Постанова № 35229683, 07.11.2013, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.11.2013
Номер справи
812/8282/13-а
Номер документу
35229683
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

10.1

ПОСТАНОВА

Іменем України

07 листопада 2013 року Справа № 812/8282/13-а

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

судді: Солоніченко О.В.

при секретарі: Саприкіній Т.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області про скасування вимоги про сплату боргу № Ф-1062 від 13.05.2013., -

ВСТАНОВИВ:

24 жовтня 2013 року Луганським окружним адміністративним судом відкрито провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області про скасування вимоги про сплату боргу № Ф-1062 від 13.05.2013.

В обґрунтування заявлених вимог позивачем зазначено, що оскаржувану вимогу складено відповідачем без наявності відповідних повноважень. Так, на думку позивача, Управління Пенсійного фонду в м. Сєвєродонецьку є приватною юридичною особою, ніколи не утворювалась Пенсійним фондом України та відповідно до відомостей Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України зареєстрована як суб'єкт господарської діяльності. Позивач вважає фіктивною державну реєстрацію УПФУ в м. Сєвєродонецьку, оскільки відповідно до довідки з ЄДРПОУ станом на 10.06.1994 ніяких управлінь у Пенсійного фонду не існувало, а станом на 13.11.2002 (дата реєстрації відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців) не існувало жодного розпорядчого документа про утворення такого органу Пенсійного фонду України як суб'єкт підприємницької діяльності - УПФУ в м. Сєвєродонецьку.

Також позивач з посиланням на норми Положення про Єдиний державний реєстр підприємств та організацій України, навів перелік суб'єктів господарської діяльності, які підлягають включенню до ЄДРПОУ, та вказав, що такої форми господарювання, як орган державної влади не передбачено. Тому органи державної влади, виходячи зі ст. 8 господарського кодексу України, не є суб'єктами господарювання та не могли бути внесені до реєстру. Таким чином, на думку позивача, реєстрація у ЄДРПОУ прямо доводить, що суб'єкт підприємницької діяльності УПФУ в м. Сєвєродонецьку не є і не може бути органом державної влади.

Крім того, наводячи норми Положення про державну реєстрацію нормативно-правових актів, вказує, що відповідач не має підстав посилатися на створення Управління відповідно до постанов Правління ПФУ № 8-1 та № 8-2 від 30.04.2002, оскільки вказані постанови ПФУ взагалі не існують, тому що не пройшли відповідної державної реєстрації з огляду на їх явну невідповідність вимогам законодавства України. Крім того, ці постанови ПФУ не містять рішення про створення УПФУ в м. Сєвєродонецьку.

Позивач вважає, що таким чином, не існує жодного документального доказу існування такого органу ПФУ як СПД УПФУ в м. Сєвєродонецьку, то є очевидним, що вимога № Ф-1062 від 13.05.2013., видана приватною особою громадянкою ОСОБА_2, яка не є посадовою особою державного органу і не має жодних повноважень щодо видання будь-яких рішень у порядку Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Позивач у судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином, просив суд розглянути справу за його відсутності.

Позивач в судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином. Надав суду письмові заперечення проти позову, в яких просив суд розглядати справу за його відсутності, та серед іншого, з посиланням на норми Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», Інструкції про порядок нарахування і оплати єдиного внеску від 27.09.2010 № 212-5, Закону України «Про внесення змін до деяких законів України» від 17.01.2002, постанови КМ України від 11.04.2002 № 497 «Про забезпечення виконання функцій з призначення і виплати пенсій органами Пенсійного фонду України», Постанов Правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 № 8-1 та 8-2, наказу управління Пенсійного фонду України в Луганській області № 161 від 22.07.2002 зазначив про безпідставність заявлених позивачем вимог.

Дослідивши заявлений позов, заперечення відповідача та матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а також, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає Закон України від 08.07.2010 №2464-УІ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон №2464).

Згідно із п. 3 Прикінцевих та перехідних положень Закону №2464 з дня набрання чинності цим Законом платники страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування вважаються платниками єдиного внеску.

Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках передбачених цих Законом, або в частині що не суперечить цьому Закону.

Згідно із п.4 ч. 1 ст.4 Закону № 2464 фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності є платниками єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Судом встановлено, що позивач - ОСОБА_1 зареєстрований в якості фізичної особи-підприємця виконавчим комітетом Сєвєродонецької міської ради Луганської області 27.07.2010., перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку як платник страхових внесків (єдиного внеску), що перебуває на спрощеній системі оподаткування.

Відповідно до п.3 ч.І ст.7 Закону України №2464 для даної категорії платників єдиного внеску Єдиний внесок нараховується у розмірі 34,7% від суми, що визначається такими платниками самостійно, при цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску. Зазначені платники зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий період, не пізніше 20-го числа місяця, що настає за базовим звітним періодом. При цьому базовим звітним періодом є календарний рік (ч.8 ст.9 Закону)

Враховуючи розмір мінімальної заробітної плати у 2011 році мінімальний страховий внесок становить: у січні, лютому, березні - 326,53 грн., квітні, травні, червні, липні, серпні, вересні, - 333,12 грн., жовтні, листопаді - 341,80 грн., грудні - 348,39 грн. (щомісяця).

Відповідачем - УПФУ в м. Сєвєродонецьку нарахована до сплати за 2011 рік суму єдиного внеску становить в розмірі 4010,30 грн. У зв'язку із тим, що Позивачем не було надано звітності за 2011 рік до Управління та не сплачено єдиний внесок, що підтверджується карткою особового рахунку позивача, відповідач сформував повідомлення-розрахунок № 5122/21/03-14/1 від 23.04.2013 про нарахування єдиного внеску та застосував фінансову санкцію у розмірі 170,00 грн. рішенням від 31.01.2013 № 282.

У відповідності до ч.4 ст.25 Закону України №2464, п.п.6.3, 6.4 Інструкції про порядок нарахування і оплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від 27.09.2010 №212-5, 14.05.2013 (далі - Інструкція) Відповідачеві було вислано вимогу про сплату недоїмки №Ф-1062 від 03.05.2013.на загальну суму 4180,30 грн.

Відповідно до п. З Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи» від 4 липня 2013 року № 406-VII (далі - Закон №406), процедури адміністрування, які здійснюють органи доходів і зборів, встановлені цим Законом, поширюються на періоди до набрання чинності цим Законом.. Органи Пенсійного фонду України продовжують адмініструвати єдиний внесок у частині завершення процедур такого адміністрування.

Оцінюючи підстави заявленого позову, суд виходить з наступного.

Положення про Пенсійний фонд України затверджено Указом Президента України від 6 квітня 2011 року № 384/2011 (надалі - Положення 384).

Відповідно до п. 1 Положення 384 Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики України.

Пенсійний фонд України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань пенсійного забезпечення та ведення персоніфікованого обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок).

За нормами п. 3 Положення, до основних завдань Пенсійного фонду, серед іншого, віднесено реалізацію державної політики з питань пенсійного забезпечення та ведення персоніфікованого обліку надходжень від сплати єдиного внеску.

Відповідно до п. 7 Положення 384 Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Реформування системи територіальних органів Пенсійного органу України в 2002 році, в тому числі, утворення районних, міських, районних у містах управлінь Пенсійного фонду України і зокрема управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області відбувалося у зв'язку із прийняттям Закону України від 17.01.2002 №2981-111 «Про внесення змін до деяких законів України» та на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 11.04.2002 №497 «Про забезпечення виконання функцій з призначення і виплати пенсій органами Пенсійного фонду».

Відповідно до абз. 2 п. 6 Постанови Кабінету Міністрів України від 11.04.2002 №497 «Про забезпечення виконання функцій з призначення і виплати пенсій органами Пенсійного фонду» Пенсійному фонду України було наказано утворити на базі районних, міських, та районних у містах відділів Пенсійного фонду у Вінницькій, Волинській, Житомирській, Запорізькій, Івано-Франківській, Кіровоградській, Луганській, Одеській, Рівненській, Сумській, Тернопільській, Херсонській, Черкаській, Чернівецькій. Чернігівській областях та м. Севастополі відповідні районні, міські, районні у містах управління Пенсійного фонду.

На виконання даної вимоги Правлінням Пенсійного фонду України 3О квітня 2002 року було прийнято Постанову № 8-1 «Про затвердження структури Пенсійного фонду України» та Постанову №8-2 «Про затвердження Положення про управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах».

Постановою правління Пенсійного фонду України від 30 квітня 2002 р. N 8-2 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 25 лютого 2008 р. N 5-5), зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 21 травня 2002 р. за № 442/6730 затверджено Положення про управління Пенсійного фонду України у районах, містах і районах у містах.

П. 1.1. Положення встановлено, що Управління Пенсійного фонду України (далі - Фонд) у районах, містах і районах у містах (далі - Управління) є органами Фонду, підпорядкованими відповідно головним управлінням Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - регіональні управління), що разом з цими управліннями утворюють систему територіальних органів Фонду.

Відповідно до п.4.2. Положення Управління є юридичною особою, має самостійний баланс, рахунки в органах Державної казначейської служби України та уповноважених банках, печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням.

На виконання вищевказаних Постанов Пенсійного фонду України, Луганське обласне управління Пенсійного фонду України наказом №90 від 10 травня 2002 року затвердило структуру апарату обласного управління та наказало утворити на базі підвідомчих районних, міських та районних у місті Луганську відділів Луганського обласного управління Пенсійного фонду України районні, міські, районні у місті Луганську управління (в т. ч. - Сєвєродонецьке міське управління), які є правонаступниками відповідних відділів.

Наказом управління Пенсійного фонду України в Луганській області №161 від 22.07.2002 наказано згідно із затвердженими Положеннями та рекомендацями, викладеними в листі Пенсійного фонду України від 04.06.2002 №06/3068, прийняти до використання найменування управлінь Пенсійного фонду України в Луганській області згідно додатку (№ 16 переліку - Управління Пенсійного фонду України в місті Сєвєродонецьку Луганської області.)

Крім того в даному наказі в п.3 зазначається, що відповідно до статей 25 та 26 Цивільного кодексу України, згідно з роз'ясненням, викладеним в листі Пенсійного фонду України від 27.06.2002 №06/3632, усі управління Пенсійного фонду України в Луганській області діють на підставі Положень, затверджених постановою правління Пенсійного фонду України № 8-2 від 30.04.2002 як центральним органом виконавчої влади, що підпорядкований Кабінету Міністрів України. У зв'язку із цим будь-яке додаткове затвердження Положень про управління Фонду не вимагається.

Зі Свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи, управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області,вбачається, що місцем проведення державної реєстрації управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області є Виконавчий комітет Сєвєродонецької міської ради Луганської області, дата проведення державної реєстрації - 13.11.2002.

Таким чином, починаючи з 2002 року діє Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області.

З огляду на вищевикладене, відповідачем здійснюються повноваження, надані йому чинним законодавством України, в тому числі, щодо складання вимог про сплату боргу з єдиного внеску. Відтак, у задоволенні позову, з підстав, вказаних позивачем, слід відмовити за необґрунтованістю.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області про скасування вимоги про сплату боргу № Ф-1062 від 13.05.2013. відмовити повністю за необґрунтованістю.

Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів після її проголошення а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України - з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого ст. 186 КАС України, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження, або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанову в повному обсязі складено 12 листопада 2013 року.

Суддя О.В. Солоніченко