Копія
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 листопада 2013 р. Справа № 818/8310/13-a
Суддя Сумського окружного адміністративного суду Кравченко Є.Д., розглянувши в порядку скороченого провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Глухівського міськрайонного центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення коштів,-
В С Т А Н О В И В:
Глухівський міськрайонний центр зайнятості (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить стягнути ОСОБА_1 (далі - відповідач) кошти, отримані як грошова допомога по безробіттю у розмірі 1 403, 86 грн. Свої вимоги мотивує тим, що відповідач, який надав недостовірні відомості позивачу, незаконно отримав допомогу по безробіттю, яка підлягає поверненню.
У судове засідання представник позивача не прибув, 11.11.2013 подав до суду заяву, відповідно до якої просить розглянути справу без його участі (а.с. 22).
Відповідач в судове засідання повторно не з'явився, про день, час і місце розгляду справи був повідомлений належним чином за останнім відомим місцем проживання, заперечень стосовно позовних вимог не надсилав.
Тому, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності осіб, які беруть участь у справі за наявними у ній доказами.
Враховуючи неявку в судове засідання всіх осіб, які приймають участь у справі, фіксування судового засідання по справі за допомогою звукозаписувального пристрою згідно ст.ст. 12, 41 КАС України не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що відповідач звернувся до позивача, де спеціалістом центру зайнятості була заповнена персональна картка від 26.02.2013 № 185413022600006 та особистим підписом підтверджено достовірність внесених до неї даних (а.с. 10). Крім того, у заяві щодо надання статусу безробітного від 26.02.2013 відповідач повідомив, що на момент звернення до центру зайнятості він не зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається та не отримує пенсію (а.с. 11).
З матеріалів справи суд встановив, що 26.02.2013 відповідач був зареєстрований у Глухівському МРЦЗ як такий, що шукає роботу та йому було надано статус безробітного (а.с. 9).
Спеціалістом Глухівського МРЦЗ проведена перевірка, за результатами якої складено акт розслідування страхових випадків та обгрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 16.08.2013 № 99 (а.с. 14).
Перевіркою виявлено, що відповідач на день звернення до Глухівського МРЦЗ з заявою про надання статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю був зареєстрований як фізична особа-підприємець, що підтверджується витягом з бази ЄІАС (NET) (а.с. 5-6) та інформацією ДП "Інформаційно-ресурсний центр" з ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с. 7-8).
На підставі акту перевірки Глухівським МРЦЗ 19.08.2013 видано наказ № 156 "Про повернення коштів Глухівському МРЦЗ", яким зобов'язано відповідача повернути на рахунок Глухівського МРЦЗ суму виплаченого матеріального забезпечення у розмірі 1 403, 86 грн. (а.с. 15).
Вказаний наказ направлений на адресу відповідача разом з листом-повідомленням про необхідність повернення коштів (а.с. 13) та отриманий відповідачем, що підтверджується копією повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с. 12).
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 3 ст. 1 Закону України "Про зайнятість населення" від 01.03.1991 № 803-XII в Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців.
Згідно до ст. 2 Закону України "Про зайнятість населення" безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.
Відповідно до ч. 2, 3 ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 02.03.2000 № 1533-III (далі по тексту - Закон № 1533) застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Згідно до п. 6, 8 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України від 13 лютого 2009 р. № 60/62, постановою правління Пенсійного фонду України від 13 лютого 2009 р. № 7-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12 березня 2009 р. за № 232/16248 у разі встановлення центром зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг. У разі відмови особи чи роботодавця повернути кошти, а також у разі неповернення їх у встановлений строк стягнення таких коштів здійснюється у судовому порядку відповідно до законодавства.
Відповідно до ст. 12 Закону № 1533 функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду покладаються на центр зайнятості Автономної Республіки Крим, обласні, Київський і Севастопольський міські, районні, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості.
Невідшкодування цих витрат порушує інтереси держави, яка є гарантом забезпечення застрахованих осіб та надання їм відповідних соціальних послуг Фондом загальнообов'язкового соціального страхування на випадок безробіття.
Позивач повідомив відповідача про необхідність повернути на рахунок Глухівського МРЦЗ суму виплаченого матеріального забезпечення у розмірі 1 403, 86 грн., але у встановлений строк кошти не сплачені.
Тобто, під час перебування на обліку у позивача відповідач не повідомив про те, що він з 15.02.2010 був зареєстрований як фізична особа-підприємець, внаслідок чого незаконно отримав допомогу по безробіттю. Сума виплаченої допомоги по безробіттю відповідачу з 01.03.2013 по 31.05.2013 відповідно до довідки Сумського РЦЗ від 07.10.2013 № 2066 становить 1 403, 86 грн. (а.с. 16).
Таким чином, суд дійшов висновку, що вимоги позивача щодо стягнення вказаної суми є обґрунтованими, та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Глухівського міськрайонного центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення коштів - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Глухівського міськрайонного центру зайнятості (41400, Сумська область, м. Глухів, вул. 70 років Жовтня, 6, розрахунковий рахунок № 37172001000161 у Глухівському УДК ГУДКУ в Сумській області, МФО 837013, код ЄДРПОУ 21112826) кошти, отримані як грошова допомога по безробіттю, у розмірі 1 403 (одна тисяча чотириста три) грн. 86 коп.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) Є.Д. Кравченко
З оригіналом згідно
Суддя Є.Д. Кравченко