ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа № 2-а-8633/08/0470
категорія статобліку-6.11
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19.01.2009 року м. Дніпропетровськ
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Барановського Р.А.
при секретарі судового засідання Черномаз О.В.
за участю:
представника позивача Гаврюшина Ю.І.
представника відповідача Кондус Л.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Дочірнього підприємства Павлоградського комбінату хлібопродуктів державної акціонерної компанії «Хліб України» про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені, -
ВСТАНОВИВ:
04 вересня 2008 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов позов Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів з проханням: стягнути з Дочірнього підприємства Павлоградського комбінату хлібопродуктів державної акціонерної компанії «Хліб України» на користь позивача адміністративно-господарські санкції в розмірі 37103,85 грн.; стягнути з відповідача на користь позивача пеню за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 1765,96 грн.; судові витрати по справі покласти на відповідача.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що відповідач не забезпечив працевлаштування інвалідів у відповідній кількості та не сплатив вчасно адміністративно-господарські санкції за не здійснення працевлаштування інвалідів, в результаті чого завдано значної шкоди державним інтересам.
В судове засідання з’явився представник позивача за довіреністю позов підтримав в повному обсязі та просив його задовольнити.
Представник відповідача подав до суду заперечення на адміністративний позов у якому зазначив, що позов не визнає в повному обсязі на підставі того, що підприємство не має прибутку і тому не має можливості сплачувати штрафні санкції, а також на підставі того, що у відношенні підприємства 09.04.2004 року Господарським судом Дніпропетровської області порушено провадження у справі про банкрутство.
Дослідивши чинне законодавство, матеріали справи та доводи осіб, які беруть участь у справі, суд доходить висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що на Дочірнє підприємство Павлоградського комбінату хлібопродуктів державної акціонерної компанії «Хліб України» покладається обов’язок щорічно до 1 лютого року, що настає за звітним, подавати відділенням Фонду соціального захисту інвалідів відомості про середню річну заробітну плату на підприємстві, середньооблікову чисельність штатних працівників облікового складу та про кількість працюючих інвалідів.
Відповідно до ч. 2 ст. 17 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» підприємства, установи і організації за рахунок коштів Фонду соціального захисту інвалідів або за рішенням місцевої ради за рахунок власних коштів, у разі необхідності, створюють спеціальні робочі місця для працевлаштування інвалідів, здійснюючи для цього адаптацію основного і додаткового обладнання, технічного оснащення і пристосування тощо з урахуванням обмежених можливостей інваліда.
Частиною 3 ст. 18 Закону передбачено, що підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 10 Положення про робоче місце інваліда і про порядок працевлаштування інвалідів, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1995 року № 314 - працевлаштування інвалідів здійснюється державною службою зайнятості, органами Мінсоцзахисту, місцевими Радами народних депутатів, громадськими організаціями інвалідів з урахуванням побажань, стану здоров'я інвалідів, їхніх здібностей і професійних навичок відповідно до висновків МСЕК.
Пунктами 11, 12 Положення місцеві органи соціального захисту населення: виявляють інвалідів, які бажають працювати і спроможні реалізувати свої здібності та можливості на підставі індивідуальних програм реабілітації; щомісячно надсилають державній службі зайнятості списки інвалідів, які виявили бажання працювати, із зазначенням професій, спеціальностей; подають державній службі зайнятості заявки на професійне навчання інвалідів; ведуть інформаційний банк даних про інвалідів, які працюють і бажають працювати.
Державна служба зайнятості: веде облік інвалідів, які звернулися за допомогою у працевлаштуванні; веде облік робочих місць підприємств, на які можуть бути працевлаштовані інваліди; сприяє працевлаштуванню інвалідів, які звернулися з таким проханням, з урахуванням рекомендацій МСЕК; щоквартально подає місцевим органам соціального захисту населення інформацію про працевлаштування інвалідів.
Таким чином, за 3 робочих місця, призначених для працевлаштування на підприємство інвалідів і не зайнятих ними, відповідач до 16.04.2008 року повинен був сплатити адміністративно-господарські санкції в розмірі 37103,85 грн. Зазначена сума заборгованості підтверджується звітом за формою 1-ПІ № 4118 від 12.02.2008 року за 2007 рік.
Розмір пені в сумі 1765,96 грн. підтверджується розрахунком по сумі заборгованості по сплаті адміністративно-господарських санкцій.
Відповідачем не надано до суду докази про інформування центру зайнятості м. Дніпродзержинська про наявність вакантних місць для працевлаштування інвалідів, а також докази звернення відповідача до МСЕК у м. Дніпродзержинську про надання висновків МСЕК, згідно з якими можливе атестування робочих місць для конкретного інваліда та розробки посадової інструкції саме для нього або вчинення інших дій, передбачених чинним законодавством щодо забезпечення працевлаштування інвалідів.
На підставі викладеного суд доходить висновку, що відповідачем недобросовісно виконані всі вимоги чинного законодавства щодо організації працевлаштування інвалідів на підприємстві, адміністративно-господарські санкції в розмірі 37103,85 грн. та пеня за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 1765,96 грн. нараховані позивачем правомірно, у зв’язку з чим позов в цій частині підлягає задоволенню.
Стосовно доводів відповідача про те, що у відношенні підприємства 09.04.2004 року Господарським судом Дніпропетровської області порушено провадження у справі про банкрутство – суд зазначає, що відповідно до ч.4 ст.12 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» зазначено, що протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів не нараховуються неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші санкції за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інші види загальнообов'язкового державного соціального страхування, податків і зборів (обов'язкових платежів).
Згідно ст.1 Закону мораторій на задоволення вимог кредиторів це зупинення виконання боржником грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), термін виконання яких настав до дня введення мораторію, і припинення заходів, спрямованих на забезпечення виконання цих зобов'язань та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), застосованих до прийняття рішення про введення мораторію.
У зв’язку з тим, що мораторій до відповідача введено Господарським судом Дніпропетровської області 09.04.2004 року, а заборгованість перед позивачем виникла за 2007 рік, суд доходить висновку, що дія вищезазначеного мораторію не розповсюджується на вимоги позивача.
Щодо клопотання про стягнення судових витрат з відповідача суд зазначає наступне. Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Таким чином, зазначена позовна вимога не підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 158 - 163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Дочірнього підприємства Павлоградського комбінату хлібопродуктів державної акціонерної компанії «Хліб України» про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені - задовольнити повністю.
Стягнути з Дочірнього підприємства Павлоградського комбінату хлібопродуктів державної акціонерної компанії «Хліб України» (512402, м. Павлоград, вул. Заводська, 1А, МФО 307015, код ЄДРПОУ 00953757, р/р 26008010056001, ДФ АТ «ІНДЕКС БАНК») на користь Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (банк отримувача УДКУ у Дніпропетровській області, р/р 31214230700032, МФО 805012) адміністративно-господарську санкцію у розмірі 37103,85 грн., а також пеню за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 1765,96 грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня оголошення рішення, а в разі складання постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України – з дня складання в повному обсязі, заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Постанова у повному обсязі складена 23.01.2009 року
Суддя Р.А. Барановський