Ухвала суду № 34664139, 06.11.2013, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.11.2013
Номер справи
1718/2-а-880/11
Номер документу
34664139
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

Головуючий у 1-й інстанції: Довгий І.І.

Суддя-доповідач:Зарудяна Л.О.

ПОСТАНОВА

іменем України

"06" листопада 2013 р. Справа № 1718/2-а-880/11

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Зарудяної Л.О.

суддів: Іваненко Т.В.

Кузьменко Л.В.,

розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі Рівненської області на постанову Сарненського районного суду Рівненської області від "30" грудня 2011 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі Рівненської області про визнання бездіяльності протиправною і зобов'язання вчинити дії ,

ВСТАНОВИВ:

Постановою Сарненського районного суду Рівненської області від 30.12.2011 позов ОСОБА_3 задоволено частково.

Зобов"язано Управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі Рівненської області нарахувати та виплатити позивачу доплату до пенсії відповідно до ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" як непрацюючому пенсіонеру, який проживає в зоні добровільного гарантованого відселення, в розмірі 2-х мінімальних заробітних плат з 01.10.2010 по 22.07.2011 включно з урахуванням проведених виплат.

Зобов"язано відповідача нарахувати та виплатити позивачу невиплачену додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров"ю, відповідно до ч.3 ст.51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" як непрацюючому пенсіонеру, який проживає в зоні добровільного гарантованого відселення, в розмірі 25% від мінімальної пенсії за віком з 16.05.2011 по 22.07.2011 з урахуванням фактично виплачених сум протягом вказаного часу.

Зобов"язано Управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі Рівненської області нарахувати та виплатити збільшення пенсії ОСОБА_3 на один відсоток заробітку за кожен рік роботи понад 15 років відповідно до ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 01.10.2010 по 30.12.2011.

У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з ухваленою судом першої інстанції постановою, зокрема відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати постанову у частині задоволення позовних вимог з підстав, зазначених у скарзі.

Відповідач, зокрема вказав, що суд першої інстанції безпідставно задовольнив позов у частині вимог по ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", оскільки позивач отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ст.195 КАСУ рішення переглядається в межах апеляційної скарги Управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі Рівненської області.

Суд, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст.9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Матеріали справи свідчать, що позивач є пенсіонером за віком та перебуває на обліку у відповідача, проживає в зоні гарантованого добровільного відселення, а також є потерпілим від Чорнобильської катастрофи 3-ї категорії, що підтверджується посвідченням.

Відповідно до ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, підвищуються у розмірі : в зоні гарантованого добровільного відселення - 2 мінімальні заробітні плати.

Відповідно до ст.51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, віднесеним до категорії 3, додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров"ю, призначається в розмірі 25 % мінімальної пенсії за віком.

Відповідач виплачував позивачу підвищення до пенсії, додаткову пенсію, однак у сумах, які, на думку позивача, є значно нижчими, ніж це передбачено ст.ст.39,51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у зв'язку з чим позивач і звернувся до суду за захистом своїх порушених прав.

Оцінюючи правову позицію суду першої інстанції, судова колегія виходить з наступного.

Відповідно до Постанови Пленуму Верховного Суду України від 01 листопада 1996 року №9 "Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя", судам необхідно виходити з того, що нормативно-правові акти будь-якого державного чи іншого органу (акти Президента України, постанови Верховної Ради України, постанови і розпорядження Кабінету Міністрів України, нормативно-правові акти Верховної Ради Автономної Республіки Крим чи рішення Ради Міністрів Автономної Республіки Крим, акти органів місцевого самоврядування, накази та інструкції міністерств та відомств, накази керівників підприємств, установ та організацій, тощо) підлягають оцінці на відповідність як Конституції, так і закону.

Якщо при розгляді справи буде встановлено, що нормативно-правовий акт, який підлягав застосуванню, не відповідає чи суперечить законові, суд зобов'язаний застосувати закон, який регулює ці правовідносини.

При цьому, визначаючи базову величину, з якої розраховується сума допомоги згідно зі ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в чинній редакції (із змінами, внесеними згідно із Законом України від 01.07.92р. №2532-12, у редакції Закону України від 06.06.96р. №230/96-ВР, відповідачу слід керуватися розміром мінімальної заробітної плати, а не сумою, передбаченою Постановою Кабінету Міністрів України "Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 26.07.1996 року №836.

Базовою величиною, з якої розраховується сума додаткової пенсії згідно зі ст.51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", відповідачу слід керуватися розміром прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Виходячи із засад пріоритетності законів над підзаконними нормативними актами при вирішенні спору застосуванню підлягають саме статті 39, 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а не постанови Кабінету Міністрів України.

Тому позивач відповідно до ст.39 Закону як непрацюючий пенсіонер має право отримувати доплату до пенсії у розмірі 2 мінімальних заробітних плат та відповідно до ст.51 Закону має право на отримання додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров"ю, у розмірі 25% мінімальної пенсії за віком.

Підсумовуючи вищевикладене, слід вказати, що оскаржена постанова в частині задоволення позову по ст.ст.39,51 Закону обґрунтована, відповідає матеріалам справи та вимогам чинного законодавства.

Підстави для скасування постанови у цій частині відсутні, а тому її слід залишити без змін.

Апеляційний суд не погоджується з доводами скарги у цій частині.

Стосовно вимог позову по ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" слід вказати таке.

Сарненський районний суд не звернув увагу на те, що позивач отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування", а тому і збільшення пенсії має бути проведено у розмірах, встановлених нормами цього Закону.

На підставі викладеного судове рішення у названій частині підлягає скасуванню із прийняттям нового про відмову в задоволенні позову.

В решті постанову слід залишити без змін.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі Рівненської області задовольнити частково.

Постанову Сарненського районного суду Рівненської області від "30" грудня 2011 р. скасувати в частині задоволення позову стосовно вимоги про зобов"язання Управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі Рівненської області здійснити нарахування та виплату збільшення пенсії ОСОБА_3 на один відсоток заробітку за кожен рік роботи понад 15 років відповідно до ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 01.10.2010 по 30.12.2011.

Прийняти у цій частині нову постанову про відмову у позові.

В решті постанову залишити без змін.

Постанова набирає чинності з моменту її постановлення і оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя Л.О. Зарудяна

судді: Т.В. Іваненко

Л.В. Кузьменко

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - поз. ОСОБА_3 АДРЕСА_1,34533

3- відп. Управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі Рівненської області вул. Суворова, 8,м.Сарни,Сарненський район, Рівненська область,34500