Справа № 286/6684/13-а
У Х В А Л А
18 листопада 2013 року м. Овруч
Овруцький районний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді Невмержицького С. С.
з секретарем Аврамчук Л. В.,
розглянувши заяву головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Головного управління юстиції у Житомирській області про зміну способу і порядку виконання рішення , -
В С Т А Н О В И В:
17.10.2013 року до суду надійшла заява головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Головного управління юстиції у Житомирській області про зміну способу і порядку виконання у виконавчому провадженні виконавчого листа № 2а-10094/11 від 19.03.2013 року виданого Овруцьким районним судом Житомирської області про зобов'язання головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести донарахування та виплату ОСОБА_1 за період з 01.10.2010 року по 31.03.2011 року підвищення до пенсії, як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення в розмірі, визначеному ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що дорівнює двом мінімальним заробітним платам, розмір якої визначено Законами України «Про Державний бюджет України на 2010 рік» та « Про Державний бюджет України на 2011 рік» щомісячно, за період з 01.10.2010 року по 30.04.2011 року додаткової пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі, визначеному ст.51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що дорівнює 25 % мінімальної пенсії за віком, яка визначається мінімальним прожитковим мінімумом для непрацездатних осіб, встановленим Законами України "Про Державний бюджет України на 2010 рік", "Про Державний бюджет України на 2011 рік", щомісячно - на стягнення з головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на користь ОСОБА_1 заборгованість, передбачену ст.39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», загальній сумі 11405,17 грн.
Заявник в судове засідання не з'явився, про час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, однак в заяві просить суд розглянути без їхньої участі.
Стягувач в судове засідання не з'явився, про час та місце судового розгляду повідомлений належним чином.
Боржник в судове засідання не з'явився, про час та місце судового розгляду повідомлений належним чином.
Неявка заявника, стягувача та боржника не перешкоджає розгляду заяви.
Суд, перевіривши матеріали справи, встановив наступне.
Постановою Овруцького районного суду від 01.08.2011 року по справі № 2а-10094/11 за позовом ОСОБА_1 до головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про зобов'язання вчинення дій щодо нарахування коштів, передбачених Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» було зобов'язано головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести донарахування та виплату ОСОБА_1 за період з 01.10.2010 року по 31.03.2011 року підвищення до пенсії, як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення в розмірі, визначеному ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що дорівнює двом мінімальним заробітним платам, розмір якої визначено Законами України «Про Державний бюджет України на 2010 рік» та « Про Державний бюджет України на 2011 рік» щомісячно, за період з 01.10.2010 року по 30.04.2011 року додаткової пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі, визначеному ст.51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що дорівнює 25 % мінімальної пенсії за віком, яка визначається мінімальним прожитковим мінімумом для непрацездатних осіб, встановленим Законами України "Про Державний бюджет України на 2010 рік", "Про Державний бюджет України на 2011 рік", щомісячно .
Ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 23 січня 2013 року апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області залишено без задоволення, а постанову Овруцького районного суду Житомирської області від 01 серпня 2011 року без змін.
На виконанні у відділі примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області перебуває виконавчий лист № 2а-10094/11 від 19.03.2013 року по зобов'язанню головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести донарахування та виплату ОСОБА_1 за період з 01.10.2010 року по 31.03.2011 року підвищення до пенсії, як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення в розмірі, визначеному ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що дорівнює двом мінімальним заробітним платам, розмір якої визначено Законами України «Про Державний бюджет України на 2010 рік» та « Про Державний бюджет України на 2011 рік» щомісячно, за період з 01.10.2010 року по 30.04.2011 року додаткової пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі, визначеному ст.51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що дорівнює 25 % мінімальної пенсії за віком, яка визначається мінімальним прожитковим мінімумом для непрацездатних осіб, встановленим Законами України "Про Державний бюджет України на 2010 рік", "Про Державний бюджет України на 2011 рік", щомісячно .
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області на виконання постанови про відкриття виконавчого провадження ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії згідно рішення Овруцького районного суду у відповідності до ст.ст.39,51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та доплата перерахованих сум в розмірі 11405,17 грн. буде проведена при надходженні фінансування з Державного бюджету.
Відповідно до частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Частиною 2 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд розглядає питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або сторони виконавчого провадження, що звернулися із поданням (заявою), та осіб, які беруть участь у справі, та у виняткових випадках може відстрочити або розстрочити виконання, змінити чи встановити спосіб і порядок виконання рішення.
З огляду на зазначене очевидна неможливість виконання постанови суду у визначений судом спосіб, при чому з урахуванням ст.263 КАС України, існують обставини, які вказують на складність виконання судового рішення протягом тривалого часу, яке не виконується.
З 1 січня 2013 року набрав чинності Закон України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень». Відповідно до статті 3 якого виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється Державною казначейською службою України в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків державного органу, а в разі відсутності у зазначеного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Виходячи з положень Закону України « Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» та приписів Порядку затвердженого на виконання цього Закону Постановою Кабінету Міністрі України від 3 серпня 2011 року № 845, органи Казначейства на теперішній час не мають повноважень для зобов'язання іншого органу вчинити певні дії та можливості прийняти до виконання виконавчий документ без зазначення про стягнення з державного органу конкретної суми коштів.
Аналізуючи викладене із поданням державного виконавця по даній справі, суд зазначає, що в поданні державного виконавця про зміну способу і порядку виконання рішення відсутні посилання на обставини, що ускладнюють виконання рішення суду. Тобто, в судовому засіданні не знайшло підтвердження дотримання державним виконавцем вимоги ст. 30 Закону України «Про виконавче провадження» в якій зазначається, що державний виконавець зобов'язаний провести виконавчі дії з виконання рішення немайного характеру у двомісячний строк.
Окрім того, посилання державного виконавця на ст. 7 Закону України « Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» є безпідставним.
В ч.2 ст. 7 Закону України « Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» зазначається, що у разі якщо рішення суду, зазначені в частині першій цієї статті, не виконано протягом двох місяців з дня винесення постанови про відкриття виконавчого провадження, крім випадків, коли стягувач перешкоджає провадженню виконавчих дій, державний виконавець зобов'язаний звернутися до суду із заявою про зміну способу і порядку виконання рішення.
Відповідно до копії постанови про відкриття виконавчого провадження, 19 вересня 2013 року державним виконавцем Паламарчук П.В. відкрите виконавче провадження з виконання виконавчого листа №2а-10094/11 виданого 19.03.2013 року Овруцьким районним судом.
Подання про зміну способу та порядку виконання у виконавчому провадженні з виконання виконавчого листа №2а-10094/11 від 19.03.2013 року зареєстроване 09.10.2013 року за вих.. №3.4./44024.
Як наслідок цього державний виконавець не провів всі необхідні виконавчі дії та не дотримався строків здійснення виконавчого провадження, щодо виконання рішення суду.
З огляду на зазначене, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні подання.
На підставі ст.30 Закону України « Про виконавче провадження», ст. 7 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», керуючись ст.263 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В:
В задоволенні подання головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Головного управління юстиції у Житомирській області про зміну способу та порядку виконання у виконавчому провадженні з виконання виконавчого листа №2а-10094/11 від 19.03.2013 року відмовити за безпідставністю.
Ухвала може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Овруцький районний суд Житомирської області шляхом подання апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя С. С. Невмержицький