УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 жовтня 2013 р.Справа № 554/2119/13-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Кононенко З.О.
Суддів: Бондара В.О. , Донець Л.О.
за участю секретаря судового засідання Губарь А.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління праці та соціального захисту населення Виконавчого комітету Октябрьської районної в м. Полтаві ради на ухвалу Октябрського районного суду м. Полтава від 05.06.2013р. по справі № 554/2119/13-а
за позовом ОСОБА_1
до Управління праці та соціального захисту населення Виконавчого комітету Октябрьської районної в м. Полтаві ради
про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИЛА:
21.02.2013 року старший державний виконавець Октябрського відділу державної виконавчої служби Полтавського міського управління юстиції Шеремет О.А. звернулася до суду із заявою про зміну способу і порядку виконання рішення по адміністративній справі № 2а-6129/11 за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Октябрської районної у м. Полтаві ради про визнання протиправними дій та стягнення недоплаченої щорічної разової до 5 травня державної грошової допомоги інваліду війни другої групи.
Ухвалою Октябрського районного суду м. Полтава від 05.06.2013 року подання старшого державного виконавця Октябрського відділу державної виконавчої служби Полтавського міського управління юстиції Шеремет О.А. про зміну способу і порядку виконання рішення задоволено. Змінено спосіб виконання виконавчого листа № 2а-6129/11 від 30.07.2011 року Октябрського районного суду про зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Октябрської районної в м. Полтаві ради здійснити перерахунок та виплату позивачу недоотриманої разової грошової допомоги до дня 5 травня 2011 року, як інваліду війни 2 групи, відповідно до ч.5 ст. 13 Закону України "Про ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" 5551-XIІ від 22.10.1993 року, у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, з урахуванням вже виплаченої суми допомоги за 2011 рік та стягнення з Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Октябрської районної в м. Полтаві ради суми недоотриманої щорічної допомоги до 5 травня, передбаченої Законом України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» позивачу за 2011 рік у розмірі 5 532 грн.
Відповідач, не погодившись із ухвалою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просить суд апеляційної інстанції оскаржувану ухвалу скасувати та прийняти нову постанову про відмову в задоволені позовних вимог.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, пояснення позивача, перевіривши доводи апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга відповідача не підлягає задоволенню з таких підстав.
Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку визначає Закон України «Про виконавче провадження» (далі - Закон).
Відповідно до ч. 1 статті 2 Закону примусове виконання рішень покладається на державну виконавчу службу, яка входить до системи органів Міністерства юстиції України.
Статтею 21 Закону встановлена підвідомчість виконавчих проваджень відділам примусового виконання рішень.
Згідно з ст. 21 статті Закону виконання рішень, боржниками якими є органи державної влади покладається на відповідні відділи примусового виконання рішень.
Разом з цим, статтею 3 Закону передбачено, що у випадках, передбачених законом, рішення судів та інших органів щодо стягнення коштів виконуються податковими органами, банками та іншими фінансовими установами. Рішення зазначених органів можуть виконуватися відповідно до закону також іншими органами, установами, організаціями, посадовими особами та громадянами.
Рішення про стягнення коштів з державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами Державного казначейства України в установленому Кабінетом Міністрів України порядку, без участі органів Державної виконавчої служби України.
Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», який набрав чинності з 01.01.2013 року, встановлені гарантії держави щодо виконання судових рішень та виконавчих документів, визначених Законом та особливості їх виконання.
Статтею 2 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» визначено особливості надання державою гарантій щодо виконання рішень суду, а саме: держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є: державний орган, державні підприємство, установа, організація, юридична особа, примусова реалізація майна якої забороняється відповідно до законодавства.
Заборонена примусова реалізація майна юридичних осіб - відчуження об'єктів нерухомого майна та інших основних засобів виробництва, з використанням яких юридичні особи провадять виробничу діяльність, а також акцій (часток, паїв), що належать державі та передані до їх статутного фонду.
06.02.2013 року набув чинності Порядок виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 року № 845, в новій редакції (далі - Порядок).
Пунктом 3 Порядку встановлено, що рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).
Відповідно до п. 6 Порядку визначено загальні умови пред'явлення виконавчих документів на виконання до органів Державної казначейської служби України, а саме у разі прийняття рішення про стягнення коштів стягувач подає органу Казначейства в установлений зазначеним органом спосіб: заяву про виконання такого рішення із зазначенням реквізитів банківського рахунка, на який слід перерахувати кошти, або даних про перерахування коштів у готівковій формі через банки або підприємства поштового зв'язку, якщо зазначений рахунок відсутній, оригінал виконавчого документа, судові рішення про стягнення коштів (у разі наявності), оригінал або копію розрахункового документа (платіжного доручення, квитанції тощо), який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету.
До заяви можуть додаватися інші документи, які містять відомості, що сприятимуть виконанню рішення про стягнення коштів (довідки та листи органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, або органів місцевого самоврядування, рішення органів досудового розслідування та прокуратури тощо).
Отже, державний виконавець позбавлений можливості здійснити списання коштів із рахунків боржника у примусовому порядку.
Згідно з ч. 2 ст. 7 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» (Особливості виконання рішень суду про зобов'язання вчинити певні дії щодо майна), у разі, якщо таке рішення суду не виконано протягом 2-х місяців з дня винесення постанови про відкриття виконавчого провадження, державний виконавець зобов'язаний звернутися до суду із заявою про зміну способу і порядку виконання рішення.
Частиною 1 ст. 263 КАС України встановлено, що за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
На підставі викладеного, колегія судів дійшла висновку про наявність необхідності змінити спосіб і порядок виконання вищевказаного виконавчого листа по адміністративній справі із «зобов'язання» - на «стягнення», з врахуванням вимог Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від № 845, в редакції від 06.02.2013.
Таким чином, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував норми матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.
Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 199, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Виконавчого комітету Октябрьської районної в м. Полтаві ради залишити без задоволення.
Ухвалу Октябрського районного суду м. Полтава від 05.06.2013р. по справі № 554/2119/13-а залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис)Кононенко З.О.Судді(підпис) (підпис) Бондар В.О. Донець Л.О. Кононенко З.О.
Повний текст ухвали виготовлений 21.10.2013 р.