Постанова № 3460549, 25.02.2009, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.02.2009
Номер справи
2а-4159/08/2170
Номер документу
3460549
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

u

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

_____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

 25 лютого 2009 р. Справа № 2а-4159/08/2170

                                            Кат. 6.11 

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Варняк С.О.,

секретар:  Леутська Н.І., 

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до державного підприємства Каховське лісове господарство про стягнення адміністративно-господарських санкцій,

з участю представників:

позивача: Лагута В.А.

відповідача: Райчук П.Ф.

встановив:

Позивач звернувся до суду з позовом щодо стягнення адміністративно-господарських санкцій з державного підприємства Каховське лісове господарство в сумі 58920,00грн. за невиконання нормативу працевлаштування інвалідів на 6 робочих місць, пені в розмірі 1979,88грн. за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити.

Представник відповідача заперечував проти задоволення позовних вимог, пояснивши, що відповідно до аналізу ст. ст. 18, 19 Закону № 875 дає підстави для висновку про те, що обов"язок підприємства щодо створених робочих місць для інвалідів не супроводжується його обов"язком підбирати і працевлаштовувати інвалідів на створені робочі місця. Такий обов"язок покладається на органи працевлаштування, що перелічені ст. 18 Закону № 875 та підтверджується п. 3 Положення про Фонд соціального захисту інвалідів згідно з яким, завданням Фонду є здійснення контролю за додерженнями підприємствами нормативів робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів, а також п. 3, п.4 та підпункту 3 п.5. цього Положення, якими Фонду надано право здійснювати контроль за своєчасним перерахуванням підприємствами штрафних санкцій за недодержання ними нормативів робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів та здійснювати перевірки підприємств щодо додержання ними нормативів робочих місць для забезпечення працевлаштування.

ДП Каховське лісове господарство згідно наказів № 105 та № 25-ос було прийнято на роботу двох інвалідів Бондаренко Л.Ф., Головій Л.В.. Відповідно, сума адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу для забезпечення працевлаштування інвалідів має бути розрахована на чотири робочі місця. Просить відмовити в задоволені частини позову.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши докази, суд встановив наступне.

Відповідно до наказу № 105 від 31.08.95 прийнято на роботу ДП Каховське лісове господарство Бондаренко Л.Ф. інженером по охороні праці. Відповідно до довідки СЕР МСЕ № 049813 Бондаренко Л.Ф. встановлено третю групу інвалідності.

Наказом № 25-ос від 05.04.2000 прийнято на роботу Головій Л.В. на посаду майстра лісу. Відповідно до довідки СЕР МСЕ № 036234 Головій Л.В. встановлено третю групу інвалідності.

Згідно статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" від 21.03.1991 № 875-XII для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних сіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості дного робочого місця.

Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських, організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю,   самостійно враховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно   до нормативу, встановленого частиною першою ст.19 Закону № 875-ХІІ і забезпечують працевлаштування інвалідів.

При цьому виходячи з положень ч.5 ст. 19 Закону № 875-ХІІ,  виконанням нормативу робочих місць у кількості, визначеній  згідно з частиною першою ст. 19 Закону № 875-ХІІ, вважається працевлаштування підприємством, установою, організацією інвалідів, для яких це місце роботи є основним.

В силу ч. 3 ст. 19 Закону № 875-ХІІ підприємства, установи, організації самостійно нснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог статті 18 цього Закону.

Відповідно до статті 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації     громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом,   передбаченим статтею 19 Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі,    організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для   працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій   інвалідів, фізичних осіб, на   яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установ, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю.

У відповідності до ч.2 ст.20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчилюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

Спори, що виникають із правовідносин за статтями 19, 20 Закону № 875-ХІІ, вирішуються Фондом соціального захисту інвалідів або в судовому порядку.

Фонд соціального захисту інвалідів, його відділення мають право захищати свої права та законні інтереси, у тому числі в суді.

Згідно акту перевірки за 02.06.2008 звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2007 рік відповідач не надав, за 2006 рік надав 17.03.2007. Протягом 2007 року інваліди не працювали, нормативи працевлашутвання інвалідів в 2007 році не виконано. Відповідно було нараховано суму адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів.

З розрахунком суми позову суд не може погодитись, оскільки він не відповідає дійсності. Відповідно до досліджених доказів по справі чисельність не зайнятих робочих місць складає чотири чоловіки. Відповідно сума адміністративно-господарської санкції має бути розрахована слідуючим чином: кількість робочих місць, призначених для забезпечення працевлаштування інвалідів, відповідно до нормативу, осіб складає - 160 (середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу, осіб) * 0,04 = 6; кількість незайнятих робочих місць, призначених для забезпечення працевлаштування інвалідів, одиниць = 4; середня річна заробітна плата штатного працівника - 1571200 : 160 = 9820; сума адміністративно-господарських санкцій складає - 9820 * 4 = 39280 грн.. Виходячи з розрахунку сума пені станом на 08.07.2008 складає: ставка НБУ 13%, кількість днів у поточному році 366 днів, одноденний розмір пені 13,00*120/100/366 = 0,04%, кількість днів прострочення з 16.04.2008 по 08.07.2008 включно - 84 дні, сума пені, що необхідно сплатити (39280 * 0,04%) * 84 дні = 1319,64грн.

З"ясувавши обставини справи, дослідивши докази, суд приходить до висновку про часткове задовлення позовних вимог.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 8, 9, 12, 19, 158, 163 - 167  КАС України, суд -

 

постановив:

Позов задовольнити частково.

  Стягнути з державного підприємства „Каховське лісове господарство” (74800,м.Каховка, вул. Мелітопольська, 66, МФО: 352479, р/р 26004322043001 Банк: ХФ КБ „Приватбанк” код ЄДРПОУ:00993231) на користь Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (73000, м.Херсон, пр. 40-річчя Жовтня, 5а, отримувач: УДК у м.Херсоні, код 24104230 Банк отримувача: ГУДКУ по Херсонській області, рахунок: 31219230700002 МФО: 852010) адміністративно-господарські санкції у розмірі 39280,00грн. (три тисячі дев’ятсот двісті вісімдесят гривень), пеню за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 1319грн.(одна тисяча триста дев’ятнадцять гривень) 64 коп.

У задоволені решти позовних вимог відмовити.

Постанова відповідно до ч.1 ст.254 КАСУ набирає законної сили протягом десяти днів після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано.   

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня її складення в повному обсязі з наступним поданням апеляційної скарги протягом 20 днів, чи в порядку ч 5 ст. 186 КАС України.

Суддя                                                                                                                 Варняк С.О.

Повний текст постанови складено 27.02.09