Постанова № 35272098, 24.10.2013, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.10.2013
Номер справи
804/12798/13-а
Номер документу
35272098
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 жовтня 2013 р. Справа № 804/12798/13-а Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді -Рищенко А. Ю., при секретарі судового засідання - Шайді О.В., за участю: представників позивача - представника відповідача - Лещенко Н.В., Породько Ю.І., Немченко К.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за позовом Приватного багатопрофільного підприємства «Енерго-Імпекс» до Лівобережної об'єднаної державної податкової інспекції м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області про скасування податкового повідомлення-рішення від 03.04.2013 року № 0001231505, -

ВСТАНОВИВ:

30.09.2013 року Приватне багатопрофільне підприємство «Енерго-Імпекс» звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Лівобережної об'єднаної державної податкової інспекції м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області про скасування податкового повідомлення-рішення від 03.04.2013 року № 0001231505.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що за результатами проведеної камеральної перевірки Приватного багатопрофільного підприємства «Енерго-Імпекс» щодо своєчасності сплати податку на прибуток до бюджету відповідачем були зроблені протиправні висновки щодо порушення п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України, а саме: несвоєчасно було сплачено узгоджену суму грошового зобов'язання з податку на прибуток в розмірі 23 259, 54 грн. за 2012 рік, з урахуванням чого і було винесене спірне податкове повідомлення-рішення від 03.04.2013 року № 0001231505. Адже відповідач не врахував той факт, що фактична сплата позивачем суми податку на прибуток відбулась в межах строків, встановлених чинним законодавством: 11.02.2013 року згідно платіжного доручення № 4 було перераховано до бюджету податку на прибуток за 2012 рік в розмірі 23 575, 00 грн. Та не прийняв до уваги те, що позивач заздалегідь листом повідомив відповідача про наявність помилки у написанні номеру рахунку призначення платежу у платіжному дорученні № 4 від 11.02.2013 року, хоча призначення платежу «податок на прибуток за 2012 рік» - було зазначено вірно. Позивач також акцентує увагу на тому, що сплата авансових платежів у лютому 2013 року для Приватного багатопрофільного підприємства «Енерго-Імпекс» не передбачена, а податковий орган взагалі не звернув на це уваги та виніс протиправне податкове повідомлення-рішення від 03.04.2013 року № 0001231505, відповідно до якого зробив безпідставне, помилкове визначення розміру 10% штрафу від 23 259, 54 грн. у сумі - 2 325, 95 грн.

Просить суд: скасувати податкове повідомлення-рішення від 03.04.2013 року № 0001231505, яким зобов'язано Приватне багатопрофільне підприємство «Енерго-Імпекс» (ідентифікаційний код юридичної особи - 13419447) сплатити штраф у сумі 2 325, 95 грн. з податку на прибуток приватних підприємств.

В судовому засіданні представники позивача позов підтримали повністю та пояснили обставини справи таким чином, як вони викладені вище.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав у повному обсязі та пояснив, що за результатами проведеної камеральної перевірки було встановлено порушення позивачем граничних строків сплати самостійно визначених податкових зобов'язань з податку на прибуток приватних підприємств. Так, податок на прибуток в сумі - 29 575, 00 грн. по строку сплати - 19.02.2013 року фактично сплачено - 28.02.2012 року із затримкою строків сплати на 9 днів. Тому, податковим органом і було винесене оскаржуване податкове повідомлення-рішення щодо накладення на позивача штрафу у розмірі - 2 325, 95 грн.

Суд, заслухавши пояснення сторін, вивчивши наявні у справі докази та оцінивши їх у сукупності, вважає необхідним задовольнити даний адміністративний позов повністю з наступних підстав.

Згідно копії довідки серії АА за № 650518 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, копії Свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи 28.05.1991 року виконавчим комітетом Дніпропетровської міської ради була здійснена державна реєстрація юридичної особи - Приватного багатопрофільного підприємства «Енерго-Імпекс» (ідентифікаційний код юридичної особи - 13419447) (далі за текстом - ПБП «Енерго-Імпекс»). Видами діяльності за КВЕД-2010 є електромонтажні роботи, будівництво інших споруд, монтаж водопровідних мереж, систем опалення та кондиціонування, інші будівельно-монтажні роботи, надання в оренду будівельних машин і устаткування, допоміжне обслуговування наземного транспорту.

Також ПБП «Енерго-Імпекс» є платником податку на додану вартість, що вбачається з копії свідоцтва № 04649278 серії НВ № 612231 про реєстрацію платника податку на додану вартість з 27.06.1997 року.

Згідно даних акту камеральної перевірки своєчасності сплати податку на прибуток до бюджету від 20.03.2013 року за № 1186/15-1/13419447 Лівобережною міжрайонною державною податковою інспекцією м. Дніпропетровська Дніпропетровської області Державної податкової служби 20.03.2013 року була проведена камеральна перевірка ПБП «Енерго-Імпекс» з питання несвоєчасності сплати узгодженої суми грошового зобов'язання з податку на прибуток приватних підприємств.

Вказана перевірка була проведена на підставі пп. 75.1.1 п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України.

Проведеною перевіркою було встановлено, що на порушення пп. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16, п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України ПБП «Енерго-Імпекс» несвоєчасно було сплачено узгоджену суму грошового зобов'язання протягом строку, визначеного Податковим кодексом України. Так, згідно поданої податкової декларації з податку на прибуток № 9086308813 від 01.02.2013 року за 2012 рік сума самостійно встановленого узгодженого грошового зобов'язання з податку на прибуток приватних підприємств визначена позивачем у сумі - 29 575, 00 грн., граничний термін сплати - 19.02.2013 року. Згідно даних акту перевірки датою фактичної сплати боргу податковий орган вважає - 28.02.2013 року - дату платіжного доручення № 403 від 28.02.2013 року, яке підтверджує факт перерахування коштів з одного бюджетного рахунку на інший у сумі - 23 259, 54 грн., тобто із затримкою у 9 календарних днів. Відповідно розрахунку від 20.03.2013 року відповідач нарахував ПБП «Енерго-Імпекс» суму штрафної санкції у розмірі 2 325, 95 грн. з розрахунку 10 % від суми сплаченого із затримкою боргу, а саме: дата нарахування - 19.02.2013 року, дата сплати - 28.02.2013 року - 9 календарних днів затримки.

З урахуванням таких висновків Лівобережна міжрайонна державна податкова інспекція м. Дніпропетровська Дніпропетровської області Державної податкової служби винесла оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 03.04.2013 року за № 0001231505, відповідно до якого позивачу нарахована штрафна санкція - 2 325, 95 грн.

Однак, ПБП «Енерго-Імпекс» не погодилось із винесеним податковим повідомленням-рішенням відповідача, тому розпочало процедуру адміністративного оскарження такого. Рішенням Міністерства доходів і зборів України від 27.08.2013 року № 9639/6/99-99-10-01-15 було залишено без змін прийняте податкове повідомлення-рішення, а скаргу - без задоволення. Тому, позивач, бажаючи захистити його порушене право звертається до суду щодо захисту такого.

На виконання постанови Кабінету Міністрів України «Про утворення територіальних органів Міністерства доходів і зборів» від 20.03.2013 року № 229, наказу Міністерства доходів і зборів «Про організацію утворення територіальних органів Міністерства доходів і зборів» від 16.04.2013 року № 41, на підставі Положення про Лівобережну об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міністерства доходів і зборів у Дніпропетровській області, затвердженим наказом Міністерства доходів і зборів від 17.04.2013 року № 46 було утворено нову юридичну особу публічного права - Лівобережну об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області, яка є правонаступником Лівобережної міжрайонної державної податкової інспекції м. Дніпропетровська Дніпропетровської області Державної податкової служби України.

Отже, предметом доказування в даній адміністративній справі є правомірність/неправомірність винесеного Лівобережною об'єднаною державною податковою інспекцією м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області податкового повідомлення-рішення від 03.04.2013 року за № 0001231505.

У своєму акті перевірки відповідач посилається на положення пп. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16, п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України.

Так, відповідно до вказаних норм платник податків зобов'язаний в тому числі сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

А штраф податкова інспекція розрахувала виходячи з положень ст. 126 Податкового кодексу України та строку затримки сплаченого податкового боргу ПБП «Енерго-Імпекс» на думку відповідача - на 9 календарних днів.

Відповідно до норми п. 126.1 ст. 126 Податкового кодексу України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання та/або авансових внесків з податку на прибуток підприємств протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу.

З матеріалів справи вбачається, що 11.02.2013 року на підставі платіжного доручення № 4 від 11.02.2013 року ПБП «Енерго-Імпекс» було перераховано до державного бюджету податку на прибуток приватних підприємств за 2012 рік в розмірі - 23 575, 00 грн. Однак, згодом позивачем було з'ясовано, що у вказаному платіжному дорученні ним було помилково зазначено рахунок для зарахування коштів, а саме: замість вірного рахунку - № 31111009700010 було зазначено невірний рахунок - № 31118165700010, який передбачено для сплати авансових платежів з податку на прибуток приватних підприємств, а призначення платежу - податок на прибуток за 2012 рік - зазначено вірно. Тому, враховуючи вказані обставини позивач звернувся до податкового органу із листом від 13.02.2013 року з вимогою здійснити перерахування сплаченої суми податку на прибуток за 2012 рік з невірного рахунку на вірний із зазначенням такого. На що відповідач відреагував відповідним актом від 28.02.2013 року, згідно якого і здійснив вказаний перерахунок коштів у розмірі 23 575, 00 грн. При цьому, врахував що фактична сплата позивачем вказаного грошового зобов'язання відбулась саме - 28.02.2013 року, тобто з моменту проведення ним відповідного перерахування коштів з невірного рахунку на вірний.

Однак, суд зазначає, що згідно ст. 9 Податкового кодексу України до загальнодержавних належить, зокрема, податок на прибуток підприємств.

Положеннями ч. 5 ст. 45, ч. 2 ст. 78, ст. 43 Бюджетного кодексу України визначено, що податки і збори (обов'язкові платежі) та інші доходи державного бюджету визнаються зарахованими до державного бюджету з дня зарахування на єдиний казначейський рахунок.

Казначейське обслуговування місцевих бюджетів здійснюється органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, відповідно до статті 43 цього Кодексу.

При виконанні державного бюджету і місцевих бюджетів застосовується казначейське обслуговування бюджетних коштів. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, забезпечує казначейське обслуговування бюджетних коштів на основі ведення єдиного казначейського рахунку, відкритого у Національному банку України.

Казначейське обслуговування бюджетних коштів передбачає:

1) розрахунково-касове обслуговування розпорядників і одержувачів бюджетних коштів, а також інших клієнтів відповідно до законодавства;

2) контроль за здійсненням бюджетних повноважень при зарахуванні надходжень бюджету, взятті бюджетних зобов'язань розпорядниками бюджетних коштів та здійсненні платежів за цими зобов'язаннями;

3) ведення бухгалтерського обліку і складання звітності про виконання бюджетів з дотриманням національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку;

4) здійснення інших операцій з бюджетними коштами.

В органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, бюджетним установам відкриваються рахунки у встановленому законодавством порядку.

Відповідно до п. 57.1 ст. 57, п. 87.1 ст. 87 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Платники податку на прибуток (крім новостворених, виробників сільськогосподарської продукції, неприбуткових установ (організацій) та платників податків, у яких доходи, що враховуються при визначенні об'єкта оподаткування, за останній річний звітний податковий період не перевищують 10 мільйонів гривень) щомісяця сплачують авансовий внесок з податку на прибуток у порядку і в строки, які встановлені для місячного податкового періоду, у розмірі не менше 1/12 нарахованої до сплати суми податку за попередній звітний (податковий) рік без подання податкової декларації.

Джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.

Сплата грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків з відповідного платежу може бути здійснена також за рахунок надміру сплачених сум такого платежу (без заяви платника) або за рахунок помилково та/або надміру сплачених сум з інших платежів (на підставі відповідної заяви платника) до відповідних бюджетів.

Пунктом 2 підрозділу 4 розділу ХХ Податкового кодексу України визначено, що з дати набрання чинності розділом III цього Кодексу платники податку на прибуток підприємств складають наростаючим підсумком та подають декларацію з податку на прибуток за такі звітні податкові періоди: другий квартал, другий і третій квартали та другий - четвертий квартали 2011 року.

Платники податку на прибуток підприємств, які починаючи з 2013 року подають річну податкову декларацію відповідно до пункту 57.1 статті 57 цього Кодексу, сплачують у січні - лютому 2013 року авансовий внесок з цього податку у розмірі 1/9 податку на прибуток, нарахованого у податковій звітності за дев'ять місяців 2012 року, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Отже, для ПБП «Енерго-Імпекс» сплата авансових платежів у лютому 2013 року - не передбачена, тому грошові кошти, які надійшли на поточний рахунок, призначений для сплати авансових платежів з податку на прибуток були та є надмірно сплаченими, у зв'язку із чим підлягали б зарахуванню в рахунок сплати поточних зобов'язань з податку на прибуток за 2012 рік. Однак, відповідач дійшов хибних висновків щодо цього. Тому, суд вважає, що позивач вірно визначився щодо дати зарахування сплаченої суми податку на прибуток приватного підприємства за 2012 рік згідно платіжного доручення від 11.02.2013 року № 4 на суму 23 575, 00 грн. - 11.02.2013 року, а не як зазначає відповідач - 28.02.2013 року, тобто на його думку з моменту перерахування сплаченої суми з одного рахунку на інший рахунок, при вірному призначенні платежу - податок на прибуток за 2012 рік.

З урахуванням вищевикладеного суд вважає, що позовні вимоги Приватного багатопрофільного підприємства «Енерго-Імпекс» є обґрунтованими та підлягають задоволенню повністю, а винесене повідомлення-рішення від 03.04.2013 року № 0001231505, яким зобов'язано Приватне багатопрофільне підприємство «Енерго-Імпекс» (ідентифікаційний код юридичної особи - 13419447) сплатити штраф у сумі 2 325, 95 грн. з податку на прибуток приватних підприємств - є таким, що підлягає скасуванню.

Також суд зазначає, що відповідно до вимог ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Положеннями ст. 87 КАС України передбачено, що судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати і звільнення від сплати встановлюються законом.

На підтвердження сплати судового збору за подання адміністративного позову майнового характеру позивач надав суду оригінал платіжного доручення № 1097 від 27.09.2013 року на суму 114, 71 грн.

Отже, суд вважає за необхідне присудити на користь позивача, який не є суб'єктом владних повноважень з Державного бюджету України суму судового збору у розмірі 114, 71 грн.

Таким чином, суд приходить до висновку, що даний адміністративний позов підлягає задоволенню повністю.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 10, 12, 60, 86, 160, 161, 163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Приватного багатопрофільного підприємства «Енерго-Імпекс» до Лівобережної об'єднаної державної податкової інспекції м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області про скасування податкового повідомлення-рішення від 03.04.2013 року № 0001231505 - задовольнити повністю.

Скасувати податкове повідомлення-рішення від 03.04.2013 року № 0001231505, яким зобов'язано Приватне багатопрофільне підприємство «Енерго-Імпекс» (ідентифікаційний код юридичної особи - 13419447) сплатити штраф у сумі 2 325, 95 грн. з податку на прибуток приватних підприємств.

Присудити з Державного бюджету України на користь Приватного багатопрофільного підприємства «Енерго-Імпекс» (ідентифікаційний код юридичної особи - 13419447) суму судового збору у розмірі 114, 71 грн. (сто чотирнадцять гривень 71 копійка).

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі відкладення виготовлення постанови в повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкт владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови.

Повний текст постанови складений 25.10.2013 року.

Суддя А.Ю. Рищенко