Постанова № 34636209, 04.11.2013, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.11.2013
Номер справи
810/5177/13-а
Номер документу
34636209
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 листопада 2013 року 810/5177/13-а

Суддя Київського окружного адміністративного суду Лиска І.Г., розглянувши порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Криворізького гірничопромислового територіального управління Держгірпромнагляду до Публічного акціонерного товариства "Гірничодобувний і каменеобробний комбінат "Біличі" про застосування заходів реагування,

в с т а н о в и в:

До Київського окружного адміністративного суду звернулось Криворізьке гірничопромислове територіальне управління Держгірпромнагляду з позовом до Публічного акціонерного товариства "Гірничодобувний і каменеобробний комбінат "Біличі" про застосування заходів реагування, згідно ч. 5 ст. 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності

У обґрунтування позову позивач зазначив, що 06 вересня 2013року відповідно до наказу Криворізького гірничопромислового територіального управління Держгірпромнагляду від 15 серпня 2013 року № 709 «Про затвердження графіку перевірок» проведено планову перевірку відповідача з питань ведення робіт, пов'язаних з геологічним вивченням надр, їх використання та охороною, використання і переробкою мінеральної сировини.

За результатами проведеної перевірки виявлено ряд порушень нормативно- правових актів та відповідно до вимог ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» за результатами перевірки та у зв'язку з виявленням порушень вимог законодавства, головним державним гірничотехнічним інспектором державної інспекції нагляду за охороною надр складено акт перевірки від 06.09.2013р. №33/4-10, який підписано директором Філії.

Оскільки виявлені порушення відповідачем добровільно не усунуті, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Ухвалою суду від 26 вересня 2013року відкрито провадження у справі №810/5177/13-а, розгляд якої відповідно до статті 183-2 КАС України здійснюється у порядку скороченого провадження.

Одночасно вказаною ухвалою суду відповідачу запропоновано у десятиденний строк з дня одержання копії ухвали подати через відділ документообігу суду заперечення на позов або заяву про визнання позову. Копію вказаної ухвали суду надіслано відповідачу на адресу, яку зазначено у даному позові.

Копія ухвали суду направлялась відповідачу рекомендованим поштовим відправленням з повідомленням про вручення за адресою його місцезнаходження та отримана ним 16.10.2013 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.

Оскільки відповідачем заперечень проти позову суду не надано, розгляд справи здійснюється судом за наявними матеріалами.

Дослідивши наявні у справі докази та оцінивши повідомлені позивачем у позові обставини, суд дійшов висновку про необхідність задоволення позову з огляду на наступне.

Як встановлено судом, 06 вересня 2013року відповідно до наказу Криворізького гірничопромислового територіального управління Держгірпромнагляду від 15 серпня 2013 року № 709 «Про затвердження графіку перевірок» було проведено планову перевірку відповідача з питань ведення робіт, пов'язаних з геологічним вивченням надр, їх використання та охороною, використання і переробкою мінеральної сировини Філії ВП "Київський кар'єр" ПАТ ГКК "Біличі" .

За результатами перевірки складено Акт перевірки від 06.09.2013р. №33/4-10, який підписано директором Філії Голубниченко Р.В.

Згідно висновків вказаного Акту встановлено порушення відповідачем , а саме:

1) відсутній договір на проведення моніторингу та наукового супроводження виконання особливих умов передбачених дозволом та угодою про умови користування надрами, чим порушено п. 26 «Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами», затверджений Постановою КМУ від 30.05.2011р. №615;

2) за 8 місяців 2013р. на філії ВП "Київський кар'єр" ПАТ ГКК "Біличі" не виконувались розкривні роботи, затверджені планом розвитку гірничих робіт на 2013 рік, чим порушено ст. 51 Кодексу України про надра;

3) не виконано вимоги раніше виданого припису №40/4-8 від 05.07.2013р., а саме відсутня посадова інструкція геолога кар'єра, з визначенням обслуговування гірничих робіт, геологічне забезпечення ведеться посадовою особою без відповідної освіти;

4) за 2012 рік відсутня посвідка про перевірку маркшейдерських інструментів та приборів з метою встановлення їх придатності використання на виробництві, чим порушено п. 1.10 «Інструкції по виробництву маркшейдерських робіт» затверджених від 20.02.1985р. НПАОП 74.2-5.01-85;

5) складування корисних копалин придатних для виробництва щебеню і каменю ведеться без проекту, чим порушено ст. 19, 24 Гірничого закону України.

Всі вище перелічені порушення є грубими порушення Гірничого закону України (далі - Закон), оскільки даний Закон визначає правові та організаційні засади проведення гірничих робіт, забезпечення аварійного захисту гірничих підприємств, установ та організацій.

Акт перевірки отримано та підписано Директором філії ВП "Київсьий карєр" ПАТ ГКК "Біличі" , однак, порушення усунуті не були.

Пунктом 2.26 вказаного Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом Міністерства з надзвичайних ситуацій України від 11.08.2011р. № 826, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2011р. за №1531/20269 (далі - Положення) передбачено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки:

- порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників;

- порушення вимог Кодексу України про надра;

- відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, та устаткування підвищеної небезпеки;

- не проведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки;

- виникнення нещасного випадку зі смертельним наслідком або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.

Згідно до п. 1 Положення про Державну службу гірничого нагляду та промислової безпеки України, затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року N 408/2011, Державна служба гірничого нагляду та промислової безпеки України (Держгіргіромнагляд України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра надзвичайних ситуацій України.

Держгірпромнагляд України входить до системи органів виконавчої влади та забезпечує реалізацію державної політики з промислової безпеки, охорони праці, державного гірничого нагляду, охорони надр та державного регулювання у сфері безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення.

Відповідно до п. 6 даного Положення Держгірпромнагляд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, у місті обласного значення Кривий Ріг.

Наказом Держгірпромнагляду України від 02.12.2011 № 186-к затверджено Положення про Криворізьке гірничопромислове територіальне управління Держгірпромнагляду (далі - теруправління), згідно пункту 1 якого, територіальне управління є територіальним органом, який діє у складі Держгірпомнагляду України та їй підпорядковується.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Згідно пункту 3 Положення про теруправління, основними завданнями територіального управління є:

- участь у реалізації державної політики у сфері промислової безпеки, охорони праці, здійснення державного гірничого нагляду, охорони надр, промислової безпеки у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, державного ринкового нагляду у межах сфери своєї відповідальності;

- здійснення комплексного управління у сфері промислової безпеки, охорони праці, а також контролю за виконанням функцій державного управління охороною праці Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими державними адміністраціями та органами місцевого самоврядування;

організація та здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням законів та інших нормативно-правових актів з питань:

промислової безпеки, охорони праці, безпечного ведення робіт юридичними та фізичними особами, які відповідно до законодавства використовують найману працю;

геологічного вивчення надр, їх використання та охорони, а також використання і переробки мінеральної сировини;

безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення;

безпечного проведення робіт з утилізації звичайних видів боєприпасів, ракетного палива та вибухових матеріалів військового призначення;

трубопровідного транспорту, функціонування ринку природного газу та діяльності, пов'язаної з об'єктами підвищеної небезпеки та потенційно небезпечними об'єктами.

Відповідно до вимог ч. 5 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.

Відповідно до вимог ч. 7 ст. 7 вище зазначеного закону на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

Отже, Криворізьке гірничопромислове територіальне управління Держгірпромнагляду звернулось до суду із позовом з метою належного контролю, додержання раціонального, комплексного використання родовищ корисних копалин і охорони надр через застосування до відповідача заходів реагування відповідно до ч. 5 ст. 4 та ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»

Суд звертає увагу відповідача на ч. 12 ст. 183-2 КАС України, згідно якої особа має право подати заяву про скасування заходів реагування, застосованих судом за результатом розгляду справи, передбаченої пунктом 5 частини першої цієї статті, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Оскільки відповідачем заперечень проти позову або будь-яких відомостей на спростування доводів позивача не надано, суд, дослідивши матеріали справи, дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, тому позов підлягає задоволенню.

Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 256 КАС України, негайно виконуються постанови суду про повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо це загрожує життю та/або здоров'ю людей.

Крім того, суд зазначає, що ст. 106 Кодексом адміністративного судочинства України та ст. 3 Законом України «Про судовий збір» передбачений обов'язок позивача сплатити судовий збір у належному розмірі під час подання адміністративного позову.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 26вересня 2013 року судом задоволено клопотання позивача про відстрочення сплати судового збору до ухвалення рішення по справі. На момент ухвалення рішення судовий збір залишається несплаченим.

Відповідно до ч.4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Таким чином, судовий збір у розмірі 34,41 грн. підлягає стягненню з позивача на користь Державного бюджету України.

Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України, ч. 5 ст. 4, ч. 7 ст. 7 закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", п. 2.26 Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України , керуючись статтями 11, 14, 33, 70, 71, 72, 86, 94, 1832, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

п о с т а н о в и в:

Адміністративний позов задовольнити.

Застосувати до Публічного акціонерного товариства "Гірничовидобувний і каменеобробний комбінат "Біличі" (ідентифікаційний номер 00292474), а саме до його Філії "Виробничий підрозділ "Київський кар'єр" (с. Токівське, Апостолівського району, Дніпропетровської області) заходи реагування у сфері державного нагляду у вигляді заборони складування на кар'єрі корисних копалин придатних для виробництва щебеню і каменю без проекту до усунення порушень, зазначених в акті від 06.09.2013 року №33/4-10 та отримання у встановленому порядку рішення на відновлення робіт.

Стягнути з Криворізького гірничопромислового територіального управління Держгірпромнагляду судовий збір у сумі 34 (тридцять чотри) грн. 41 коп.

Постанова підлягає негайному виконанню.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: Лиска І.Г.