Ухвала суду № 3496552, 02.04.2009, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.04.2009
Номер справи
2-а-13/09/0527
Номер документу
3496552
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий в 1 інстанції - Рогожина А.В.

Суддя-доповідач - Старосуд М.І.

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

Іменем України

02 квітня 2009 року справа № 2-а-13/09/0527

зал судового засідання у приміщенні суду за адресою: м. Донецьк, бульвар Шевченка, 26

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді: Старосуда М.І.

суддів: Арабей Т.Г., Ястребової Л.В.

при секретарі Чуріковій Я.О.

за участю позивача Кожевнікова В.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу

 управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської ради Донецької області

на постанову Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області

від по адміністративній справі

29 січня 2009 року № 2-а-13/09 року

за позовом

ОСОБА_1

до третя особа

управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської ради Донецької області Головне управління Державного казначейства України в Донецькій області

про

визнання неправомірними дій, зобов'язання здійснити перерахунок та стягнути з відповідача недоотриману суму щорічної разової грошової допомоги до Дня Перемоги за 2005 - 2007 року, -

ВСТАНОВИЛА:

Позивач звернувся до суду з вищезазначеним позовом.

Постановою Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 29 січня 2009 року у справі № 2-а-13/09 позовна заява задоволена повністю, внаслідок чого:

- визнані неправомірними управління стосовно відмови позивачу в донарахуванні та доплаті одноразової грошової допомоги до 9 травня за 2007 рік, передбаченої Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;

- стягнуто з відповідача на користь позивача за рахунок Державного бюджету України недоотриману разову грошову допомогу до 9 травня за 2007 рік в розмірі 2570 грн. 42 копійки, шляхом перерахування з розрахункового рахунку № 35213023001529 в УДК м. Костянтинівка Донецької області, КПК 2501250, КЕКВ 1341, МФО 834016, код ОКПО 03197428;

- в іншій частині позову відмовлено.

Відповідачем подана апеляційна скарга, в якій він просить скасувати судове рішення та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позовної заяви відмовити.

Доводи апеляційної скарги обґрунтовує невірним застосуванням судом норм матеріального права.

Вважає правомірним та обгрунтованним застосування у спірних правовідносинах положень ст. 29 Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рік”.

Відповідач та третя особа в судове засідання не з'явились, про дату, час та місце апеляційного розгляду були повідомлені належним чином.

Дослідивши матеріали справи, колегія суддів встановила.

Позивач визнаний інвалідом ІНФОРМАЦІЯ_1, має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни, що підтверджується посвідченням серії Б НОМЕР_1. У відповідності до вимог ст. 13 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” має право на отримання щорічної грошової допомоги до 9 травня (яка повинна виплачуватися до 5 травня) в розмірі семи мінімальних пенсій за віком.

Між сторонами немає розбіжностей щодо обставин справи, встановлених судом першої інстанції, в апеляційній скарзі відповідач посилається на невірне застосування норм матеріального права, оскільки при виплаті зазначених сум він діяв в межах повноважень та відповідно до вимог чинного законодавства.

Колегія суддів вважає апеляційну скаргу такою, що не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст. 2 КАСУ, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку у тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Правовий статус ветеранів та інвалідів війни, забезпечення створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяння формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них визначає Закон України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”.

Відповідно до ст. 13 цього Закону щорічно до 5 травня інвалідам війни ІНФОРМАЦІЯ_1 виплачується разова грошова допомога у розмірі семи мінімальних пенсій за віком.

Абзацем 1 ст. 17 цього Закону встановлено, що фінансування витрат, пов'язаних з введенням в дію цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів.

Згідно абз. 1 ст. 17 щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12 - 16 цього Закону, здійснюють органи праці та соціального захисту населення через відділення зв'язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.

Таким чином, у спірних правовідносинах відповідач є органом владних повноважень, на якого чинним законодавством покладений обов'язок по здійсненню виплат, передбачених Законом України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, в тому числі разової грошової допомоги.

Колегія суддів вважає неправомірним довід заявника скарги щодо правомірності застосування у 2007 році розміру таких виплат, встановленому п. 13 ст. 71 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік”, відповідно до якого у 2007 році виплата щорічної разової допомоги відповідно до закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” здійснюється у таких розмірах: зокрема, інвалідам III групи - 300 гривень, оскільки положення зазначеної норми Закону - визнані неконституційним рішенням Конституційного Суду України у справі № 6-рп від 09.07.2007 року.

Відповідно до ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач не довів правомірність дій щодо нарахування позивачу щорічної грошової допомоги до 9 травня протягом 2007 року в розмірі, встановленому Законом України “Про Державний бюджет на 2007 рік”, а не в розмірі, встановленому Законом України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”.

Згідно ст. 22 зазначеного закону рішення підприємств, установ і організацій, які надають пільги, можуть бути оскаржені до районної державної адміністрації, виконавчого комітету міської Ради або до районного (міського) суду.

Оскільки орган праці та соціального захисту населення порушив право позивача на отримання разової грошової допомоги, виплата якої встановлена ст. 13 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, він звернувся за захистом порушеного права з позовною заявою, та суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст. ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської ради Донецької області на постанову Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 29 січня 2009 року у справі № 2-а-13/09 - залишити без задоволення.

Постанову Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 29 січня 2009 року у справі № 2-а-13/09 - залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий

Судді