ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
fs117"> 31 жовтня 2013 року № 826/14990/13-а
О 15 годині 42 хвилини в приміщенні Окружного адміністративного суду міста Києва за адресою у м. Києві по вул. Хрещатик, 10,
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючого Бояринцевої М.А. при секретарі судового засідання Калайді К.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Державної фінансової інспекції України
до Державного підприємства "Українські спеціальні системи"
про зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Державна фінансова інспекція України звернулася до суду з позовом про зобов'язання Державне підприємство "Українські спеціальні системи" виконати пункт 1 вимоги Державної фінансової інспекції України від 1 липня 2013 року № 06-14/761 в частині стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Інтер-Метал" коштів у сумі 472 816,67 грн.
В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на Господарський кодекс України, Цивільний кодекс України, закони України "Про здійснення державних закупівель", "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні", Положення про Державну фінансову інспекцію України, затверджене Указом Президента України від 23 квітня 2011 року № 499/2011, Порядок проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2006 року № 550, та зазначає, що Державною фінансовою інспекцією України під час проведення ревізії фінансово-господарської діяльності Державного підприємства "Українські спеціальні системи" встановлено, що у грудні 2010 року змінено умови угоди від 1 грудня 2010 року № 12.255/10/ДК, укладеної між Державним підприємством "Українські спеціальні системи" та Товариством з обмеженою відповідальністю "Інтер-Метл" шляхом укладання додаткової угоди від 17 грудня 2010 року № 1, що призвело до безпідставного збільшення вартості робіт та завдання матеріальної шкоди державному бюджету на суму 472 816,67 грн., в зв’язку з чим Державною фінансовою інспекцією України направлено на адресу Державного підприємства "Українські спеціальні системи" вимогу про усунення виявлених ревізією порушень, проте відповідачем недоліки, які зазначені в пункті 1 вимоги в частині стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Інтер-Метл" коштів у сумі 472 816,67 грн. залишаються невиконаними.
Представник відповідача заперечив по суті заявлених позовних вимог та зазначив, що Державним підприємством "Українські спеціальні системи" сплачені кошти на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Інтер-Метл" за виконані науково-дослідні роботи без урахування податку на додану вартість та зазначив, що ціна договору сторонами змінена не була.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких грунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Державною фінансовою інспекцією України відповідно до пункту 2.14 Плану контрольно-ревізійної роботи Державної фінансової інспекції України за І квартал 2013 року та на підставі направлень від 22 січня 2013 року № 119, 120, 121 та від 25 січня 2013 року № 152 проведено ревізію фінансово-господарської діяльності Державного підприємства "Українські спеціальні системи" за ІІІ-ІV квартали 2009 року, 2010 – 2012 роки.
За результатами ревізії складено акт від 23 квітня 2013 року № 06-21/32, яким, зокрема, встановлено, що в порушення вимог частини п’ятої статті 40 Закону України "Про здійснення державних закупівель" додатковою угодою від 17 грудня 2010 року № 1 змінено умови угоди від 1 грудня 2010 року № 12.255/10/ДК, а саме: вартість робіт за угодою від 1 грудня 2010 року № 12.255/10/ДК збільшено на 472 816,67 грн.
З метою усунення порушень, виявлених під час ревізії Державною фінансовою інспекцією України вручено уповноваженій особі Державного підприємства "Українські спеціальні системи" вимогу від 1 липня 2013 року № 06-14/761.
Так, згідно пункту 1 вимоги, Державна фінансова інспекція України, зокрема, зобов’язала Державне підприємство "Українські спеціальні системи" стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Інтер-Метл" кошти в сумі 472 816,67 грн. та перерахувати їх до державного бюджету.
Відповідно до статті 1 Закону України від 26.01.1993 № 2939-ХІІ " Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні " (в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин, далі – Закон № 2939-ХІІ) здійснення державного фінансового контролю забезпечує центральний орган виконавчої влади, уповноважений Президентом України на реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю.
Згідно статті 2 Закону № 2939-ХІІ головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням законодавства на всіх стадіях бюджетного процесу щодо державного і місцевих бюджетів, дотриманням законодавства про державні закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за рішенням суду, винесеним на підставі подання прокурора або слідчого для забезпечення розслідування кримінальної справи.
Державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, перевірки державних закупівель та інспектування.
Порядок проведення органом державного фінансового контролю державного фінансового аудиту, інспектування та перевірок державних закупівель установлюється Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 3 частини першої статті 8 Закону № 2939-ХІІ встановлено, що орган державного фінансового контролю вживає в установленому порядку заходів до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства та притягнення до відповідальності винних осіб.
Згідно пункту 3 Порядку проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2006 року № 550, фінансово-господарська діяльність об'єкта контролю – це сукупність рішень, дій та операцій, які об'єкт контролю приймає та здійснює в частині володіння, використання та розпорядження фінансовими ресурсами, необоротними та іншими активами.
Відповідно до статті 10 Закону № 2939-ХІІ органу державного фінансового контролю надається право:
- перевіряти в ході державного фінансового контролю грошові та бухгалтерські документи, звіти, кошториси й інші документи, що підтверджують надходження і витрачання коштів та матеріальних цінностей, документи щодо проведення процедур державних закупівель, проводити перевірки фактичної наявності цінностей (коштів, цінних паперів, сировини, матеріалів, готової продукції, устаткування тощо);
- пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.
Враховуючи наведене, суд зазначає, що позивачем проведена ревізія фінансово-господарської діяльності Державного підприємства "Українські спеціальні системи" у відповідності до норм чинного законодавства та в межах своїх повноважень пред’явлено відповідачу вимогу від 1 липня 2013 року № 06-14/761 щодо усунення виявлених порушень законодавства.
Відносно пункту 1 вимоги Державної фінансової інспекції України щодо усунення порушень, суд зазначає про наступне.
Як встановлено під час розгляду справи, за результатами проведення процедури закупівлі в одного учасника 1 грудня 2010 року між Державним підприємством "Українські спеціальні системи", як замовником, та Товариством з обмеженою відповідальністю "Інтер-Метл", як виконавцем, укладено угоду про виконання науково-дослідних робіт № 12.255/10/ДК, за умовами якої виконавець зобов’язується до кінця 2010 року виконати науково-дослідні роботи зі створення підсистеми архівного зберігання електронних документів, що містять конфіденційну інформацію, яка є власністю держави, електронного документообігу стаціонарної компоненти Національної системи конфіденційного зв’язку, перелік яких визначено у Специфікації (Додаток № 4), яка є невід’ємною частиною цієї угоди, а замовник – прийняти і оплатити такі роботи. Згідно пункту 3.1 угоди, ціна даної угоди становить 2 836 900 грн., в тому числі ПДВ – 472 816,67 грн.
Між сторонами погоджено Технічне завдання "Проведення науково-дослідних робіт зі створення підсистеми архівного зберігання електронних документів, що містять конфіденційну інформацію, яка є власністю держави, електронного документообігу стаціонарної компоненти НСКЗ" (додаток № 1 до угоди) та підписано протокол погодження договірної ціни (додаток № 2 до угоди) та календарний план виконання робіт (додаток № 3 до угоди).
Згідно специфікації (додаток № 4 до угоди), вартість створення Технічного завдання підсистеми архівного зберігання електронних документів, що містять конфіденційну інформацію, що є власністю держави, електронного документообігу стаціонарної компоненти НСКЗ складає 800 000 грн. (без ПДВ), вартість створення Програмно-технічного комплексу "Архівне сховище електронних документів"(дослідний зразок), поставка та налагодження дослідного зразка програмно-технічного комплексу "Архівне сховище захищених електронних документів" складає 1 564 083,33 грн. (без ПДВ). Загальна вартість робіт з ПДВ – 2 836 900 грн.
Як вбачається з калькуляції кошторисної вартості робіт (додаток № 5 до угоди), витрати на оплату праці – 280 000 грн., відрахування на соціальні заходи – 103 000 грн., розхідні матеріали – 30 000 грн., паливо – 48 000 грн., електрична енергія – 35 000 грн., витрати на службові відрядження – 18 000 грн., ремонт та обслуговування спеціального устаткування для наукових (експериментальних) робіт – 80 000 грн., витрати на роботи, які виконують сторонні організації та субпідрядники – 1 215 159,09 грн., інші витрати (оренда приміщень, поточний ремонт, охорона, пожежна безпека) – 250 000 грн., накладні витрати (зв’язок, інтернет, комунальні платежі, та інші) – 90 000 грн., прибуток – 214 924,24 грн.
17 грудня 2010 року між Державним підприємством "Українські спеціальні системи" та Товариством з обмеженою відповідальністю "Інтер-Метл" підписана додаткова угода № 1 до угоди про виконання науково-дослідних робіт № 12.255/10/ДК від 1 грудня 2010 року, якою з метою приведення у відповідність розрахунків за угодою № 12.255/10/ДК від 1 грудня 2010 року до чинного законодавства України, а саме: до пункту 5.1.22 статті 5 Закону України "Про податок на додану вартість", сторони домовились викласти наступні пункти угоди та додатки до угоди в наступній редакції: "пункт 3.1. Ціна даної угоди становить 2 836 900 грн. без ПДВ", пункт 1 специфікації до угоди (додаток 4) викладено в наступній редакції "Вартість створення Технічного завдання підсистеми архівного зберігання електронних документів, що містять конфіденційну інформацію, що є власністю держави, електронного документообігу стаціонарної компоненти НСКЗ складає 960 000 грн. (без ПДВ), вартість створення Програмно-технічного комплексу "Архівне сховище електронних документів"(дослідний зразок), поставка та налагодження дослідного зразка програмно-технічного комплексу "Архівне сховище захищених електронних документів" складає 1 876 900 грн. (без ПДВ). Загальна вартість робіт - 2 836 900 грн."
Товариством з обмеженою відповідальністю "Інтер-Метл" виписані Державному підприємству "Українські спеціальні системи" рахунок-фактура № СФ-0000017 від 2 грудня 2010 року на суму 960 000 грн., в тому числі ПДВ – 160 000 грн. та рахунок-фактура № СФ-0000019 від 20 грудня 2010 року на суму 1 876 900 грн. без ПДВ.
Між Державним підприємством "Українські спеціальні системи" та Товариством з обмеженою відповідальністю "Інтер-Метл" підписаний акт виконаних робіт № 1 від 9 грудня 2010 року по першому етапу та акт № 2 від 17 грудня 2010 року до угоди про виконання науково-дослідних робіт № 12.255/10/ДК від 1 грудня 2010 року.
Згідно платіжного доручення № 4 від 8 грудня 2010 року, Державним підприємством "Українські спеціальні системи" сплачено на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Інтер-Метл" кошти в розмірі 960 000 грн., в тому числі ПДВ – 160 000 грн.
Згідно платіжного доручення № 5 від 2 грудня 2010 року, Державним підприємством "Українські спеціальні системи" сплачено на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Інтер-Метл" кошти в розмірі 1 876 900 грн., без ПДВ.
Листом від 28 грудня 2010 року за № 01-1356 Державне підприємство "Українські спеціальні системи" просило директора Товариства з обмеженою відповідальністю "Інтер-Метл" внести зміни в призначення платежу перерахованих коштів згідно з платіжним дорученням № 4 від 8 грудня 2010 року на суму 960 000 грн., а саме: попередня оплата за створення технічного завдання, згідно договору № 12.255/10/ДК від 1 грудня 2010 року та рахунку № 17 від 2 грудня 2010 року, без ПДВ.
При цьому, як вбачається з матеріалів справи, Державне підприємство "Українські спеціальні системи" листом від 10 липня 2012 року за № 01-847 звернулося до Державної податкової служби України та листом від 17 липня 2012 року за № 01-887 до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва з проханням надати роз’яснення, яка операція підлягає звільненню від оподаткування з оплати вартості науково-дослідних робіт: у випадку виконання робіт безпосередньо підприємством, як одержувачем бюджетних коштів, чи у випадку виконання робіт сторонньою юридичною особою – платником ПДВ, у разі коли проведено лише розрахунки за договором з виконавцем з реєстраційного рахунку підприємства – замовника робіт .
Листом від 1 серпня 2012 року за № 13617/6/23-50.0114 Державна податкова служба України повідомила Державне підприємство "Українські спеціальні системи" про те, що підставою для застосування пільг з ПДВ згідно з підпунктом 5.1.22 пункту 5.1 статті 5 Закону України "Про податок на додану вартість" є отримання бюджетних коштів за КЕКВ 1170 (1171, 1172) з метою оплати вартості фундаментальних досліджень, науково-дослідних і дослідницько-конструкторських робіт особою, яка безпосередньо отримує такі кошти з рахунку Державного казначейства України.
Листом від 13 серпня 2012 року за № 3555/10/06-30 Державна податкова інспекція у Шевченківському районі м. Києва Державної податкової служби повідомила Державне підприємство "Українські спеціальні системи" про те, що, як сама організація, так і співвиконавці робіт з фундаментальних досліджень, науково-дослідних і дослідницько-конструкторських робіт мають право на пільгу, передбачену підпунктом 5.1.22 пункту 5.1 статті 5 Закону України "Про податок на додану вартість", якщо кошти за виконання зазначених робіт, що фінансуються з бюджету, надходять безпосередньо з рахунку головного розпорядника таких коштів, відкритого у Державному казначействі України.
З урахуванням наведеного, суд зазначає, що Державне підприємство "Українські спеціальні системи" та Товариство з обмеженою відповідальністю "Інтер-Метл" додатковою угодою № 1 від 17 грудня 2010 року включили суму ПДВ до вартості наданих Товариством з обмеженою відповідальністю "Інтер-Метл" послуг.
При цьому, як вбачається з матеріалів справи, вартість наданих Товариством з обмеженою відповідальністю "Інтер-Метл" послуг, визначена в калькуляції кошторисної вартості робіт (додаток № 5 до угоди № 12.255/10/ДК від 1 грудня 2010 року) сторонами не змінено та складає 2 364 083,33 грн. без ПДВ, проте Державним підприємством "Українські спеціальні системи" перераховано на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Інтер-Метл" кошти в розмірі 2 836 900 грн. без ПДВ.
Таким чином, з підписанням 17 грудня 2010 року Державним підприємством "Українські спеціальні системи" та Товариством з обмеженою відповідальністю "Інтер-Метл" додаткової угоди № 1 до угоди про виконання науково-дослідних робіт № 12.255/10/ДК від 1 грудня 2010 року сторонами збільшено ціну договору на суму 472 816,67 грн.
Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг за державні кошти встановлює Закон України "Про здійснення державних закупівель".
Відповідно до статті 40 Закону України від 01.06.2010 № 2289-VI "Про здійснення державних закупівель" (в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин) договір про закупівлю укладається в письмовій формі відповідно до положень Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.
Типовий договір про закупівлю затверджується Уповноваженим органом.
У разі здійснення закупівлі за рахунок коштів Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим і місцевих бюджетів замовник має право передбачати у договорах про закупівлю здійснення попередньої оплати відповідно до вимог бюджетного законодавства.
Учасник - переможець процедури закупівлі при укладенні договору повинен надати дозвіл або ліцензії на провадження певного виду господарської діяльності, якщо отримання такого дозволу або ліцензії на провадження такого виду діяльності передбачено законодавством.
Забороняється укладання договорів, які передбачають витрачання державних коштів до/без проведення процедур закупівель, крім випадків, передбачених цим Законом.
Умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту пропозиції конкурсних торгів або цінової пропозиції (у тому числі ціни за одиницю продукції) переможця процедури закупівлі та не повинні змінюватися після підписання договору про закупівлю до повного виконання зобов'язань сторонами, крім випадків зменшення обсягів закупівлі залежно від реального фінансування видатків та узгодженого зменшення сторонами договору ціни договору про закупівлю.
Враховуючи наведене та з огляду на те, що Державним підприємством "Українські спеціальні системи" та Товариством з обмеженою відповідальністю "Інтер-Метл" змінено умови угоди про виконання науково-дослідних робіт № 12.255/10/ДК від 1 грудня 2010 року шляхом збільшення ціни договору на суму 472 816,67 грн., суд приходить до висновку про правомірність висновків Державної фінансової інспекції України щодо безпідставного збільшення Державним підприємством "Українські спеціальні системи" та Товариством з обмеженою відповідальністю "Інтер-Метл" вартості робіт, чим завдано державному бюджету матеріальну шкоду (збитки) на суму 472 816,67 грн.
Як вбачається з матеріалів справи, Державне підприємство "Українські спеціальні системи" з метою виконання вимог Державної фінансової інспекції України від 1 липня 2013 року № 06-14/761 підготувало проект додаткової угоди № 2 до угоди про виконання науково-дослідних робіт № 12.255/10/ДК від 1 грудня 2010 року щодо розірвання додаткової угоди № 1 від 17 грудня 2010 року та листом від 23 липня 2013 року за № 01-1030 надіслало два примірника проекту додаткової угоди на адресу Товариства з обмеженою відповідальністю "Інтер-Метл".
Листом від 5 серпня 2013 року за № 29/13 Товариство з обмеженою відповідальністю "Інтер-Метл" повідомило Державне підприємство "Українські спеціальні системи" про неможливість перегляду умов договору після його повного виконання та закінчення строку дії.
Листом від 25 вересня 2013 року за № 01-1512 Державне підприємство "Українські спеціальні системи" запропонувало Товариству з обмеженою відповідальністю "Інтер-Метл" відповідно до вимог Державної фінансової інспекції України від 1 липня 2013 року № 06-14/761 на виконання підпункту 5.1.22 пункту 5.1 статті 5 Закону України "Про податок на додану вартість" повернути перерахований на поточний рахунок Товариства з обмеженою відповідальністю "Інтер-Метл" податок на додану вартість у сумі 472 816,67 грн. на рахунок Державного підприємства "Українські спеціальні системи" для подальшого його перерахування до державного бюджету.
Доказів перерахування Товариством з обмеженою відповідальністю "Інтер-Метл" коштів в розмірі 472 816,67 грн. на рахунок Державного підприємства "Українські спеціальні системи" для подальшого його перерахування до державного бюджету суду не пред’явлено.
Відповідно до статті 224 Господарського кодексу України учасник господарських відносин, який порушив господарське зобов'язання або установлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати завдані цим збитки суб'єкту, права або законні інтереси якого порушено.
Частиною другою статті 15 Закону № 2939-ХІІ встановлено, що законні вимоги службових осіб органу державного фінансового контролю є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що контролюються.
Згідно частини десятої статті 10 Закону № 2939-ХІІ органу державного фінансового контролю надається право звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Враховуючи, що під час розгляду справи встановлено законність пункту 1 вимоги Державної фінансової інспекції України від 1 липня 2013 року № 06-14/761 в частині стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Інтер-Метал" коштів у сумі 472 816,67 грн. та з огляду на невиконання відповідачем зазначеної вимоги позивача, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог, тому позов визнається таким, що підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 98, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов Державної фінансової інспекції України задовольнити повністю.
2. Зобов'язати Державне підприємство "Українські спеціальні системи" виконати пункт 1 вимоги Державної фінансової інспекції України від 1 липня 2013 року № 06-14/761 в частині стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Інтер-Метал" коштів у сумі 472 816 (чотириста сімдесят дві тисячі вісімсот шістнадцять) грн. 67 коп.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленим статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя М.А. Бояринцева
Повний текст постанови складений 4 листопада 2013 року.