Постанова № 3460900, 27.01.2009, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.01.2009
Номер справи
2-а-342/08
Номер документу
3460900
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРКАСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

18002, м.Черкаси, бульвар Шевченка, 245, тел./факс 8(0472)32-20-71

№2-а-342/08

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 січня 2009 року Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді: Смілянця Е.С.,

суддів: Гараня С.М., Лічевецького І.О.,

при секретарі: Веліхановій О.С.,

за участю прокурора: Павленка О.А.,

представника позивача: Колеснікова В.П.,

представників відповідача: Побережної Н.П., Цицероненко С.І., Пилипенко Р.Б., Яровенко І.В., які діють на підставі довіреностей,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Черкаси справу за позовом закритого акціонерного товариства «Шполатехагро» до державної податкової інспекції у Шполянському районі про скасування податкових повідомлень - рішень,

ВСТАНОВИВ

До Черкаського окружного адміністративного суду з позовною заявою звернулося ЗАТ «Шполатехагро» в якій просять скасувати податкове повідомлення-рішення ДПІ у Шполянському районі №0004631501/0 від 19.08.2008 року в частині донарахування податкових зобов»язань з податку на додану вартість на суму 1177048 грн. 00 коп. та податкове повідомлення-рішення ДПІ у Шполянському районі №0004641501/0 від 19.08.2008 року в частині відмови у бюджетному відшкодування за червень 2008 року у розмірі 1000000 грн..

В судовому засідання представник позивача Колесніков В.П. позов підтримав в повному обсязі, просить суд визнати нечинними та скасувати податкові повідомлення-рішення ДПІ у Шполянському районі.

Прокурор та представники відповідача позов не визнали, вважаєть прийняті податкові повідомлення-рішення правомірними.

Вислухавши пояснення сторін та вивчивши матеріали справи суд приходить до висновку, що позов до задоволення не підлягає із нижчезазначених підстав.

18.08.2008 року ДПІ у Шполянському районні Черкаської області була проведена виїзна документальна перевірка ЗАТ «Шполатехагро» за травень 2008 року. На підставі якої був складений акт №813/23-32715534 від 18.08.2008 року. Перевіркою виявлені порушення позивачем пп.7.7.2 п.7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість», а саме заниження суми бюджетного відшкодування (на розрахунковий рахунок платника у банку) за травень 2008 року в розмірі 2991982 грн., що й було зазначено в акті від 18.08.2008 року.

Як наслідок відносно платника податків податковим органом було прийнято податкове повідомлення-рішення №0000582301/0 від 19.08.2008 року, згідно якого збільшено бюджетне відшкодування на суму 2991982 грн.

Податкове повідомлення-рішення №0000582301/0 від 19.08.2008 року ЗАТ «Шполатехагро» оскаржено не було, тому на підставі пп.5.2.1 п.5.2 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов»язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 року №2181-ІІІ є узгодженим.

ДПІ у Шполянському районі Черкаської області проведено невиїзну документальну перевірку ЗАТ «Шполатехагро» з питань достовірності заявленої суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за червень 2008 року.

За наслідками проведеної перевірки відповідачем складений акт №819/15-32715534, у висновку якого зазначено:

-в порушення пп.7.7.1 п.7.7ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.1997р. №168/97-ВР із подальшими змінами та доповненнями ЗАТ «Шполатехагро» занижено суму податку вартість, що за результатами звітного періоду (червень 2008 року) підлягає сплаті платником податку до бюджету один мільйон сто двадцять тисяч дев»ятсот вісім гривень;

-в порушення пп.7.7.2 п.7.7ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.1997р. №168/97-ВР із подальшими змінами та доповненнями ЗАТ «Шполатехагро» завищено суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку на один мільйон гривень;

На підставі підпунктів 7.7.7 пункту 7 статті 7 Закону України від 03.04.1997р. №168/97-ВР «Про податок на додану вартість» (із змінами та доповненнями):

-зменшується сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку на один мільйон гривень;

-збільшується сума, що за результатами звітного періоду підлягає сплаті платником податку до бюджету на один мільйон сто двадцять тисяч дев»ятсот вісім гривень.

На підставі зазначеного акту перевірки відповідачем прийняте податкове повідомлення-рішення №0004631501/0 від 19.08.2008 року про донарахування ЗАТ «Шполатехагро» податкових зобов»язань з податку на додану вартість на суму 1177048 грн. 00 коп. (за основним платежем 1120998 грн. та штрафними (фінансовими) санкціями 56050 грн.) та податкове повідомлення-рішення №0004641501/0 від 19.08.2008 року про завищення ЗАТ «Шполатехагро» бюджетного відшкодування за червень 2008 року у розмірі 1000000 грн.

Відповідно до пп.7.7.1 п.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» №168 (далі Закон «Про ПДВ») сума податку, що підлягає сплаті до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов»язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду.

При позитивному значенню суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума підлягає сплаті до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду.

При від»ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди ( у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону, а при його відсутності зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.

Відповідно до пп.7.7.2 п.7.7 ст.7 Закону «Про ПДВ» передбачено, що якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від»ємне значення, то: а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг); б) залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.

Отже пп.7.7.2 п.7.7 ст.7 Закону «Про ПДВ» передбачено, що бюджетному відшкодуванню підлягає сума від»ємного значення розрахована відповідно до пп.7.7.1 п.7.7 ст.7 Закону «Про ПДВ», яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг).

Згідно поданої ЗАТ «Шполатехагро» податкової декларації за червень 2008 року різниця між сумою податкового зобов»язання та сумою податкового кредиту з ПДВ має позитивне значення і складає 2494363 грн.

Таким чином твердження ЗАТ «Шполатехагро», що сума заявлена до відшкодування з бюджету у червні 2008 року у розмірі 1000000 грн., не входить до складу заниженого бюджетного відшкодування за травень 2008 року, а входить до складу від»ємного значення отриманого в травні 2008 року, як різниця між сумою податкового зобов»язання та сумою податкового кредиту з ПДВ звітного (податкового) періоду і тому підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок суперечить вимогам пп7.7.1 та 7.7.2 п.7.7 ст.7 Закону «Про ПДВ».

Відповідно до пп.7.7.3 п.7.7 ст.7 Закону «Про ПДВ» платник податку може прийняти самостійне рішення про зарахування належної йому повної суми бюджетного відшкодування у зменшення податкових зобов»язань з цього податкунаступних податкових періодів. Зазначене рішення відображається платником податку у податковій декларації, яку він подає за наслідками звітного періоду, в якому виникає право на подання заяви про отримання бюджетного відшкодування згідно з нормами цієї статті. При прийнятті такого рішення зазначена сума не враховується при розрахунку сум бюджетного відшкодування наступних податкових періодів.

Відповідно 7.7.4. п.7.7 ст.7 Закону «Про ПДВ» платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. При цьому платник податку в п'ятиденний термін після подання декларації податковому органу подає органу Державного казначейства України копію декларації, з відміткою податкового органу про її прийняття, для ведення реєстру податкових декларацій у розрізі платників.

У декларації відповідно до п. 5.12 Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додатну вартість: «Якщо в наступному звітному податковому періоді різниця між сѵмою податкових зобовязань і сумою податкового кредиту, з урахуванням залишку такого відємного значення минулого звітного (податкового) періоду, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду, має відємне значення, то платником податку разом з податковою декларацією подаються довідка щодо сум залишку від»ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (додаток 2 до податкової декларації з податку на додану вартість) та розрахунок суми бюджетного відшкодування (додаток 3 до податкової декларації з податку на додану вартість). При цьому платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування на його рахунок у банку, подає заяву про повернення суми бюджетного відшкодування (додаток 4 до податкової декларації з податку на додану вартість)».

У декларації ЗАТ «Шполатехагро» за травень 2008 року задекларовано:

Рядок 24 «Залишок від»ємного значення попереднього податкового періоду за вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумком поточного звітного періоду (рядок 23 рядок 20, позитивне значення)» = 3 810187 грн.

Рядок 25 «Сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню (рядок 3 розрахунку суми бюджетного відшкодування) (рядок 25.1 або рядок 25.2)» = 500000 грн.

Рядок 25.1 «на рахунок платника у банку» = 500000 грн.

Рядок 25.2 «у зменшення податкових зобов»язань з ПДВ наступних податкових періодів»

Рядок 26 «Залишок від»ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду» = 3310187 грн.

В той час як відємне значення, яке дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг) становить 3491982 грн. (підтверджується актом перевірки від 18.08.2008 року №813/23-32715534), що і буде повною сумою бюджетного відшкодування на яку має право Позивач у травні 2008 року. Всупереч вимогам Закону «Про ПДВ» Позивач декларує тільки частину суми бюджетного відшкодування, на яку має право.

Таким чином, позивачем самостійно було визначено суму ПДВ в розмірі 3491982 грн., яку він мав право заявити до бюджетного відшкодування, за травень 2008 року наступним чином: 500000 грн. на рахунок платника у банку (рядок 25.1 декларації) та 2991982 грн. у зменшення податкових зобовязань з цього податку наступних податкових періодів (особовий рахунок платника податків).

Тому, рядок 26 декларації за травень 2008 року «Залишок від»ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду» (рядок 24 рядок 25 а саме: 3810187 грн. 3491982 грн. ) = 318205 грн. та вказане значення відповідно до пп..5.12.4 п.5.12 Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість переноситься до рядка 23.2. податкової декларації наступного звітного періоду.

Відображення Позивачем суми заниженого бюджетного відшкодування в розмірі 2991982 грн., яке визначене податковим органом, в рядку 26 декларації з податку на додану вартість за травень 2008 року та в декларації за червень 2008 року в рядках 23, 24 є порушенням пп..7.7.3 та пп..7.7.7 п.7.7 ст.7 Закону «Про ПДВ», п.5.12.4 п.5.12 Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість щодо врахування суми заниженого бюджетного відшкодування при розрахунку сум бюджетного відшкодування наступних податкових періодів. Та, в свою чергу, приводить до заниження суми податку на додану вартість, яка підлягає сплаті до бюджету в розмірі 1120998 грн..

Враховуючи викладене суд вважає, що прийняті відповідачем спірні податкові повідомлення рішення є правомірними.

Керуючись Законом України «Про порядок погашення зобов»язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 року №2181-ІІІ, Законом України «Про податок на додану вартість» №168/97-ВР від 03.04.1997 року, ст.ст. 2, 4, 6, 17, 19, 49, 51, 71, 79, 86, 87, 94, 159, 160, 161, 162, 257 КАС України,суд

ПОСТАНОВИВ

Відмовити в задоволенні адміністративного позову поданого закритим акціонерним товариством «Шполатехагро» до державної податкової інспекції у Шполянському районі про скасування податкового повідомлення-рішення №0004631501/0 від 19.08.2008 року в частині донарахування податкових зобов»язань з податку на додану вартість на суму 1177048 грн. 00 коп. та податкового повідомлення-рішення №0004641501/0 від 19.08.2008 року в частині відмови у бюджетному відшкодування за червень 2008 року у розмірі 1000000 грн..

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня складення повного тексту постанови та наступного подання апеляційної скарги протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Головуючий

Судді:

Повний текст постанови виготовлений 2 лютого 2009 року.