першою, другою статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя(підпис) О.О. Кириленко
Постанову складено у повному обсязі
11 листопада 2013 року
З оригіналом згідно
Суддя О.О. Кириленко