Постанова № 35239187, 14.11.2013, Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області

Дата ухвалення
14.11.2013
Номер справи
233/7343/13-а
Номер документу
35239187
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

233 № 233/7343/13-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 листопада 2013 року Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області у складі:

головуючого судді Міросєді А. І.

при секретарі Ульянцевій С.А.

за участю:

позивача ОСОБА_1,

представника відповідача -

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Костянтинівка справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради про визнання дій неправомірними та стягнення недоотриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -

В С Т А Н О В И В:

03 жовтня 2013 року ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом, в якому просить: визнати неправомірним дії УСЗН Костянтинівської міської ради щодо призначення, нарахування та виплати їй сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 05 листопада 2011 року по 30 червня 2013 року у розмірі, меншому за встановлений ст. 43 ЗУ Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням; стягнути з УСЗН Костянтинівської міської ради на її користь недоотриману щомісячну державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 05 листопада 2011 року по 30 червня 2013 року в розмірі 15 092 (пятнадцять тисяч девяносто дві) грн. 44 коп. посилаючись на те, що відповідач протягом спірного періоду часу неправомірно виплачував їй допомогу по догляду на дитину в неналежному розмірі 130,00 грн. щомісяця, чим порушив її права на гарантовану державою матеріальну підтримку материнства та належний соціальний захист.

Позивачка ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримала у повному обсязі, просила задовольнити позов.

Представник відповідача ОСОБА_2 в судове засідання не зявилася, надала заперечення проти позову, просила розглянути справу у її відсутність.

Дослідивши письмові докази, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню за наступних підстав:

Відповідно до ч.2 ст.99 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до ч.1 ст.100 КАС України, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, встановлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.

Судом встановлено, що позивач має на утриманні малолітню дитину, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.10) та перебуває на обліку в УСЗН Костянтинівської міської ради з 05 грудня 2011 року як одержувач допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 130,00 грн. на місяць, та як особа застрахована у системі соціального загальнообов'язкового державного соціального страхування.

УСЗН Костянтинівської міської ради на підставі заяви ОСОБА_1 призначило ОСОБА_1 до виплати суми за період з 05.12.2011 р. по 30.06.2013 р. в розмірі 130грн. щомісячно (а.с.13-14).

Відповідно до ч.1 ст.15 Закону України від 21.11.1992 р. "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (зі змінами в редакції Закону від 22.03.2001 р.) - допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

З 01.01.2008 року Верховною Радою України внесені зміни до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", виклавши частину першу статті 15 в такій редакції: "Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень" (пункт 23 розділу 11 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" 28.12.2007 р. №107-VI).

Статтею 1 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" встановлено, що порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

До 1 січня 2008 року - дати набрання чинності Законом України від 28 грудня 2007 року № 107-VІ "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (далі - Закон № 107-VІ) - правовідносини щодо виплати допомоги регулювалися Закону України від 21 листопада 1992 року № 2811-ХІІ "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (далі - Закон № 2811-XII), дія якого поширювалася на осіб незастрахованих в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (стаття 13) та Законом №2240-ІІІ, який поширював свою дію на застрахованих у зазначеній системі осіб. Розмір допомоги також визначався цими Законами. Зокрема, статтею 43 Закону України від 18 січня 2001 року № 2240-ІІІ "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" (далі Закон № 2240-ІІІ), було передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Пунктами 23, 25 розділу II Закону № 107-VІ були внесені відповідні зміни до Закону № 2811-ХІІ та Закону № 2240-ІІІ. Зокрема, змінами до статті 13 Закону № 2811-XII його дію поширено на застрахованих осіб, а із Закону № 2240-ІІІ було виключено статті 40-44.

Конституційний Суд України рішенням від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 визнав неконституційними низку положень Закону № 107-VІ, в тому числі й пункт 25 розділу II Закону № 107-VІ щодо виключення статей 40-44 Закону № 2240-ІІІ.

Пунктом 2 розділу ІІІ Закону № 107-VІ було передбачено, що розділ II цього Закону діє до 31 грудня 2008 року.

Таким чином, з часу проголошення Рішення №10-рп/2008 Конституційним Судом України відновили свою дію вищезазначені положення Закону № 2240-ІІІ, а з 01 січня 2009 року - статті 13, 15 Закону № 2811 -XII.

Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми був затверджений постановою Кабінету Міністрів України 27 грудня 2001 року № 1751 саме на виконання Закону №2811-ХІІ (пункт 1). Новий акт уряду на виконання статті 45 Закону № 2154-VІ не приймався.

Розміри і порядок виплати допомоги відповідно до Закону № 2240-ІІІ на виконання статті 45 Закону № 2154-VІ Кабінетом Міністрів України не визначалися.

Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми був затверджений постановою Кабінету Міністрів України 27 грудня 2001 року № 1751 на виконання Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".

ОСОБА_4 п. 17-24 вказаного Порядку, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у розмірі, що дорівнює різниці між: з 01 січня 2008 р. - 50 відсотками, з 01 січня 2009 р. - 75 відсотками, з 01 січня 2010 р. - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менш як 130,00 гривень. Для призначення допомоги в розмірі, який перевищує мінімальний, заявник надає в установленому порядку довідку про склад сім'ї і декларацію про доходи і майновий стан (заповнюється на підставі довідок про доходи всіх членів сім'ї). Форма заяви затверджена Наказом Міністерства праці і соціальної політики України від 08.06.2006р. №215. Сукупний дохід розраховується згідно ОСОБА_4 обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги, зареєстрованої в Міністерстві Юстиції України 07.02.2002р. за № 112/6400. ОСОБА_4, в дохід входять нарахована заробітна платня, інші грошові виплати, які мають систематичний характер у тому числі і доходи від підприємницької діяльності. В сукупний дохід не включається відповідна допомога, для призначення якої обчислюється сукупний дохід.

Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та Законами України.

Позивач ОСОБА_1 29 серпня 2013 року зверталась до відповідача з заявою, щодо перерахування допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. ОСОБА_4 листа від 06 вересня 2013 року їй було відмовлено відповідачем, на підставі правильності обгрунтування нарахувань згідно чинного законодавства відповідачем щодо виплати сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (а.с.12).

Оскільки судом встановлено, що спір між позивачем та відповідачем щодо виплати допомоги виник з 06 вересня 2013 року, а позивачка ОСОБА_1 є застрахованою особою у системі соціального загальнообов'язкового державного соціального страхування, так як перебувала на обліку у Костянтинівському центрі зайнятості, то за таких обставин суд приходить до висновку, що на відносини щодо виплати допомоги такій особі у зазначеному періоді поширюються норми спеціального Закону (яким є Закон № 2240-ІІІ), відповідно до статті 43 якого, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.

На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню, а саме: дії відповідача щодо призначення, нарахування та виплати сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку нижче прожиткового мінімуму встановленого для дітей віком до шести років в частині періоду з 03.03.2013 року по 30.06.2013 року є неправомірними та такими, що суперечать діючому законодавству.

ОСОБА_4 із Законом України Про державний бюджет на 2013 рік прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років становить з 1 січня - 972грн.

Таким чином недоплата з 03.03.2013 року по 30.06.2013 року становить: 3 313,35 грн. із розрахунку:

з 03.03.2013 року по 31.03.2013 року: (972 грн. : 31дн.) * 29дн. - (130 грн. : 31дн.) * 29дн. = 787,35 грн.;

з 01.04.2013 року по 30.06.2013 року: (972 грн. * 3міс.) - (130 грн. * 3міс.) = 2 526,00 грн.

787,35 грн. + 2 526,00 грн. = 3 313,35 грн.

Таким чином, з УСЗН Костянтинівської міської ради на користь ОСОБА_1 слід стягнути суму недоотриманої щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 03.03.2013 року по 30.06.2013 року в сумі 3 313,35 грн.

Керуючись ЗУ "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" зі змінами та доповненнями № 2240-ІІІ, ст.ст.100,155,183-2 КАС України,

П О С Т А Н О В И В:

Позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради про визнання дій неправомірними та стягнення недоотриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, - задовольнити частково.

Визнати неправомірним дії Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської ради щодо призначення, нарахування та виплати ОСОБА_1 сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку нижче прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком до шести років.

Стягнути з Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради на користь ОСОБА_1, яка народилась 10 вересня 1982 року в м. Костянтинівка Донецької області, недоотриману щомісячну державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 03 березня 2013 року по 30 червня 2013 року в сумі 3 313 (три тисячі триста тринадцять) гривні 35 копійок.

В решті позовні вимоги залишити без розгляду.

На постанову може бути подана апеляційна скарга до Донецького апеляційного адміністративного суду через Костянтинівський міськрайонний суд протягом 10 днів з дня отримання її копії.

Суддя