АЛУШТИНСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Леніна, 23, м. Алушта, Автономна Республіка ОСОБА_1, Україна, 98500
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 101/5086/13-а
31 жовтня 2013 року Алуштинський міський суд АР Крим в складі:
головуючого судді Хотянової В.В
при секретарі судового засідання Дороніній Т.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Алушті адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Алуштинської міської ради про стягнення суми допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку за період з 04 квітня 2013 року по 04 жовтня 2013 року, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Алуштинської міської ради про стягнення суми допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку за період з 04 квітня 2013 року по 04 жовтня 2013 року у розмірі 11736 грн.
Позов мотивований тим, що позивач має на утриманні малолітніх дітей ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 і ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, та з 06 січня 2012 року перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Алуштинської міської ради і отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 130 грн. на місяць, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751, як особа, застрахована у системі соціального загальнообовязкового державного соціального страхування. Позивач вважає, що зазначена допомога їй нараховується та виплачується у неналежному розмірі, оскільки статтею 43 Закону № 2240-III Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Крім цього, позивач зазначає, що постановою Алуштинського міського суду АР Крим від 28 березня 2013 року, яка набрала законної сили 23 квітня 2013 року визнано неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Алуштинської міської ради щодо відмови перерахувати та виплатити державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та зобовязано Управління праці та соціального захисту населення Алуштинської міської ради здійснити мені перерахунок державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 13 вересня 2012 року до 13 березня 2013 року, з урахуванням проведених виплат.
Додатковою постановою Алуштинського міського суду АР Крим від 18 липня 2013 року зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Алуштинської міської ради здійснити мені виплату державної допомоги по догляду за дітьми ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 і ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення ними трирічного віку, з 13 вересня 2012 року до 13 березня 2013 року, з урахуванням проведених виплат.
Однак, не зважаючи на вказані вище норми права та судові рішення, які набрали законної сили, відповідач з 13 березня 2013 року продовжує нараховувати та виплачувати їй допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 130 грн. на місяць на кожну дитину, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751, що є протиправним.
Враховуючи той факт, що відповідачем відповідно до постанови Алуштинського міського суду від 28 березня 2013 року було проведено перерахунок допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку за період з 13 вересня 2012 року по 13 березня 2013 року, то за період з 04 квітня 2013 року по 04 жовтня 2013 року відповідач мав нарахувати та сплатити мені допомогу по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку у розмірі 11736 грн. виходячи з наступного розрахунку (1108 грн. прожитковий мінімум встановлений з січня 2013 року * 6 кількість місяців у 2013 році, в яких необхідно проводити сплату (квітень,травень,червень,липень,серпень,вересень) * 2 кількість дітей 1560 грн. виплачена допомога з квітня по жовтень 2013 року = 11736 грн.), які позивач просить стягнути з відповідача на свою користь.
У судове засідання позивач ОСОБА_2 не зявилася, про час, дату та місце розгляду справи повідомлена належним чином, надала суду заяву про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримує та просить їх задовольнити у повному обсязі.
У судове засідання представник відповідача не зявився, про час, дату та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав до суду заяву про розгляд справи без його участі.
Дослідивши матеріали справи судом встановлені наступні обставини.
Позивач ОСОБА_2 має на утриманні малолітніх дітей ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 і ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.9).
Позивач ОСОБА_2 перебуває на обліку в Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Алуштинської міської ради та отримує державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, як особа що застрахована у системі соціального загальнообов'язкового державного соціального страхування, що не заперечується відповідачем по справі.
Суд зазначає, що спірні правовідносини, що виникли між сторонами, регулюються Законами України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" (Закон №2240-III) та іншими Законами і нормативними актами, що регулюють порядок та розміри виплат такої допомоги.
Згідно статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадови особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, передбачає матеріальне забезпечення громадян у зв'язку з втратою заробітної плати (доходу) внаслідок тимчасової втрати працездатності (включаючи догляд за хворою дитиною, дитиною-інвалідом, хворим членом сім'ї), вагітності та пологів, догляду за малолітньою дитиною, часткову компенсацію витрат, пов'язаних із народженням дитини, смертю застрахованої особи або членів її сім'ї, а також надання соціальних послуг за рахунок бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, що формується шляхом сплати страхових внесків власником або уповноваженим ним органом, громадянами, а також за рахунок інших джерел, передбачених цим Законом.
Згідно зі статтею 42 вказаного Закону право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має застрахована особа (один із батьків дитини, усиновитель, баба, дід, інший родич або опікун), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
За статтею 43 Закону допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менш розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" було внесено зміни до Закону № 2240-III "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" та виключено статті 40-44.
Проте, з огляду на рішення Конституційного суду України від 22.05.2008 р. № 10-рп/2008, стаття 43 Закону №2240-III на час виникнення спірних правовідносин передбачала, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму.
До ст.15 Закону №2811-ХII також вносились зміни, а дія статті зупинялась іншими Законами.
Так, Законом України "Про Державний бюджет України на 2008р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" ст.15 Закону №2811-ХII викладено в наступній редакції: "Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень". Проте, відповідно до Прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2008р." Розділ I цього Закону набирає чинності з 01.012008р. і діє по 31.12.2008 р.
Отже, з 01.01.2009 р. ст. 15 Закону №2811-ХII відновила попередню редакцію, відповідно до якої допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Статтею 46 Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" установлено, що у 2009 р. допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.
Аналогічним чином врегульовано спірні правовідносини у 2010 р. ст. 45 Закону України "Про Державний бюджет України на 2010 рік".
В зв'язку з тим, що у передбачений законом спосіб положення Законів України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" та «Про Державний бюджет України на 2010 рік" не визнано неконституційними та не скасовано, у 2009-2010 р. допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначалась та виплачувалась у відповідності до п.22 Постанови КМУ №1751 від 27.12.2001р. "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми".
Оскільки ані Законами України "Про Державний бюджет України на 2012 рік", ані Законом України «Про Державний бюджет України на 2013 рік", ані іншими Законами, не встановлювалось на 2012-2013 роки іншій, ніж у Законах № 2811-ХII та № 2240-III розмір допомоги, а дії Законів про бюджет на 2009, 2010 роки діяли, відповідно, лише у 2009 та 2010 роках, спірні правовідносини з 01.01.2011 р. регулюються Законами № 2811-ХII та № 2240-III, а положення Постанови КМУ №1751 від 27.12.2001р. в тій частині, в якій воно суперечить названим законам, застосовуватися не може.
Оскільки у справі встановлено, що спір виник щодо виплати допомоги за період з 04 квітня 2013 до 04 жовтня 2013 року особі, яка застрахована у системі соціального загальнообов'язкового державного соціального страхування, то суд приходить до висновку, що на відносини щодо виплати допомоги позивачу у зазначеному періоді поширюються норми спеціального Закону, яким є Закон № 2240-ІІІ, відповідно до статті 43 якого допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Суд враховує, що аналогічне розуміння правових норм, що підлягають застосуванню у даному випадку викладено у постанові Верховного Суду України від 25 грудня 2012 року.
Також, таке кореспондується із вимогами статті 46 Конституції України, якою встановлено, що громадянам гарантовано право на соціальний захист, що включає, зокрема, право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Крім цього, судом встановлено, що 13 вересня 2012 року позивач ОСОБА_2 вже зверталася до Алуштинського міського суду з адміністративною позовною заявою до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Алуштинської міської ради, виконавчого комітету Алуштинської міської ради про визнання протиправною відмову здійснити перерахунок та виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та зобовязання здійснити перерахунок та виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст. 43 Закону України від 18 січня 2001 року № 2240-ІІІ Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом, з 06 січня 2012 року на кожну дитину до часу прийняття судом постанови по даній справі, з урахуванням проведених виплат.
Постановою Алуштинського міського суду АР Крим від 28 березня 2013 року, яка набрала законної сили 23 квітня 2013 року, визнано неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Алуштинської міської ради щодо відмови ОСОБА_2 перерахувати та виплатити державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та зобовязано Управління праці та соціального захисту населення Алуштинської міської ради здійснити ОСОБА_2 перерахунок державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 13 вересня 2012 року до 13 березня 2013 року, з урахуванням проведених виплат.
Додатковою постановою Алуштинського міського суду АР Крим від 18 липня 2013 року зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Алуштинської міської ради здійснити ОСОБА_2 виплату державної допомоги по догляду за дітьми ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 і ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення ними трирічного віку, з 13 вересня 2012 року до 13 березня 2013 року, з урахуванням проведених виплат.
Відповідно до відповіді виконавчого комітету Алуштинської міської ради від 29.07.2013 року №2153 ОСОБА_2 проведено перерахунок державної допомоги по догляду за дітьми ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4, 27 вересня 2011 року, до досягнення ними трьохрічного віку у сумі 9826,27 грн. за період з 13 вересня 2012 року до 13 березня 2013 року, з урахуванням проведених виплат.
Не зважаючи на вказані вище норми права та судові рішення, які набрали законної сили, відповідач з 13 березня 2013 року продовжує нараховувати та виплачувати позивачу допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 130 грн. на місяць на кожну дитину, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751, що не спростовано відповідачем.
Як зазначалося судом вище, відповідач зобовязаний нараховувати та виплачувати позивачу допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст. 43 Закону України від 18 січня 2001 року № 2240-ІІІ Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, відповідно до якої допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Статтею 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2013 рік» установлено у 2013 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі з 1 січня - 1108 гривень, з 1 грудня - 1176 гривень.
Враховуючи той факт, що відповідачем відповідно до постанови Алуштинського міського суду від 28 березня 2013 року було проведено перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 13 вересня 2012 року по 13 березня 2013 року, то, відповідно до заявлених позовних вимог, за період з 04 квітня 2013 року по 04 жовтня 2013 року відповідач мав нарахувати та сплатити позивачу допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 11736 грн. виходячи з наступного розрахунку (1108 грн. прожитковий мінімум встановлений з січня 2013 року * 6 кількість місяців у 2013 році, в яких необхідно проводити сплату (квітень,травень,червень,липень,серпень,вересень) * 2 кількість дітей 1560 грн. виплачена допомога з квітня по жовтень 2013 року = 11736 грн.).
За таких обставин, суд дійшов висновку, що позивачем вибрано належний спосіб захисту своїх прав, шляхом стягнення з відповідача суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 04 квітня 2013 року по 04 жовтня 2013 року у розмірі 11736 грн.
Під час прийняття постанови суд, зокрема, вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати (стаття 161 КАС України).
Якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа) (частина перша статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України).
Відповідно до підпункту 3 пункту 9 розділу VI Прикінцевих та перехідних положень Бюджетного кодексу України у разі безспірного списання коштів державного бюджету (місцевих бюджетів) Державна казначейська служба України відображає в обліку відповідні бюджетні зобов'язання розпорядника бюджетних коштів, з вини якого виникли такі зобов'язання. Погашення таких бюджетних зобов'язань здійснюється виключно за рахунок бюджетних асигнувань цього розпорядника бюджетних коштів. Одночасно розпорядник бюджетних коштів зобов'язаний привести у відповідність з бюджетними асигнуваннями інші взяті бюджетні зобов'язання.
Водночас пунктом 19 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ встановлено, що безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів і їх перерахування на рахунок, зазначений у виконавчому документі про стягнення надходжень бюджету та/або заяві про виконання рішення про стягнення надходжень бюджету, здійснюються органами Казначейства з відповідного рахунка, на який такі кошти зараховані, шляхом оформлення розрахункових документів.
З огляду на викладене та з урахуванням принципу пріоритетності законів над підзаконними актами суд вважає необхідним стягнути судові витрати із місцевого бюджету м. Алушта, шляхом їх безспірного списання із рахунка суб'єкта владних повноважень відповідача.
На підставі вищевикладеного, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та їх задоволення у повному обсязі.
Керуючись ст. 46 Конституції України, ст. 43 Закону України від 18 січня 2001 року № 2240-ІІІ "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", ст. ст. 6, 7, 17, 18, 94, 100, 102, 104, 117, 118, 162,Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Алуштинської міської ради на користь ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, р/р №29244825509100 у ПАТ «Приватбанк», МФО 305299, ЄДРПОУ 14360570) суму допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку за період з 04 квітня 2013 року по 04 жовтня 2013 року у розмірі 11736 (одинадцять тисяч сімсот тридцять шість) грн.
Стягнути з місцевого бюджету м. Алушта на користь ОСОБА_2 судовий збір у розмірі 114,70 грн., шляхом їх безспірного списання із рахунка Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Алуштинської міської ради.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Алуштинський міський суд Автономної Республіки ОСОБА_1 протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Алуштинського
міського суду АР ОСОБА_1Хотянова