Рішення № 35231360, 04.11.2013, Господарський суд Львівської області

Дата ухвалення
04.11.2013
Номер справи
914/3181/13
Номер документу
35231360
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04.11.2013 р. Справа № 914/3181/13

За позовом:Прокурора Сихівського району м. Львова в інтересах держави в особі Львівської міської ради, м. Львів;до відповідача:Товариства з обмеженою відповідальністю «Оланта», м. Львів;про:внесення змін в договір оренди земельної ділянки Суддя - Крупник Р.В. Секретар - Яслик Н.М.Представники сторін: від прокуратури:Лука Г.В. - прокурор (посвідчення № 020328 від 06.09.2013р.);від позивача:Синьовський Б.В. - спеціаліст І категорії відділу правової допомоги юридичного управління Львівської міської ради (довіреність № 17вих-67 від 28.08.2013р.);від відповідача:не з'явився.

Прокурору та представнику позивача роз'яснено права та обов'язки, передбачені ст.ст. 20, 22 ГПК України. Заяв про відвід судді та здійснення технічної фіксації судового засідання не надходило.

СУТЬ СПОРУ:

19.08.2013р. на розгляд господарського суду Львівської області поступила позовна заява прокурора Сихівського району м. Львова в інтересах держави в особі Львівської міської ради до ТОВ «Оланта» про внесення змін в договір оренди земельної ділянки.

Ухвалою господарського суду від 20.08.2013р. порушено провадження по справі, розгляд справи призначено на 02.09.2013р.

Розгляд справи неодноразово відкладався, про що судом 02.09.2013р., 24.09.2013р. та 10.10.2013р. було винесено відповідні ухвали.

Ухвалою суду від 10.10.2013р. на підставі клопотання прокурора, було продовжено строк розгляду справи до 04.11.2013р., сам розгляд призначено на 04.11.2013р.

Прокурор в судове засідання 04.11.2013р. з'явився, заявлені ним позовні вимоги підтримав, просив суд позов задоволити повністю. На виконання вимог ухвали суду від 02.09.2013р. надав витяг з ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про включення відповідача до реєстру, станом на 09.09.2013р.

Представник позивача в судове засідання 04.11.2013р. з'явився, позовні вимоги підтримав, просить суд позов задоволити повністю.

Свої позовні вимоги мотивує тим, що 18.03.2009р. між позивачем та ТОВ «Оланта» було укладено договір оренди землі відповідно до якого, нормативно грошова оцінка земельної ділянки, яка передається в оренду становила 1 487 990,79 грн. 18.06.2009р. Львівською міською радою була прийнята ухвала № 2712 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м. Львова» на підставі якої, збільшилася нормативно-грошова оцінка орендованої земельної ділянки (до 4 701 531,30 грн.) та розмір орендної плати (141 045,00 грн. на рік). У зв'язку з цим, на адресу відповідача була скерована вимога-повідомлення про внесення змін до договору оренди землі, яка залишилася поза увагою відповідача та станом на день подання позовної заяви, відповідачем виконана не була.

Відповідач явку повноважного представника в судове засідання 04.11.2013р. не забезпечив, причин неявки представника суду не повідомив, хоча належним чином був повідомлений про час, дату та місце судового розгляду, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення за № 7903403403984, вручено - 14.10.2013р.

Відповідно до п. 3.9.2. постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011р. № 18 «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції», у випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.

Крім цього, суд відмічає, що згідно положень ст. 69 ГПК України спір має бути вирішено господарським судом у строк не більше двох місяців від дня одержання позовної заяви. У виняткових випадках за клопотанням сторони, з урахуванням особливостей розгляду спору, господарський суд ухвалою може продовжити строк розгляду спору, але не більш як на п'ятнадцять днів.

Позовна заява у даній справі поступила до господарського суду 19.08.2013р. Ухвалою суду від 10.10.2013р. розгляд справи було продовжено до 04.11.2013р., відтак, суд вважає, що спір підлягає вирішенню в даному судовому засіданні, адже суд обмежений строком розгляду справи.

Враховуючи зазначене, суд прийшов до висновку, що неявка представника відповідача не перешкоджає вирішенню спору, оскільки, дослідивши наявні матеріали справи, суд визнав їх достатніми для того, щоб розглянути спір за цими матеріалами.

Заслухавши пояснення прокурора та представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

18.03.2009р. між Львівською міською радою (надалі - Позивач) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Оланта» (надалі - Відповідач) було укладено Договір оренди землі № С-1344 (надалі - Договір).

Як вбачається з положень п. 1.1. Договору, орендодавець (позивач) на підставі ухвали Львівської міської ради № 899 від 07.06.2007р. «Про затвердження Положення про організацію, проведення та оформлення купівлі-продажу у власність або надання в оренду земельних ділянок несільськогосподарського призначення у м. Львові» та ухвали Львівської міської ради № 2220 від 06.11.2008р. «Про користування ТзОВ «Оланта» земельною ділянкою на вул. Тернопільській, 42 у м. Львові» надає, а орендар (відповідач) приймає в строкове, платне користування земельну ділянку, яка знаходиться у м. Львові на вул. Тернопільська, 42 для обслуговування існуючих складських будівель.

В оренду передається земельна ділянка, кадастровий № 4610136800:01:009:0029, загальною площею 0,2267 га, у тому числі забудова - 0,1693 га, озеленення - 0,0574 га (в тому числі площею 0,0002 га у межах червоних ліній). Нормативно-грошова оцінка земельної ділянки становить 1 487 990,79 грн. (п.п. 2, 5 Договору).

Договір укладено на 10 (десять) років до 06.11.2018 року (п. 8 Договору).

Згідно п. 9 Договору орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та розмірі 44 639,72грн. в рік, що становить 3 відсотки нормативно-грошової оцінки земельної ділянки.

Розмір орендної плати переглядається відповідно до Закону України «Про оренду землі» та згідно з цим договором у разі зміни розміру земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством (п. 13 Договору).

Передача земельної ділянки орендарю за п. 20 Договору здійснюється у 3 денний термін, після державної реєстрації цього Договору за актом її приймання-передачі.

Факт передачі земельної ділянки позивачем та прийняття її відповідачем, підтверджується наявним в матеріалах справи актом приймання-передачі об'єкта оренди.

Судом встановлено, що 18.06.2009р. Львівської міською радою була прийнята ухвала № 2712 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м. Львова». Згідно положень даної ухвали, ця ухвала вводиться в дію з 01.09.2009р., відповідно, попередня ухвала Львівської міської ради від 29.04.1999р. № 210 (на підставі якої розраховувалася нормативно грошова оцінка орендованої земельної ділянки на час укладення Договору) втрачає чинність.

Із запровадженням нової нормативно-грошової оцінки орендованої земельної ділянки, збільшилася орендна плата за користування такою ділянкою, що підтверджується наявним в матеріалах справи Розрахунком розміру орендної плати за земельну ділянку комунальної власності, грошова оцінка якої проведена, на 23.10.2012р.

У зв'язку з цим, 22.04.2013р. Управлінням природних ресурсів та регулювання земельних відносин Департаменту містобудування ЛМР було скеровано на адресу відповідача вимогу-повідомлення, якою останній повідомив відповідача про зміну нормативно-грошової оцінки орендованої земельної ділянки та долучив до даного повідомлення примірники змін до Договору, договору про відшкодування втрат від недоотриманих ЛМР коштів за фактичне землекористування з 01.01.2011р. та примірники розрахунків орендної плати за земельну ділянку по вул. Тернопільська, 42. Факт надсилання вказаної вимоги-повідомлення відповідачу підтверджується наявним в матеріалах справи реєстром відсилки рекомендованих листів Управління природних ресурсів та регулювання земельних відносин.

Однак, станом на день розгляду справи судом, зміни до Договору відповідачем не підписані.

Встановивши наведені обставини справи, суд вважає позовні вимоги про внесення змін до Договору такими, що підлягають до задоволення, виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 206 ЗК України, використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

Згідно положень ст. 21 ЗУ «Про оренду землі» розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Статтею 632 ЦК України передбачено, що ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Пунктом 14.1.125. ст. 14 Податкового кодексу України (надалі-ПК України) встановлено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок - це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.

Орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності є обов'язковим платежем, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (п. 14.1.136 ст. 14 ПК України).

Відповідно до положень ст. 288.5 ПК України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але для інших категорій земель річна сума платежу не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом, а також не може перевищувати - 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, згідно ст. 289.1 ПК України.

Приписами ст. 274 ПК України встановлено, що ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі одного відсотка від їх грошової оцінки.

Частиною другої ст. 792 ЦК України передбачено, що відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.

Статтею 143 Конституції визначено, що територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності.

Положеннями ст. 144 Конституції України передбачено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Відповідно до ч. 4 ст. 11 ЦК України у випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування.

Частиною 1 ст. 59 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що рада в межах повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Пунктом 15.1. Ухвали Львівської міської ради від 26.07.2012 року № 1675 «Про затвердження Положення про підготовку, організацію, проведення та оформлення купівлі-продажу у власність або надання в оренду земельних ділянок у м. Львові» встановлено, що розмір орендної плати може бути змінено на вимогу орендодавця у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки та у разі встановлення Верховною Радою України ставок земельного податку.

Згідно п. 15.8 вказаної вище Ухвали, розмір орендної плати не є сталим та змінюється у зв'язку з проведенням щорічної індексації нормативної грошової оцінки землі і внесенням змін на підставі чинного законодавства України та інших нормативних документів.

18.06.2009р. Львівською міською радою прийнято ухвалу № 2712 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м. Львова» затверджено нову нормативно грошову оцінку земель міста Львова, яка містить схему оціночних районів міста, коефіцієнти нормативно грошової оцінки земель різного функціонального призначення у розрізі економіко-планувальних зон, коефіцієнти, які характеризують функціональне використання земельної ділянки.

Судом встановлено, що на день розгляду справи, ухвала Львівської міської ради від 18.06.2009 року № 2712 є чинною та у встановленому законом порядку незаконною не визнавалася та не скасовувалася.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться, зокрема, у разі визначення розміру земельного податку, визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності (ч. 1 ст. 13 ЗУ «Про оцінку земель»).

Згідно довідки Управління Держкомзему у м. Львові від 23.10.2012 року №40/3/774, нормативна грошова оцінка орендованої відповідачем земельної ділянки у 2012 році складає 4 701 531,30 грн.

Розрахунком розміру орендної плати за земельну ділянку проведеним Управлінням природних ресурсів та регулювання земельних відносин Департаменту містобудування Львівської міської ради, визначено нормативну грошову оцінку орендованої відповідачем земельної ділянки загальною площею 0,2267 га (2267 кв.м.) по вул. Тернопільська, 42 у м. Львові в розмірі 4 701 531,30 грн., а також розмір орендної плати за рік користування вказаною земельною ділянкою в розмірі 141 045,94 грн.

Відповідно до ст. 188 ГК України сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

Судом встановлено, що з метою внесення змін до договору оренди землі від 18.03.2009р. № С-1344 позивач звертався до відповідача з вимогою-повідомленням, яким направив ТОВ «Оланта» три примірники змін до договору оренди земельної ділянки по вул. Тернопільська, 42 від 18.03.2009р. № С-1344, два примірники договору про відшкодування втрат від недоотриманих коштів та три примірники розрахунку орендної плати за дану земельну ділянки.

Пунктом 2.19. Постанови Пленуму ВГС України від 17.05.2011 року № 6 «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин» визначено, що у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братись судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку. У визначених законом випадках застосовуються ціни, які встановлюються або регулюються уповноваженими органами виконавчої влади або органу місцевого самоврядування. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку. Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

Відповідно до умов п.13 укладеного між сторонами Договору розмір орендної плати переглядається відповідно до Закону України «Про оренду землі» та згідно з цим договором у разі зміни розміру земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством.

Суд зазначає, що оскільки сторонами в Договорі оренди визначено можливість перегляду розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна розміру нормативно-грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами Договору.

Згідно п. 36 Договору зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Приписами ст. 30 ЗУ «Про оренду землі» встановлено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується у судовому порядку.

Відповідно до ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Таким чином, встановивши підстави для зміни розміру орендної плати у Договорі через його невідповідність встановленому законом розміру, Львівська міська рада вправі вимагати від орендаря приведення цього Договору у відповідність до вимог законодавства, шляхом внесення відповідних змін, з метою усунення порушення сторонами Договору вимог законодавства, обов'язкового для позивача і відповідача.

Щодо звернення з позовом до господарського суду прокурора Сихівського району міста Львова, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 121 Конституції України, на органи прокуратури покладено представництво інтересів держави в суді у випадках визначених законом.

Право на звернення прокурора або його заступника до господарського суду в інтересах держави передбачено п. 6 ст. 20 ЗУ «Про прокуратуру».

Згідно з абзацом четвертим частини першої статті 2 ГПК країни господарський суд порушує справи за позовами прокурорів, які звертаються до господарського суду в інтересах держави.

Частиною другою згаданої статті передбачено, що у позовній заяві прокурор самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах, за відсутності ж такого органу або відсутності у нього повноважень зазначає про це в позовній заяві.

Пунктом 1 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України від 08.04.99р. № 3-рп/99 зі справи за конституційним поданням Вищого арбітражного суду України та Генеральної прокуратури України щодо офіційного тлумачення положень статті 2 Арбітражного процесуального кодексу України прокурори та їх заступники подають до арбітражного суду позови саме в інтересах держави, а не в інтересах підприємств, установ і організацій незалежно від їх підпорядкування і форм власності.

Держава зацікавлена в належній поведінці суб'єктів цивільних правовідносин, які вона закріпила в законах та інших нормативно-правових актах. Натомість, невнесення відповідачем змін до Договору в частині розміру орендної плати, призводить до несвоєчасної та неповної сплати орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває в користуванні відповідача.

Суд, заслухавши пояснення прокурора та представника позивача, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, оцінив їх в сукупності та прийшов до висновку, що позов є обґрунтований, відповідачем не спростований, а відтак підлягає до задоволення повністю.

Оскільки, позов був заявлений прокурором в інтересах Львівської міської ради, судовий збір відповідно до ст. 49 ГПК України слід стягнути з відповідача в дохід державного бюджету.

Враховуючи наведене та керуючись ст.ст. 4-3, 29, 33, 34, 43, 49, 75, 82-85, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов задоволити повністю.

2. Внести зміни до укладеного між Львівською міською радою (79008, м. Львів, пл. Ринок, 1; код ЄДРПОУ 04055896) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Оланта» (79034, м. Львів, вул. Тернопільська, 42; код ЄДРПОУ 30650355) Договору оренди землі № С-1344 від 18 березня 2009 року, шляхом викладення пункту 5 Договору в наступній редакції: «Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 4 701 531,30 гривень».

2. Внести зміни до укладеного між Львівською міською радою (79008, м. Львів, пл. Ринок, 1; код ЄДРПОУ 04055896) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Оланта» (79034, м. Львів, вул. Тернопільська, 42; код ЄДРПОУ 30650355) Договору оренди землі № С-1344 від 18 березня 2009 року, шляхом викладення пункту 9 Договору в наступній редакції: «Орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірі 141 045,94 грн. (сто сорок одна тисяча сорок п'ять гривень 94 коп.) в рік, що становить три відсотки від нормативної грошової оцінки земельної ділянки та вноситься щомісячно рівними частинами на розрахунковий рахунок № 33213812700008 ГУДКСУ у Львівській області, МФО 825014, ЄДРПОУ 38007636, отримувач: міський бюджет Сихівського району, код платежу 13050200, для юридичних осіб до 30-го числа місяця, наступного за звітним.

3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Оланта» (79034, м. Львів, вул. Тернопільська, 42; код ЄДРПОУ 30650355) в дохід Державного бюджету України 1 147,00 грн. судового збору.

4. Наказ видати після набрання рішенням законної сили відповідно до ст. 116 ГПК України.

5. Рішення набирає законної сили відповідно до ст. 85 ГПК України та може бути оскаржене до Львівського апеляційного господарського суду в порядку і строки, передбачені ст.ст. 91-93 ГПК України.

В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення. Повний текст рішення складено та підписано 08.11.2013 р.

Суддя Крупник Р.В.