Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 жовтня 2013 р. Справа №805/11449/13-а
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 12:00
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Чекменьова Г.А.,
при секретарі Токмаковій Є.А.,
за участю:
представника позивача Комісарової Ю.Ю.,
представника відповідача Косякової Д.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області до Відкритого акціонерного товариства «Трест «Красноармійськшахтобуд» про зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
У серпні 2013 року Управління Пенсійного фонду України в м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Відкритого акціонерного товариства «Трест «Красноармійськшахтобуд» про зобов'язання вчинити певні дії, мотивуючи свої вимоги тим, що відповідач повинен відшкодувати до 25-го числа щомісяця місячну суму фактичних витрат на виплату і доставку пенсій по працівниках підприємства, яким призначено пенсію на пільгових умовах за списком №1. Зазначив про наявність у відповідача перед УПФУ заборгованості з вказаних підстав у сумі 1288365,04 грн.
Також позивачем вказано, що ним на адресу ліквідаційної комісії «Трест «Красноармійськшахтобуд» з наведених підстав неодноразово направлялися заяви про визнання кредиторських вимог, на які відповіді не отримано. З наведених підстав просив зобов'язати відповідача в особі голови ліквідаційної комісії включити кредиторські вимоги УПФУ по заборгованості з фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за списком № 1 станом на 01.07.2013 р. в сумі 1 288 365,04 грн.
Ухвалами Донецького окружного адміністративного суду від 09 серпня 2013 року відкриті провадження в адміністративних справах:
№ 805/11467/13-а за позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області до Відкритого акціонерного товариства «Трест «Красноармійськшахтобуд» про зобов'язання вчинити певні дії (т.1). У цій справі позивач зазначає про наявність у ВАТ «Трест «Красноармійськшахтобуд» заборгованості з фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за списком № 1 станом на 01.07.2013 року в сумі 884 417, 03 грн., яку просить включити до кредиторської заборгованості;
№ 805/11470/13-а за позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області до Відкритого акціонерного товариства «Трест «Красноармійськшахтобуд» про зобов'язання вчинити певні дії (т.2). У цій справі позивач зазначає про наявність у ВАТ «Трест «Красноармійськшахтобуд» заборгованості з страхових внесків та єдиних внесків станом на 01.07.2013 року в сумі 1 421 414, 54 грн., яку просить включити до кредиторської заборгованості
Судом встановлено, що позовні вимоги, викладені в трьох позовних заявах є однорідними, заявлені до одного й того ж відповідача, випливають з одних і тих самих правовідносин.
З наведених підстав ухвалою від 13.09.2013 р. адміністративна справа № 805/11449/13-а за позовом УПФУ в м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області до ВАТ «Трест «Красноармійськшахтобуд» про зобов'язання вчинити певні дії об'єднана з адміністративними справами № 805/11467/13-а та № 805/11470/13-а за східними позовами УПФУ в м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області до ВАТ «Трест «Красноармійськшахтобуд» про зобов'язання вчинити певні дії., а саме включити до кредиторської заборгованості заборгованість з фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за списком № 2 та заборгованість зі сплати єдиного внеску. Об'єднаній справі присвоєний номер 805/11449/13-а.
Протягом розгляду справи позивач своєю заявою уточнив позовні вимоги (а.с.92 т.3), з аналогічних підстав просив зобов'язати відповідача визнати кредиторські вимоги УПФУ - заборгованість зі сплати страхових внесків за період з 01.01.2010 р. по 01.07.2013 р. та єдиного внеску за період з 01.01.2012 р. по 01.07.2013 р. в сумі 1 421 414, 54 грн., заборгованість з фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списком № 2 станом на 01.07.2013 р. в сумі 884 417, 03 грн., заборгованість з фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списком № 1 станом на 01.07.2013 р. в сумі 1 288 365,04 грн.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав заявлені вимоги з підстав, викладених у позовній заяві та заяві про уточнення позову, просив їх задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнав, заперечив щодо права позивача уточнювати позовні вимоги після початку розгляду справи. Щодо суті заявлених вимог надав письмові заперечення (а.с.24-25 т.3), зазначив, що діяльність відповідача припинена шляхом ліквідації на підставі наказу Міністерства вугільної промисловості України від 19.08.2009 р. № 353. Проміжний ліквідаційний баланс затверджений Міністерством вугільної промисловості України 01.01.2010 р., до якого були включені заявлені та визнані вимоги кредиторів, в тому числі, і вимоги позивача. Ліквідаційна процедура триває та розрахунок із своєчасно заявленими кредиторами остаточно не проведений.
Судом не прийняті заперечення відповідача проти уточнення позову шляхом зобов'язання відповідача визнати кредиторські вимоги, замість позовних вимог включити суми до кредиторської заборгованості, оскільки такі зміни є різним словесним виразом аналогічних за змістом вимог, що не може вважатися зміною предмету позову.
З урахуванням встановлених у справі обставин, заслухавши пояснення учасників судового розгляду, дослідивши матеріали справи, вирішивши питання, яку правову норму належить застосувати до спірних правовідносин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що Управління Пенсійного фонду України в м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області є органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього ст. 12 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 06 квітня 2011 року № 384/2011.
У відповідності до ст. 12 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм цього Закону (крім норм, зазначених в абзаці шостому пункту 1 цього розділу) та Положення про Пенсійний фонд України, яке затверджує Президент України. Бюджет Пенсійного фонду України в зазначений період затверджує Кабінет Міністрів України.
Згідно зі ст. 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 06 квітня 2011 року № 384/2011, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра соціальної політики України (далі - Міністр). Пенсійний фонд України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань пенсійного забезпечення та збору, ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок).
У відповідності до п. 5 ст. 4 вказаного Положення, Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань організовує, координує та контролює роботу головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, управлінь у районах, містах і районах у містах (далі - територіальні органи) щодо: забезпечення додержання підприємствами, установами, організаціями та громадянами актів законодавства про пенсійне забезпечення і законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску; повного і своєчасного обліку платників єдиного внеску; забезпечення збору та ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску, інших коштів відповідно до законодавства; здійснення контролю за додержанням законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, правильністю нарахування, обчислення, повнотою і своєчасністю сплати єдиного внеску, страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі - страхові внески) та інших платежів, призначенням (перерахунком) і виплатою пенсій, щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці та іншими виплатами, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, інших джерел, визначених законодавством; стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не нарахованих та/або не сплачених сум єдиного внеску, страхових внесків та інших платежів; застосовування фінансових санкцій, передбачених законом; призначення (перерахунку) і виплати пенсій та щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці; забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством; обліку коштів Пенсійного фонду України, ведення статистичної та бухгалтерської звітності; надання страхувальникам та застрахованим особам інформації, визначеної законодавством.
Питання стягнення заборгованості зі сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі - страхові внески), сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій та інших платежів до бюджету Пенсійного фонду України, нарахування і сплати фінансових санкцій та пені, а також відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах визначаються Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за № 64/8663.
Відповідач - Відкрите акціонерне товариство «Трест «Красноармійськшахтобуд» є юридичною особою та зареєстроване у Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України за кодом 00180798, діє на підставі статуту (а.с.27-44 т.3), є платником страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Також судом встановлено, що діяльність відповідача припинена шляхом ліквідації на підставі наказу Міністерства вугільної промисловості України від 19.08.2009 р. № 353 (а.с.45-48 т.3), створена ліквідаційна комісія.
За приписами ст. 60 Господарського кодексу України ліквідація суб'єкта господарювання здійснюється ліквідаційною комісією, яка утворюється власником (власниками) майна суб'єкта господарювання чи його (їх) представниками (органами), або іншим органом, визначеним законом, якщо інший порядок її утворення не передбачений цим Кодексом. Ліквідацію суб'єкта господарювання може бути також покладено на орган управління суб'єкта, що ліквідується.
Орган (особа), який прийняв рішення про ліквідацію суб'єкта господарювання, встановлює порядок та визначає строки проведення ліквідації, а також строк для заяви претензій кредиторами, що не може бути меншим, ніж два місяці з дня оголошення про ліквідацію.
Ліквідаційна комісія або інший орган, який проводить ліквідацію суб'єкта господарювання, вміщує в друкованих органах відповідно до закону повідомлення про його ліквідацію та про порядок і строки заяви кредиторами претензій, а явних (відомих) кредиторів повідомляє персонально у письмовій формі у встановлені цим Кодексом чи спеціальним законом строки.
У газеті "Голос України" № 160 (4660) від 28.08.2009 р. було опубліковано оголошення про ліквідацію відповідача, зазначено, що претензії кредиторів приймаються протягом двох місяців з дня опублікування оголошення (а.с.91 т.3).
Порядок та черговість задоволення вимог кредиторів у разі ліквідації платоспроможної юридичної особи визначені у ст. 112 ЦК України.
Частинами 3 - 5 зазначеної статті передбачено, що у разі відмови ліквідаційної комісії у задоволенні вимог кредитора або ухилення від їх розгляду кредитор має право протягом місяця з дати, коли він дізнався або мав дізнатися про таку відмову звернутися до суду із позовом до ліквідаційної комісії. За рішенням суду вимоги кредитора можуть бути задоволені за рахунок майна, що залишилося після ліквідації юридичної особи.
Вимоги кредитора, заявлені після спливу строку, встановленого ліквідаційною комісією для їх пред'явлення, задовольняються з майна юридичної особи, яку ліквідовують, що залишилося після задоволення вимог кредиторів, заявлених своєчасно.
Вимоги кредиторів, які не визнані ліквідаційною комісією, якщо кредитор у місячний строк після одержання повідомлення про повну або часткову відмову у визнанні його вимог не звертався до суду з позовом, вимоги, у задоволенні яких за рішенням суду кредиторові відмовлено, а також вимоги, які не задоволені через відсутність майна юридичної особи, що ліквідується, вважаються погашеними.
Сторонами не заперечується, що позивачем подавалися заяви про визнання кредиторських вимог від 09.10.2009 р., від 04.11.2009 р., від 14.12.2010 р. (а.с.86-90 т.3). До складу заявлених вимог, в тому числі, входила заборгованість по внесках на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, фінансовим санкціям та пені, а також з відшкодування пільгових пенсій.
Відповідачем станом на 01.01.2010 р. складений проміжний ліквідаційний баланс, до якого включена заборгованість, в тому числі, зі страхування (код рядка 570) (а.с.50 т.3).
У розшифровці рядку 570 балансу зазначена заборгованість перед Пенсійним фондом за внесками, штрафами та пенею, а також з відшкодування пільгових пенсій (а.с.52 т.3).
Вказані обставини позивачем не спростовані.
Відповідно до ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Суб'єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду у випадках, передбачених Конституцією та законами України.
Згідно ч.1 ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в надані ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Стаття 71 КАС України передбачає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її в вимоги та заперечення.
З урахуванням наведеного суд дійшов висновку, що позивачем не доведено порушення його прав та інтересів, оскільки ним не доведено наявності відмови у визнанні заявлених кредиторських вимог. Збільшення розміру заборгованості після її включення до проміжного ліквідаційного балансу не свідчить про її невизнання з боку ліквідаційної комісії, оскільки така заборгованість є поточною, яка погашається відповідно до черговості, встановленої законом.
Крім того, суд зазначає, що позивач не позбавлений можливості звернутися до суду з позовом про стягнення наявної заборгованості, враховуючи, що ліквідаційна процедура триває і відповідач не виключений з державного реєстру.
Отже, на час звернення до суду з адміністративним позовом про зобов'язання відповідача визнати кредиторські вимоги судом не встановлено порушення прав та інтересів позивача з боку ліквідаційної комісії, що було б підставою для подачі позову відповідно до ч. 5 ст. 112 ЦК України, через що вказані позовні вимоги задоволенню не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 7, 17, 86, 94, 158-163, 254 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні позову Управління Пенсійного фонду України в м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області до Відкритого акціонерного товариства «Трест «Красноармійськшахтобуд» про зобов'язання визнати кредиторські вимоги - відмовити.
Вступна та резолютивна частина постанови складена у нарадчій кімнаті та проголошена у судовому засіданні 09 жовтня 2013 року. Постанова у повному обсязі виготовлена 14 жовтня 2013 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого КАС України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана до адміністративного суду апеляційної інстанції через Донецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Чекменьов Г.А.