Постанова № 34592695, 30.10.2013, Львівський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
30.10.2013
Номер справи
926/652/13
Номер документу
34592695
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

79010, м.Львів, вул.Личаківська,81

____________________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"30" жовтня 2013 р. Справа № 926/652/13

Львівський апеляційний господарський суд, в складі колегії:

Головуючого - судді: Данко Л.С.,

Суддів: Давид Л.Л.,

Юрченко Я.О.,

При секретарі: Кіт М.В.,

Розглянув у відкритому судовому засіданні матеріали за апеляційною скаргою Приватного підприємства «Ф-Бетон» Вих. № 1 від 12.09.2013 р. (вх. № 05-05/2036/13 від 26.09.2013 р.),

на рішення Господарського суду Чернівецької області від 29 серпня 2013 року

у справі № 926/652/13 (суддя І.В.Марущак),

порушеній за позовом

Позивача: Чернівецької міської ради, м. Чернівці,

До відповідача: Приватного підприємства «Ф-Бетон», м. Чернівці,

Про: внесення змін до Договору оренди землі № 5032 від 25 червня 2008 року, який укладений між Чернівецькою міською радою та Приватним підприємством «Ф-Бетон» та зареєстрований у Чернівецькій регіональній філії ДП «Центр ДЗК», про що у книзі записів реєстрації договорів оренди земельних ділянок № 4АА 007058 вчинено запис за номером 040880900178 від 25 червня 2008р., який стосується земельної ділянки, яка знаходиться в м. Чернівці, пров. Миколаївській, 19, загальною площею 2,2000 га., а саме: викласти 1 речення пункту 7 Договору в редакції: «Річна орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі і становить 355634,40 грн.»; пункт 9 Договору викласти в редакції: «Орендна плата вноситься орендарем рівними частинами у строк 30 числа місяця наступного за звітним на розрахунковий рахунок: Місцевий бюджет м. Чернівців, код ЄДРПОУ 37978173, р/р № 33210812700002 в ГУДКСУ в Чернівецькій області, МФО 856135, код платежу 13050200 - орендна плата з юридичних осіб» та стягнення судового збору.

За участю представників сторін:

від апелянта/відповідача: Басок А.Б. - п/к за довіреністю №12/09-01 від 12.09.2013 р.,

від позивача: не прибув.

Представнику апелянта/відповідача, роз'яснено права та обов'язки сторін, визначених у ст. ст. 20, 22, 28 ГПК України. Заяв та клопотань про відвід суддів - не надходило.

Представник апелянта/відповідача подав письмове клопотання про відмову від здійснення технічної фіксації судового процесу.

Відповідно до протоколу розподілу справ КП «Документообіг господарських судів» від 26.09.2013р., дану справу розподілено до розгляду судді - доповідачу Данко Л.С.

Розпорядженням Голови Львівського апеляційного господарського суду від 27.09.2013 р. у склад колегії для розгляду справи № 926/652/13 господарського суду Чернівецької області введено суддів - Давид Л.Л. та Кордюк Г.Т. (а. с. 75).

Ухвалою Львівського апеляційного господарського суду від 27.09.2013 року прийнято апеляційну скаргу Вих. № 1 від 12.09.2013 р. (вх. № 05-05/2036/13 від 26.09.2013 р.) Приватного підприємства «Ф-Бетон» до провадження та розгляд скарги призначено на 30.10.2013 року, про що сторони були належним чином повідомлені рекомендованою поштою (докази - оригінали повідомлень про вручення знаходяться в матеріалах справи)(а.с. 77-78).

Розпорядженням голови Львівського апеляційного господарського суду від 29.10.2013 р. у склад колегії для розгляду справи № 926/652/13 замість судді Кордюк Г.Т. (хвороба) введено суддю Юрченка Я.О.

Представник апелянта/відповідача в судове засідання, яке відбулось 30.10.2013 р. прибув, через канцелярію суду подав супровідний лист б/н від 30.10.2013 р. (вх. № 05-04/6480/13 від 30.10.2013 р.) з додатками: копії Свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи серії А01 № 176635 ПП «Ф-Бетон», довідки серії АА № 755934 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ) ПП «Ф-Бетон», просить долучити їх до матеріалів справи, надав пояснення аналогічні викладеним в апеляційній скарзі, доводи наведені в апеляційній скарзі підтримав, просить апеляційну скаргу задоволити, рішення місцевого суду скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог повністю.

Представник позивача в судове засідання, яке відбулося 30.10.2013 р. не прибув, надіслав телеграму за № 51 від 28.10.2013 р. (вх. № 05-14/395/13 від 28.10.2013 р.), просить відкласти розгляд справи у зв'язку із неможливістю забезпечити участь представника Чернівецької міської ради при розгляді даної справи. Про поважні причини неможливості забезпечити участь повноважного представника Позивач суд не повідомив, відзиву на апеляційну скаргу не подав (не надіслав), не зважаючи на те, що був належним чином, заздалегідь, 03.10.2013 р., під розписку, повідомлений про день, час та місце розгляду справи, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення, отримане Позивачем 03.10.2013 р. рекомендованою кореспонденцією за № 06850122 (докази - оригінал повідомлення про вручення знаходиться в матеріалах справи)(а.с. 77).

Представник відповідача проти клопотання позивача про відкладення розгляду справи категорично заперечив, та пояснив, що у Чернівецькій міській раді створено юридичний відділ, є достатньо юристів для надання правової допомоги, а відтак незабезпечення повноважного представника Позивача у судове засідання без поважних причин не є достатньою підставою для відкладення розгляду справи. Також зазначив, що ухвала про прийняття апеляційної скарги до розгляду виготовлена 27.09.2013 р., яку отримав 03.10.2013 р., а відтак, на думку представника апелянта, Позивач мав достатньо часу для подання (надсилання) до Львівського апеляційного господарського суду відзиву (заперечення) на апеляційну скаргу, яку теж отримав у встановленому чинним законодавством порядку, однак, таким правом не скористався.

Розглянувши клопотання позивача про відкладення розгляду справи, викладене у телеграмі від 28.10.2013 р. (вх. № 05-14/395/13 від 28.10.2013 р.) без пояснення поважності причин неможливості забезпечити участь представника, приходить до висновку, що зазначене клопотання слід відхилити, виходячи з такого.

Відповідно до вимог ст. 98 ГПК України, про прийняття апеляційної скарги до провадження господарський суд виносить ухвалу, в якій повідомляється про час і місце розгляду скарги. Питання про прийняття апеляційної скарги до провадження або відмову у прийнятті до провадження апеляційний господарський суд вирішує не пізніше трьох днів з дня надходження апеляційної скарги.

Частиною першою ст. 102 ГПК України визначено, що апеляційна скарга на рішення місцевого господарського суду розглядається у двомісячний строк з дня постановлення ухвали про прийняття апеляційної скарги до провадження.

Як уже було вище зазначено у цій постанові, ухвалою від 27.09.2013 р. Львівського апеляційного господарського суду прийнято апеляційну скаргу за Вих. № 1 від 12.09.2013 р. (вх. № 05-05/2036/13 від 26.09.2013 р.) Приватного підприємства «Ф-Бетон» до провадження та розгляд скарги призначено на 30.10.2013 року.

Вищевказану ухвалу Львівського апеляційного господарського суду було направлено сторонам у справі рекомендованою кореспонденцією з повідомленням про вручення поштового відправлення, яке отримано: Позивачем - 03.10.2013 р. рекомендованою кореспонденцією за № 06850122 (а.с. 77), Апелянтом/відповідачем - 08.10.2013 р. рекомендованою кореспонденцією за № 06850130 (а.с. 78).

У зазначеній ухвалі, участь повноважних представників судом не визнавалася обов'язковою (а.с. 76).

Отже, на думку колегії суддів, у Позивача було достатньо часу для подання (надсилання) відзиву (заперечення) на апеляційну скаргу та вирішення питання щодо забезпечення повноважного представника Позивача в судове засідання.

Крім того, нормами чинного законодавства України не обмежено коло осіб, які можуть представляти особу в судовому процесі. Тому неможливість одного з представників позивача бути присутнім у судовому засіданні не перешкоджає реалізації права учасника можливості скористатися правами ст. 28 ГПК України та ст. 244 ЦК України.

З огляду на наведене колегія суддів не вбачає підстав для відкладення розгляду апеляційної скарги по справі № 926/652/13.

Разом з тим, відповідно до абз. 1 п. 3.9.2. постанови Пленуму ВГС України від 26.12.2011 року № 18 передбачено, що у випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.

Стаття 22 ГПУ України зобов'язує сторони добросовісно користуватись належними їм процесуальними правами. Оскільки явка в судове засідання представників сторін - це право, а не обов'язок, справа може розглядатись без їх участі, якщо нез'явлення цих представників не перешкоджає вирішенню спору.

Відповідно до приписів ст.ст. 67 та 77 ГПК України, відкладення розгляду справи є правом та прерогативою суду, основною умовою для якого є не відсутність у судовому засіданні представників сторін, а неможливість вирішення спору у відповідному судовому засіданні (правова позиція викладена у постанові Вищого господарського суду України від 15 липня 2013 року по справі № 6/175(2010).

З врахуванням вищенаведеного судова колегія визнала за можливе розглянути дану справу у відсутність представника Чернівецької міської ради.

Відповідно до ст. 101 ГПК України, апеляційний господарський суд не зв'язаний з доводами апеляційної скарги та перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.

Розглянувши та дослідивши матеріали справи та наявні в ній докази, перевіривши правильність застосування матеріального та процесуального законодавства, колегія суддів Львівського апеляційного господарського суду дійшла до висновку, що апеляційну скаргу скаржника слід задовольнити, рішення господарського суду Чернівецької області від 29.08.2013р. по справі № 926/652/13 скасувати та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог позивача відмовити повністю, виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, рішенням господарського суду Чернівецької області від 29.08.2013р. по справі № 926/652/13 (суддя І.В.Марущак) вирішено: позов задовольнити (п. 1 резолютивної частини рішення). Внести зміни до договору оренди землі № 5032 від 25 червня 2008 року, який укладений між Чернівецькою міською радою та Приватним підприємством «Ф-Бетон» та зареєстрований у Чернівецькій регіональній філії ДП «Центр ДЗК» про що у книзі записів реєстрації договорів оренди земельних ділянок №4АА 007058 вчинено запис за номером 040880900178 від 25 червня 2008р., який стосується земельної ділянки яка знаходиться в м. Чернівці, на пров. Миколаївській, 19 загальною площею 2,2000 га., а саме: викласти 1 речення пункту 7 договору в такій редакції: «Річна орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі і становить 355634,40 грн.»; викласти пункт 9 договору в такій редакції: «Орендна плата вноситься орендарем рівними частинами у строк 30 числа місяця наступного за звітним на розрахунковий рахунок: Місцевий бюджет м.Чернівців, код ЄДРПОУ 37978173, р/р №33210812700002 в ГУДКСУ в Чернівецькій області, МФО 856135, код платежу 13050200 - орендна плата з юридичних осіб». (п. 2 резолютивної частини рішення). Стягнути з Приватного підприємства «Ф-Бетон» (вул. Руська, 248-М, м. Чернівці, ідентифікаційний код 35724447) на користь Чернівецької міської ради (Центральна площа, 1, м. Чернівці, ідентифікаційний код 36068147) судовий збір в розмірі 1147 грн. на розрахунковий рахунок: Виконавчий комітет Чернівецької міської ради, рахунок 35419001000516, в ГУДКУ в Чернівецькій області, МФО 856135, код 04062216 (п. 3 резолютивної частини рішення) (а. с. 68-71).

Не погоджуючись з рішенням місцевого суду Апелянт/відповідач (Приватне підприємство «Ф-Бетон») звернувся до Львівського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, просить рішення господарського суду Чернівецької області від 29.08.2013 року у справі № 926/652/13 скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову повністю ( а. с. 79-82).

Апеляційну скаргу мотивує тим, що місцевим господарським судом при прийнятті рішення, порушено норми матеріального права, при неповному з'ясуванні всіх обставин справи, що мають значення для справи, що призвело до прийняття незаконного рішення. Вважає, що місцевим судом при вирішенні питання про внесення змін до договору оренди земельної ділянки, не з'ясовано питання щодо наявності правових підстав для внесення змін до спірного договору, оскільки, в матеріалах справи відсутні докази, які б вказували на підстави для застосування нової нормативної грошової оцінки до спірної земельної ділянки, так як зміст рішення Чернівецької міської ради не містить відомостей щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а стосується лише проведення розміру орендної плати відповідно до вимог, зокрема, рішення ради № 510 від 12.02.2008 р. про затвердження технічної документації з грошової оцінки земель міста Чернівці. Відтак, апелянт вважає, що підставою для зміни договору на вимогу однієї сторони повинно обов'язково ґрунтуватись на порушенні однією із сторін умов договору чи у випадках, встановлених договором або законом, однак, в даному випадку ні договором, ні законом не встановлено в односторонньому порядку зміни строків сплати орендної плати, то підстав у суду першої інстанції вносити зміни до 1 речення пункту 7 договору оренди не було. Крім того, умовами договору оренди землі, сторони передбачили виключні випадки можливого перерахунку нормативної грошової оцінки даної земельної ділянки, зокрема при зміні функціонального використання земельної ділянки або після здачі об'єкта в експлуатацію, проте, вказані обставини не відбулися, а відтак підстав для застосування нової нормативної грошової оцінки до земельної ділянки відсутні, тобто збільшення орендної плати з цих підстав є неприпустимими.

Вважає, що ні договором, ні діючим законодавством не передбачено зміну розміру орендної плати в залежності від зміни нормативної грошової оцінки землі в період дії договору, а відтак, вимоги Позивача є безпідставними, як і застосування нової нормативно грошової оцінки землі та посилається на постанову ВГС України від 26.07.2011 р. по справі № 30/17-39-2011 зазначивши, що нормативно грошова оцінка землі не входить до переліку істотних умов спірного договору оренди землі, які можуть змінюватись сторонами та потягнути зміну інших умов, зокрема орендної плати. Також в апеляційній скарзі зазначає, що на спірні правовідносини, пов'язані з встановленням підстав для зміни орендної плати на земельну ділянку, поширюється дія Закону України «Про оренду землі», чим спростовується посилання суду першої інстанції на Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні», Податкового кодексу України, такої ж позиції зазначає Вищий господарський суд України, зокрема у постанові ВГС України від 17.06.2008 р. по справі № 2-5/9945-2007 та постанові ВГС України від 22.04.2010 р. № 32/176-09.

Відтак, дані обставини, на думку скаржника, є безумовною підставою для скасування рішення суду першої інстанції.

Як вбачається з матеріалів справи, Чернівецька міська рада (Позивач - по справі) є органом місцевого самоврядування, юридичною особою, ідентифікаційний код № 36068147, місцезнаходження юридичної особи: 58000, Чернівецька область, місто м. Чернівці, Шевченківський р-н, пл. Центральна, буд. 1, що підтверджується Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, станом на 03.10.2011 р. (а. с. 9).

Відповідач: Приватне підприємство «Ф-Бетон» є правонаступником перейменованого Дочірнього підприємства «Ф-Бетон» (дата та номер останньої реєстраційної дії: 18.12.2012 р., номер запису: 10381070004006531) є юридичною особою, ідентифікаційний код № 35724447, місцезнаходження юридичної особи: 58023, Чернівецька обл., м. Чернівці, Першотравневий р-н, вул. Руська, буд. 248М, що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А01 № 176635, довідкою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (ЄДРПОУ) серії АА № 755934 (дата видачі довідки: 11.01.2013 року та довідкою з ЄДРЮО та ФОП представленої Чернівецькою міською радою, яка видана станом на 17.05.2012 р. (а. с. 10-11).

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено місцевим господарським судом, 25.06.2008 р. між Чернівецькою міською радою (надалі за текстом - Орендодавець) та Дочірнім підприємством «Ф-Бетон» (правонаступником, якого є Приватне підприємство «Ф-Бетон») (надалі за текстом - Орендар) було укладено Договір оренди земельної ділянки № 5032 (далі за текстом - Договір), який посвідчено Приватним нотаріусом Чернівецького міського нотаріального округу за № 2519 від 25.06.2008 р. (а. с. 12-13), зареєстровано у Чернівецькій регіональній філії ДП «Центр ДЗК» про що в книзі записів реєстрації договорів оренди земельних ділянок № 4АА 007058 вчинено запис за № 040880900178 від 07 серпня 2008 року (а.с. 13/зворот).

Зазначений Договір оренди землі укладено в письмовій формі, підписано повноважними представниками сторін за Договором, їх підписи засвідчено печатками сторін, що відповідає приписам ст.ст. 207, 208 ЦК України. Договір посвідчено Приватним нотаріусом Чернівецького міського нотаріального округу за № 2519 від 25.06.2008 р. та в установленому порядку 07 серпня 2008 року проведено його державну реєстрацію, про що вчинено запис за № 040880900178 (а.с. 13/зворот), що відповідає ст.ст. 209, 210 ЦК України, отже зазначений Договір є правомірним правочином в силу ст. 204 ЦК України, з моменту його державної реєстрації (ст. 210 ЦК України).

За своїми основними та другорядними ознаками зазначений Договір відповідно до ст. 792 ЦК України є договором найму (оренди) земельної ділянки.

Згідно п. 1 даного Договору, Орендодавець на підставі рішення 25 сесії Чернівецької міської ради V скликання від 28.02.2008 р. за № 521, надає, а Орендар приймає в строкове платне користування та володіння земельну ділянку, яка знаходиться в м. Чернівці, провулок Миколаївський за номером 19.

Технічна документація із землеустрою по наданню земельної ділянки в оренду Дочірньому підприємству «Ф-Бетон» (правонаступником є ПП «Ф-Бетон»), розроблена Чернівецькою регіональною філією ДП «Центр Державного земельного кадастру при Держкомземі України» (п. 2 Договору оренди).

Відповідно до п. 3 Договору оренди, об'єктом оренди за цим договором є земельна ділянка площею 2.2000 га, яка знаходиться в м. Чернівці, провулок Миколаївський, номер 19 (кадастровий номер 7310136600:38:002:0027).

У п. 4 Договору зазначено, що згідно Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 890 від 18 березня 2008 року, виданої управлінням земельних ресурсів у м. Чернівці, нормативно грошова оцінка цієї земельної ділянки становить 1117820,00 (один мільйон сто сімнадцять тисяч вісімсот двадцять) гривень, економіко-планувальна зона № 38.

Пунктом 5 даного Договору визначено, що земельна ділянка надається в оренду терміном до 31 травня 2056 року.

Пунктом 7 Договору передбачено, що річна орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі і становить 57008,82 грн. Сплата орендної плати здійснюється з моменту укладення цього договору та його державної реєстрації. При зміні цільового використання земельної ділянки (частини) або після здачі об'єкта в експлуатацію грошова оцінка та орендна плата підлягає перерахунку.

У п. 8 Договору визначено, що розмір орендної плати індексується у відповідності із чинним законодавством України. Орендар самостійно щорічно станом на 01 січня поточного проводить перерахунок річної орендної плати за результатами середньорічного індексу інфляції керуючись даними Державного комітету статистики України про середньорічний індекс інфляції та «Порядок проведення індексації грошової оцінки земель», затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2000 р. за № 738 «Про проведення індексації грошової оцінки земель».

Орендна плата вноситься Орендарем щомісячно рівними частинами у сумі 4750,74 грн. на рахунок Чернівецької міської ради (ідентифікаційний номер 23246436) № 33210812700002 в управління Державного казначейства Чернівецької області, МФО 856135 код 13050200 протягом (число не читається) календарних днів місяця, наступного за звітним (п. 9 Договору).

Пунктом 11 даного Договору передбачено порядок перегляду розміру орендної плати, а саме: у разі: зміни умов господарювання, передбачених цим Договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини Орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках передбачених законом.

Згідно п. 15 Договору, земельна ділянка передається в оренду для будівництва та обслуговування бетонного вузла з супутнім виробництвом та допоміжних будівель.

Цільове призначення земельної ділянки - код цільового використання - 1.10.5. підприємств іншої промисловості (п. 16 Договору).

Як вбачається з матеріалів справи, рішенням від 23.10.2008 року Чернівецької міської ради № 715 прийнятого на 33 сесії Vскликання від 23.10.2008 р. «Про затвердження Положення про оренду та порядок розрахунку орендної плати за земельні ділянки у м. Чернівці» (а.с. 15) затверджено: Положення про оренду та порядок розрахунку орендної плати на земельні ділянки у м. Чернівцях (п.1 рішення); форму Типового договору оренди землі для юридичних (додаток № 1) та фізичних осіб (додаток 2) (п. 2-й рішення).

Визнано таким, що втратило чинність з 01.01.2009 р. рішення 19 сесії Чернівецької міської ради Скликання від 30.08.2007 р. № 391 «Про затвердження Положення про оренду земельних ділянок та порядок визначення розмірів орендної плати за земельні ділянки у м. Чернівцях» (п. 3 рішення). Встановлено, що рішення 40 сесії Чернівецької міської ради ІV скликання від 22.12.2005 року № 922 застосовується в частині, що не суперечить цьому рішенню (п. 4 рішення); делеговано департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин міської ради (п. 5 рішення) повноваження зазначені у п.п. 5.1. - 5.5. рішення. Зазначене рішення набуває чинності з 01.01.2009 р. і застосовується для всіх діючих договорів оренди землі (п. 6 рішення).

Зазначеним вище рішенням затверджено «Положення про оренду та порядок розрахунків орендної плати за земельні ділянки у м. Чернівцях» (далі за текстом - Положення)(а.с. 18-22).

Як зазначено у п. 1.2. Положення, воно регулює: правовідносини між Орендодавцем та Орендарями по використанню земельних ділянок, які перебувають у комунальній власності (п. 1.2.1.); порядок розрахунку орендної плати, укладання, реєстрації, внесення змін, припинення дії, розірвання, поновлення Договорів оренди землі та суборенди земельних ділянок.

Розділом 2 Положення, визначено значення термінів, які використовуються у цьому Положенні.

Так, серед інших термінів визначено, що Орендодавцем земельних ділянок за цим Положенням виступає Чернівецька міська рада в особі департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин міської ради на підставі делегованих повноважень (п. 2.2. Положення), рішення про надання в оренду земельних ділянок приймає Чернівецька міська рада (п. 2.3. Положення).

У розділі 3 Положення затверджено порядок укладання Договору оренди землі та його реєстрацію. У розділі 4 Положення «Порядок розрахунку орендної плати за земельні ділянки». Так у п. 4.1. Положення вказано, що розмір, форма, строки внесення та зміна орендної плати, відповідальність за її несплату встановлюється у Договорі оренди землі між Орендодавцем і Орендарем відповідно до цього Положення та чинного законодавства України. Розмір орендної плати за земельну ділянку встановлюється відповідно до її функціонального використання у розмірі економіко-планувальних зон м. Чернівців, згідно з нормативною грошовою оцінкою землі та не залежить від наслідків господарської діяльності Орендаря (п.4.2. Положення). Підставою для визначення розміру орендної плати є це Положення, рішення 24 сесії міської ради V скликання від 12.02.2008 р. № 510»Про затвердження технічної документації з грошової оцінки земель міста Чернівців та визнання такими, що втратили чинність раніше прийняті рішення» та витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки, виданий уповноваженим органом Державного комітету України по земельних ресурсах у м. Чернівці (п. 4.3. Положення).

Розрахунок річної орендної плати (формула) приведено у п. 4.4. Положення); розділом 5 Положення встановлено Основні ставки орендної плати (п. 5.1. Положення); пільгові ставки орендної плати за землю (п. 5.2. Положення).

У розділі 6 Положення визначено порядок зміни розміру орендної плати за земельні ділянки. Так, пунктом 6.1. Положення затверджено, що розмір річної орендної плати щороку станом на 1 січня уточнюється на коефіцієнт індексації, відповідно до чинного законодавства; п. 6.2. Положення передбачено, що розмір орендної плати переглядається один раз у три роки та у випадках передбачених у Договорі оренди землі, а п. 6.3. цього Положення, що розмір орендної плати може бути переглянуто за погодженням сторін або змінено на вимогу однієї із сторін у випадках, передбачених чинним законодавством. Надлишково сплачена сума орендної плати підлягає поверненню у встановленому порядку Орендарю або зараховується в рахунок наступних платежів (п. 6.4. Положення) та визначено, що (п. 6.5. Положення) орендарі - юридичні особи та приватні підприємці щорічно до 30 січня подають податкову декларацію по орендній платі за земельну ділянку на поточний рік до ДПІ у м. Чернівцях.

Розділом 7 Положення визначено порядок справляння орендної плати за землю; розділом 8 Положення - порядок внесення змін до Договору оренди землі; розділом 9 Положення - порядок припинення та розірвання Договорів оренди землі; розділом 10 - повернення земельної ділянки; розділом 11 - порядок поновлення Договору оренди землі; розділ 12 Положення передбачає порядок переходу права власності на земельну ділянку; розділ 13 - суборенду земельних ділянок.

Слід зазначити, що приписами даного Положення не передбачено перегляду умов Договорів оренди у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки земель міста Чернівців.

18.07.2011 року Чернівецькою міською радою на 10 сесії VІ скликання прийнято рішення «Про внесення змін в Положення про оренду та порядок розрахунків орендної плати за земельні ділянки у м. Чернівцях, затвердженого рішенням 33 сесії Чернівецької міської ради V скликання від 23.10.2008 року № 715, яким внесено зміни та доповнення до Положення, зокрема, п. 6.2. Положення викладено в такій редакції: « 6.2. Розмір орендної плати переглядається у разі: 6.2.1. Затвердження нової нормативно грошової оцінки земель міста Чернівців. 6.2.2. Зміни ставок земельного податку. 6.2.3. Зміни станок орендної плати. 6.2.4. Перевищення строку, встановленого для будівництва об'єкта містобудування. 6.2.5. Введення об'єкта містобудування в експлуатацію. 6.2.6. В інших випадках, передбачених законодавчими актами України, в тому числі рішеннями Чернівецької міської ради, що набрали чинності, у порядку визначеному законодавством, або умовами Договору оренди землі». Пункт 6.5. та 8.2. Положення вилучено.

У розділі 5 зазначеного рішення вказано, що це рішення набирає чинності з дня його офіційного оприлюднення в газеті «Чернівці» та на офіційному веб-порталі Чернівецької міської ради в мережі Інтернет.

Львівським апеляційним господарським судом надано правову оцінку рішенню Чернівецької міської ради від 12.02.2008 р. № 510, яке прийнято на 24 сесії V скликання «Про затвердження технічної документації з грошової оцінки земель міста Чернівців та визнання такими, що втратили чинність раніше прийняті рішення» (а. с. 23-24), оскільки на нього вчинено посилання, як на документ, яким затверджено нормативну грошову оцінку землі у м. Чернівці.

Як вбачається із п. 1 зазначеного вище рішення, органом самоврядування затверджено: технічну документацію з грошової оцінки земель міста Чернівців, у складі текстових та графічних матеріалів, розроблену Українським державним науково-дослідним інститутом проектування міст «Діпромісто».

У пункті 2 цього рішення встановлено, що власником технічної документації з грошової оцінки земель міста Чернівців є Чернівецька міська рада (п. 2 рішення); зобов'язано передати другий примірник технічної документації на зберігання до архіву управління земельних ресурсів департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради (п. 3 рішення); доручено управлінню земельних ресурсів департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин міської ради до 15.02.2008 року передати управлінню земельних ресурсів у м. Чернівцях Державного агентства земельних ресурсів за актом приймання-передачі третій примірник технічної документації з грошової оцінки земель міста Чернівців для виконання покладених законодавством завдань (п. 4 рішення); зобов'язано Управління земельних ресурсів у м. Чернівцях Державного агентства земельних ресурсів України (Войтюк А.М.) до 01.07.2008 р. забезпечити видачу довідок про нормативну грошову оцінку земельних ділянок згідно з затвердженою технічною документацією для надання податкових декларацій платникам земельного податку та орендної плати за землю (п. 5 рішення).

У п. 6 рішення № 510 від 12.02.2008 р. визначено привести у відповідність до Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» розміри ставок орендної плати за використання земель, визначених Положенням про оренду земельних ділянок та порядок визначення розмірів орендної ставки за земельні ділянки у м. Чернівцях, затвердженого рішенням 19 сесії міської ради V скликання від 30.08.2007 р. № 391, змінивши розміри ставок, які менші 3% на на 3%, крім п/п. 3.1.5. (сільськогосподарське призначення); до п/п. 3.1.4 (житлова забудова) зазначеного Положення розміри ставок збільшуються втричі (крім земель для встановлення індивідуальних гаражів та під кооперативними автостоянками для зберігання особистого транспорту громадян, гаражно-будівельних кооперативів, які не є суб'єктами підприємницької діяльності …).

У п. 7 рішення № 510 від 12.02.2008 р. зобов'язано Департамент містобудівного комплексу та земельних ресурсів міської ради (Бабчук В.Г.) спільно з управлінням земельних ресурсів у м. Чернівцях Державного агентства земельних ресурсів України (Войтюк А.М.) провести (п.7.1.) моніторинг впливу на землекористувачів підвищення орендної плати за землю відповідно до: (п. 7.1.1.) Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»; Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» та грошової оцінки земель міста Чернівців, що вводиться в дію з 01.07.2008р. (п. 7.1.2. рішення) та до 01.06.2008 р. поінформувати міську раду про виконання пункту 7.1.1. цього рішення (п. 7.2. рішення), до 01.11.2008р. поінформувати міську раду про виконання пункту 7.1.2. цього рішення (п. 7.3. рішення).

Пунктом 8 рішення № 510 від 12.02.2008 р. зобов'язано Департамент містобудівного комплексу та земельних відносин міської ради (Бабчук В.Г.) спільно з фінансовим управлінням міської ради (Прокопець Є.Д.) та юридичним управлінням міської ради (Рудейчук І.Ф.) розробити систему надання пільг фізичним особам та юридичним особам, для яких орендна плата, після введення в дію грошової оцінки земель міста Чернівців, стане непомірною.

У п. 9 рішення зобов'язано відділ інформації міської ради посилити пояснювальну роботу через засоби масової інформації.

У розділі 10 рішення визначено, що втратили чинність: рішення 9 сесії Чернівецької міської ради ІІІ скликання від 30.09.1999 р. № 155 «Про затвердження грошової оцінки земель м. Чернівці, встановлення орендної плати за землю» (п. 10.1.), рішення 10 сесії Чернівецької міської ради ІV скликання від 24.04.2003 р. № 205 «Про затвердження грошової оцінки земель м. Чернівці згідно з економіко-планувальними зонами та земель сільськогосподарського призначення і часткову відміну додатку 1, додатку 2 до рішення 9 сесії Чернівецької міської ради ІІІ скликання від 30.09.1999 р. № 155 «Про затвердження грошової оцінки земель м. Чернівці, встановлення орендної плати за землю» (п. 10.2 рішення).

У пункті 11 рішення № 510 від 12.02.2008 р. передбачено, що грошова оцінка земель міста Чернівців вводиться в дію з 01.07.2008 р. У п. 12, що зазначене рішення набирає чинності з дати оприлюднення в газеті «Чернівці», крім пунктів 10, 10.1., 10.2., 11 цього рішення, які набирають чинності з 01.07.2008 року.

Належить зазначити, що ні один пункт вказаного вище рішення Чернівецької міської ради № 510 від 12.02.2008 р. не містить посилання на затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Чернівці.

Наявність рішення органу самоврядування про затвердження, власне, нормативної грошової оцінки земель, а не технічної документації, є обов'язковим ( Судова практика в цій частині викладена у постанові Верховного Суду України від 20.08.2013 року по справі № 3-21гс13, постановах ВГС України від 22.08.2013 р. у справах № 914/285/13-г, № 914/286/13-г, № 914/298/13-г, № 914/466/13-г, від 27.08.2013 р. у справах № 914/288/13-г, № 914/294/13-г, № 014/738/13-г та у постанові Львівського апеляційного господарського суду від 16.09.2013 р. у справі № 5027/643/2012).

В матеріалах справи (а.с. 44) знаходиться оригінал Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку орендованої земельної ділянки, наданий Головним управлінням Держземагенства у Чернівецькій області від 17.06.13 р. № 528Г/04-2/943, з тексту якого вбачається, що земельна ділянка, кадастровий № 7310136600:38:002:0027, місце знаходження: м. Чернівці, пров. Миколаївський, 19, власник (користувач): Дочірнє підприємство «Ф-Бетон», місцезнаходження власника (користувача): м. Чернівці, вул. Руська, 248-М, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки загальною площею 22 000 кв.м. складає 11 854 480,00 грн.

Листом Управлінням Держкомзему у місті Чернівці від 30.01.2012 № 87 (а.с. 25-26) Департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин у місті Чернівці надано інформацію, зокрема, про те, що нормативно-грошова оцінка квадратного метра земельної ділянки землі промисловості розташованої по вул. Миколаївській, 19 (договір оренди землі № 5032) складає 538,84 грн. (а.с. 25/зворот).

Як вбачається з матеріалів даної справи, Договору оренди земельної ділянки № 5032 предметом спору є земельна ділянка площею 2.2000 га, /дослівно/ «яка знаходиться в м. Чернівці на провулку Миколаївському, номер 19» (п.п. 1. та 3 Договору), а не по вул. Миколаївській.

Разом з тим, спір виник щодо нової нормативно-грошової оцінки земельної ділянки цільове призначення згідно з п. 16 Договору, 1.10.5 підприємств іншої промисловості, в той час, коли у листі Управління Держкомзему у місті Чернівці від 30.01.2012 № 87 надана інформація про землі промисловості розташованої по вул. Миколаївській, 19.

Отже з урахуванням вищенаведених розбіжностей та того, що вказаний лист носить інформаційний характер, він не може бути належним доказом у справі в розумінні статей 33 та 34 ГПК України.

Згідно Витягу з рішення Чернівецької міської ради, 26.01.2012 р. (а.с. 27-29) 19 сесією VI скликання Чернівецької міської ради було прийнято рішення № 392 «Про надання юридичним особам та приватним підприємцям земельних ділянок в оренду та внесення змін в рішення міської ради з цих питань» вирішено: (п. 17 Витягу) Орендарям земельних ділянок до 01.05.2012 р. привести у відповідність до вимог рішення 24 сесії міської ради V скликання від 12.02.2008 р. № 510 «Про затвердження технічної документації з грошової оцінки земель міста Чернівців та визнання такими, що втратили чинність раніше прийняті рішення», Положення про оренду та порядок розрахунку орендної плати за земельні ділянки у м. Чернівцях, затв. Рішенням 33 сесії Чернівецької міської ради V скликання від 23.10.2008 р. (зі змінами, внесеними рішенням 10 сесії міської ради VІ скликання від 28.07.2011 р. № 221) річну орендну плату та укласти з Чернівецькою міською радою додаткові договори до договорів оренди землі та п. 17.16 цього рішення зобов'язано Дочірнє підприємство «Ф-Бетон» - договір оренди землі від 25.06.2008 р. № 5032, укладений з Чернівецькою міською радою до 31.05.2056 р. на земельну ділянку площею 2,2000 га за адресою: провулок Миколаївський, 19 для будівництва та обслуговування бетонного вузла з супутнім виробництвом та допоміжних будівель (а.с. 28).

Як вбачається з матеріалів справи, Департамент містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради звернувся до Дочірнього підприємства «Ф-Бетон» з листом від 05.04.12 № 04/1542 (а. с. 30) про укладення додаткового договору до договору оренди землі, яким на виконання вищезазначеного рішення, відділом оренди землі департаменту підготовлено проект додаткового договору від 15.03.2012р. № 1/5032 (а. с. 15), щодо проведення перерахунку річної орендної плати за земельну ділянку площею 2,2000 га за адресою: провулок Миколаївський, 19 (згідно договору оренди землі від 25.06.2008 р. № 5032) та направлено ДП «Ф-Бетон» /дослівно/ «для ознайомлення та підписання 4 (чотири) примірники додаткового договору, з проханням один примірник повернути в департамент в 20-ти денний термін. Даний лист відповідачем отримано 06.04.2012р. (а.с. 30/зворот).

Як стверджує позивач ДП «Ф-Бетон» не повідомив Чернівецьку міську раду про результати розгляду цього листа та додаткового договору № 1/5032 до договору оренди землі від 15.03.2008р. не уклав (а. с.15).

Дані обставини стали підставою для звернення Чернівецької міської ради з позовом про внесення змін до договору оренди землі № 5032 від 25.06.2008р., виклавши 1 речення пункту 7 договору в такій редакції: «Річна орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі і становить 355634,40 грн.»; викласти пункт 9 договору в такій редакції: «Орендна плата вноситься орендарем рівними частинами у строк 30 числа місяця наступного за звітним на розрахунковий рахунок: Місцевий бюджет м. Чернівці, код ЄДРПОУ 37978173, р/р №33210812700002 в ГУДКСУ в Чернівецькій області, МФО 856135, код платежу 13050200 - орендна плата з юридичних осіб».

Як вбачається з матеріалів справи, рішенням господарського суду Чернівецької області від 29.08.2013 р. позов задоволено, оскільки Відповідачем не виконано пункт 17.16 рішення 19 сесії VI скликання Чернівецької міської ради від 26.01.2012 р. за № 392, а саме, не укладено додаткову угоду до договору оренди землі № 5032 від 25.06.2008 р. в частині розміру орендної плати за землю, однак колегія суддів не може погодитись з таким висновком місцевого суду виходячи з наступного.

Предметом спору у даній справі є вимога Чернівецької міської ради про внесення змін до Договору оренди землі № 5032 від 25.06.2008 р., укладеного між сторонами, а зміни пунктів 7 та 9 Договору щодо розміру річної орендної плати та порядку внесення орендної плати, пов'язує з посиланням на зміну нормативної грошової оцінки землі та прийняття радою відповідних рішень.

За приписами статті 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Відповідно до статті 792 ЦК України за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату.

Відповідно до статті 13 Закону України "Про оренду землі", договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства. Згідно статті 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Згідно статті 271 Податкового кодексу України базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом. Відповідно з п.14.1.125 ст.14 Податкового кодексу України нормативна грошова оцінка земельних ділянок - це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.

Згідно із статтею 287 Податкового кодексу України землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.

Статтею 288 Податкового кодексу України встановлено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Розмір орендної плати встановлюється в договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом, та не може перевищувати: для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; для земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності та надані для будівництва та/або експлуатації аеродромів - чотирикратний розмір земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки (ст. ст. 288.5-288.5.2 Податкового кодексу України).

Таким чином, базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого розділом ХІІІ Податкового кодексу, а у разі якщо нормативну грошову оцінку не проведено - площа земельних ділянок (стаття 271 цього Кодексу).

Відповідно до ч.5 ст.5 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка використовується при визначенні розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Згідно з п.2 ч.1 ст.13 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Згідно зі статтею 18 цього Закону нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення, проводиться не рідше ніж один раз у 5 - 7 років.

Відповідно до ч.2 ст.20 Закону України «Про оцінку земель» дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Отже, правові засади проведення оцінки земель в Україні визначено Законом України «Про оцінку земель», відповідно до абзацу п'ятого статті 5 якого нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Суб'єктами оціночної діяльності у сфері оцінки земель є органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які здійснюють управління у сфері оцінки земель, а також юридичні та фізичні особи, зацікавлені у проведенні оцінки земельних ділянок (стаття 6 Закону).

Відповідно до статті 15 Закону України «Про оцінку земель», підставою для проведення оцінки земель є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.

Згідно з ч.1 ст.23 Закону України «Про оцінку земель» технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.

Згідно ч.1 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Відповідно до ч.1 статті 73 цього ж Закону акти ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами, організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Задовольняючи позовні вимоги позивача, місцевий суд першої інстанції покликається на те, що нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом. Оскільки сторонами в договорі оренди передбачена можливість збільшення розміру орендної плати (п. 11 Договору), а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, а затвердження технічної документації з грошової оцінки земель міста Чернівців проведено рішенням сесії Чернівецької міської ради від 12.02.2008 р. № 510.

Виходячи з правового аналізу поданих у справу доказів, колегія суддів встановила, що в матеріалах справи відсутнє рішення органу місцевого самоврядування про затвердження нової нормативної грошової оцінки земель міста Чернівці виходячи із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 17.06.13 № 528Г/04-2/943 (а.с. 44), рішенням Чернівецької міської ради від 12.02.2008 р. № 510 нормативно грошова оцінка земель міста Чернівці - не затверджувалася.

Згідно з пп. 34, 35 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування» до виключної компетенції міської ради належить вирішення на пленарних засіданнях питань регулювання земельних відносин; затвердження відповідно до закону ставок земельного податку; розмірів плати за користування природними ресурсами, що є у власності відповідних територіальних громад.

Як вбачається з матеріалів справи, рішенням Чернівецької міської ради від 12.02.2008 р. № 510 «Про затвердження технічної документації з грошової оцінки земель міста Чернівці та визнання такими, що втратили чинність раніше прийняті рішення», затверджено лише технічну документацію з грошової оцінки земель міста Чернівці, у складі текстових та графічних матеріалів, розроблену Українським державним науково-дослідним інститутом проектування міст «Діпромісто» (п. 1 рішення).

З тексту вищезазначеного рішення № 510, правову оцінку якому надано вище, не вбачається, що органом місцевого самоврядування приймалося рішення про затвердження нормативно-грошової оцінки земель м. Чернівці та/або базова вартість 1 кв.м. землі в м. Чернівці з зазначенням її розміру з урахуванням індексації нормативно грошової оцінки земель м. Чернівці станом на певну дату. Оскільки п. 11 рішення № 510 оговорено, що грошова оцінка земель міста Чернівці вводиться в дію з 01.07.2008 р., то на думку суду, на цю дату міська рада мала прийняти відповідне рішення про затвердження нормативної грошової оцінки земель м. Чернівці.

Попередній Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 890 від 18.03.2008 року на підставі якого проводилась нормативно грошова оцінка цієї земельної ділянки (п. 4 Договору) та рішення про затвердження і цієї нормативно грошової оцінки землі - в матеріалах справи відсутні.

Оскільки нормативно грошова оцінка земель є основною для визначення розміру орендної плати, а зміна нормативно грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати, її затвердження рішенням органу місцевого самоврядування, яке приймається на пленарному засіданні є обов'язковим.

Рішенням Чернівецької ради міської ради від 26.01.2012 р. № 392 «Про надання юридичним особам та приватним підприємцям земельних ділянок в оренду та внесення змін в рішення міської ради з цих питань», вирішено орендарям земельних ділянок до 01.05.2012 р. привести у відповідність до вимог рішення 24 сесії Чернівецької міської ради від 12.02.2008 р. № 510 договори оренди землі, щодо річної орендної плати.

Разом з тим слід зазначити, що рішення Чернівецької ради міської ради від 26.01.2012 р. № 392 «Про надання юридичним особам та приватним підприємцям земельних ділянок в оренду та внесення змін в рішення міської ради з цих питань», яким вирішено орендарям земельних ділянок до 01.05.2012 р. привести у відповідність до вимог рішення міської ради від 12.02.2008 р. № 510 «Про затвердження технічної документації з грошової оцінки земель міста Чернівців та визнання такими, що втратили чинність раніше прийняті рішення», Положення про оренду та порядок розрахунку орендної плати за земельні ділянки у м. Чернівцях, затвердженого рішенням міської ради від 23.10.2008 р. № 715 (зі змінами, внесеними рішенням міської ради від 28.07.2008 р. № 221) річну орендну плату та укласти з Чернівецькою міською радою додаткові договори до договорів оренди землі не містить відомостей щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а стосується лише приведення розміру орендної плати відповідно до вимог, зокрема, рішення ради № 510 від 12.02.2008 р. про затвердження технічної документації з грошової оцінки земель міста Чернівців.

Як вбачається з матеріалів справи, рішенням № 392 «Про надання юридичним особам та приватним підприємцям земельних ділянок в оренду та внесення змін в рішення міської ради з цих питань», вирішено орендарям земельних ділянок до 01.05.2012 р. привести у відповідність до вимог рішення міської ради від 12.02.2008 р. № 510 «Про затвердження технічної документації з грошової оцінки земель міста Чернівці та визнання таким, що втратили чинність раніше прийняті рішення» річну оренду плату та укласти з Чернівецькою міською радою додаткові договори до договорів оренди землі. Проте, зміст вказаного рішення не містить відомостей щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а стосується лише приведення розміру орендної плати відповідно до вимог, зокрема, рішення № 510 про затвердження технічної документації з грошової оцінки земель міста Чернівці, матеріали якої, зокрема, щодо встановлення нормативно грошової оцінки землі відсутні в матеріалах справи.

Таким чином, при вирішенні питання про внесення змін до договору оренди земельної ділянки, суд першої інстанції не врахував, що розмір орендної плати переглядається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки земель міста Чернівці, передбачених законодавчими актами України, в тому числі рішеннями Чернівецької міської ради, що набрали чинності, у порядку визначеному законодавством, а тому в даному випадку відсутні правові підстави для внесення таких змін.

Крім того, колегія суддів вказує, що міською радою заявлені вимоги про внесення змін до Договору оренди землі в частині пунктів 7 та 9 договору, яким визначена річна орендна плата у відповідному розмірі та порядок внесення орендної плати, з посиланням на зміну нормативної грошової оцінки землі.

Як зазначено в оскаржуваному рішенні, підставою для перерахунку розміру орендної плати є затвердження нової нормативної грошової оцінки землі, відповідно до рішення Чернівецької міської ради, листа Управління Держкомзему в місті Чернівці про нормативну грошову оцінку одного квадратного метра та витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки.

З аналізу вищенаведених норм законодавства слідує, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності, яка затверджується міською радою.

Пунктом 4 спірного Договору оренди землі передбачено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 1117820,00 грн., згідно Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 890 від 18.03.2008 р., виданої управлінням земельних ресурсів у м. Чернівці, нормативно грошова оцінка цієї земельної ділянки становить 1117820,00 грн. економіко-планувальна зона № 38.

Однак, судова колегія погоджується з доводами апеляційної скарги, що місцевим господарським судом при внесенні змін у Договір оренди землі від 25.06.2008 р. № 5032 в частині збільшення орендної плати та порядку її сплати, не з'ясовано питання щодо наявності правових підстав для внесення змін до спірного договору, оскільки, в матеріалах справи відсутні докази, які б вказували на підстави для застосування нової нормативної грошової оцінки до спірної земельної ділянки, так як зміст рішення Чернівецької міської ради не містять відомостей щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а стосуються лише приведення розміру орендної плати відповідно до вимог, зокрема, рішення ради № 510 від 12.02.2008 р. про затвердження технічної документації з грошової оцінки земель міста Чернівці.

Відповідно до ст. 129 Конституції України основними засадами судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно із ст. 4-3 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами.

Відповідно до ст. 33 вказаного Кодексу кожна сторона повинна довести ті обставини справи, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.

Згідно із ч. ч. 1, 2 ст. 43 ГПК України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.

Враховуючи, що зміна нормативної грошової оцінки є підставою для збільшення орендної плати та з огляду на те, що в матеріалах справи відсутнє рішення Чернівецької міської ради, яким затверджено нормативно грошову оцінку землі, та, що рішення № 392 стосується лише розміру орендної плати відповідно до вимог, зокрема, рішення ради № 510 від 12.02.2008 р. про затвердження технічної документації з грошової оцінки земель міста Чернівці, а матеріали справи щодо встановлення нормативної грошової оцінки землі відсутні, судова колегія прийшла до висновку про відсутність підстав для задоволення позову міської ради щодо внесення змін в договір оренди землі в частині збільшення орендної плати та порядку внесення орендної плати.

У спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог; при задоволенні позову в повному обсязі відшкодування витрат позивача, що пов'язанні зі сплатою судового збору, покладається на відповідача; в разі відмови у позові повністю ці витрати покладаються на позивача. Такі правила розподілу судового збору застосовуються у спорах як майнового, так і немайнового характеру (Постанова Пленуму Вищого господарського суду України № 7 «Про деякі питання практики застосування розділу VІ Господарського процесуального кодексу України»).

Згідно ст. 49 Господарського процесуального кодексу України стороні, на користь якої відбулося рішення, господарський суд відшкодовує мито за рахунок другої сторони і в тому разі, коли друга сторона звільнена від сплати судового збору.

Зважаючи на те, що апеляційну скаргу відповідача задоволено, витрати по сплаті судового збору, в порядку ст. 49 ГПК України відносяться на позивача.

Керуючись ст.ст. 32 - 34, 43, 44 - 49, 98, 99, 101, 102, 103, 104, 105 Господарського процесуального кодексу України, Львівський апеляційний господарський суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Апеляційну скаргу Приватного підприємства «Ф-Бетон» задовольнити.

2. Рішення господарського суду Чернівецької області від 29.08.2013 року у справі № 926/652/13 - скасувати і прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог Чернівецької міської ради до Приватного підприємства «Ф-Бетон» відмовити повністю.

3. Витрати зі сплати судового збору за перегляд судового рішення в апеляційному порядку покласти на позивача.

4. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку.

5. Матеріали справи повернути господарському суду Чернівецької області.

Головуючий суддя Данко Л.С.

Суддя Давид Л.Л.

Суддя Юрченко Я.О.

В судовому засіданні 30.10.2013 р. оголошено вступну і резолютивну часини постанови. Повний текст постанови складено та підписано - 04.11.2013р.