Постанова № 3459932, 26.03.2009, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.03.2009
Номер справи
2-а-14771/08/0570
Номер документу
3459932
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

                                                                            

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД   

ПОСТАНОВА

Іменем України

26 березня 2009 р.                                                                                            м. Донецьк

справа № 2-а-14771/08/0570

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого:Ляшенка Д.В.суддівКолеснік Г.А., Шаптала Н.К.при секретарі

за участю представників

позивача

відповідачаКондрашової Н.М..

 

Шлімілі І.П.

Федоровської Т.В., Бондар О.Л. розглянувши у відкритому апеляційну скаргусудовому засіданні

Товариства з обмеженою відповідальністю “Ландорра”  на постанову Донецького окружного адміністративного суду від5 листопада 2008 рокупо справі№ 2-а-4994/08за позовом

до

проТовариства з обмеженою відповідальністю “Ландорра” 

Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька

скасування рішення про застосування фінансових санкцій,-

                                                                                

Керуючись статтями 184, 195, 196, 198, 202, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

           

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю “Ландорра”  на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 5.11.2008 року по справі № 2-а-14771/08– задовольнити і постанову суду скасувати.

Позовні вимоги  Товариства з обмеженою відповідальністю “Ландорра”  до Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька задовольнити і скасувати рішення Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька від 03 липня 2008р. № 0002532344 про застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю “Ландорра”  штрафних(фінансових) санкцій.

            Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення.

            Постанова може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України   протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.

            Головуючий:

            Судді:      

                                                                           

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД   

                                                                     ПОСТАНОВА

Іменем України

26 березня 2009 р.                                                                                            м. Донецьк

справа № 2-а-14771/08/0570

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого:Ляшенка Д.В.суддівКолеснік Г.А., Шаптала Н.К.при секретарі

за участю представників

позивача

відповідачаКондрашової Н.М..

 

Шлімілі І.П.

Федоровської Т.В., Бондар О.Л. розглянувши у відкритому апеляційну скаргусудовому засіданні

Товариства з обмеженою відповідальністю “Ландорра”  на постанову Донецького окружного адміністративного суду від5 листопада 2008 рокупо справі№ 2-а-4994/08за позовом

до

проТовариства з обмеженою відповідальністю “Ландорра” 

Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька

скасування рішення про застосування фінансових санкцій,-

В С Т А Н О В И В:

 

В липні 2008р. Товариство з обмеженою відповідальністю "Ландорра" звернулося до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Ворошилівському районі міста Донецька про скасування рішення відповідача про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 03 липня 2008р. № 0002532344 в частині санкції в розмірі 280 150 грн.

В обґрунтування позову товариство зазначило, що 24.06.2008 року ДПІ у Ворошилівському районі міста Донецька була проведена планова виїзна перевірка ТОВ "Ландорра" щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу СПД у магазині ТОВ "Ландорра" за адресою: м. Донецьк пр. Ілліча 13.

Під час проведення перевірки складено акт № 05620228/23-412 від 24.06.2008 року, у якому зазначено наступні порушення: не розруковано відповідного розрахункового документу по РРО тип Дотекс МР500Т, у касовому чеку не містяться обов'язкового реквізиту повної господарської одиниці адреси, що вказано у реєстраційному посвідченні № 0562004826 від 11.07.2005 року, вказана адреса: пр. Ілліча 13; порушено  попередній режим програмування товару Бра “Бона” (закодована в апараті як “Бра”);  не зберігання РК протягом встановленого терміну.

Працівниками  ДПІ знято X - звіт, відповідно до якого сума складає 56030 грн.

При проведенні перевірки надано направлення на планову перевірку № 721,722 від 17.06.2008 року, але  наказу на проведення перевірки не надано.

За результатами перевірки прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 03.07.2008 року № 0002532344, яким визначено суму штрафних санкцій у розмірі 280235 грн.

Позивач вважав, що акт документальної перевірки не відповідає Порядку оформлення результатів документальних перевірок щодо дотримання податкового та валютного законодавства СПД - юридичними особами, їх філіями, відділеннями та іншими відокремленими підрозділами, затвердженого Наказом ДПА України № 429 від 16.09.2002 року.

Оскаржуване рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій прийняте відповідачем на підставі п.1 ст.17 ЗУ "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", яким встановлено штраф у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів за не роздрукування відповідного розрахункового документу, що підтверджує виконання розрахункової операції. Проте, зазначений закон не передбачає застосування до господарюючого суб'єкту штрафних санкцій в разі невідповідності розрахункового документу вимогам Положення про форму та зміст розрахункових документів, затверджених Наказом ДПА України від 01.12.2000 року № 614.

У зв'язку із чим, вважав помилковим посилання відповідача на формальну невідповідність роздрукованого позивачем фіскального касового чеку у зв'язку із відсутністю певного окремого реквізиту (напис "Донецьк") як на підставу для застосування штрафних санкцій. 

Також, найменування та знак Торговий Дом "ЛАНДОРРА" - є відповідно до свідоцтва Державного департаменту інтелектуальної власності зареєстрованим і не може використовуватися деінде ніж у магазині "Ландорра" у м. Донецьку. Інших закладів з таким найменуванням в Україні немає. З урахуванням того, що адреса господарської одиниці - це, в першу чергу, певна ідентифікуюча ознака, вказана на роздрукованому чеку адреса - ТОВ "ТД "Ландорра" пр. Ілліча 13, а також вказаний код ЄДРПОУ 31298029 та індивідуальний номер платника ПДВ 3129802905629 - достатнім для повної та чіткої ідентифікації суб”єкту господарювання.

Товариства вважало, що рішення прийняте з порушенням законодавчо встановленого порядку, та безпосередньо сама перевірка проведена без законних підстав.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 5 листопада 2008р. у задоволенні позову відмовлено як у безпідставному.

Судом не встановлено  з боку відповідача порушень законодавства при дотриманні порядку  проведення перевірки і встановлено на підставі зафіксованих порушень правомірне застосування  штрафної санкції та її розміру.

ТОВ “Ландорра” вважаючи, що це судове рішення ухвалено з порушенням норм процесуального і матеріального права, звернулося до суду з апеляційною скаргою, в якій просило постанову суду скасувати і прийняти нову постанову, якою позов задовольнити.

В судовому засіданні представникпозивачаскаргу підтримав, а представники відповідача проти задоволення скарги заперечували.

Заслухавши доповідача, пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги колегія суддів вважає, що скарга підлягає задоволенню, а постанову суду 1 інстанції належить скасувати,  з наступних підстав.

Відповідно до вимог п.4 ч.1 ст. 202 КАС України  підставою для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції  та ухвалення  нового рішення є порушення норм  матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

Судом встановлено наступне.

ТОВ "Торговий Дом "Ландорра" є юридичною особою, зареєстрованою рішенням виконавчого комітету Донецької міської ради 07.02.2001 року та яка перебуває на податковому обліку в ДПІ у Ворошилівському районі міста Донецька.

Свою діяльність позивач здійснює на підставі Статуту, затвердженого рішенням Загальних зборів Учасників (протокол 2/2004 від 20.12.2004 року).

ТОВ "ТД "Ландорра" є господарською одиницею - магазином, розміщеною, у відповідності до Дозволу на розміщення об'єкту торгівлі № 009056, виданого виконавчим комітетом Ворошилівської районної ради міста Донецька 27.12.2004 року, за адресою: місто Донецьк пр. Ілліча буд. 13.

Сфера діяльності відповідача у відповідності із зазначеним дозволом -роздрібна торгівля непродовольчими товарами (електроосвічувальні товари).

24.06.2008 року ДШ у Ворошилівському районі міста Донецька проведено перевірку ТОВ "ТД "Ландорра" щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктами підприємницької діяльності.

Перевірка проведена на підставі направлень № 721 та 722 від 17 червня 2008р. відповідно до плану-графіку на червень.

У акті перевірки № 05620228/23-412 від 24.06.2008 року вказані наступні порушення: не роздрукування відповідного розрахункового документу по РРО тип Датекс МР500Т, у касовому чеку не містяться обов'язкові документи повної адреси господарської одиниці, що вказано у реєстраційному посвідченні № 0562004826 від 11.07.2005 року, вказана адреса м. Донецьк пр. Ілліча 1, згідно X - звіту сума складає 56030 грн., порушення попереднього режиму програмування, а саме бра - "Бона" закодовано як "Бра", не зберігання РК протягом встановленого терміну, чим порушено пп.1,2,11 ст. 3 ЗУ "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (зі змінами та доповненнями), а також розділу 2 п.2.1, розділу З п.3.2 Положення про форму та зміст розрахункових документів, затвердженого Наказом ДПА України № 614 від 01.12.2000 року.

03.07.2008 року начальником ДШ у Ворошиловському районі міста Донецька, на підставі п. 11 ст. 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", пп. 1,6 ст. 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", прийняте рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0002532344, яким до позивача застосовані фінансові санкції у розмірі 280235 грн.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України та частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України органи державної влади зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності визначені Законом України "Про державну податкову службу в Україні".

Зазначеним законом передбачено право податкового органу здійснювати планові та позапланових виїзні перевірки.

 Підстави та порядок проведення органами державної податкової служби планових та позапланових виїзних перевірок визначені статтею 11-1 цього Закону. Частиною 7 цієї статті  визначено, що позаплановими перевірками вважаються також перевірки в межах повноважень податкових органів, визначених Законами України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" та "Про державне регулювання виробництва й обігу спирту етилового, коньячного, плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів".

Позапланова виїзна перевірка здійснюється на підставі виникнення обставин, викладених у цій статті за рішенням керівника податкового органу, яке оформляється наказом відповідно до частини 8 статті 11-1 Закону України "Про державну податкову службу в Україні".

Згідно статті 11-2 цього закону посадові особи органів державної податкової служби вправі приступити до проведення планової або позапланової виїзної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим та іншими законами України, та за умови надання платнику податків під розписку:

1)         направлення на перевірку, в якому зазначаються дата його видачі, назва органу державної податкової служби, мета, вид (планова або позапланова), підстави, дата початку та дата закінчення перевірки, посади, звання та прізвища посадових осіб органу державної податкової служби, які проводитимуть перевірку. Направлення на перевірку є дійсним за умови наявності підпису керівника органу державної податкової служби, скріпленого печаткою органу державної податкової служби;

2)         копії наказу керівника податкового органу про проведення позапланової виїзної перевірки, в якому зазначаються підстави проведення позапланової виїзної перевірки, дата її початку та дата закінчення.

Вказана норма встановлює такий порядок проведення позапланової перевірки не тільки   дотримання платником податку податкового законодавства, а  розповсюджується і на перевірки дотримання Законів України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" та "Про державне регулювання виробництва й обігу спирту етилового, коньячного, плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів".

Під час розгляду справи судом встановлено, і ці обставини сторонами не оскаржуються, що посадовими особами ДПІ у Ворошиловському районі м.Донецька  копія наказу керівника податкового органу про проведення позапланової виїзної перевірки ТОВ “Ландорра” присутнім представникам товариства на момент проведення перевірки не пред'являлася і таким чином відповідачем порушений передбачений Законом порядок  проведення перевірки.

У відповідача без дотримання вказаних вимог Закону не виникло права приступити до проведення перевірки, а тому є неправомірною проведення перевірки і фіксування її результатів.

Допуск ТОВ “Ландорра” посадових осіб ДПІ до проведення перевірки це є лише реалізацією наданого товариству ч.2 ст. 11-2 Закону № 509 права, допускати чи не допускати до перевірки, але використання цього права не виключає відсутності у працівників податкового органу, в разі невиконання вимог частини 1 ст. 11-2 Закону № 509, правових підстав для проведення перевірки.  

Відповідно до ст. 70 ч.3 КАС України докази у справі повинні бути належними та допустимими. Докази, одержані з порушенням закону, судом при вирішенні справи не беруться до уваги.

Документи складені відповідачем за результатами проведеної із порушенням закону  перевірки, що фіксують недотримання позивачем відповідних нормативно-правових актів, не можуть бути прийняті судом  як докази наявності таких порушень, а тому і рішення про застосування фінансових санкцій є безпідставним.

За таких обставин оскаржуване рішення безумовно підлягає скасуванню, і на підставі ст. 11 ч.2 КАС України колегія суддів вважає необхідним  це рішення скасувати повністю.

Крім того суд також зазначає, що статтею 3 п.1 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері  торгівлі, громадського  харчування та послуг”, на яку на правову підставу для прийняття оскаржуваного рішення посилається відповідач, передбачений обов”язок суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або  в  безготівковій  формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при  продажу  товарів   (наданні   послуг)   у   сфері   торгівлі, громадського харчування та послуг - проводити  розрахункові  операції  на  повну  суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку  та  переведені  у  фіскальний  режим  роботи  реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у   випадках,   передбачених   цим   Законом,   із   застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.

Статтею 17 п.1 цього закону передбачена можливість відповідних органів  державної податкової служби застосовувати до суб”єктів підприємницької діяльності  фінансових санкцій у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг), у разі не проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі не роздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки.

Пунктами 2.1, 3.2 Положення про форму та зміст розрахункових документів, затверджене Наказом Державної податкової адміністрації України 01.12.2000 № 614 та зареєстроване в Міністерстві юстиції України 05 лютого 2001 р. за № 105/5296, визначені  вимоги до змісту розрахункових документів, встановлені обов'язкові реквізити розрахункових документів і передбачено, що документ не є розрахунковим за умови відсутності хоча б одного з обов'язкових реквізитів.

Цим Положенням не передбачено невизнання документа розрахунковим у разі відсутності частини обов”язкового реквізиту.

Товариство зазначає, що ним роздруковуються документи, а саме фіскальні чеки, що підтверджують виконання розрахункових операцій, які містять усі необхідні реквізити, окрім частини адреси, а саме назви населеного пункту “Донецьк”.

За таких обставин виходячи із вимог діючого законодавства, що регулює правовідносини, які виникли між сторонами, відсутні достатні правові підстави вважати, що  такі документи не є відповідними розрахунковими.

Отже застосування штрафних санкцій з тих підстав, що роздрукований  розрахунковий документ не містить частину обов”язкового реквізиту – назви населеного пункту, за умови наявності усіх необхідних інших обов”язкових реквізитів, є протиправним  і прийняття за таких обставин вказаних рішень є порушенням інтересів  суб”єкта підприємницької діяльності.

Враховуючи викладене колегія суддів зазначає про неправильне вирішення справи судом 1 інстанції і наявність підстав для скасування постанови Донецького окружного адміністративного суду.

Керуючись статтями 184, 195, 196, 198, 202, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

           

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю “Ландорра”  на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 5.11.2008 року по справі № 2-а-14771/08– задовольнити і постанову суду скасувати.

Позовні вимоги  Товариства з обмеженою відповідальністю “Ландорра”  до Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька задовольнити і скасувати рішення Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька від 03 липня 2008р. № 0002532344 про застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю “Ландорра”  штрафних(фінансових) санкцій.

            Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення.

            Постанова може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України   протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.

            Головуючий:

            Судді: