ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
ПОСТАНОВА
Іменем України
31 жовтня 2013 р. 11:45 Справа №801/9184/13-а
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Яковлєва С.В.,
при секретарі Баценко А.О.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Санаторний комплекс «Саки»
до Сакської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів АРКрим
про визнання протиправним та скасуванню податкового повідомлення - рішення.
за участю представників:
від позивача - Павловський Є.В. - пред-к, дов. від 16.02.2013р.
від відповідача - не з'явився.
Суть спору: Товариство з обмеженою відповідальністю «Санаторний комплекс «Саки» (далі позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом, в якому просило визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Сакської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів АРКрим № 0000962200 від 18.07.2013р. Вимоги мотивовані тим, що відповідач при визначенні позивачем сум податкових зобов'язань не врахував всі обставини справи.
У судових засіданнях представник позивача наполягав на задоволенні позову.
Відповідач явку свого представника не забезпечив , надіслав до суду клопотання про відкладення розгляду справи.
У судовому засіданні 28.10.2013р. представником відповідача надані заперечення на позов ( вих. № 988/9/10.0 від 21.10.2013 р.), в яких зазначено,що відсутні підстави для задоволення позову.
Розгляд справи відкладався для надання позивачем додаткових обгрунтувань позову.
Відповідач явку свого представника у судове засідання 31.10.2013 р. не забезпечив, надіслав клопотання про продовження розгляду справи без участі його представника, представник позивача наполягав на задоволенні позову , вважав можливим продовжити розгляд справи на підставі залучених до неї документів.
Суд, приймаючи до уваги клопотання відповідача, закінчення терміну розгляд справи , визначеного у ст.122 КАС України, керуючись ст.128 КАС України, ухвалив продовжити розгляд на підставі залучених до неї документів.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши представників сторін , суд
ВСТАНОВИВ
Відповідач провів планову документальну перевірку позивача з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.07.2011р. по 31.12.2012р., за результатами якої 01.07.2013р. складено акт перевірки № 62/2200/34719237.
У зазначеному акті зроблений висновок про порушення позивачем, зокрема, п.288.5 ст.288 ПК України , що призвело до заниження податкового зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки у сумі 496033,15 грн.
За результати вивчення матеріалів зазначеної перевірки відповідачем 18.07.2013р. прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000962200 , відповідно до якого позивачу нараховане податкове зобов'язання з орнедної плати за землю у розмірі 496033,15 грн., застосовані штрафні санкції у розмірі 124008,29 грн.
Ст.19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти на підстава, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платники податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України (далі ПК України).
Відповідно до п.п. 14.1.72. земельний податок - обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів (далі - податок для цілей розділу XIII цього Кодексу).
Орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (п.п.14.1.136 ПК України).
Порядок визначення розміру плати за землю та її внесення визначені у р. ХІІІ ПК України, п.269.1. ст. 269 якого встановлює, що платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв); землекористувачі.
Відповідно до п. 270.1 ст.270 ПК України об'єктами оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні; земельні частки (паї), які перебувають у власності.
Згідно з п.п. 271.1.1 п.271.1 ст.271 ПК України базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом.
Рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом (п.271.2 ст.271 ПК України).
Ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 цього Кодексу (п.274.1 ст.274 ПК України).
Відповідно до п.285.1 ст.285 ПК України базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік.
Порядок обчислення плати за землю встановлений у ст. 286 ПК України, п. 286.1 якої вказує, що підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру. Відповідні органи виконавчої влади з питань земельних ресурсів за запитом відповідного органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки подають інформацію, необхідну для обчислення і справляння плати за землю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
У ст. 287 ПК України вказані строки сплати плати за землю .
Власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою (п.287.1 ст.287 ПК України).
Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний орган державної податкової служби про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни (п.288.2 ст.288 ПК України).
Згідно з п. 288.2. ст.288 ПК України платником орендної плати є орендар земельної ділянки.
Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду (п.288.3 ст.288 ПК України).
У п. 288.4 ст.288 ПК України зазначено, розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Відповідно до п.п. 288.5.1 п. 288.5. ст.288 ПК України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу для земель несільськогосподарського призначення не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.
Судом встановлено,що між позивачем та Сакською міською радою 07.12.2007 р. укладений договір оренди земельної ділянки , відповідно до якого на підставі рішення 22сесій 5 скликання Сакської міської ради № 38 від 16.11.20107 р., першому передана в користування на умовах оренди земельна ділянка площею 237111 кв.м за адресою : м.Саки, вул. Курортна 4 «е».
У п. 2.3.1. цього договору зазначено,що розмір орендної плати складає 94990,44грн. на рік, 7915,87 грн. - в місяць.
Відповідно до п. 2.3.3. договору розмір орендної плати може переглядатися сторонами за обоюдною згоду один раз на рік в тому числі у випадках, передбачених чинним законодавством України та рішенням органів місцевого самоврядування м.Саки.
Судом встановлено,що у 2012 р. згідно з рішенням 15 сесії 6 скликання Сакської міської ради №40 від 08.02.2012 р. ( дата друкування 17.02.2012р.) нормативна грошова оцінка 1 кв.м. земельної ділянки, що знаходиться у позивача в оренді, дорівнює 90,07грн.
До матеріалів справи залучена копія листа Сакської районної ради № 01-1-06/105 від 21.02.2013р., яким позивачу запропоновано привести у відповість до рішення 15 сесії 6 скликання Сакської міської ради №40 від 08.02.2012 р. положення договору оренди від 07.12.2007 р. шляхом підписання додаткової угоди щодо розміру орендної плати.
За таких обставин суд, приймаючи до уваги те,що відповідач нарахував позивачу податкове зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки за 2012р. в умовах відсутності дій орендодавця - Сакської районної ради - щодо внесення змін до договору оренди , вважає ,що податковий орган , який не учасником цього договору , здійснив владні управлінські функції шляхом втручання у відносини його сторін , маючи при цьому права тільки контролювати належність їх виконання та їх відповідність вимогам чинного законодавства.
Така ж сама позиція зазначена у Постанові Верховного суду України від 11.06.2013р.
В силу викладеного існують підстави для задоволення позову.
Під час судового засідання, яке відбулось 31.10.2013 р. були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАСУ постанову складено 07.11.2013р.
Керуючись ст.ст. 160-163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1.Позов задовольнити .
2.Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Сакської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів АРКрим № 0000962200 від 18.07.2013р.
3. Стягнути з Державного бюджету України шляхом безспірного списання із
рахунку коштів, призначених на утримання Сакської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів АРКрим , на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Санаторний комплекс «Саки» ( м.Саки,вул.. Курортно, 4 Е , код ЕДРПОУ34719237) 2294 грн. ( дві тисячі двісті дев'яносто чотири грн.) судового збору.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Яковлєв С.В.