Постанова № 34572329, 22.10.2013, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.10.2013
Номер справи
2а-1208/09/2470
Номер документу
34572329
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 жовтня 2013 року Справа № 17222/10

Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді - Гулида Р.М.,

суддів - Улицького В.З., Каралюса В.М.

розглянувши у порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в Сторожинецькому районі Чернівецької області на постанову Чернівецького окружного адміністративного суду від 19 листопада 2009 року у справі за позовом державного підприємства Міністерства оборони України «Івано-Франківський лісопромкомбінат» в інтересах структурного підрозділу «Чернівецький військовий лісгосп» до Державної податкової інспекції в Сторожинецькому районі Чернівецької області про скасування податкових повідомлень-рішень,-

ВСТАНОВИЛА:

В серпні 2009 року державне підприємство Міністерства оборони України «Івано-Франківський лісопромкомбінат» діючи в інтересах структурного підрозділу «Чернівецький військовий лісгосп» звернулося з позовом до Державної податкової інспекції в Сторожинецькому районі Чернівецької області про скасування податкових повідомлень-рішень від 01.07.09р. №0002231500/0 та №0002221500/0.

Свої вимоги мотивує тим, що перевірка за результатами якої було складено акт і прийнято спірні рішення по своїй суті була позаплановою та без надіслання рішення про її проведення. Позивачу не надано копій додатків до акту перевірки №1-4, відтак він вважає, що перевірка проведена в порушення Наказу ДПА України №355 від 27.05.2008 року, оскільки структурний підрозділ може перевірятися одночасно з перевіркою головного підприємства. При цьому зазначає, що «Чернівецький військовий лісгосп» не є платником лісового збору, так як являється структурним підрозділом позивача, що не відповідає вимогам п. 1.1 ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами», та не являється постійним лісокористувачем в розумінні ст.ст. 16, 17, 19 ЛK України та п. 2.1 Інструкції «Про механізм справляння збору за спеціальне використання лісових ресурсів та користування земельними ділянками лісового фонду». Відтак вважає, що право структурного підрозділу юридичної особи на подання звіту за використання лісових ділянок ввірених йому юридичною особою, не тягне обов'язку сплати лісового збору, як і відповідальності за його не сплату, яку несе юридична особа - постійний лісокористувач. Крім того, жодним законом на структурний підрозділ не покладено обов'язок по сплаті лісового збору, що також зазначено в Методичних рекомендаціях ДПА України по нпказу №784. (а.с. 4-6).

Постановою Чернівецького окружного адміністративного суду від 19 листопада 2009 року, позов задоволено.

Скасовано податкові повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Сторожинецькому районі Чернівецької області від 01 липня 2009 року № 0002231500/0 на суму 6182, 26 грн., та № 0002221500/0 на суму6 327, 90 грн.

Не погодившись із зазначеним судовим рішенням, Державна податкова інспекція в Сторожинецькому районі Чернівецької області подала апеляційну скаргу до Львівського апеляційного адміністративного суду в якій просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою відмовити в задоволені позовних вимог.

В обґрунтування доводів апеляційної скарги зазначає, що приймаючи оскаржувану постанову суд першої інстанції порушив норми матеріального права, а допущена упереджена оцінка зібраних доказів та довільне трактування законодавства за текстом постанови, не відповідає фактичним обставинам справи, що призвело до неправильного вирішення справи по суті позовних вимог.

Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання для розгляду апеляційної скарги не прибули, хоч про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином, клопотань від осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю не поступало, а тому колегія суддів, у відповідності до ч. 1 ст. 197 КАС України, вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі документальними доказами.

Заслухавши доповідь судді Львівського апеляційного адміністративного суду, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід задоволити, а постанову суду першої інстанції скасувати та ухвалити нову, якою відмовити в задоволені адміністративного позову, мотивуючи це наступним.

Судом першої інстанції встановлено, що «Чернівецький військовий лісгосп» являється структурним підрозділом державного підприємства Міністерства оборони України «Івано-Франківський лісопромисловий комбінат Міністерства оборони України» без права юридичної особи, зареєстрований виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради 20.03.2006 року, що підтверджується довідкою з ЄДРПОУ (а.с. 9) та положенням про підрозділ (а.с. 19-25 ) і статутом (а.с. 26-37).

01.07.09р., апелянтом була проведена невиїзна документальна перевірка своєчасності сплати збору за використання лісових ресурсів, результати якої оформлені актом №707/15-012/21417690 від 01.07.09р. (а.с. 7)

На підставі акту №707/15-012/21417690 від 01.07.09р. апелянт направив дочірньому підприємству державного підприємства Міністерства оборони України «Івано-Франківський лісопромкомбінат», «Чернівецький військовий лісгосп» податкові повідомлення-рішення від 01.07.09р. про застосування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату плати за використання лісових ресурсів на суму 12 510,16грн. у тому числі: №0002231500/0 на суму 6182,26грн. та №0002221500/0 на суму 6327,90грн. (а.с. 8).

«Чернівецький військовий лісгосп» керується в своїй діяльності Положенням про підрозділ державного підприємства Міністерства оборони України «Івано-Франківський лісопромкомбінат».

Відповідно до п.8 п.8.2 даного Положення, структурний підрозділ зобов'язаний сплачувати з балансового прибутку до бюджетів встановлені податки.

«Чернівецький військовий лісгосп» 25.03.2004 року звернувся до державної податкової інспекції у Сторожинецькому районі з заявою форми № 1-ОПП про взяття на облік, як платника окремих видів податків.

01.04.2009 року апелянт видав довідку № 389 «Чернівецькому державному лісгоспу» Державного підприємства «Івано-Франківський ліспромкомбінат» про взяття на облік останнього, як платника окремих видів податків.

Згідно з розпорядженням Чернівецької обласної державної адміністрації від 04.12.2009року № 513-р «Про впорядкування використання лісосировинних ресурсів області» виписано перелік постійних лісокористувачів, де «Чернівецький державний лісгосп» Державного підприємства «Івано-Франківський ліспромкомбінат» включений в перелік постійних лісокористувачів Чернівецької області. Дане розпорядження було прийнято відповідно до Постанови Верховної Ради «Про невідкладні заходи пов'язані з катастрофічними повенями в Закарпатті» № 2290-ІІІ від 15.03.2001 року.

При цьому слід зазначити, що відповідно до ст. 19 Лісового кодексу України, постійні лісокористувачі зобов'язані своєчасно вносити плату за спеціальне використання лісових ресурсів.

«Чернівецький військовий лісгосп» надав до ДПІ у Сторожинецькому районі розрахунки сплати збору за використання лісових ресурсів, де самостійно визначив суму належну до сплати, однак своєчасно не сплатив вказаний збір, який був визначений в поданих розрахунках.

Відтак, посадові особи державної податкової інспекції у Сторожинецькому районі на підставі ст.11 п.1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» провели невиїзну документальну перевірку своєчасності сплати збору за використання лісових ресурсів «Чернівецьким військовим лісгоспом». За результатами перевірки був складений акт № 707/15-012/21417690 від 01.07.2009 року з фіксацією виявлених порушень.

В ході перевірки було встановлено порушення п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України « Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовим фондами», а саме несвоєчасна сплата збору за використання лісових ресурсів.

За вказане порушення ДПІ у Сторожинецькому районі на підставі п.п. 17.1 п.17.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовим фондами» застосувала до «Чернівецького військового лісгоспу» штрафні фінансові санкції.

Отже, враховуючи вищезазначені обставини колегія суддів прийшла до висновку, що апелянтом правомірно було винесено податкові повідомлення-рішення, а тому підстав для їх скасування не було.

При цьому слід зазначити, що твердження про позаплановість проведеної перевірки не відповідають дійсності і для її проведення необхідно рішення суду, адже перевірка проводилась на підставі ст. 11 п. 1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», тобто на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі.

А підстави та порядок проведення позапланових перевірок викладені в ст.11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні».

Враховуючи вищезазначені обставини колегія суддів вважає, що висновок суду першої інстанції зроблений при неповному з'ясуванні та непереконливій оцінці всебічних обставин і зібраних доказів, які мали значення для справи, внаслідок порушення норм матеріального права, що в свою чергу призвело до неправильного вирішення справи по суті спору і у відповідності до вимог ст.202 КАС України є підставою для скасування постановленого рішення по справі та ухвалення нового судового рішення.

Керуючись ст. 160, ст. 195, ст. 197, п.3 ч. ст. 198, п. п. 1, 3, 4 ч.1 ст. 202, ч.2 ст. 205, ст. 207, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в Сторожинецькому районі Чернівецької області - задоволити.

Постанову Чернівецького окружного адміністративного суду від 19 листопада 2009 року у справі № 2а-1208/09/2470 - скасувати і винести нову, якою в задоволені позовних вимог відмовити повністю.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили через п»ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили.

Головуючий : Гулид Р.М.

Судді : Улицький В.З.

Каралюс В.М.