Ухвала суду № 34615132, 01.11.2013, Апеляційний суд Київської області

Дата ухвалення
01.11.2013
Номер справи
357/907/13-ц
Номер документу
34615132
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 357/907/13-ц Головуючий у І інстанції Гапоненко А.П.Провадження № 22-ц/780/4355/13 Доповідач у 2 інстанції ДаценкоКатегорія 44 01.11.2013

УХВАЛА

Іменем України

31 жовтня 2013 року колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Київської області в складі:

головуючого судді Даценко Л.М.,

суддів Савченка С.І., Панасюка С.П.,

при секретарі Бевзюк М.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 та заявою ОСОБА_2 про приєднання до апеляційної скарги на рішення Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 23 травня 2013 року у справі за позовом заступника прокурора Київської області в інтересах держави в ocoбi Київської обласної державної адміністрації до Білоцерківської районної державної адміністрації Київської області, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_2, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_25, ОСОБА_26, ОСОБА_27, ОСОБА_28, ОСОБА_29, ОСОБА_30, ОСОБА_31, ОСОБА_1, ОСОБА_32, ОСОБА_33, ОСОБА_34, ОСОБА_35, ОСОБА_36, ОСОБА_37, ОСОБА_38, ОСОБА_39, ОСОБА_40, ОСОБА_41, ОСОБА_42, ОСОБА_43, ОСОБА_44, ОСОБА_45, ОСОБА_46, ОСОБА_47, ОСОБА_48, ОСОБА_49, ОСОБА_50, ОСОБА_51, ОСОБА_52, ОСОБА_53, ОСОБА_54, третя особа Управління Держкомзему в Білоцерківському районі Київської області про визнання незаконними та скасування розпорядження, визнання недісними державних актів на право власності на земельні ділянки, скасування їx державної реєстрації та витребування земельних ділянок iз чужого незаконного володіння,

встановила:

У січні 2013 року заступник прокурора Київської області звернувся в суд із зазначеним позовом в інтересах держави в особі Київської обласної державної адміністрації, в якому посилався на те, що розпорядженням Білоцерківської районної державної адміністрації Київської області від 20.01.2012 року № 47 достроково припинено право користування та розірвано за взаємною згодою сторін договір оренди земельної ділянки площею 6,0168 га, укладений 26.02.2009 року між Білоцерківською районною державною адміністрацією та ПП "БТС Глобал", та переведено вказану земельну ділянку (землі житлової забудови) до категорії земель рекреаційного призначення. Цим же розпорядженням затверджено проект відведення із землеустрою щодо складання державних актів на право власності на земельні ділянки 54-ом громадянам для індивідуального дачного будівництва в адміністративних межах Фурсівської сільської ради Білоцерківського району Київської області, тобто відповідачам по справі.

Згідно зазначеного розпорядження відповідачі ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_2, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_25, ОСОБА_26, ОСОБА_27, ОСОБА_28, ОСОБА_29, ОСОБА_30, ОСОБА_31, ОСОБА_1, ОСОБА_32, ОСОБА_33, ОСОБА_34, ОСОБА_35, ОСОБА_36, ОСОБА_37, ОСОБА_38, ОСОБА_39, ОСОБА_40, ОСОБА_41, ОСОБА_42, ОСОБА_43, ОСОБА_44, ОСОБА_45, ОСОБА_46, ОСОБА_47, ОСОБА_48, ОСОБА_49, ОСОБА_50, ОСОБА_51, ОСОБА_52, ОСОБА_53, ОСОБА_54 отримали державні акти на право власності на земельні ділянки.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що в порушення вимог ст. 19 Конституції України, ст. ст. 18, 19, 20, 51, 52, 122 ЗК України та постанови Кабінету Міністрів України від 11.04.2002 року № 502 про затвердження Порядку зміни цільового призначення земель, які перебувають у власності громадян або юридичних осіб, розпорядженням Білоцерківської РДА Київської області від 20.01.2012 року № 47 затверджено проект відведення із землеустрою щодо складання державних актів на право власності на земельні ділянки 54-ом відповідачам для індивідуального дачного будівництва в адміністративних межах Фурсівської сільської ради Білоцерківського району Київської області, дозвіл на розробку якого надано розпорядженням № 318 від 11.05.2011 року.

Аналізуючи положення вищевказаних вимог ЗК України, позивач вважав, що до повноважень районної адміністрації не належить передача земельних ділянок у власність громадянам для рекреаційного призначення. Тому просив визнати незаконним та скасувати розпорядження Білоцерківської РДА Київської області від 20.01.2012 року № 47 «Про затвердження проекту відведення із землеустрою щодо складання державних актів на право власності на земельні ділянки 54-ом громадянам для індивідуального дачного будівництва в адміністративних межах Фурсівської сільської ради Білоцерківського району Київської області». Визнати недійсними державні акти на право власності на земельні ділянки, видані відповідачам, та скасувати їх державну реєстрацію, визнати за державою в особі Київської обласної державної адміністрації право власності на спірні земельні ділянки загальною площею 5,1668 га за відповідними кадастровими номерами та зобов'язати відповідачів повернути їх державі в особі Київської ОДА.

Рішенням Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 23 травня 2013 року позов задоволено в повному обсязі. Визнано незаконним та скасувано розпорядження Білоцерківської районної державної адміністрації Київської області від 20.01.2012 року № 47 «Про затвердження проекту відведення із землеустрою щодо складання державних актів на право власності на земельні ділянки 54-ом громадянам для індивідуального дачного будівництва в адміністративних межах Фурсівської сільської ради Білоцерківського району Київської області». Визнано недійсними державні акти на право власності на земельні ділянки для індивідуального дачного будівництва в адміністративних межах Фурсівської сільської ради Білоцерківського району Київської області з відповідними кадастровими номерами, видані відповідачам ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_2, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_25, ОСОБА_26, ОСОБА_27, ОСОБА_28, ОСОБА_29, ОСОБА_30, ОСОБА_31, ОСОБА_1, ОСОБА_32, ОСОБА_33, ОСОБА_34, ОСОБА_35, ОСОБА_36, ОСОБА_37, ОСОБА_38, ОСОБА_39, ОСОБА_40, ОСОБА_41, ОСОБА_42, ОСОБА_43, ОСОБА_44, ОСОБА_45, ОСОБА_46, ОСОБА_47, ОСОБА_48, ОСОБА_49, ОСОБА_50, ОСОБА_51, ОСОБА_52, ОСОБА_53, ОСОБА_54 та скасовано їх державну реєстрацію.

Визнано за державою в особі Київської обласної державної адміністрації право власності на спірні земельні ділянки загальною площею 5,1668 га з відповідними кадастровими номерами та зобов'язано відповідачів повернути державі в особі Київської обласної державної адміністрації спірні земельні ділянки загальною площею 5,1668 га з відповідними кадастровими номерами.

Стягнуто з відповідачів ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_2, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_25, ОСОБА_26, ОСОБА_27, ОСОБА_28, ОСОБА_29, ОСОБА_30, ОСОБА_31, ОСОБА_1, ОСОБА_32, ОСОБА_33, ОСОБА_34, ОСОБА_35, ОСОБА_36, ОСОБА_37, ОСОБА_38, ОСОБА_39, ОСОБА_40, ОСОБА_41, ОСОБА_42, ОСОБА_43, ОСОБА_44, ОСОБА_45, ОСОБА_46, ОСОБА_47, ОСОБА_48, ОСОБА_49, ОСОБА_50, ОСОБА_51, ОСОБА_52, ОСОБА_53, ОСОБА_54на користь держави по 114,70 грн. судового збору. Білоцерківську РДА Київської області від сплати судового збору звільнено.

Не погоджуючись із зазначеним рішенням, відповідач ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, до якої в порядку ст. 299 ЦПК України приєднався відповідач ОСОБА_2, просять скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове про відмову в задоволенні позовних вимог, посилаючись на неповне з"ясування судом обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків суду обставинам справи та порушення норм матеріального і процесуального права.

Перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Задовольняючи позов, суд виходив з того, що спірні земельні ділянки є об"єктом права власності Українського народу, відносяться до земель державної власності рекреаційного призначення, передані відповідачам у власність з порушенням вимог чинного законодавства. Розпорядження Білоцерківської державної адміністрації від 20.01.2012 року № 47 про затвердження проекту відведення із землеустрою щодо складання державних актів на право власності на земельні ділянки 54-ом громадянам із земель житлової забудови для індивідуального дачного будівництва в адміністративних межах Фурсівської сільської ради Білоцерківського району Київської області прийнято в порушення вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України, ст. ст. 20, 52, 152 ЗК України, тому підлягає визнанню незаконним та скасуванню, як і видані на його підставі державні акти на право власності на спірні земельні ділянки.

Такі висновки суду відповідають обставинам справи та вимогам закону.

За правилами ст. 13 та ст. 14 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території. Рішення органів місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції чи законам України зупиняються у встановленому законом порядку з одночасним зверненням до суду.

Згідно п. г ч. 1 ст. 19 ЗК України землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії: ґ) землі рекреаційного призначення.

За змістом ст. 20 ЗК України, яка діяла на час виникнення правовідносин, віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень.

Зміна цільового призначення земель провадиться органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про передачу цих земель у власність або надання у користування, вилучення (викуп) земель і затверджують проекти землеустрою або приймають рішення про створення об'єктів природоохоронного та історико-культурного призначення.

Зміна цільового призначення земель, які перебувають у власності громадян або юридичних осіб, здійснюється за ініціативою власників земельних ділянок у порядку, що встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Види використання земельної ділянки в межах певної категорії земель (крім земель сільськогосподарського призначення та земель оборони) визначаються її власником або користувачем самостійно в межах вимог, встановлених законом до використання земель цієї категорії, з урахуванням містобудівної документації та документації із землеустрою.

Відповідно до вимог п. а та п. б ст. 21 ЗК України порушення порядку встановлення та зміни цільового призначення земель є підставою для: а) визнання недійсними рішень органів державної влади та органів місцевого самоврядування про надання (передачу) земельних ділянок громадянам та юридичним особам; б) визнання недійсними угод щодо земельних ділянок.

Згідно ч. 7 ст. 122 ЗК України, яка діяла на час виникнення правовідносин, і яка передбачає повноваження органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у власність або у користування, Кабінет Міністрів України передає земельні ділянки із земель державної власності у власність або у користування у випадках, визначених статтями 149, 150 цього Кодексу.

За правилами ч. 9 ст. 149 ЗК України Кабінет Міністрів України вилучає земельні ділянки державної власності, які перебувають у постійному користуванні, - ріллю, багаторічні насадження для несільськогосподарських потреб, ліси площею понад 1 гектар для нелісогосподарських потреб, а також земельні ділянки природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного призначення, крім випадків, визначених частинами п'ятою - восьмою цієї статті, та у випадках, визначених статтею 150 цього Кодексу.

За змістом ст. 152 ЗК України держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом: а) визнання прав; в) визнання угоди недійсною; г) визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; д) застосування інших, передбачених законом, способів.

Згідно ч. 1 ст. 155 ЗК України у разі видання органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування акта, яким порушуються права особи щодо володіння, користування чи розпорядження належною їй земельною ділянкою, такий акт визнається недійсним.

Згідно ст. 1 Закону України "Про мораторій на зміну цільового призначення окремих земельних ділянок рекреаційного призначення в містах та інших населених пунктах" від 17.03.2011 року № 3159-VI ввести мораторій строком на п'ять років на зміну цільового призначення окремих земельних ділянок рекреаційного призначення незалежно від форми власності в містах та інших населених пунктах, а саме: земельних ділянок зелених зон і зелених насаджень; земельних ділянок об'єктів фізичної культури і спорту. Мораторій, передбачений частиною першою цієї статті, не поширюється на суспільні відносини, що виникають у разі: реалізації проектів комплексної реконструкції кварталів (мікрорайонів) застарілого житлового фонду; відчуження земельних ділянок рекреаційного призначення для суспільних потреб або з мотивів суспільної необхідності; передачі у власність або у користування земельних ділянок за проектами землеустрою щодо відведення таких земельних ділянок із зміною їх цільового призначення згідно з одержаними в установленому порядку до набрання чинності цим Законом дозволами на їх розроблення; будівництва об'єктів містобудування згідно з одержаними в установленому порядку до набрання чинності цим Законом дозволами на зміну виду використання земельних ділянок, зазначених у частині першій цієї статті.

Встановлено, що розпорядженням № 318 від 11.05.2011 року Білоцерківської РДА Київської області від 11.05.2011 року надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо складання державних актів на право власності на земельні ділянки 54-ом відповідачам із земель житлової забудови для індивідуального дачного будівництва в адміністративних межах Фурсівської сільської ради Білоцерківського району Київської області.

Встановлено, що розпорядженням Білоцерківської районної державної адміністрації Київської області від 20.01.2012 року № 47 достроково припинено право користування та розірвано за взаємною згодою сторін договір оренди земельної ділянки площею 6,0168 га, укладений 26.02.2009 року між Білоцерківською районною державною адміністрацією та ПП "БТС Глобал", та переведено вказану земельну ділянку (землі житлової забудови) до категорії земель рекреаційного призначення. Отже, спірна земельна ділянка у передбаченому ст. ст. 19, 20, 50-52, 123 ЗК України порядку набула статусу земель рекреаційного призначення.

Встановлено, що цим же розпорядженням затверджено проект відведення із землеустрою щодо складання державних актів на право власності на земельні ділянки усім 54-ом відповідачам для індивідуального дачного будівництва в адміністративних межах Фурсівської сільської ради Білоцерківського району Київської області.

На підставі зазначеного розпорядження відповідачі ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_7, ОСОБА_53 03.02.2012 року, а відповідачі ОСОБА_2, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_25, ОСОБА_26, ОСОБА_27, ОСОБА_28, ОСОБА_29, ОСОБА_30, ОСОБА_31, ОСОБА_1, ОСОБА_32, ОСОБА_33, ОСОБА_34, ОСОБА_35, ОСОБА_36, ОСОБА_37, ОСОБА_38, ОСОБА_39, ОСОБА_40, ОСОБА_41, ОСОБА_42, ОСОБА_43, ОСОБА_44, ОСОБА_45, ОСОБА_46, ОСОБА_47, ОСОБА_48, ОСОБА_49, ОСОБА_50, ОСОБА_51, ОСОБА_52, ОСОБА_54 08.02.2012 року одержали державні акти на право власності на земельні ділянки. (т. 1 а. с. 37-91).

Згідно зазначених державних актів на право власності на земельну ділянку відповідачі ОСОБА_24, ОСОБА_17, ОСОБА_16, ОСОБА_46, ОСОБА_36, ОСОБА_21, ОСОБА_47, ОСОБА_49, ОСОБА_50, ОСОБА_48, ОСОБА_26, ОСОБА_10, ОСОБА_32, ОСОБА_45, ОСОБА_9, ОСОБА_1, ОСОБА_41, ОСОБА_20, ОСОБА_31, ОСОБА_52, ОСОБА_33, ОСОБА_35, ОСОБА_12, ОСОБА_2, ОСОБА_22, ОСОБА_6, ОСОБА_15, ОСОБА_44, ОСОБА_25, ОСОБА_14, ОСОБА_27, ОСОБА_4, ОСОБА_3, ОСОБА_7, ОСОБА_53 є власниками земельних ділянок площею по 0,1000 га кожний, відповідачі ОСОБА_11, ОСОБА_39, ОСОБА_23, ОСОБА_51, ОСОБА_29 є власниками земельних ділянок площею по 0,0925 га кожний, відповідачі ОСОБА_40, ОСОБА_34, ОСОБА_42, ОСОБА_28, ОСОБА_13, ОСОБА_54, ОСОБА_18, ОСОБА_43, ОСОБА_37, ОСОБА_5, ОСОБА_30, ОСОБА_19, ОСОБА_8 є власниками земельних ділянок площею по 0,0926 га кожний, а відповідачка ОСОБА_38 є власницею земельної ділянки площею 0,0934 га. (т. 1 а. с. 37-91).

Судом встановлено, що проект землеустрою щодо складання державних актів на право власності на земельні ділянки 54-ом відповідачам із земель житлової забудови для індивідуального дачного будівництва в адміністративних межах Фурсівської сільської ради Білоцерківського району Київської області, затверджений розпорядженням голови Білоцерківської державної адміністрації від 20.01.2012 року за № 47, підлягав до обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації, так як відводились земельні ділянки рекреаційного призначення з видом користування для індивідуального дачного будівництва.

Крім того, судом встановлено, що вказаний проект землеустрою містить висновок відносно розгляду матеріалів проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для індивідуального дачного будівництва в межах Фурсівської сільської ради Білоцерківського району Київської області, виданий Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Київській області за № 06-13/6317 від 09.06.2011, в якому відсутні дані про зелені засадження, розташовані на вказаній земельній ділянці, в проекті відведення також відповідні дані (акт обстеження) відсутній, що є порушенням Порядку погодження природоохоронними органами матеріалів щодо вилучення (викупу), надання земельних ділянок, затвердженого наказом Мінприроди від 05.11.2004 № 434, а саме п. 15 Додатку № 1 вказаного порядку, яким передбачено перелік документів, які мають входити до матеріалів щодо вилучення (викупу), надання земельних ділянок, що надаються на погодження природоохоронним органам, згідно якого в матеріалах проекту відведення земельної ділянки повинен міститись акт технічного обстеження зелених насаджень (лісових площ) у відповідних випадках.

З урахуванням наведеного, розпорядження Білоцерківської районної державної адміністрації Київської області від 20.01.2012 року № 47 є незаконним і таким, що підлягає скасуванню, а державні акти, видані відповідачам на підставі цього розпорядження, визнанню недійсними з підстав, передбачених ст. ст. 152, 155, 210 ЗК України, оскільки відповідно до вимог ч. 7 ст. 122, ст. ст. 149, 150 ЗК України питання передачі у власність відповідачам вищевказаних земельних ділянок для рекреаційного призначення не відносилось до повноважень Білоцерківської районної державної адміністрації.

Тому суд першої інстанції дійшов вірного висновку про задоволення позову.

Таким чином, доводи апеляційної скарги та заяви про приєднання до апеляційної скарги не спростовують висновків суду, рішення суду ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права і не може бути скасовано з підстав, викладених у апеляційній скарзі та заяві.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 303, 307, 308, 313-315, 317, 319 ЦПК України, колегія суддів,-

ухвалила:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 та заяву ОСОБА_2 про приєднання до апеляційної скарги відхилити.

Рішення Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 23 травня 2013 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів.

Головуючий

Судді