С права № 2-а-129/2009 р.
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 квітня 2009 року Ленінський районний суд м. Кіровограда в складі:
головуючого – Льон С.М.
при секретарі – Шумейко Ю.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кіровограді справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Ленінської районної у м. Кіровограді ради про визнання бездіяльності неправомірною, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Ленінської районної у м. Кіровограді ради про визнання бездіяльності неправомірною та просить стягнути з відповідача недоплачену державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період за 2007 р. у сумі 1802,84 грн. Свій позов позивач мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 року вона народила доньку ОСОБА_2 .
Відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» та п. 22 постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року №1751 «Про затвердження порядку призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Відповідно до абз. 3 ч.2 ст. 56 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» встановлено інший розмір допомоги по догляду за дитиною, Рішенням Конституційного Суду № 6-рп/2007 від 09.07.2007 року дані положення визнано такими, що не відповідають Конституції України, а тому втрачають чинність.
Всупереч даному рішенню і ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» відповідач з серпня по грудень нараховував та виплачував їй державну допомогу у розмірах визначених відповідно до ст. 56 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», тобто з серпня по грудень 2007 року розмір становив 104,85 грн. з серпня по жовтень 2007 р. включно, 107,73 грн. - в листопаді, 110,88 грн. - у грудні 2007 р.
Відповідно до абзацу 1 ч. 1 ст. 62 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років становить з 1 січня - 434 гривні, з 1 квітня - 463 гривні, з 1 жовтня - 470 гривень.
Таким чином, сума невиплаченої соціальної допомоги за 2007 року становить 1802,84 грн.
Позивач в судовому засіданні підтримала позовні вимоги в повному обсязі, просила поновити пропущений строк звернення до суду.
Представник відповідача позов не визнала у повному обсязі. Вказала, що позивачем пропущено строк для звернення до адміністративного суду, Державний бюджет затверджується щорічно і на період з 01.01. по 31.12. 2007 року Закон зворотної сили не має, а також , що відповідно до п.6 ст. 2 Бюджетного кодексу України управління праці є бюджетною організацією, яка утримується за рахунок державного бюджету і не є розпорядником коштів допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Виплати проводились відповідно до положень чинного законодавства, тому просить в задоволенні позовних вимог позивачки відмовити.
Заслухавши пояснення сторін та дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» від 21.11.1992 р. № 2811-ХІІ, pan >право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Позивач, ОСОБА_1 , здійснює догляд за донькою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження, до досягнення нею трирічного віку
Таким чином, на позивача розповсюджуються всі пільги передбачені Законом України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми».
Відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім ’ ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень .
Згідно зі ст. 4 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» покриття витрат на виплату державної допомоги сім’ям з дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів .
На підставі ч. 1 ст. 5 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» державну допомогу сім’ям з дітьми призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновителів, опікуна, піклувальника).
Абзацом 3 ч. 2 статті 56 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» від 19.12.2006 р. №489-Vвстановлена pan >допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку – у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім ’ ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 3 Розділу VIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 року - 50 відсотками, з 1 січня 2009 року - 75 відсотками, з 1 січня 2010 року - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Пунктом 14 статті 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» дію ч. 1 ст. 15 та п. 3 Розділу VIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» зупинено на 2007 рік.
Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 р. № 6-рп/07 у справі № 1-29/2007 положення абз. 3 ч. 2 ст. 56 та п. 14 ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» щодо призупинення дії положення статті ч. 1 ст. 15 та п. 3 Розділу VIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» визнані неконституційними.
Відповідно до абз. 1 п. 22 постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року №1751 «Про затвердження порядку призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Відповідно до абзацу 1 ч. 1 ст. 62 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років становить з 1 січня - 434 гривні, з 1 квітня - 463 гривні, з 1 жовтня - 470 гривень.
Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 11.01.2007 року №13 зупинено дію абз. 1 п. 22 постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року №1751 «Про затвердження порядку призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми».span>
Відповідно до п. 5 резолютивної частини вказаного рішення Конституційного Суду України, зазначене рішення має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв’язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей законів, що визнані неконституційними.
Таким чином, враховуючи норми ч.2 ст.152 Конституції України, відповідно до якої закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, рішення Конституційного Суду України N6-рп/2007 від 09.07.2007 року зворотної дії в часі не має, і на період до 09 липня 2007 року не поширюється.
Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України та ч.1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові чи службові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.2 ст. 95 Конституції України виключно законом про Державний бюджет визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.
Згідно п. п. 3, 4 ст. 22 Бюджетного кодексу України Управління праці та соціального захисту населення, як головний розпорядник коштів місцевого бюджету отримує бюджетні призначення шляхом їх затвердження у Законі про Державний бюджет України чи рішення про місцевий бюджет.
Одним із завдань управління праці та соціального захисту населення є виконання функцій головного розпорядника коштів місцевого бюджету на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенції з державного бюджету.
Статтею 23 Бюджетного кодексу України передбачено, що управління праці та соціального захисту населення може здійснювати з бюджету будь-які бюджетні зобов’язання та платежі лише за наявності відповідного бюджетного призначення, які встановлюються Законом про Державний бюджет чи рішення про місцевий бюджет.
Таким чином, позовні вимоги в частині нарахування на користь позивача недоплаченої державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років починаючи з 09 липня 2007 року по 31.12.2007 року підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.2 ст. 8 Конституції України, Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.
Відповідно до ст. 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Реалізація особою права, що пов’язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актів національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань, тобто посилання органами державної влади на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов’язань судом не приймається до уваги.
Враховуючи те, що позивачка здійснює догляд за дитиною до досягнення нею трирічного віку, то вона відповідно має право на отримання державної допомоги передбаченої Законом України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми».
Встановивши державну допомогу по догляду за дитиною до трьох років, держава взяла на себе відповідні зобов’язання щодо виплати даної допомоги.
Тобто, між позивачем і державою встановлено певний правовий зв’язок у визначеній сфері життєдіяльності, який характеризується наявністю зобов’язання держави забезпечити соціальний захист сімей з дітьми.
В судовому засіданні встановлено, що позивач є матір’ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження, що підтверджено відповідним свідоцтвом про народження.
Відповідно довідки про отримання допомоги від 03.10.2008 року № 1686/8 ОСОБА_1 . за період з 01.09.2007 року по 31.12.2007 року отримала допомогу, а саме в вересні 2007 року – 104,85 грн., в жовтні 2007 року – 104,85 грн., в листопаді 2007 року – 107,73 грн., в грудні 2007 року – 110,88 грн.
На підставі п. 20 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 р. №1751 для одержання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку органам праці та соціального захисту населення подаються такі документи:
1) заява матері (батька, усиновителя, опікуна), що складається за формою, затвердженою Мінпраці;
2) виписка з наказу за місцем служби про надання відпустки;
3) копія свідоцтва про народження дитини;
4) копія трудової книжки матері (батька, усиновителя, опікуна), яка (який) здійснює догляд за дитиною;
5) довідка з місця навчання – для осіб, які навчаються;
6) непрацюючі особи подають довідку. Видану органом. Який здійснює державну реєстрацію суб’єктів підприємницької діяльності, про те, що вони не зареєстровані як суб’єкти підприємницької діяльності, а у разі перебування на обліку в центрі зайнятості – довідку про те, що виплата допомоги по безробіттю або матеріальна допомога по безробіттю не проводиться.
Відповідно до частини 1 та 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб’єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб’єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу./span>
Відповідно до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Зважаючи на викладене, посилання відповідача на невнесення змін до чинного законодавства та неможливості у зв’язку з цим виплачувати допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірах передбачених Законом України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», не приймається судом до уваги, оскільки норма ст. 15 вказаного Закону з 09.07.2007 року підлягає застосуванню.
Порушення прав позивача, за захистом яких він звернувся до суду тривало з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року і припинилось лише 01.01.2008 року. Відповідно до вимог ч.2 ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше. Обчислюється з дня, коли особа дізналась або повинна була дізнатись про порушення своїх прав, свобод та інтересів. Таким чином, виходячи з наведеного, суд, не вбачає пропущення позивачем строку звернення до суду за захистом свого права щодо отримання державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Зважаючи на те, що суд не вправі виконувати функції суб’єкта владних повноважень, покладені на нього законом, та питання щодо здійснення нарахування допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відносяться до компетенції управління праці та соціального захисту населення, суд визнав необхідним зобов’язати управління праці та соціального захисту населення Ленінської районної у м. Кіровограді ради, здійснити перерахунок щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років позивачу починаючи з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік» та здійснити її виплату.
У відповідності до ч. 3 ст. 94 КАС України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати. Здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу – відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено. В зв’язку з цим, суд вважає за необхідне стягнути судовий збір в сумі 1,70 грн. з Державного бюджету на користь позивача.
Керуючись ст.ст. 86, 94, 159-163, 167 КАС України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Ленінської районної у м. Кіровограді ради про визнання бездіяльності неправомірною задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Ленінської районної у м. Кіровограді ради щодо нездійснення перерахунку ОСОБА_1 з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років.
Зобов’язати Управління праці та соціального захисту населення Ленінської районної у м. Кіровограді ради здійснити нарахування ОСОБА_1 недоплаченої щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2008 року у відповідності до Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми». Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік» та здійснити її виплату.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Присудити ОСОБА_1 з Державного бюджету України (рахунок №31118095600002, УДК в Кіровоградській області, МФО 823016, ідентифікаційний код 24145329) судовий збір в сумі 1,70 грн.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі проголошення вступної та резолютивної частин постанови - з дня складання постанови в повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України. Апеляційна скарга подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви.
Суддя Льон С.М.