ВІННИЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа № 2270/507/11
Головуючий у 1-й інстанції: Блонський В.К.
Суддя-доповідач: Драчук Т. О.
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 листопада 2013 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого-судді: Драчук Т. О.
суддів: Граб Л.С. Смілянця Е. С.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Державної інспекції України з контролю за цінами на постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 04 березня 2011 року у справі за адміністративним позовом Державної інспекції України з контролю за цінами до товариства з обмеженою відповідальністю "Городокконсервмолоко" про примусове виконання рішення та стягнення економічних санкцій , -
В С Т А Н О В И В :
Позивач у січні 2011 року звернувся в суд до товариства з обмеженою відповідальністю "Городокконсервмолоко" з позовом про примусове виконання рішення та стягнення економічних санкцій.
Постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 04 березня 2011 року позов задоволено: стягнуто з товариства з обмеженою відповідальністю «Городокконсервмолоко» м. Городок Хмельницької області на користь державного бюджету код 21081100, р/р 31115106700095 в ГУДКУ у Хмельницькій області, код 23565093, МФО 815013, 395645,85 грн., (триста дев'яносто п'ять тисяч шістсот сорок п'ять гривень вісімдесят п'ять копійок) штрафу.
Не погоджуючись із рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить суд скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі, посилаючись при цьому на неповне з'ясування обставин, які мають значення для справи та порушення норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення спору.
Сторони по справі в судове засідання не з'явилися, хоча були належним чином повідомлені про місце, час та дату слухання справи, але Державна інспекція України з контролю за цінами надіслало поштою клопотання про слухання справи без його участі
Відповідно до п. 2 ч.1 ст.197 КАС, суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.
Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, колегія суддів визнала можливим розглядати справу в порядку письмового провадження.
Таким чином, колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи посадовими особами Державної інспекції України з контролю за цінами з 09 листопада 2010 року по 19 листопада 2010 року було проведено планову перевірку товариства з обмеженою відповідальністю «Городокконсервмолоко» м. Городок з питань дотримання державної дисципліни цін на окремі види продовольства відповідно до вимог нормативних актів прийнятих на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 1996 року № 1548 за період з 09 листопада 2009 року по 09 листопада 2010 року.
В результаті проведеної перевірки додержання державної дисципліни цін відповідачем, встановлено порушення вимоги постанови Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2007 року № 1222 якою затверджено «Порядок декларування зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари», де декларуванню підлягають зміни оптово-відпускних цін, що збільшуються протягом місяця більш як на 1 відсоток та вимог розпорядження Хмельницької обласної державної адміністрації від 16 листопада 2007 року № 377/2007-р «Про запровадження державного регулювання цін на окремі продовольчі товари».
Внаслідок не задекларованого підвищення оптово-відпускних цін на масло вершкове з вмістом жиру 72,5 відсотка без декларування зміни завищення ціни у Головному управлінні економіки Хмельницької обласної державної адміністрації за період з 07 грудня 2009 року по 26 жовтня 2010 року, товариством з обмеженою відповідальністю «Городокконсервмолоко» м. Городок необгрунтовано отримано виручку в сумі 131881,95 грн.
Дана обставина підтверджується копією акту перевірки Державної інспекції з контролю за цінами в Хмельницькій області № 745 від 19 листопада 2010 року .
Відповідно до ст. 14 Закону України «Про ціни та ціноутворення», необґрунтовано одержана виручка підлягає вилученню в доход бюджету із застосуванням штрафу у подвійному розмірі.
Згідно «Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами», затвердженої спільним наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України і Міністерства фінансів України 03 грудня 2001 року за № 298/519, начальником Державної інспекції з контролю за цінами в Хмельницькій області прийнято рішення № 133 від 22 жовтня 2009 року про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін, а саме: про вилучення у дохід державного бюджету незаконно отриманої виручки в сумі 131881,95 грн., та накладення та стягнення штрафу у розмірі 263763,90 грн., що підтверджується копією відповідного рішення №269 від 22 листопада 2010 року.
Відповідач в добровільному порядку зазначені санкції не сплатив, незважаючи на претензію позивача від 23 листопада 2010 року за № 3707, у зв'язку із чим позивач був вимушений звернутися в суд.
Основні принципи встановлення і застосування цін і тарифів та організацію контролю за їх дотриманням на території України визначає Закон України «Про ціни та ціноутворення» від 3 грудня 1990 року № 507 12.
Відповідно ст. 13 Закону України «Про ціни та ціноутворення» державний контроль за цінами здійснюється при встановлені і застосуванні державних фіксованих і регульованих цін і тарифів. При цьому контролюється правомірність їх застосування та додержання вимог законодавства про захист економічної конкуренції.
Контроль за додержанням державної дисципліни цін здійснюється органами, на які ці функції покладено Урядом України.
Статтею 4 Закону України «Про ціни та ціноутворення» визначено повноваження Кабінету Міністрів України в галузі ціноутворення, зокрема він забезпечує здійснення в республіці державної політики цін, визначає перелік продукції, товарів і послуг, державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи на які затверджуються відповідними органами державного управління, крім сфери телекомунікацій, визначає повноваження органів державного управління в галузі встановлення і застосування цін (тарифів), а також по контролю за цінами (тарифами).
Кабінетом Міністрів України на виконання своїх повноважень прийнято постанову від 17 жовтня 2007 року № 1222 «Про затвердження Порядку декларування зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари».
Згідно ч. ч. 1, 2 «Порядку декларування зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари» цей порядок визначає механізм декларування суб'єктами господарювання зміни оптово відпускних цін на певні продовольчі товари в тому числі і на масло вершкове з вмістом жиру 72,5 відсотка.
Декларуванню підлягають зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари, зазначені у пункті 1 «Порядку декларування зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари», у разі коли такі ціни збільшуються протягом місяця більш як на 1 відсоток, тобто декларуватися повинні і зміни таких цін на масло вершкове з вмістом жиру 72,5 відсотка.
Перелік документів які виробник повинен надати до територіального органу Державної інспекції з контролю за цінами для отримання висновків щодо економічного обґрунтування рівнів оптово-відпускних цін на продовольчі товари, зміни на які підлягають декларуванню, визначений ч. 3 «Порядку декларування зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари».
Для декларування зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари суб'єктами господарювання, які провадять діяльність з виробництва або реалізації продовольчих товарів перелік документів встановлений ч. 7 «Порядку декларування зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари».
Зміна оптово-відпускних цін на продовольчі товари суб'єктами господарювання, які провадять діяльність з виробництва або реалізації продовольчих товарів, здійснюється з дати погодження уповноваженим органом декларації зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари.
Відповідно ч. 9 «Порядку декларування зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари» оптово-відпускні ціни на продовольчі товари вважаються задекларованими на день набрання чинності розпорядженням (рішенням) уповноваженого органу щодо здійснення повноважень, наданих абзацом 38 п. 12 додатка до постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 1996 року № 1548 «Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів)».
Абзацом 38 пункту 12 вказаної постанови Кабінету Міністрів України обласним державним адміністраціям надані повноваження регулювання (встановлення) граничних торговельних (постачальницько-збутових) надбавок до оптової ціни виробника (митної вартості) на певні продовольчі товари в тому числі і на масло вершкове з вмістом жиру 72,5 відсотка, тобто не вище 15 відсотків без урахування витрат з їх транспортування у міжміському сполученні.
Хмельницькою обласною державною адміністрацією відповідно вимог абзацу 38 пункту 12 постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 1996 року № 1548 «Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів)» прийнято розпорядження від 16 листопада 2007 року № 377/2007-р «Про запровадження державного регулювання цін на окремі продовольчі товари», яким запроваджено декларування зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари на окремі продовольчі товари, зокрема на масло вершкове з вмістом жиру 72,5 відсотка в Головному управлінні економіки Хмельницької обласної державної адміністрації.
Свою апеляційну скаргу відповідач аргументував тим, що при проведенні перевірки невірно вирахувана базова оптово-відпускна ціна на масло вершкове з вмістом жиру 72,5 відсотка, однак судова колегія погоджується із рішенням суду першої інстанції з тим, що дане твердження є безпідставним, так як актом перевірки достовірно встановлено збільшення оптово-відпускних цін на масло "Селянське" протягом місяця більш як на 1 відсоток, за період з 07 грудня 2009 року по 26 жовтня 2010 року, при цьому немає ніякого значення які були оптово-відпускні ціни на масло вершкове до перевіряємого періоду, так як обов'язковому декларуванню підлягають зміни оптово-відпускних цін, що збільшуються протягом місяця більш як на 1 відсоток, жодних виключень із цього правила немає.
Отже, доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку про порушення судом першої інстанції норм матеріального права, які призвели до неправильного вирішення справи, тобто прийнята постанова відповідає матеріалам справи та вимогам закону і підстав для її скасування не вбачається.
Відповідно до статті 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Не може бути скасоване правильне по суті рішення суду з одних лише формальних підстав.
На підставі наведеного колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку, щодо задоволення заявлених вимог у спосіб, строках та межах визначених законом.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу Державної інспекції України з контролю за цінами, - залишити без задоволення, а постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 04 березня 2011 року, - без змін.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно ст. 212 КАС України.
Головуючий Драчук Т. О.
Судді Граб Л.С.
Смілянець Е. С.