Постанова № 34626456, 30.10.2013, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
30.10.2013
Номер справи
801/9622/13-а
Номер документу
34626456
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

ПОСТАНОВА

Іменем України

30 жовтня 2013 р. 12:14 Справа №801/9622/13-а

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Яковлєва С.В.,

при секретарі Баценко А.О.

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Малого приватного підприємства «СНБ»

до Феодосійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління

Міндоходів в АРКрим

про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень

за участю представників:

від позивача - Кваша С.О. - пред-к, дов. №138 від 07.10.2013р.

від відповідача - не з'явився

Суть спору: Мале приватне підприємство «СНБ» (далі позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом до Феодосійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів в АРКрим (далі відповідач) , в якому просило визнати протиправним та скасувати податкові повідомлення-рішення відповідача від 26.09.2013р. № 00000592205, № 0000572205 та рішення про застосування фінансових санкцій № 000001/0000582205 від 26.09.2013р. Вимоги мотивовані тим,що відповідач при проведенні фактичної перевірки зробив помилкові висновки про порушення позивачем вимог чинного законодавства , що привело до протиправного застосування до нього штрафних санкцій.

Представник позивача у судових засіданнях підтримав позовні вимоги у повному обсязі з підстав, викладених у адміністративному позові.

У судовому засіданні 24.10.2013р. представником відповідача надані заперечення на позов ( вих..№ 2733/9/10.1-12/2 від 22.10.2013р.) , в яких зазначено,що відсутні підстави для задоволення позову.

За клопотанням представника позивача розгляд справи відкладався, для надання додаткових доказів.

У судове засідання 30.10.2013р. відповідач явку свого представника не забезпечив, про день та час його проведення був сповіщений належним чином, клопотань про відкладення не надав, представник позивача наполягав на задоволенні позову, вважав можливим розглянути справу на підставі залучених до неї документів.

Суд , приймаючи до аги участь представника відповідача у минулому удовому засіданні, надання ним заперечень на позов, відсутність клопотань про відкладення розгляду справи, керуючись ст..128 КАС України, ухвалив продовжити розгляд срави на підставі залучених до неї документів.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши представників сторін, свідків, суд

ВСТАНОВИВ

Працівниками відповідача 23-24.08.2013 р. проведено фактичну перевірку господарської одиниці магазину - бару позивача , що розташованій за адресою: м.Судак, вул. Приморська 1.

За результатами вказаної перевірки був складений акт фактичної перевірки від 24.08.2013р. , в якому зроблений висновок про порушення позивачем п.1,2,10,12 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», Закону України « Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», Податкового кодексу України.

Після вивчення матеріалів зазначеної перевірки відповідачем 26.09.2013р. прийнято податкові повідомлення-рішення № 0000592205 про застосування штрафних (фінансових) санкцій , згідно з яким за порушення позивачем п. 1,2,10,12 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» згідно з п.1,5 ст. 17 ст. 20 зазначеного Закону до нього застосовані штрафні санкції у розмірі 18675 грн. , № 0000572205 , відповідно до якого за порушення позивачем п.п. 267.6.1.-267.6.3 п. 267.1 ст.267 ПК України до нього згідно з п. 125.1 ст. 125 ПК України застосовані штрафні санкцій у розмірі 459 грн., рішення про застосування фінансових санкцій №000001/0000582205 , згідно з яким за реалізацію алкогольних напоїв без наявності ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями відповідно до ст.17 Закону України « Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» 18504 грн.

Ст.19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України (далі ПК України).

В главі 8 ПК України визначені види перевірок органів державної податкової служби , порядок їх проведення.

Органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться органами державної податкової служби в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на органи державної податкової служби (п.75.1 ст. 75 ПК України).

Відповідно до п.п.75.1.3. п. 75.1 ст.75 П КУкраїни фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється органом державної податкової служби щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, патентів, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).

Ст. 267 ПК України врегульовані питання сплати збору за провадження деяких видів підприємницької діяльності.

Відповідно до п.п. 267.1.1 п. 267.1 ст.267 ПК України платниками збору є суб'єкти господарювання (юридичні особи та фізичні особи - підприємці), їх відокремлені підрозділи, які отримують в установленому цією статтею порядку торгові патенти та провадять , зокрема, діяльність у сфері розваг (крім проведення державних грошових лотерей).

Порядок використання торгового патенту зазначений у п. 267.6 ст. 267 ПК Україні, п.п. 267.6.1 якого встановлює, оригінал торгового патенту повинен бути розміщений у приміщеннях для надання платних послуг, а також у приміщеннях, в яких проводяться розважальні ігри. Торговий патент повинен бути відкритий та доступний для огляду (п.п.267.6.2 п. 267.6 ст.267 ПК України) .

Згідно з п.п. 267.6.3 п. 267.6 ст. 267 ПК України для запобігання пошкодженню торгового патенту (вигорання на сонці, псування внаслідок затікання дощової води, псування сторонніми особами тощо) дозволяється розміщувати нотаріально засвідчені копії торгових патентів у визначених цією частиною місцях. При цьому оригінал такого патенту повинен зберігатися у відповідальної особи суб'єкта господарювання або відповідальної особи відокремленого підрозділу, яка зобов'язана надавати його для огляду уповноваженим законом особам.

Вчинення платниками податків, їх посадовими особами та посадовими особами контролюючих органів порушень законів з питань оподаткування та порушень вимог, встановлених іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, тягне за собою відповідальність, передбачену цим Кодексом та іншими законами України (п.109.2 ст.109 ПК України) .

Відповідно до п.125.1 ст.125 ПК України суб'єкти господарювання, що проводять торговельну діяльність, здійснюють торгівлю готівковими валютними цінностями, діяльність у сфері розваг та надають платні послуги за порушення порядку використання торгового патенту, передбаченого підпунктами 267.6.1-267.6.3 пункту 267.6 статті 267 цього Кодексу, сплачують штраф у розмірі збору на один календарний місяць (для діяльності у сфері розваг - у розмірі збору на один квартал).

Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та тютюновими виробами визначені в Законі України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».

Відповідно до ст. 15 вказаного Закону роздрібна торгівля алкогольними напоями або тютюновими виробами може здійснюватися суб'єктами підприємницької діяльності всіх форм власності за наявності у них ліцензій.

Відповідальність за порушення норм Закону України " Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" визначена у ст. 17, відповідно до якої до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі оптової (включаючи імпорт та експорт) і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій, у розмірі 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 1700 гривень.

Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначені у Законі України «Про застосування реєстраторів розрахункових операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Згідно ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані, зокрема, проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок (п.1), видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції (п.2); друкувати або створювати в електронній формі на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) контрольні стрічки і забезпечувати їх зберігання протягом трьох років (п.10); вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг) (п.12).

Відповідальність за порушення вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» встановлена у ст.17 , у п. 1 якої вказано, що у разі встановлення протягом календарного року в ході перевірки факту: проведення розрахункових операцій з використанням реєстраторів розрахункових операцій або розрахункових книжок на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг); непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій з фіскальним режимом роботи; невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, зазначеній у денному звіті, а в разі використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня; нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки на окремому господарському об'єкті такого суб'єкта господарювання:

вчинене вперше - 1 гривня;

вчинене вдруге - 100 відсотків вартості проданих з порушеннями, встановленими цим підпунктом, товарів (послуг);

за кожне наступне вчинене порушення - у п'ятикратному розмірі вартості проданих з порушеннями, встановленими цим підпунктом, товарів (послуг).

У п.5 ст.17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» визначено,що у разі якщо контрольну стрічку не надруковано або не створено в електронній формі на реєстраторах розрахункових операцій або не збережено контрольну стрічку протягом трьох років, або виявлено спотворення даних про проведені розрахункові операції, інформація про які міститься на контрольній стрічці, створеній в електронній формі застосовуються штрафні санкції у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до ст.20 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» до суб'єктів господарювання, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів, які не обліковані за місцем реалізації та зберігання, за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Судом встановлено,що позивач на підставі Ліцензії Серія АЕ № 029717 здійснював роздрібну торгівлю алкогольними напоями в магазині - барі , що розташованій за адресою: м.Судак, вул. Приморська 1. Термін дій цієї ліцензій був з 17.08.2012р. по 17.08.2013р.

За ініціативою суду у судовому засіданні 24.10.2013р. були допитані свідки ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_4

Свідки ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , яки проводили 23-24.08.2013р. фактичну перевірку в магазині - барі , що розташованій за адресою: м.Судак, вул. Приморська 1, пояснили,що ними 23.08.2013 р. було придбано 0,4 л вина «Мускатель Массандра» вартістю 32 грн.

У судовому засіданні позивачем була надана книга обліку розрахункових операцій №0110000895Р/7 , при вивченні якої судом було встановлений факт реалізації позивачем алкогольних напоїв 18.08.2013 р. та 19.08.2013р., що підтверджено контрольними стрічками № 2554-1 та №2555-1, копії яких залучені до матеріалів справи.

Вивчивши наведені обставини суд дійшов висновку ,що матеріалами справи спростовуються твердження позивача щодо зупинення ним роздрібної торгівлі алкогольних напоїв з 18.08.2013р. - дня закінчення дії Ліцензії Серія АЕ № 029717.

В силу викладеного відсутні підстави для визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних санкцій №000001/0000582205 від 26.09.2013 р.

Свідки ОСОБА_3 та ОСОБА_4 пояснили , що при проведенні 23-24.08.2013р. фактичної перевірки ними були витребувані докази обліку алкогольних напоїв , що знаходились в магазині - барі та перелічені в у відомості, складеної ними. Представником позивача, який був присутній при проведені цієї перевірки , такі документи не були надані.

Під час розгляду справи , незважаючи на вимоги суду, представником позивача не надані документи обліку товарів ( алкогольних напоїв) , що знаходились 23-24.08.2013р. в магазині - барі та перелічені у відомості, складеної представниками податкового органу., що залучена до акту фактичної перевірки.

Крім того, суду не надані докази зберігання контрольної стрічки, видачі ОСОБА_3 та ОСОБА_4 розрахункового документу за наслідками придбання ними 23.08.2013 р. товару.

Вивчивши наведені обставини, суд вважає ,що матеріалами справи спростовуються твердження позивача щодо протиправності застосування відповідачем штрафних санкцій, передбачених п.1,5 ст. 17 ст. 20 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», в наслідок чого відсутні підстави для визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення відповідача № 0000592205 від 26.09.2013р.

Свідки ОСОБА_3 та ОСОБА_4 пояснили,що при проведені фактичної перевірки було встановлено наявність копії торгового патенту в приміщеннях магазину - бару , що розташованій за адресою: м.Судак, вул. Приморська 1. Свідок ОСОБА_2 зазначив, що торговий патент отриманий позивачем, але доказів його розміщення ( або розміщення нотаріально посвідченої його копії) в приміщення цього магазину - бару не надав.

В силу викладеного на думку суду матеріалами справи спростовуються твердження позивача щодо безпідставності застосування штрафних санкцій , передбачених п.125.1 ст.125 ПК України , в наслідок чого відсутні підстави для визнання протиправним та скасуванню податкового повідомлення -рішення відповідача № 0000572205 від 26.09.2013р.

Під час судового засідання, яке відбулось 30.10.2013 р. були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАСУ постанову складено 06.11.2013р.

Керуючись ст.ст. 160-163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Відмовити у задоволенні позову.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Яковлєв С.В.