КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 826/8190/13-а Головуючий у 1-й інстанції: Кротюк О.В., Суддя-доповідач: Глущенко Я.Б.
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 листопада 2013 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Глущенко Я.Б.,
суддів Пилипенко О.Є., Романчук О.М.,
при секретарі Строяновській О.В.,
за участю:
представників відповідача: Наумчук М.В., Мартиненко О.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва до Відкритого акціонерного товариства «Київський завод комунального машинобудування «Коммаш» про стягнення заборгованості, за апеляційною скаргою Відкритого акціонерного товариства «Київський завод комунального машинобудування «Коммаш» на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 29 липня 2013 року,
В С Т А Н О В И В :
Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва звернулось у суд із позовом, у якому просило, з урахуванням зменшення вимог, стягнути з відповідача заборгованість зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в загальній сумі 358083,25 грн., в тому числі 81096,19 грн. - штрафної санкції, 4328,47 - пені.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 29 липня 2013 року позов задоволено.
Не погоджуючись з судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати його та відмовити у задоволенні позову.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду - без змін з таких підстав.
Суд першої інстанції дійшов висновку про правомірність стягнення з відповідача всієї суми заборгованості з єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
З таким висновком суду не можна не погодитися.
Як убачається з матеріалів справи та встановлено колегією суддів, Відкрите акціонерне товариство «Київський завод комунального машинобудування «Коммаш» перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва як платник єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Колегією суддів установлено, що ВАТ «Київський завод комунального машинобудування «Коммаш» подавав до Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва звіти про суми нарахованої заробітної плати застрахованих осіб та суми нарахованого внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за жовтень 2012 року, яким визначено загальну суму єдиного внеску до сплати у розмірі 25679,71 грн., за січень 2013 року, яким визначено загальну суму єдиного внеску до сплати у розмірі 35677,48 грн. та лютий 2013 року, яким визначено загальну суму єдиного внеску до сплати у розмірі 31898,94 грн. (звіти за листопад та грудень 2012 року не подавалися).
26.11.2012 року Управлінням Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва було складено акт №628 за підсумками планової перевірки відповідача, внаслідок чого останньому нараховано суму єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, непогашена частина якої становить 179402,46 грн.
Як убачається із матеріалів справи, рішеннями про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 26.11.2012 року №2857 та №2853 до відповідача застосовано штраф у сумі 81096,19 грн. та пеню у сумі 4328,47 грн. Зазначені рішення вручені відповідачу 29.11.2012 року.
Таким чином, загальна заборгованість зі сплати єдиного соціального внеску, з урахуванням самостійно визначених платником та нарахованих контролюючим суб'єктом, а також застосованих штрафних санкцій та пені становить 358 083,25 грн., в тому числі 272 658,59 грн. - за основним платежем, 81 096,19 грн. - за штрафними санкціями, 4328,47 грн. - пеня.
Із матеріалів справи вбачається, що позивачем направлялась ВАТ «Київський завод комунального машинобудування «Коммаш» вимога від 01.04.2013 року №Ю4701 про сплату боргу у розмірі 574 883,94 грн., що отримана останнім 15.04.2013 року.
У зв'язку із несплатою відповідачем вказаної заборгованості, позивач звернувся у суд.
Надаючи оцінку правову оцінку обставинам справи, колегія суддів виходить із наступного.
Єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - це консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування (п. 2 ч. 1 ст. 1 вказаного Закону).
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
За частинами 2, 3 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок. Обчислення єдиного внеску територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених цим Законом, здійснюється на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати єдиного внеску, звітності, що подається платниками до територіальних органів Пенсійного фонду, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суми виплат (доходу), на суми яких (якого) відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.
Згідно з ч. 1 ст. 12 цього Закону, в редакції на момент виникнення спірних правовідносин, завданнями Пенсійного фонду є забезпечення збору єдиного внеску, ведення обліку надходжень від його сплати та здійснення контролю за сплатою єдиного внеску.
Пенсійний фонд відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, здійснює контроль за додержанням законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, правильністю нарахування, обчислення, повнотою і своєчасністю сплати єдиного внеску та інші функції, передбачені законодавством (ч. 2 ст. 12 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»).
Згідно з ч. 1 ст. 26 Закону посадові особи платників єдиного внеску несуть адміністративну відповідальність, зокрема, за порушення порядку нарахування, обчислення і строків сплати єдиного внеску.
Пунктом 6 частини 1 статті 13 «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» пенсійному фонду та його територіальним органам надано право застосовувати фінансові санкції, передбачені цим Законом.
Зазначеним Законом передбачено, що у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом. При цьому, єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника (ч. 11, 12 ст. 9).
Таким чином, на момент виникнення спірних правовідносин Пенсійний фонд України та його територіальні органи були наділені контрольними повноваженнями за справлянням страхувальниками страхових внесків до загальнообов'язкового державного пенсійного страхування відповідно до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Положеннями статті 25 вказаного Закону визначено, що у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.
Територіальний орган Пенсійного фонду у порядку, за формою і в строки, встановлені Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Така вимога є виконавчим документом.
У разі якщо платник єдиного внеску протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з органом Пенсійного фонду, не оскаржив вимогу в судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів з дня надходження узгодженої вимоги, територіальний орган Пенсійного фонду надсилає в порядку, встановленому законом, до підрозділу державної виконавчої служби вимогу про сплату недоїмки.
У випадках, зазначених в абзаці шостому цієї частини, територіальний орган Пенсійного фонду також має право звернутися до суду з позовом про стягнення недоїмки. При цьому заходи досудового врегулювання спорів, передбачені законом, не застосовуються.
Строк давності щодо нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки, штрафів та нарахованої пені не застосовується.
У ході судового розгляду справи підтверджено наявність заборгованості за ВАТ «Київський завод комунального машинобудування «Коммаш» зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, штрафу та пені в розмірі 358083,25 грн., яка в частині суми 271700,44 грн. визнається відповідачем.
Зі змісту апеляційної скарги випливає, що відповідач не погоджується із розміром заявленого щодо нього стягнення, зазначаючи, що ним була сплачена сума єдиного соціального внеску в розмірі 86249,30 грн., проте така неправомірно зарахована позивачем у рахунок погашення суми застосованих до ВАТ Київський завод комунального машинобудування «Коммаш» штрафних санкцій усупереч призначення цих платежів.
Проте, колегія суддів не приймає дане покликання апелянта, адже частиною 6 статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» орган Пенсійного фонду України наділений правом зараховувати сплачені платником суми єдиного внеску в рахунок сплати наявної недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Також, колегія суддів не приймає посилання відповідача на те, що рішення про застосування до позивача штрафних санкцій №557 від 29.03.2012 року та №907 від 24.04.2012 року не були пред'явлені до примусового виконання на протязі року, у зв'язку з чим відсутні підстави для стягнення визначених ними сум, позаяк частиною 16 статті 25 названого Закону передбачено, що строк давності щодо нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки, штрафів та нарахованої пені не застосовується
Таким чином, колегія суддів погоджується із висновками суду першої інстанції щодо необхідності задоволення адміністративного позову.
Доводи, викладені в апеляційній скарзі не спростовують вищевикладене та висновків суду першої інстанції, а отже така задоволенню не підлягає.
Згідно зі ст.ст. 198 ч. 1 п. 1, 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст.160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд,
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу Відкритого акціонерного товариства «Київський завод комунального машинобудування «Коммаш» залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 29 липня 2013 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складення в повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддяЯ.Б. Глущенко суддя О.Є. Пилипенко суддяО.М. Романчук
(Повний текст ухвали складено 08 листопада 2013 року.)
.
Головуючий суддя Глущенко Я.Б.
Судді: Пилипенко О.Є.
Романчук О.М