ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
ПОСТАНОВА
Іменем України
02 жовтня 2013 р. (14:45) Справа №801/4840/13-а
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Євдокімової О.О., при секретарі судового засідання Шуміло В.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Державної податкової інспекції у Бахчисарайському районі Головного Управління Міндоходів в АР Крим
до Державного підприємства " Агрофірма "Магарач" Національного інституту винограду і вина "Магарач"
Обставини справи: Державна податкова інспекція у Бахчисарайському районі АР Крим Державної податкової служби (далі позивач) звернулась до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим з адміністративним позовом до Державного підприємства " Агрофірма "Магарач" Національного інституту винограду і вина "Магарач" (далі відповідач) про стягнення заборгованості з податку на доходи фізичних осіб та нарахованої пені загальною сумою 883451,62 грн.
Ухвалою суду від 16.09.2013 року допущено заміну позивача на Державну податкову інспекцію у Бахчисарайському районі Головного Управління Міндоходів в АР Крим.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивачем складено довідку з окремих питань плану перевірки як складової частини акту про результати документальної позапланової виїзної перевірки відповідача з питань правильності нарахування повноти та своєчасності утриманого податку на доходи фізичних осіб, податку з власників транспортних засобів ті інших самохідних машин і механізмів, державного мита за період з 01.01.2010 по 30.09.2012, результатами перевірки встановлені порушення податкового законодавства, що виразилося в не своєчасному та неповному перерахуванні зобов'язань зі сплати податку на доходи фізичних осіб у розмірі 882354,26 грн. до вересня 2012 року, у зв'язку з чим позивачем нараховану пеню у сумі 1097,36 грн. За вказаних обставин, позивач просить суд постановити рішення згідно якого стягнути з платника податків податкову заборгованість в розмірі заборгованості по платежам до бюджету в зазначеній сумі.
Позивач у судове засідання яке відбулося 02.10.2013 не з'явився, про час, дату та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином, надіслав клопотання про розгляд справи за відсутністю свого представника, позов підтримує в повному обсязі.
Відповідач у судове засідання яке відбулося 02.10.2013 не з'явився, про час, дату та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином - судовою повісткою, про що свідчить наявне в матеріалах справи повідомлення про вручення поштового відправлення, під час розгляду справи проти позову заперечував, але письмові заперечення на позов суду не надав.
Розглянувши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд
ВСТАНОВИВ:
Державне підприємство "Агрофірма "Магарач" Національного інституту винограду і вина "Магарач", ідентіфікаційний код 31332064, зареєстроване юридичною особою виконавчим комітетом Ялтинської міської Ради Автономної Республіки Крим, місцезнаходження: 98433 АР Крим Бахчисарайський район, село Віліно, вул. Чапаєва буд.6, узяте на податковий облік 06.04.2001 за № 1773.
Позивачем з 01.02.2013 по 21.02.2013 року проведена документальна позапланова виїзна перевірка відповідача правильності нарахування, повноти та своєчасності переліку до бюджету утриманого податку на доходи фізичних осіб, податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, державного мита за період з 01.01.2010 по 30.09.2012 р., за результатами якої складено довідку (з окремих питань плану перевірки як складової частини) № 3/17/31332064 від 28.02.2013 року ( Далі Довідка).
Згідно висновків довідки перевіркою встановлені порушення п. 3.1, 3.2, 3.3:
- п.п. 4.2.11, п.4.2, ст.4, ст. 7, пп. 8.1.1, гш.8.1.2. п.8.1. ст.8 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" № 889 - IV від 22 травня 2003р, зі змінами та доповненнями, ст. 167, ст. 168 розд. IV Податкового Кодексу України № 2755-УІ від 02 грудня 2010 року, зі змінами та доповненнями, в результаті чого встановлено порушення вимог податкового законодавства під час перевірки питань щодо правильності утримання та своєчасності перерахування податку на доходи фізичних осіб до бюджету на суму - 1207,18грн., у т.ч. по періодам: листопад 2010р. - 1072,63грн.; жовтень 2011р. - 134,55грн.;
- п.57.1 ст.57 , пп.168.1., пп.168.1.2,пп.168.1.4, пп.168.1.5, пп. 168.1 ст.168, пп. «а» п 176.2 ст. 176 розділу IV Податкового кодексу України № 2755- IV від 02.12.2010р. та ст.8 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" № 889 - IV від 22.05.2003р. зі змінами та доповненнями, податок на доходи фізичних осіб перераховувався до бюджету не своєчасно та не в повному об'ємі, сума несплаченого податкового зобов'язання станом на 01.10.2012р. по податку на доходи фізичних осіб становить 983085,15грн., у тому числі по періодах: заборгованість у сумі - 882354,26 грн., за вересень місяць 2012р. у сумі 100730,89 грн. термін сплати наступає у жовтні 2012р.
За не своєчасне та не в повному обсязі сплати податку на доходи фізичних осіб донараховано пені у сумі 1097,36грн.;
Суд вважає за необхідне звернути увагу на те, що приписами ст. 71 КАС України на кожну сторону покладений обов'язок щодо доказування.
Під час розгляду справи судом ухвалою від 05.07.2013 за клопотанням відповідача було призначено судово-бухгалтерську експертизу. Але відповідач експертизу не сплатив, клопотання експерта, щодо надання матеріалів необхідних для проведення дослідження не надав, у судові засідання не з'являвся, таким чином суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за наявними в матеріалах справи документами.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов наступних висновків.
На час виникнення заборгованості відповідача діяв Закон України" № 889 - IV від 22.05.2003р. «Про податок з доходів фізичних осіб" (далі Закон № 889 - IV) та з 01.01.2011 питання оподаткування доходів фізичних осіб регулює Податковий кодекс України (далі ПК України), а саме розділ IV "Податок на доходи фізичних осіб".
Згідно п. 1.13. ст. 1 Закону № 889 - IV, податок - податок з доходів фізичних осіб; оподаткування - порядок, пов'язаний з визначенням об'єкта оподаткування, обчисленням та сплатою (утриманням) податку з доходів фізичних осіб; платник податку (у відповідних відмінках) - платник податку з доходів фізичних осіб.
Платниками податку згідно ст.2 Закону № 889 - IV є: резидент, який отримує як доходи з джерелом їх походження з території України, так і іноземні доходи; нерезидент, який отримує доходи з джерелом їх походження з території України.
Податковий агент - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ) або фізична особа чи представництво нерезидента - юридичної особи, які незалежно від їх організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати цей податок до бюджету від імені та за рахунок платника податку, вести податковий облік та подавати податкову звітність податковим органам відповідно до закону, а також нести відповідальність за порушення норм цього Закону(п.1.15.ст. 1 Закону № 889 - IV).
Згідно ст. 8 Закону № 889 - IV оподаткування доходів, нарахованих (виплачених) платнику податку податковим агентом. Податковий агент, який нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід на користь платника податку, утримує податок від суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену у відповідних пунктах статті 7 цього Закону. Податок підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки не мають права приймати платіжні документи на виплату доходу, які не передбачають сплати (перерахування) цього податку до бюджету. Якщо оподатковуваний дохід нараховується, але не виплачується платнику податку особою, що його нараховує, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для місячного податкового періоду. Якщо згідно з нормами цього Закону окремі види оподатковуваних доходів (прибутків) не підлягають оподаткуванню при їх нарахуванні чи виплаті, то платник податку зобов'язаний самостійно включити суму таких доходів до складу загального річного оподатковуваного доходу та подати річну декларацію з цього податку. Якщо оподатковуваний дохід виплачується у негрошовій формі чи готівкою з каси резидента, то податок сплачується (перераховується) до бюджету протягом банківського дня, наступного за днем такої виплати. Податковий агент зобов'язаний подавати органу державної податкової служби за місцем його реєстрації податкову декларацію з податку з доходів фізичних осіб за базовий податковий період, що дорівнює календарному місяцю за формою, встановленою центральним податковим органом, про загальні суми доходів, які нараховані на користь платників податку, і загальні суми податку з доходів фізичних осіб, які утримані з цих доходів, а також обсяги перерахованого податку до бюджету.
Відповідно до ст.19 Закону № 889 - IV особи, які відповідно до цього Закону мають статус податкових агентів, зобов'язані: а) своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, який виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати та за її рахунок; б) надавати у строки, встановлені законом для податкового кварталу, якщо інше не визначено нормами цього Закону, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також сум утриманого з них податку податковому органу за місцем свого розташування. У разі коли зазначена особа протягом звітного кварталу не виплачує такі доходи або виплачує доходи не всім платникам податку, зазначена звітність не подається або подається стосовно платників податку, які фактично отримали такі доходи. Запровадження інших форм звітності із зазначених питань не припускається; в) надавати платнику податку на його вимогу відомості про суму виплаченого на його користь доходу, суму застосованих соціальних податкових пільг та суму утриманого податку;
г) надавати податковому органу інші відомості з питань оподаткування доходів окремого платника податку в обсягах та за процедурою, визначеною цим Законом та Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".
З 01.01.2011 року податковий кодекс України регулює питання оподаткування доходів фізичних осіб, а саме Розділ IV " Податок на доходи фізичних осіб".
Відповідно до п. 162.1 ст. 162 ПК України платниками податку є:
фізична особа - резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи; фізична особа - нерезидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні; податковий агент.
Податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ), самозайнята особа, представництво нерезидента - юридичної особи, інвестор (оператор) за угодою про розподіл продукції, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі) зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV цього Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність контролюючим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому статтею 18 та розділом IV цього Кодексу ( п.п.14.1.180 п. 14.1 ст.14 ПК України).
Згідно з пп. 168.1.2 п. 168.1 ст. 168 ПК України, податок сплачується (перераховується) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки приймають платіжні документи на виплату доходу лише за умови одночасного подання розрахункового документа на перерахування цього податку до бюджету.
Відповідно до пп. 168.1.4 п. 168.1 ст. 168 ПК України якщо оподатковуваний дохід надається у негрошовій формі чи виплачується готівкою з каси податкового агента, податок сплачується (перераховується) до бюджету протягом банківського дня, що настає за днем такого нарахування (виплати, надання).
Якщо оподатковуваний дохід нараховується податковим агентом, але не виплачується (не надається) платнику податку, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає перерахуванню до бюджету податковим агентом у строки, встановлені цим Кодексом для місячного податкового періоду (пп. 168.1.5 п. 168.1 ст. 168 ПК України).
Згідно з п. 171.1 ст. 171 ПК України особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з доходів у вигляді заробітної плати, є роботодавець, який виплачує такі доходи на користь платника податку.
Згідно п.176.2 ст.176 ПК України особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, зобов'язані: а) своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, що виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати за її рахунок; б) подавати у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу, податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку до контролюючого органу за місцем свого розташування. Такий розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку податковим агентом протягом звітного періоду. Запровадження інших форм звітності з зазначених питань не допускається. У разі якщо відокремлений підрозділ юридичної особи не уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) податок до бюджету, податковий розрахунок у вигляді окремого витягу за такий підрозділ подає юридична особа до контролюючого органу за своїм місцезнаходженням та надсилає копію такого розрахунку до контролюючого органу за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу в установленому порядку; в) подавати на вимогу платника податку відомості про суму виплаченого на його користь доходу, суму застосованих соціальних податкових пільг та суму утриманого податку; г) подавати контролюючому органу інші відомості про оподаткування доходів окремого платника податку в обсягах та згідно з процедурою, визначеною цим розділом та розділом II цього Кодексу; ґ) нести відповідальність у випадках, визначених цим Кодексом.
Відповідно до п. 57.1 ст. 57 ПК України податковий агент зобов'язаний сплатити суму податкового зобов'язання (суму нарахованого (утриманого) податку), самостійно визначеного ним з доходу, що виплачується на користь платника податку - фізичної особи та за рахунок такої виплати, у строки, передбачені цим Кодексом.
Позивачем під час перевірки встановлено, що відповідачем протягом перевіряємого періоду, порушувались вказані вище норми закону, а саме несвоєчасно та не в повному обсязі, а саме в сумі 882354,26 грн. перераховувався податок з доходів фізичних осіб.
Контроль за правильністю та своєчасністю сплати податку здійснює контролюючий орган за місцезнаходженням юридичної особи або її відокремленого підрозділу( п.п. 168.4.6 п. 168.4 ст. 168 ПК України).
Відповідно до п.п. 168.4.7 п. 168.4 ст. 168 ПК України відповідальність за своєчасне та повне перерахування сум податку до відповідного бюджету несе юридична особа або її відокремлений підрозділ, що нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід.
Одночасно п. 38.1 ст. 38 ПК України зумовлено, що виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.
Строком сплати податку та збору, відповідно до ст. 31 ПК України, визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно. Момент виникнення податкового обов'язку платника податків, у тому числі податкового агента, визначається календарною датою.
Строк сплати податку та збору встановлюється відповідно до податкового законодавства для кожного податку окремо. Зміна платником податку, податковим агентом або представником платника податку чи контролюючим органом встановленого строку сплати податку та збору забороняється, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
Сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання відповідно до пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України є податковим боргом.
Заходи впливу контролюючого органу на платника податків, що не виконує приписи податкового законодавства, кореспондовані з положень ст. 67 Конституції України, визначено положеннями п. 59.1 ст. 59 Податкового кодексу України, відповідно до яких, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. Податкова вимога може не надсилатися, якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує одного неоподатковуваного мінімуму доходів громадян.
Відповідно до пп. 14.1.153 п. 14.1 ст. 14 ПК України податковою вимогою є письмова вимога органу державної податкової служби до платника податків щодо погашення суми податкового боргу.
Як вбачається з приписів пп. 14.1.162. п. 14.1 ст. 14 ПК України пеня - це сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов'язань, не сплачених у встановлені законодавством строки.
Згідно з пп. 129.1.1, 129.1.2 п. 129.1 ст. 129 ПК України пеня нараховується: після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. Нарахування пені розпочинається: при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного цим Кодексом.
Таким чином позивачем, з податку з доходів фізичних осіб відповідачу, відповідно до ст. 129 ПК України, нарахована пеня у сумі 1097,36 грн., яка підтверджується розрахунком повноти та своєчасності перерахування у бюджет утриманих сум податку з доходів фізичних осіб (а.с. 17).
Податковою вимогою від 25 серпня 2011 року № 321 повідомлено відповідача про наявність податкового боргу за узгодженими грошовими зобов'язанням на загальну суму 52626,85грн., яка отримана відповідачем 30.08.2011 про що свідчить копія поштового повідомлення(а.с.19).
На вимогу п. 59.5. ст. 59 Податкового кодексу України, у разі коли у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується, погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що виник після надіслання (вручення) податкової вимоги.
Згідно пунктів 95.1, 95.3 статті 95 Податкового кодексу України, орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Відповідач не надав суду доказів оскарження вимоги про сплату боргу, доказів погашення податкової заборгованості у розмірі 883451,62 грн., або доказів відсутності зазначеної заборгованості, у той час як відповідно до ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
За таких обставин позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі, тому що не суперечать чинному законодавству та підтверджуються матеріалами справи.
За правилами до ч. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Вступна та резолютивна частини постанови проголошені в судовому засіданні 02.10.2013 року.
У повному обсязі постанову складено та підписано 07.10.2013 року
Керуючись ст. ст. 7, 9, 69-71, 94, 98, 158-159, 161-163, 167 КАС України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Стягнути з рахунків Державного підприємства "Агрофірма "Магарач" Національного інституту винограду і вина "Магарач" у банках його обслуговуючих (вул. Чапаєва, 9 с. Віліне, Бахчисарайського району, АР Крим, 98433, ЄДРПОУ 31332064) податкову заборгованість з податку на доходи фізичних осіб у розмірі 883451,62 (вісімсот вісімдесят три тисячі чотириста п'ятдесят одну гривню шістдесят дві копійки) у дохід місцевого бюджету Віленської сільської Ради Бахчисарайського району на р/р 33215800700054 ГУ ДКС України в АР Крим МФО 824026 ЗКПО 38051224, код платежу 11010100.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Євдокімова О.О.