Справа № 2-А-130/2009р.
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 березня 2009 року м. Павлоград
Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі:
головуючого судді: Бондаренко В.М.
при секретарі: Троян В.Б.
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Павлоградської міської ради про визнання дій неправомірними та про перерахунок та стягнення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, суд -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Павлоградської міської ради, в якій просила суд визнати дії відповідача неправомірними по нарахуванню і виплаті їй сум державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Стягнути з відповідача на її користь суму недоотриманої нею допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 01.02.2008 року по 01.01.2009 року в сумі 4544,93 грн. та судові витрати по справі.
В обґрунтування заявленого позову позивач зазначила, що у відповідності до положень Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» вона перебуває на обліку у відповідача, так як ІНФОРМАЦІЯ_1 у неї народилася дитина, ОСОБА_2 Відповідачем як органом, що призначає та здійснює виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, було призначено їй допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в значно нижчих розмірах ніж це передбачено законом.
Позивач вважає дії відповідача такими, що не відповідають вимогам ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», порушують її конституційні права на гарантовані державою матеріальну підтримку материнства і соціальний захист.
Відповідач керуючись нормами законів, які визнані неконституційними рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007року по справі №29/2007, невірно нарахував та встановив позивачу розмір сум, гарантованих державою - допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Своїми діями відповідач грубо порушив її права.
Представник відповідача надав суду заперечення на адміністративний позов, відповідно до змісту якої він просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог. Зазначивши, що дійсно положенням ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачені зазначені в позові виплати та визначений порядок їх нарахування. Однак Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» були внесені зміни до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», так ст. 15 цього Закону передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень. Що стосується вимог позивача стосовно перерахунку та стягнення боргу допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в сумі, яка дорівнює прожитковому мінімуму для дітей віком до 6 років, з 01 січня 2009 року, то Законом України «Про державний бюджет України на 2009 рік», допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.
Виплат допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у більших розмірах чинним законодавством не передбачено.
Суд, з'ясувавши зміст позовних вимог та заперечень на позов, дослідивши в судовому засіданні наявні докази, в тому числі свідоцтво про народження ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 народження, довідку про виплати держаної допомоги, по догляду за дитиною до трьох років, які відбувались з боку відповідача на користь позивача ( від 18.12.2008 року № 478831), встановив наступне: Позивач перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Павлоградської міської ради у зв'язку з народженням дитини ОСОБА_2 , 28.11.2007 року.
Відповідно до ст.3 Конституції України, людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав людини є головним обов'язком держави.
Згідно ч.2 ст.19 Конституції України ограни державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 3 ст. 51 Конституції України передбачено, що сім'я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.
Згідно до ст.15 цього Закону, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Позовна вимога про стягнення на користь позивача, відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку починаючи з лютого 2008 року у розмірі: прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сум'ям з дітьми» в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, не підлягає задоволенню, так як Законом України « Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» п. 7 розділу ІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» внесено зміни до частини першої ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»: допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.
Таким чином, дії відповідача по призначенню, нарахуванню та виплаті допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, які провадив відповідач на користь позивача у 2008 році, не суперечать вимогам ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».Вирішення питання про відповідність внесених змін до ст. 15 Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми” Конституції України належить виключно Конституційному Суду України, що прямо передбачено ст. 147 Конституції України.
Позовна вимога позивача про призначення державної допомоги з 01.01.2009 року відповно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» підлягає задоволенню, оскільки обмеження та зміни, які були внесені в ст. 15 відповідного Закону України - Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України», були чинні тільки на 2008 рік і втратили чинність з 01 січня 2009 року. Зазначене прямо передбачено в п. 4 ч. 2 Розділу ІІІ «Прикінцевих положень» Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення до деяких законодавчих актів України», де зазначено, що розділ ІІ «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» діє по 31 грудня 2008року.
Таким чином, ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» діє в редакції 2007 року, якою було передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Що стосується положення ч. 2 ст. 46 Закону України «Про державний бюджет України на 2009 рік», а саме стосовно призначення державної допомоги у відповідності до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в розмірах і порядку визначеному Кабінетом Міністрів України, то суд вважає, що у разі невідповідності нормативно-правового акту Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, зазначене прямо передбачене ч. 4 ст. 9 КАС України.
Враховуючи, що Закон України має вищу юридичну силу відносно постанов Кабінету Міністрів України, застосуванню підлягає саме положення Закону.
На підставі наведеного, необхідно зобов'язати відповідача, починаючи з 01 січня 2009 року нараховувати та виплачувати державну допомогу на дитину ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 народження, до досягнення ним трирічного віку у відповідності до вимог ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років.
Суд не може прийняти до уваги вимогу представника відповідача про застосування строку позовної давності, як на підставу відмови в задоволенні позовних вимог, так як відповідно до ч. 2 ст. 99 КАС України, річний строк передбачений для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про пропущення своїх прав, свобод чи інтересів. Твердження представника відповідача про те, що позивач повинен був дізнатися про порушення своїх прав 09 липня 2007 року є припущенням.
Відповідно до ч.1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування. Розмір судових витрат визначений судом з урахуванням положення підпункту «б» пункту 1 статті 3 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито».
Таким чином, суд вважає, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст. 3, ч.2 ст.19, ч.3 ст.51 Конституції України, ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», ч. 2 ст. 46 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік», ст.ст. 2, 6, 8, 9, 69, 94, 104, 159, 160, 163 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Павлоградської міської ради про визнання дій неправомірними та про перерахунок та стягнення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Павлоградської міської ради ( 51400, м. Павлоград Дніпропетровської області, вул. Карла Маркса, 47, р/р 35412004003699, МФО 805012, код ОКПО 03192170, банк ГУДКУ в Дніпропетровській області) щодо нарахування, призначення та виплати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 01 січня 2009 року.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Павлоградської міської ради (51400, м. Павлоград Дніпропетровської області, вул. Карла Маркса, 47, р/р 35412004003699, МФО 805012, код ОКПО 03192170, банк ГУДКУ в Дніпропетровській області) перерахувати, нараховувати та виплачувати ОСОБА_1 державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» у розмірі прожиткового мінімуму встановленого законом для дітей віком до шести років на час її виплати з 01 січня 2009 року до досягнення дитиною ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 народження, трирічного віку.
Стягнути з бюджету міста Павлоград Дніпропетровської області (р/р 31412537700032, банк: ГУДКУ у Дніпропетровській обл., м. Дніпропетровськ, МФО: 805012, код: 24237540, місцбюджет м. Павлограда 22090100) на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі - 3 (три) грн. 40 коп.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня складання постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя: В.М. Бондаренко