УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 жовтня 2013 року Справа № 1833/13/876
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі колегії:
головуючого-судді Довга О.І.,
судді Ліщинський А.М.,
судді Матковська З.М.
розглянувши в порядку письмового провадження у м. Львові апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва ДПС на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 27.12.2012 року у справі № 2а-9396/12/1370 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Термо Вуд» до Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва Державної податкової служби про визнання протиправними дій, -
В С Т А Н О В И В :
Товариство з обмеженою відповідальністю «Термо Вуд» звернулось до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва ДПС, просить визнати протиправними дії відповідача щодо проведення зустрічних звірок ТзОВ «Термо Вуд», визнати протиправними дії відповідача щодо відображення акта від 05.10.2012 року №4195/22-9/37701442 про неможливість проведення зустрічної звірки ТзОВ «Термо Вуд» щодо підтвердження господарських відносин із платниками податків за період з 01.08.2011 року по 31.08.2012 року та акта від 29.11.2012 року №5225/22-3/37701442 про неможливість проведення зустрічної звірки ТзОВ «Термо Вуд» щодо підтвердження господарських відносин з ПП «Інформзв'язок», ТзОВ «НВФ «ДС»», ТзОВ «ЮА Тревел», ТзОВ «Укрсойл» за період з 01.02.2012 року по 31.05.2012 року в АІС «Система автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість в розрізі контрагентів на рівні ДПА України».
Позовні вимоги мотивовані порушенням відповідачем вимог чинного законодавства при проведенні звірки, відсутністю передбачених законом підстав для її проведення та порушенням встановленого порядку відображення результатів перевірок. Зазначає, що оскільки зустрічні звірки не є перевірками, то за їх результатами не може складатись акт перевірки, тобто наслідками зустрічної звірки не можуть бути висновки про порушення податкового чи цивільного законодавства платником податків та прийматись податкові повідомлення - рішення про визначення грошових зобов'язань.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 27.12.2012 року адміністративний позов задоволено повністю.
Не погодившись із рішенням суду першої інстанції ДПІ подано апеляційну скаргу, відповідно до якої скаржник просить постанову суду першої інстанції скасувати, та прийняти нову, якою в задоволені позову відмовити за безпідставністю.
Враховуючи те, що особи які беруть участь в справі в судове засідання не прибули, хоча належним чином були повідомлені про дату, час і місце судового засідання, колегія суддів вважає доцільним розглядати справу відповідно до ст. 197 КАС України в порядку письмового провадження.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів апеляційного суду вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Даючи правову оцінку покликанням апелянта на невідповідність висновків суду першої інстанції обставинам справи та помилкове застосування норм матеріального права, колегія суддів виходить з таких міркувань.
Як вбачається з матеріалів справи 05.10.2012 р. ДПІ у Печерському районі м. Києва ДПС оформлено Акт № 4195/22-9/37701442 «Про неможливість проведення зустрічної звірки ТзОВ «Термо Вуд» щодо підтвердження господарських відносин платника податків за період з 01.08.12 по 31.08.12». Також у вказаному акті відповідачем зроблено висновок про порушення позивачем статей 203,215,228 ЦК України.
Дані акту №4195/22-9/37701442 від 05.10.2012 року про неможливість проведення зустрічної звірки ТзОВ «Термо Вуд» щодо підтвердження господарських відносин із платниками податків за період з 01.08.2012 року по 31.08.2012 року відображені в АІС «Система автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість в розрізі контрагентів на рівні ДПА України».
Відповідно п.73.5 ст.73 ПК України відповідачем здійснено відповідні заходи з метою проведення зустрічної звірки ТзОВ «Термо Вуд» (код ЄДРПОУ 37701442) з питань дотримання вимог податкового законодавства при здійсненні фінансово -господарських взаємовідносин з ПП «Інформзв'язок», ТОВ «НВФ «ДС»», ТОВ «ЮА Тревел», ТОВ «Укрсойл» за період з 01.02.2012 року по 31.05.2012 року, за результатами якої складено акт №5225/22-3/37701442 від 29.11.2012 року про неможливість проведення зустрічної звірки ТзОВ «Термо Вуд» з питань дотримання вимог податкового законодавства при здійсненні фінансово-господарських взаємовідносин з ПП «Інформзв'язок», ТОВ «НВФ «ДС»», ТОВ «ЮА Тревел», ТОВ «Укрсойл» за період з 01.02.2012 року по 31.05.2012 року. У акті відповідачем зроблено висновок про порушення позивачем статей 203,215,228 ЦК України.
Дані акту №5225/22-3/37701442 від 29.11.2012 року про неможливість проведення зустрічної звірки ТзОВ «Термо Вуд» з питань дотримання вимог податкового законодавства при здійсненні фінансово-господарських взаємовідносин з ПП «Інформзвязок», ТОВ «НВФ «ДС»», ТОВ «ЮА Тревел», ТОВ «Укрсойл»за період з 01.02.2012 року по 31.05.2012 року відображені в АІС «Система автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість в розрізі контрагентів на рівні ДПА України».
Згідно з п. п. 16.1.5. п. 16.1. ст. 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний подавати на належним чином оформлену письмову вимогу контролюючих органів (у випадках, визначених законодавством) документи з обліку доходів, витрат та інших показників, пов'язаних із визначенням об'єктів оподаткування (податкових зобов'язань), первинні документи, регістри бухгалтерського обліку, фінансову звітність, інші документи, пов'язані з обчисленням та сплатою податків та зборів. У письмовій вимозі обов'язково зазначаються конкретний перелік документів, які повинен надати платник податків, та підстави для їх надання.
Відповідно до ст. 71 Податкового кодексу України інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності державної податкової служби - комплекс заходів із збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання органами державної податкової служби покладених на них функцій та завдань.
Згідно з п. п. 72.1.6. п. 72.1. ст. 72 Податкового кодексу України для інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності державної податкової служби також використовується інша інформація, оприлюднена як така, що підлягає оприлюдненню відповідно до законодавства та/або добровільно чи за запитом надана органу державної податкової служби в установленому законом порядку.
У відповідності до вимог ст. 73 Податкового кодексу України для виникнення підстави для проведення зустрічної звірки, відповідач був зобов'язаний надіслати завірений печаткою запит про подання інформації та її документального підтвердження позивачу за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручити позивачу або його законному чи уповноваженому представникові такий запит під розписку. Доказів виконання зазначеної вимоги відповідачем не надано.
Згідно з п. 73.3. ст. 73 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій, завдань, та її документального підтвердження.
Такий запит підписується керівником (заступником керівника) органу державної податкової служби і повинен містити перелік інформації, яка запитується, та документів, що її підтверджують, а також підстави для надіслання запиту.
Письмовий запит про подання інформації надсилається платнику податків або іншим суб'єктам інформаційних відносин у разі проведення зустрічної звірки.
Запит вважається врученим, якщо його надіслано поштою листом з повідомленням про вручення за податковою адресою або надано під розписку платнику податків або іншому суб'єкту інформаційних відносин або його посадовій особі.
Згідно з п. 73.5. ст. 73 Податкового кодексу України з метою отримання податкової інформації органи державної податкової служби мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків.
Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.
Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.
Відповідно до Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1232 від 27.12.2010 року, з метою проведення зустрічної звірки орган державної податкової служби (ініціатор) надсилає органу державної податкової служби (виконавцю), на обліку в якому перебуває суб'єкт господарювання, запит про проведення зустрічної звірки для підтвердження отриманих від платника податків та зборів даних.
Зустрічна звірка може бути проведена органом державної податкової служби (ініціатором) самостійно у разі, коли суб'єкт господарювання перебуває на обліку в тому ж органі державної податкової служби, в якому перебуває платник податків, або в межах одного населеного пункту.
Орган державної податкової служби (виконавець), який проводить зустрічну звірку, складає довідку за наявності інформації, для отримання якої надіслано запит органом державної податкової служби (ініціатором), та її документального підтвердження. У разі відсутності запитуваної органом державної податкової служби (ініціатором) інформації орган державної податкової служби (виконавець) надсилає завірений печаткою запит про подання інформації та її документального підтвердження суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку.
Облік запитів на проведення зустрічних звірок у суб'єктів господарювання здійснюється органами державної податкової служби (як ініціаторами, так і виконавцями).
Відповідно до Методичних рекомендацій щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затверджених Наказом Державної податкової адміністрації України № 236 від 22.04.2011 року, зустрічна звірка може бути проведена органом ДПС - ініціатором самостійно у разі коли суб'єкт господарювання перебуває на обліку в тому самому органі ДПС, в якому перебуває платник податків, або в межах одного населеного пункту.
У разі відсутності в органі ДПС - виконавця запитуваної інформації та її документального підтвердження, такий орган протягом 2-х робочих днів з дня отримання запиту надсилає завірений печаткою Запит про надання інформації та її документального підтвердження (додаток 2) суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному (уповноваженому) представникові під розписку. Такий запит реєструється як вихідна кореспонденція у загальному порядку.
Обов'язок здійснення відповідних заходів (направлення запитів, повторних запитів, здійснення моніторингу відповідей, що надходять, тощо) з метою забезпечення своєчасного та у повному обсязі проведення зустрічних звірок, у тому числі і по ланцюгу проходження ТМЦ (робіт, цінних паперів, нематеріальних активів тощо) покладається на орган ДПС - ініціатора. При цьому обов'язок направлення запиту на адресу суб'єкта господарювання та забезпечення проведення зустрічної звірки покладається на орган ДПС - виконавця, в якому такий суб'єкт господарювання перебуває на обліку (крім випадків, визначених у абзаці шостому п. 3.1 Методичних рекомендацій).
У разі встановлення фактів, що не дають змогу провести зустрічну звірку суб'єкта господарювання, зокрема у зв'язку із зняттям з обліку, встановленням відсутності суб'єкта господарювання та/або його посадових осіб за місцезнаходженням (податковою адресою), відповідальний підрозділ не пізніше двох робочих днів від дати надходження запиту складає Акт про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання (далі - Акт) (додаток 3), реєструє його у Журналі реєстрації довідок про результати проведення зустрічної звірки (актів про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання, неявки для підписання, відмови від писання Довідки про результати проведення зустрічної звірки) (далі - Журнал реєстрації довідок/актів) (додаток 4) та вживає відповідних заходів, передбачених актами ДПС України.
З актів про неможливість проведення зустрічних звірок вбачається, що відповідачем під час складання оспорюваних актів не здійснювалось співставлення бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання.
Окрім зазначеного колегія суддів зазначає, що в актах про неможливість проведення зустрічної звірки викладені висновки з приводу обставин здійснення ТзОВ «Термо Вуд» господарської діяльності. Однак звірки були проведені, що підтверджується змістом самих актів, де викладені судження податкового органу щодо господарської діяльності позивача.
Відтак, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність у податкового органу повноважень по здійсненню в рамках проведення зустрічних звірок контролю за додержанням податкового законодавства. Зустрічна звірка є заходом інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності органів державної податкової служби, відповідно до п.73.5 ст. 73 ПК України та, відповідно її віднесенням законодавцем до глави 7 Податкового кодексу України «Інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності органів державної податкової служби». В той час, як функція податкового органу щодо контролю за дотриманням податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, реалізується останніми шляхом проведення перевірок у випадках та в порядку, встановленому Податковим кодексом України.
Проаналізувавши норми ст. 73 Податкового кодексу України, Методичних рекомендацій щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок та Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок суд першої інстанції правомірно дійшов висновку, що Акт про неможливість проведення зустрічної звірки є документом, який містить податкову інформацію та засвідчує факт неможливості проведення зустрічної звірки. Враховуючи ту обставину, що зустрічні звірки не є перевірками в розумінні ст. 75 Податкового кодексу України, у відповідача були відсутні правові підстави для здійснення перевірки повноти обчислення та своєчасності сплати до бюджету податку на додану вартість на підставі матеріалів податкової звітності позивача, реєстраційних документів, звітів та інших наявних документів, а також зазначення у Акті про неможливість проведення зустрічної звірки висновків про порушення позивачем податкового законодавства.
Крім того, враховуючи, що податковий орган виявив обставини, за яких проведення зустрічної звірки позивача не є можливим, здійснення оцінки у досліджуваному акті операцій суб'єктів господарювання та висновок про порушення позивачем податкового законодавства є необгрунтованим.
Колегія суддів зазначає, що відповідачем не долучено до матеріалів справи належних та допустимих доказів надходження до ДПІ у Печерському районі м. Києва ДПС запитів від органів податкової служби на проведення зустрічної звірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Термо Вуд», як не надано і доказів того, що звірки ним правомірно ініційовані самостійно, як податковим органом на обліку якого перебувають і суб'єкт господарювання, з яким проводиться звірка і платник податків та зборів щодо здійснення операцій з якими виникають сумніви стосовно факту здійснення таких операцій.
Як вірно дослідив суд першої інстанції, не підтверджено відповідачем і існування розбіжностей, задекларованих ТзОВ «Термо Вуд» у деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань.
Таким чином, позовні вимоги підтверджені належними та допустимими доказами, відповідачем не спростовані, та на законних підставах задоволені судом першої інстанції.
З огляду на викладене, судова колегія вважає, що доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують, не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи процесуального права, які призвели до неправильного вирішення справи, а також відсутня невідповідність висновків суду обставинам справи.
Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись ст. 160, 195, 197, п.1 ч.1 ст. 198, ст.200, п. 1 ч.1 ст. 205, ст.ст. 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 27.12.2012 року у справі № 2а-9396/12/1370 без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом 20-ти днів з дня набрання ухвалою законної сили, а у разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України - з дня складення ухвали в повному обсязі.
Головуючий суддя Довга О.І.
Судді Ліщинський А.М.
Матковська З.М.