Постанова № 35208221, 06.11.2013, Рівненський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
06.11.2013
Номер справи
924/589/13
Номер документу
35208221
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

РІВНЕНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"06" листопада 2013 р. Справа № 924/589/13

Рівненський апеляційний господарський суд у складі колегії:

Головуючої судді Олексюк Г.Є.

суддів Гудак А.В.

суддів Розізнана І.В.

при секретарі судового засідання Юрчук Ю.М

розглянувши у відкритому судовому засданні у приміщенні Рівненського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу відповідача Публічне акціонерне товариство "Шепетівський цукровий комбінат" на рішення господарського суду Хмельницької області від 08.07.13 р.

у справі № 924/589/13 (суддя Смаровоз М.В. )

позивач Шепетівський міжрайонний прокурор в інтересах держави в особі Шепетівської міської ради

відповідач Публічне акціонерне товариство "Шепетівський цукровий комбінат"

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача -

Державне агенство земельних ресурсів України

про внесення змін до укладеного між Шепетівською міською радою та публічним акціонерним товариством "Шепетівський цукровий комбінат" договору оренди землі від 28.04.2012р. (зареєстрованого в управлінні Держкомзему в м. Шепетівці Хмельницької області 24.05.2012р. за № 681070004000109);

внесення змін до укладеного між Шепетівською міською радою та публічним акціонерним товариством "Шепетівський цукровий комбінат" договору оренди землі від 28.04.2012р. (зареєстрованого в управлінні Держкомзему в м. Шепетівці Хмельницької області 24.05.2012р. за № 681070004000110);

внесення змін до укладеного між Шепетівською міською радою та публічним акціонерним товариством "Шепетівський цукровий комбінат" договору оренди землі від 28.04.2012р. (зареєстрованого в управлінні Держкомзему в м. Шепетівці Хмельницької області 24.05.2012р. за № 681070004000112).

за участю представників сторін:

позивача - Піголь О.А., представника, довіреність в справі

відповідача - Борисова Л.В., представника, довіреність в справі

третьої особи-не з"явився

прокурора-Марщівська О.П.-

Судом роз'яснено представникам сторін права та обов'язки, передбачені ст.ст.20, 22 ГПК України.

Клопотання про технічну фіксацію судового процесу не поступало, заяв про відвід суддів не надходило.

ВСТАНОВИВ:

Рішенням господарського суду Хмельницької області від 08.07.2013 р. у справі № 924/589/13 суддя (Смаровоз М.В.) позов Шепетівського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Шепетівської міської ради до публічного акціонерного товариства "Шепетівський цукровий комбінат" про внесення змін до укладеного між Шепетівською міською радою та публічним акціонерним товариством "Шепетівський цукровий комбінат" договору оренди землі від 28.04.2012р. (зареєстрованого в управлінні Держкомзему в м. Шепетівці Хмельницької області 24.05.2012р. за № 681070004000109); внесення змін до укладеного між Шепетівською міською радою та публічним акціонерним товариством "Шепетівський цукровий комбінат" договору оренди землі від 28.04.2012р. (зареєстрованого в управлінні Держкомзему в м. Шепетівці Хмельницької області 24.05.2012р. за № 681070004000110); внесення змін до укладеного між Шепетівською міською радою та публічним акціонерним товариством "Шепетівський цукровий комбінат" договору оренди землі від 28.04.2012р. (зареєстрованого в управлінні Держкомзему в м. Шепетівці Хмельницької області 24.05.2012р. за № 681070004000112) задоволено.

Внесено зміни до укладеного між Шепетівською міською радою та публічним акціонерним товариством "Шепетівський цукровий комбінат" договору оренди землі від 28.04.2012р. (зареєстрованого в управлінні Держкомзему в м. Шепетівці Хмельницької області 24.05.2012р. за № 681070004000109): у пункті 9 договору слова та цифри „1156,64 грн. в рік" замінити словами та цифрами „4626,55 грн. в рік".

Внесено зміни до укладеного між Шепетівською міською радою та публічним акціонерним товариством "Шепетівський цукровий комбінат" договору оренди землі від 28.04.2012р. (зареєстрованого в управлінні Держкомзему в м. Шепетівці Хмельницької області 24.05.2012р. за № 681070004000110): у пункті 9 договору слова та цифри „304,66 грн. в рік" замінити словами та цифрами „1218,66 грн. в рік".

Внесено зміни до укладеного між Шепетівською міською радою та публічним акціонерним товариством "Шепетівський цукровий комбінат" договору оренди землі від 28.04.2012р. (зареєстрованого в управлінні Держкомзему в м. Шепетівці Хмельницької області 24.05.2012р. за № 681070004000112): у пункті 9 договору слова та цифри „1712530,87 грн. в рік" замінити словами та цифрами „6850123,49 грн. в рік".

Стягнуто з публічного акціонерного товариства "Шепетівський цукровий комбінат" в доход Державного бюджету України судовий збір в розмірі 3441 грн.

Задовольняючи позов, місцевий господарський суд з огляду на ст. ст. 21, 23, 30 Закону України „Про оренду землі", ст. 204, ч.1,2 ст. 632 , ч.1 ст. 651 Цивільного кодексу України, ч.1 ст. 13 Конституції України, ст. 12, ч.1 ст. 124 Земельного кодексу України, п. 34 ч. 1 ст. 26, ч.1 ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", п. 2.19 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 р. № 6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" дійшов висновків про правомірність ініціювання Шепетівською міською радою у зв'язку із затвердженням нових ставок орендної плати за землі виробничого використання (12% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки) внесення змін до договорів оренди землі від 28.04.2012р.

Крім того,суд вказав ,що матеріали справи не містять доказів, які би свідчили про нечинність рішення ХХV сесії Шепетівської міської ради № 14 від 25.06.2012 р. „Про встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності несільськогосподарського призначення,на підставі якого вносяться зміни в договора оренди землі.

Публічним акціонерним товариством "Шепетівський цукровий комбінат" на зазначене рішення подано апеляційну скаргу, якою вважає, що воно прийняте з порушенням норм матеріального права, а висновки суду не відповідають дійсним обставинам справи.

Скаржник зазначає, що відповідно до ст. 19 Конституції України, ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством; органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі та у спосіб, що передбачені Конституцію України.

Договір оренди земельної ділянки є договором цивільно-правового характеру, ґрунтується на засадах юридичної рівності, а не адміністративного підпорядкування АТ "Шепетівський цукровий комбінат" Шепетівській міській раді.

У частині 1 статті 1 Цивільного кодексу України вказано, що цивільним законодавством регулюються особисті немайнові та майнові відносини (цивільні відносини), засновані на юридичній рівності, вільному волевиявленні, майновій самостійності їх учасників, а тому відносини пов'язані з орендою землі ( в тому числі комунальної власності) засновані на рівності учасників та не лежать в площині адміністративного чи іншого владного підпорядкування однієї сторони договору іншій стороні.

Згідно ч. 1 ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

Як вбачається з ст. 21 Закону України "Про оренду землі", орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

При цьому, з пунктів 8, 9 Договорів оренди землі, укладених 28.04.2012 року, та розрахунку розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності грошова оцінка яких проведена станом на 20.07.2010 року, вбачається, що між Шепетівською міською радою та АТ "Шепетівський цукровий комбінат" погоджено розмір орендної плати зі строком дії договорів до 27.04.2017 року.

Вважає, що судом першої інстанції не враховані вищенаведені законодавчі норми та не прийнято до уваги рівність учасників правовідносин щодо оренди земельної ділянки не заснованих на підпорядкуванні та відповідність розміру орендної плати, визначеному у діючій редакції договору мінімальному розміру, встановленому Податковим кодексом України.

Крім того ,апелянт стверджує,що Шепетівська міська рада законодавчо не наділена повноваженнями односторонньо змінювати розміри орендної плати за земельні ділянки комунальної власності.

Просить скасувати рішення господарського суду Хмельницької області від 08 липня 2013 року та прийняти нове, яким в задоволені позову відмовити.

У відзиві на апеляційну скаргу Шепетівська міська рада вважає рішення суду законним та обґрунтованим, прийнятим у повній відповідності до норм матеріального і процесуального права, а апеляційну скаргу публічного акціонерного товариства „Шепетівський цукровий комбінат" безпідставною і такою, що не підлягає задоволенню.

Зокрема, вказує, що Рішенням XXV сесії Шепетівської міської ради від 25 червня 2012 р. № 14 „Про встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності несільськогосподарського призначення" затверджено нові ставки орендної плати за земельні ділянки на території м. Шепетівки. Пунктом 2 додатку до зазначеного рішення встановлена ставка орендної плати за землі виробничого використання в розмірі 12 % від нормативної грошової оцінки землі. Дане рішення, згідно вимог Закону України „Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності", оприлюднене на офіційному веб -сайті Шепетівської міської ради та в міському інформаційно-рекламному тижневику „Шепетівка" від 28 червня 2012 року № 26 (40).

Зауважує, що пунктом 12 договорів оренди землі від 28 квітня 2012 року передбачено, що розмір орендної плати переглядається на вимогу однієї із сторін у разі:

- зміни умов господарювання, передбачених договором;

- зміни розмірів земельного податку, ставок орендної плати, підвищення цін, тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством;

- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами;

- в інших випадках, передбачених законом.

Зазначає, що у пункті 34 частини 1 ст. 26 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що питання регулювання земельних відносин (у тому числі надання земельних ділянок) вирішується виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.

Із зазначених норм законодавства України випливає, що питання оренди земельних ділянок вирішуються сільською, селищною, міською радою на пленарних засіданнях шляхом прийняття відповідних рішень.

Відповідно до ч. 1 ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Згідно з ч. 1 ст. 73 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Просить залишити рішення господарського суду Хмельницької області від 20 червня 2013 року по справі № 924/595/13 без змін, а апеляційну скаргу публічного акціонерного товариства „Шепетівський цукровий комбінат"- без задоволення.

Шепетівський міжрайонний прокурор,третя особа пояснень з приводу поданої апеляційної скарги не надіслали, що відповідно до ч.2 ст. 96 ГПК України не перешкоджає перегляду рішення місцевого господарського суду .

Від третьої особи надійшла заява,відповідно до якої просить розглянути справу у відсутності їх представника .

Представник апелянта в судовому засіданні апеляційну скаргу підтримав в повному обсязі з підстав , у ній зазначених. Просить рішення місцевого господарського суду скасувати та задовольнити позов у повному обсязі.

Представник позивача та прокурор відділу представництва інтересів громадян і держави в судах Рівненської області апеляційну скаргу заперечили , вказували на законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції, яке просили залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.

Відповідно до статті 101 Господарського процесуального кодексу України апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі. У процесі перегляду справи апеляційний господарський суд за наявними у справі і додатково поданими доказами повторно розглядає справу.

Заслухавши пояснення представників сторін, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши повноту з'ясування та доведеність всіх обставин, що мають значення для справи, дослідивши правильність застосування господарським судом першої інстанції норм процесуального та матеріального права при винесенні оскаржуваного рішення, судова колегія вважає, що апеляційна скарга Публічного акціонерного товариства "Шепетівський цукровий комбінат" не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Як правильно встановлено судом першої інстанції , 29.03.2012р. Шепетівська міська рада прийняла рішення ХХІІ сесії міської ради VІ скликання № 28 „Про надання дозволів на виготовлення проектів землеустрою, технічної документації із землеустрою та розгляд проектів щодо відведення земельних ділянок, технічної документації із землеустрою згідно із ст. 124 Земельного кодексу України", яким Шепетівська міська рада, вирішила, зокрема: передати публічному акціонерному товариству „Шепетівський цукровий комбінат" на умовах оренди земельні ділянку по Старокостянтинівському шосе, 31 для розміщення та експлуатації основних, підсобних та допоміжних будівель і споруд строком на 5 років; зобов'язати орендаря у місячний термін укласти договір оренди земельної ділянки та протягом 10 днів від підписання договору надати необхідні документи для їх державної реєстрації.(т.1,а.с. 13)

З матеріалів справи вбачається, що між Шепетівською міською радою (орендодавцем) та публічним акціонерним товариством "Шепетівський цукровий комбінат" (орендарем) укладено:

- договір оренди землі від 28.04.2012р. (зареєстрований в управлінні Держкомзему в м. Шепетівці Хмельницької області 24.05.2012р. за № 681070004000109), відповідно до якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку(загальною площею 729 кв. м.) для розміщення та експлуатації основних, підсобних та допоміжних будівель та споруд (лабораторія), яка знаходиться в м. Шепетівка по Староконстантинівському шосе, 31. Земельна ділянка надана на підставі рішення XXII сесії Шепетівської міської ради VI скликання № 28 від 29.03.2012р. (п.1.1. договору). Нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає 38554,56 грн.(п.5 договору), орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі і становить 1156,64 грн. в рік(п.9 договору ).(т.1,а.с.63-65)

- договір оренди землі від 28.04.2012р. (зареєстрований в управлінні Держкомзему в м. Шепетівці Хмельницької області 24.05.2012р. за № 681070004000110), відповідно до якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку (78 кв. м.) для розміщення та експлуатації основних, підсобних та допоміжних будівель та споруд (скважина), яка знаходиться в м. Шепетівка по Староконстантинівському шосе, 31. Земельна ділянка надана на підставі рішення XXII сесії Шепетівської міської ради VI скликання № 28 від 29.03.2012р. (п.1.1. договору). Нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає 10155,53 грн. (п.5 договру ), орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі і становить 304,66 грн. в рік. (п.9 договору ).(т.1,а.с. 8-10)

- договір оренди землі від 28.04.2012р. (зареєстрований в управлінні Держкомзему в м. Шепетівці Хмельницької області 24.05.2012р. за № 681070004000112), відповідно до якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку (загальною площею 678459 кв. м.) для розміщення та експлуатації основних, підсобних та допоміжних будівель та споруд (відстійники), яка знаходиться в м. Шепетівка по Староконстантинівському шосе, 31. Земельна ділянка надана на підставі рішення XXII сесії Шепетівської міської ради VI скликання № 28 від 29.03.2012р. (п.1.1. договору). Нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає 57084362,45 грн.(п.5 договору ), орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі і становить 1712530,87 грн. в рік. (п.9 договору ).(т.1,а.с. 126-128)

У п.10 вищевказаних договорів передбачено, що обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими КМУ формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії .

Згідно з п. 12 договорів, розмір орендної плати переглядається на вимогу однієї із сторін у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, ставок орендної плати, підвищення цін, тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджується документами; в інших випадках, передбачених законом.

Як передбачено п. 15 договору, цільове призначення земельної ділянки: здійснення виробничої діяльності.

Згідно з п. 32 договору, зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.

Апеляційним господарським судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що 24.05.2012р. позивачем відповідачу було передано на підставі актів земельні ділянки для розміщення та експлуатації основних, підсобних та допоміжних будівель та споруд, які знаходяться в м. Шепетівці по Старокостянтинівському шосе, 31.(т.1,а.с.11,66,131 )

25.06.2012р. Шепетівська міська рада прийняла рішення ХХV сесії міської ради VІ скликання № 14 „Про встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності несільськогосподарського призначення".(т.1,а.с.70)

Вищезазначеним рішенням Шепетівська міська рада вирішила, зокрема: затвердити ставки орендної плати за земельні ділянки на території м. Шепетівки згідно з додатком; відсоткові процентні ставки орендної плати за земельні ділянки, які не включені в додаток до цього рішення, визначаються при передачі земельних ділянок в оренду за рішенням сесії міської ради; при наданні земельних ділянок в оренду на конкурентних засадах ставки орендної плати не можуть бути меншими, ніж визначені в цьому рішенні та можуть перевищувати 12% від нормативної грошової оцінки землі; юридичному відділу виконавчого комітету Шепетівської міської ради та сектору з питань регулювання земельних відносин управління житлово-комунального господарства та з питань регулювання земельних відносин протягом двох місяців з дня набрання чинності вказаного рішення підготувати додаткові угоди з орендарями земельних ділянок на зміну умов діючих договорів оренди в частині плати за оренду земельної ділянки та забезпечити їх укладання, в порядку передбаченому чинним законодавством; визнати таким, що втратило чинність: рішення XII сесії міської ради 24 скликання від 15.10.2003 року №7 „Про встановлення розмірів орендної плати за землю"; рішення XV сесії міської ради 24 скликання №29 від 06.02.2004р. „Про відміну пунктів 5,6 рішення XII сесії міської ради № 7 від 15.10.2003р. „Про встановлення розмірів орендної плати". Також визначено, що рішення набирає чинності з 01.01.2013р.

До рішення доданий додаток, в якому встановлені ставки орендної плати за земельні ділянки на території м. Шепетівки. З-поміж іншого, ставка орендної плати за землі виробничого використання встановлена у розмірі 12% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.(т.1,а.с.71)

Матеріали справи не містять доказів зміни, скасування або визнання недійсними означеного рішення органу місцевого самоврядування.

На виконання рішення Шепетівської міської ради від 25.06.2012 року та з метою внесення змін до договору оренди 08.01.2013р. року на адресу відповідача Шепетівською міською ради надіслано лист за № 01-34/57, адресований директору ПАТ „Шепетівський цукровий комбінат", в якому повідомлено про те, що в зв'язку із набуттям чинності рішенням ХХV сесії міської ради VІ скликання № 14 від 25.06.2012р. та відповідно до п. 2 додатку до прийнятого рішення орендна плата за землі, надані для виробничого використання, встановлена у розмірі 12% нормативної грошової оцінки орендованих земельних ділянок. Тому, як вказано в листі, необхідно внести зміни до діючих договорів оренди земельних ділянок державної та комунальної власності від 28.04.2012р. та звернутись у сектор з питань регулювання земельних відносин управління житлово-комунального господарства та з питань регулювання земельних відносин виконавчого комітету Шепетівської міської ради.(а.с.19)

Крім того, на адресу ПАТ „Шепетівський цукровий комбінат" 16.01.2013р. для підпису та державної реєстрації надсилались додаткові угоди до договорів оренди землі від 28.04.2012р.

Колегія суддів звертає увагу на відсутність у матеріалах справи доказів підписання відповідачем додаткових угод до Договорів оренди земельних ділянок без заперечень або підписання ціх додаткових угод із складенням протоколу розбіжностей .

28.01.2013 року ПАТ "Шепетівський цукровий комбінат" направив листа за № 40-01 виконавчому комітету Шепетівської міської ради, в якому повідомлено, що договорами оренди не передбачено таку підставу перегляду розміру орендної плати як одностороннє прийняття рішення орендодавцем про його підвищення. Разом з тим, Податковим кодексом України орендну плату за землі державної та комунальної власності включено до плати за землю та віднесено до загальнодержавних податків та зборів (п. 9.1 ст. 9 ПК України). Саме Податковим кодексом України встановлено граничні розміри орендної плати (ст. 288 ПК України). Тому, враховуючи те, що підставою для внесення змін до договорів оренди землі в частині розміру орендної плати є лише зміна розмірів ставок орендної плати, визначених законодавством та те, що рішення Шепетівської міської ради не складають частину законодавства України з питань загальнодержавних податків та зборів, пропозиція щодо перегляду розміру орендної плати за землю є безпідставною. (а.с.17).

З матеріалів справи вбачається, що ухвалами місцевого господарського суду від 11.06.2013р. об'єднано справу № 924/589/13 зі справами № 924/596/13 та № 924/594/13 в одну справу № 924/589/13.

Аналізуючи встановлені обставини справи, Рівненський апеляційний господарський суд вважає за необхідне враховувати наступні положення чинного законодавства України.

Статтею 11 ЦК України передбачено, що цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки, й серед підстав виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, передбачає договори та інші правочини.

Господарські зобов'язання можуть виникати, зокрема, із господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.(ст.174 ГК України).

Згідно зі ст.193 ГК України, ст.526 ЦК України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цих Кодексів, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ч.ч.1-4 ст.188, ч.7 ст.193 ГК України, ст.525 ЦК України).

Відповідно до ст.21 Закону України „Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Згідно зі ст. 23 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за земельні ділянки, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, переглядається за згодою сторін.

01.01.2011 р. набрав чинності Податковий кодекс України, пп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 якого встановлює, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом, та не може перевищувати для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12% нормативної грошової оцінки.

Згідно ст. 271 Податкового кодексу України базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом. Відповідно з п.14.1.125 ст.14 Податкового кодексу України нормативна грошова оцінка земельних ділянок - це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.

Відповідно до ч.5 ст.5, п.2 ч.1 ст.13 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка використовується при визначенні розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: щодо земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7-10 років (ст.18 Закону України "Про оцінку земель").

Відповідно до ч.2 ст.20 Закону України "Про оцінку земель" дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Згідно зі ст.632 ЦК України, ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. При цьому, зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

Відповідно до ч.1 ст. 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках ,встановлених договором або законом

Статею 188 ГК України передбачено,що сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду.

У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

За таких обставин колегія суддів вважає, що Шепетівською міською радою дотримано порядок зміни господарських договорів, що передує зверненню до суду із позовом щодо зміни договору.

Частиною першою ст. 13 Конституції України встановлено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Відповідно до пункту "а" частини першої ст. 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить розпорядження землями територіальних громад.

Пункт 34 частини першої ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачає, що питання регулювання земельних відносин (у тому числі надання земельних ділянок) вирішується виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.

З зазначених норм законодавства України випливає, що питання пов'язані з орендою земельних ділянок, вирішуються сільською, селищною, міською радою на пленарних засіданнях шляхом прийняття відповідних рішень.

Враховуючи викладене, колегія суддів апеляційного господарського суду зазначає, що ініціювання внесення змін до договорів оренди землі в частині зміни розміру орендної плати належить до компетенції сільської, селищної, міської ради і має здійснюватись шляхом прийняття відповідних рішень.

На підставі наявних у матеріалах справи документів, господарським судом Хмельницької області було встановлено, що рішенням Ради від 25.06.12 р. № 14 "Про встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності не сільськогосподарського призначення" було затверджено нові розміри орендної плати за землю у м. Шепетівки на 2013 рік. Дане рішення було опубліковано в газеті "Шепетівка" від 28.06.12 р. № 26 (40).

Відповідно до частини першої ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Згідно з частиною першої ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Окрім того, абзацом першим пункту 2.19 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 р. № 6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах що виникають із земельних відносин" (в редакції від 16.01.2013 р.) визначено, що у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.

Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо змін умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку. Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна розміру цієї плати може бути підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

Наявне в матеріалах справи рішення Шепетівської міської ради свідчить, що радою затверджено нові розміри орендної плати за землі виробничого використання - 12% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Дане рішення набрало чинності з 01.01.2013р.

Дослідивши докази, наявні в матеріалах справи, колегія суддів констатує той факт, що рішення Шепетівської міської ради у встановленому законом порядку не скасовувалось, доказів оскарження даного рішення відповідачем теж не надано.

Крім того, суд констатує, що можливість змін орендної плати передбачена умовами договору зокрема п. 12, а тому орендодавець правомірно звернувся до орендаря з пропозицією про укладення додаткових угод до договорів оренди земельних ділянок від 28.04.12 р.

Враховуючи наведене, колегія суддів Рівненського апеляційного господарського суду вважає, що місцевий господарський суд дійшов до правильного висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог прокурора Шепетівського міжрайонного прокурора про внесення змін до п. 9 Договорів оренди земельної ділянки від 28.04.12 р., виходячи з положень пп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України та рішення Ради від 25.06.12 р. № 14 "Про встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності не сільськогосподарського призначення" та правомірно задовільнив позов.

Інші доводи апеляційної скарги не спростовують по суті правильного висновку суду, викладеного у рішенні.

В силу ст.ст. 33, 38, 43,47 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності, коли кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, а суд, оцінивши подані по справі докази за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом, повинен прийняти рішення за результатами обговорення усіх цих обставин.

Апеляційний господарський суд вважає, що судом першої інстанції в порядку статті 43 Господарського процесуального кодексу України всебічно, повно і об'єктивно досліджено матеріали справи та вірно застосовані норми процесуального і матеріального права, у зв'язку з чим відсутні правові підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування чи зміни рішення господарського суду Хмельницької від 08 липня 2013 року у справі № 924/589/13 .

Судовий збір за подачу апеляційної скарги у зв"язку з відмовою в її задоволенні на підставі ст. 49 ГПК України покладається на апелянта .

Керуючись ст.ст. 49,99,101,103,105 ГПК України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Рішення господарського суду Хмельницької області від 08.07.2013 р. у справі № 924/589/13 залишити без змін, а апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Шепетівскьий цукровий комбінат» - без задоволення.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена у касаційному порядку.

Головуюча суддя Олексюк Г.Є.

Суддя Гудак А.В.

Суддя Розізнана І.В.