Постанова № 34806062, 05.11.2013, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.11.2013
Номер справи
805/12568/13-а
Номер документу
34806062
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 листопада 2013 р. Справа №805/12568/13-а

приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 12 год. 05 хв.

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Абдукадирової К.Е.,

при секретарі судового засідання Пономаренко В.Е.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом фізичної особи ОСОБА_1

до Жовтневого відділу державної реєстрації актів цивільного стану Маріупольського міського управління юстиції Головного управління юстиції у Донецькій області

про зобов'язання Жовтневого відділу державної реєстрації актів цивільного стану Маріупольського міського управління юстиції Головного управління юстиції у Донецькій області внести зміни до актового запису за № 488 від 03.09.1969р. в книзі записів громадського стану про народження бюро реєстрації актів цивільного стану міста Красноармійська Донецької області, де в інформації про місце народження видалити назву міста, а в разі необхідності змінити, зобов'язання через відповідні зміни в актовому запису виготовити та видати нове свідоцтво про народження, -

за участю представників сторін:

від позивача: ОСОБА_1 - особисто;

від відповідача: не з'явився

В С Т А Н О В И В:

Фізичної особи ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Жовтневого відділу державної реєстрації актів цивільного стану Маріупольського міського управління юстиції Головного управління юстиції у Донецькій області про зобов'язання Жовтневого відділу державної реєстрації актів цивільного стану Маріупольського міського управління юстиції Головного управління юстиції у Донецькій області внести зміни до актового запису за № 488 від 03.09.1969р. в книзі записів громадського стану про народження бюро реєстрації актів цивільного стану міста Красноармійська Донецької області, де в інформації про місце народження видалити назву міста, а в разі необхідності змінити, зобов'язання через відповідні зміни в актовому запису виготовити та видати нове свідоцтво про народження.

В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на положення Конституції України, при цьому зазначає, що назва місця народження «Красноармійськ» принижують його честь і гідність, як громадянина України через історичні факти, а за таких обставин просить суд змінити інформацію про місце народження у всіх документах, починаючи з актового запису про народження.

Позивач в судове засідання з'явився, позовні вимоги підтримав, просив суд задовольнити позов.

Відповідач у судове засідання не з'явився, через канцелярію суду надав клопотання в якому просить суд розглянути справу без участі його представника, надав суду заперечення та просив у задоволені позову відмовити. За таких обставин, відповідно до статті 128 КАС України суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представника відповідача на підставі наявних у ній доказів.

Вислухавши у судовому засіданні представника позивача, дослідивши та оцінивши надані докази за своїм внутрішнім переконанням, суд встановив наступне.

Позивач - фізична особа ОСОБА_1, громадянин України, зареєстрований за адресою АДРЕСА_1.

17.04.2013р. ОСОБА_2 звернувся із заявою до Кабінету Міністрів України, якою просив видати новий паспорт громадянина України, в якому скоротити інформацію про місце народження до держави та області, а також внести зміни до Єдиного державного демографічного реєстру. Як вбачається з листа відповіді від 08.05.2013р. № Г - 4572 у задоволені заяви позивачу було відмовлено. Разом з тим, Державною міграційною службою позивачу було запропоновано звернутись з відповідною заявою до Міністерства юстиції України (арк.. справи 30-31 том 1).

22 травня 2013 року звернувся до Жовтневого відділу реєстрації актів цивільного стану Маріупольського міського управління юстиції з заявою, відповідно до якої просив внести зміни до актового запису за № 488 від 03.09.1969р. в книзі записів актів цивільного стану про народження бюро РАЦС в частині зміни назви місця народження шляхом її скорочення - замість «Донецька область, місто Красноармійськ» залишити «Донецька область». 05 червня 2013 року Жовтневим відділом державної реєстрації актів цивільного стану позивачу була надана відповідь, відповідно до якої заявнику було відмовлено у задоволені заяви (арк.. справи 7 том 1).

Як вбачається з письмових заперечень відповідача, останній просить суд відмовити позивачу у задоволені позову. Так, відповідач зазначає, що відповідно до Постанови КМУ «Про затвердження зразків актових записів цивільного стану, описів та зразків бланків свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану» від 10.11.2010р. № 1025 у актовому записі про народження в графі «6» зазначається держава, область, район, місто, селище (село). Зазначає, що вказаний нормативний акт має вичерпну інформацію щодо вказівки міста і не передбачає інших варіантів або скорочень, адміністративних кодів тощо.

З цього приводу суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Як вбачається з матеріалів справи позивач ОСОБА_1 народився 27 серпня 1969 року. Відповідно до Інструкції про порядок реєстрації актів громадянського стану в Українській РСР затвердженої 12 грудня 1970 року про зроблений запис акта громадянського стану видається відповідне свідоцтво.

Згідно із статтею 159 Кодексу про шлюб та сім'ю Української РСР (у редакції що була чинною на час народження позивача) реєстрація актів громадянського стану в містах і районних центрах провадиться відділом загсу виконавчих комітетів районних (міських) Рад депутатів трудящих, а в сільській місцевості та селищах - виконавчими комітетами сільських та селищних Рад депутатів трудящих.

Відповідно до статті 163 Кодексу про шлюб та сім'ю Української РСР реєстрація народження провадиться в органах загсу за місцем народження дитини або за місцем проживання її батьків чи одного з них за письмовою або усною заявою батьків чи одного з них, у разі смерті батьків або неможливості для них з інших причин зареєструвати народження - за заявою родичів, інших осіб або адміністрації лікувального закладу, в якому перебувала мати під час народження дитини.

Відповідно до пункту 87 Інструкції в бланках записів актів громадянського стану в графах "Місце народження", "Місце смерті", "Місце постійного проживання" зазначається місто (селище), район, область (край, республіка) за існуючим адміністративно-територіальним поділом. При реєстрації народження за бажанням батьків у графі 6 запису акта про народження ("Місце народження") зазначається місце народження дитини за місцем її народження або за місцем постійного проживання батьків.

Як встановлено під час судового засідання відповідно до актового запису про народження № 488 від 03.09.1969р. складеного на ОСОБА_1 у графі «місце проживання батьків» зазначено: «м. Красноармійськ», тобто місце проживання батьків співпадає з місцем народження дитини, вказаним при реєстрації.

Згідно з статтею 161 Кодексу про шлюб та сім'ю Української РСР виправлення помилок і внесення змін у записи актів громадянського стану при наявності достатніх підстав і при відсутності спору між заінтересованими особами провадяться органами запису актів громадянського стану. Відмова органів запису актів громадянського стану виправити або змінити запис може бути оскаржена до суду.

Постановою Ради Міністрів Української РСР від 20 січня 1970 р. N 38 «Про затвердження Правил зміни і відновлення записів актів громадянського стану, Умов зберігання книг реєстрації актів громадянського стану і метричних книг в органах запису актів громадянського стану, а також порядку передачі цих книг на зберігання в державний архів» передбачено, що внесення змін у записи актів громадянського стану і виправлення їх провадяться на підставі:

а) відповідних документів про усиновлення /удочеріння/, встановлення батьківства, зміну прізвища, імені, по батькові;

б) рішення виконавчого комітету районної /міської/ Ради депутатів трудящих про зміну прізвища неповнолітньої дитини;

в) заяви матері, яка не перебуває в шлюбі, про внесення до книги реєстрації актів про народження і у свідоцтво про народження дитини, яка народилась до 1 жовтня 1968 р., відомостей про батька дитини;

г) висновку бюро ЗАГСу виконавчого комітету районної /міської/ Ради депутатів трудящих, складеного за місцем проживання заявника і затвердженого виконавчим комітетом районної /міської/ Ради депутатів трудящих.

Зазначений висновок складається у відповідних випадках, зокрема:

якщо в запису акта громадянського стану при реєстрації були допущені помилки, перекручення або пропуски відомостей чи окремих слів;

якщо до запису акта громадянського стану включені неправильні відомості;

Внесення змін у записи актів громадянського стану і виправлення їх провадяться шляхом закреслювання існуючих і внесення нових відомостей. Закреслювання неправильних відомостей провадиться так, щоб можна було прочитати закреслене слово.

З наведеного вище, вбачається, що законодавчими актами, які діяли на момент народження позивача та отримання останнім паспорту чітко зазначено, що виправлення до актів цивільного стану здійснюються виключно при наявності помилок та/або неправильної інформації.

Зазначені вище норми повністю аналогічні нормам національного законодавства України.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» від 01.07.2010р. № 2398-VI (далі Закон № 2398) цей Закон регулює відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, визначає засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану.

Згідно з статтею 2 Закону № 2398 актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків. Державній реєстрації відповідно до зазначеного Закону підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.

Слід зазначити, що відповідно до статті 3 зазначеного Закону державна реєстрація актів цивільного стану у встановлених законом випадках є обов'язковою. Відомості про народження фізичної особи та її походження підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян та Єдиного державного демографічного реєстру в обсязі, визначеному Законом України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус».

Відповідно до пункту 1 статті 6 Закону № 2398 відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.

Зазначеним Законом передбачений порядок проведення державної реєстрації актів цивільного стану. Так статтею 9 Закону № 2398 визначено, що державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті шляхом складення актових записів цивільного стану.

Відповідно до п. 3 зазначеної статті актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану.

Стаття 22 Закону № 2398 визначає порядок внесення змін до актового запису цивільного стану. Відповідно до зазначеної статті внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. Внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться за заявою, зокрема особи, щодо якої складено актовий запис.

У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.

Відповідно до наказу Міністерства юстиції України від 12.01.2011р. N 96/5 «Про затвердження Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання» підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є: рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану, а також постанова адміністративного суду.

Постановою КМ України від 10 листопада 2010р. N 1025 «Про затвердження зразків актових записів цивільного стану, описів та зразків бланків свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану» затверджені зразки актових записів цивільного стану, описи та зразки бланків свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану. Зазначена постанова містить вичерпний перелік зразків бланків та не передбачає будь - яких інших відміток, зокрема заміни графи місця народження в частині зазначення іншої інформації відмінної від: «Місце народження: держава ____ область ____ район __ місто, селище (село)».

Відповідно до п. 2 статті 13 Закону № 2398 якщо державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то за їх бажанням місцем народження дитини в актовому записі про народження може бути визначене фактичне місце її народження або місце проживання батьків чи одного з них.

Як зазначалось раніше, судом встановлено, що відповідно до актового запису про народження № 488 від 03.09.1969р. складеного на ОСОБА_1 у графі «місце проживання батьків» зазначено: «м. Красноармійськ», тобто місце проживання батьків співпадає з місцем народження дитини, вказаним при реєстрації.

Відповідно до пункту 2.6 наказу Міністерства юстиції України від 12.01.2011р. N 96/5 «Про затвердження Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання» разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подається свідоцтво про державну реєстрацію актів цивільного стану, у якому зазначені неправильні, неповні відомості.

Отже, можливість встановлення неправильності запису в актах громадянського стану чинне законодавство пов'язує з наявністю помилок при реєстрації відповідного акта.

Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи та не заперечується сторонами у акті цивільного стану № 488 відсутні помилки, зазначені повні та достовірні відомості, а отже законні підстави для внесення змін до зазначеного документу відсутні.

Крім того, жодним нормативним актом не передбачено внесення змін до акту цивільного стану в частині скорочення або заміни місця народження.

Відповідно до Конституції України повноваження щодо внесення змін та/або доповнень до нормативно правових актів відноситься виключно до компетенції Верховної Ради України або органу, який безпосередньо прийняв такий нормативно - правовий акт.

Суд відповідно до закону, при здійснені правосуддя не вправі делегувати власні функції та повноваження, а також не може брати на себе функції та повноваження інших органів, зокрема Верховної Ради України щодо внесення змін до законів або підзаконних нормативних актів.

З огляду на вищевикладене з урахуванням всіх обставин справи та дослідивши докази по справі суд дійшов висновку про те, що Жовтневий відділ державної реєстрації актів цивільного стану Маріупольського міського управління юстиції Головного управління юстиції у Донецькій області діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а отже законні підстави для задоволення позову відсутні.

Крім цього, суд вважає за необхідне зауважити, наступне.

Відповідно до положень КАС України адміністративні суди при здійсненні правосуддя керуються принципами верховенство права, законності, рівності усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом, змагальності сторін.

Відповідно до статей 69 - 71 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів. Докази суду надають особи, які беруть участь у справі.

Належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.

Відповідно до статті 106 КАС України зміст позовних вимог згідно з частинами четвертою і п'ятою статті 105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги. На підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги, позивач надає докази, а в разі неможливості - зазначає докази, які не може самостійно надати, із зазначенням причин неможливості подання таких доказів.

Однак, позовна заява не містить жодного обґрунтування з посиланням на відповідні норми законів та інших нормативно - правових актів, окрім власних міркувань.

З огляду на вищевикладене, позов фізичної особи ОСОБА_1 до Жовтневого відділу державної реєстрації актів цивільного стану Маріупольського міського управління юстиції Головного управління юстиції у Донецькій області про зобов'язання Жовтневого відділу державної реєстрації актів цивільного стану Маріупольського міського управління юстиції Головного управління юстиції у Донецькій області внести зміни до актового запису за № 488 від 03.09.1969р. в книзі записів громадського стану про народження бюро реєстрації актів цивільного стану міста Красноармійська Донецької області, де в інформації про місце народження видалити назву міста, а в разі необхідності змінити, зобов'язання через відповідні зміни в актовому запису виготовити та видати нове свідоцтво про народження, задоволенню не підлягає.

Відповідно статті 94 КАС України судові витрати покладаються на позивача.

Враховуючи вищевикладене та керуючись статтями 2-15, 17-18, 23, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110, 122-143, 151-154, 158, 159, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволені позову фізичної особи ОСОБА_1 до Жовтневого відділу державної реєстрації актів цивільного стану Маріупольського міського управління юстиції Головного управління юстиції у Донецькій області про зобов'язання Жовтневого відділу державної реєстрації актів цивільного стану Маріупольського міського управління юстиції Головного управління юстиції у Донецькій області внести зміни до актового запису за № 488 від 03.09.1969р. в книзі записів громадського стану про народження бюро реєстрації актів цивільного стану міста Красноармійська Донецької області, де в інформації про місце народження видалити назву міста, а в разі необхідності змінити, зобов'язання через відповідні зміни в актовому запису виготовити та видати нове свідоцтво про народження - відмовити.

Вступна та резолютивна частини постанови прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 05 листопада 2013 року. Постанова у повному обсязі складена 08 листопада 2013 року.

У разі подання апеляційної скарги, постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили постановою за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі відкладення складання постанови у повному обсязі, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною 4 статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Абдукадирова К.Е.