ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"21" жовтня 2013 р. м. Київ К-31009/10
Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:
головуючого Ланченко Л.В.
суддів Пилипчук Н.Г.
Цвіркуна Ю.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу
Державної податкової інспекції у Коропському районі Чернігівської області, Прокурора відділу прокуратури Чернігівської області
на постанову Господарського суду Чернігівської області від 07.10.2009 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 25.08.2010
у справі №18/367/27/12
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Чернігівська м'ясна компанія»
до Прокурора відділу прокуратури Чернігівської області в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Коропському районі Чернігівської області
про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення, -
ВСТАНОВИВ:
Постановою Господарського суду Чернігівської області від 07.10.2009, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 25.08.2010, позов задоволено. Визнано нечинним податкове повідомлення-рішення ДПІ у Коропському районі від 17.10.2007 №0000312330/0, яким ТОВ «Чернігівська м?ясна компанія» зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 114841 грн. за червень 2007 року.
У справі відкрито касаційне провадження за касаційними скаргами відповідача та прокурора, у яких ставиться питання про скасування рішення суду першої та апеляційної інстанції та прийняття нового про відмову в позові, з підстав порушення норм матеріального та процесуального права.
Прокуратурою Чернігівської області на підставі ст.ст.51, 60, 218 Кодексу адміністративного судочинства України подано заяву №05/2/1-1494-09 від 04.04.2013 за підписом заступника прокурора Ясь О.О. про відмову від касаційної скарги.
Сторони представників у судове засідання касаційної інстанції не направили, про час та місце розгляду справи повідомлені. Відповідно до ст.41 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Перевіривши повноту встановлення обставин справи та правильність їх юридичної оцінки в судових рішеннях, колегія суддів дійшла висновку, що касаційні скарги не підлягають задоволенню, а постановлені у справі рішення підлягають залишенню без змін.
Заява прокуратури про відмову від касаційної скарги та закриття касаційного провадження не підлягає задоволенню, з огляду на наявність касаційної скарги податкового органу на ті ж самі судові рішення, щодо якої заява про відмову не находила.
Відповідачем проведено виїзну позапланову перевірку з питань достовірності нарахування позивачем суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок платника в установі банку за червень 2007 року, за результатами якої складено акт від 08.10.2007 № 229/23-008/32785947.
За висновками акта перевірки заявлена позивачем до бюджетного відшкодування сума податку на додану вартість за червень 2007 року підтверджена в розмірі 14697 грн. У зв?язку з порушенням абз. 2, 3 п. 11.21 ст. 11 Закону України «Про податок на додану вартість», абз. 1-3 п. 12 Порядку нарахування, виплат і використання коштів, спрямованих для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.1999 № 805 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 28.03.2007 № 596) (надалі - Постанова № 805), абз. 4 п. 1.2 Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 30.05.1997 № 166, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 09.07.1997 за №250/2054, позивачем завищено розмір заявленого бюджетного відшкодування податку на додану вартість за червень 2007 року на суму 114841 грн., завищено розмір від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та податкового кредиту з ПДВ червня 2007 року на 68130 грн.
Позивачем у бюджетній декларації з ПДВ за червень 2007 року у рядку 17 «Усього податкового кредиту» задекларовано 83985,00 грн., з них:
- 68130,00 грн. податок на додану вартість з придбаних товарно-матеріальних цінностей та послуг, які пов'язані з виробництвом власної сільськогосподарської продукції (вирощування свиней);
- 15855,00 грн. податок на додану вартість з придбаних інших товарів та послуг.
Податковим органом зроблено висновок, що починаючи з моменту набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 28.03.2007 № 596, тобто з 11.04.2007, сільгоспвиробники повинні вести окремий облік податку на додану вартість з операцій поставки молока та м'яса живою вагою переробним підприємствам. При цьому сплачені суми ПДВ у складі ціни придбаних товарно-матеріальних цінностей та послуг, які пов'язані з виробництвом та переробкою таких молока та м'яса, відтепер повинні відображатися у складі податкового кредиту відповідних спецдекларацій з податку на додану вартість.
Оновлені норми п. 12 Постанови № 805 не містять жодних застережень щодо вибору сільгоспвиробниками кола покупців сільськогосподарської продукції, зокрема, молока, худоби, птиці. Тобто, такими покупцями можуть бути і переробні підприємства. Звідси висновок - Постанова № 805 не робить жодних винятків щодо порядку відображення в декларації з ПДВ операцій з поставки молока та м'яса в живій вазі переробним підприємствам.
У зв?язку з чим позивачем, в порушення зазначених вимог, у червні місяці 2007 року до складу податкового кредиту основної бюджетоутворюючої декларації з податку на додану вартість, за якою здійснюються розрахунки з бюджетом, включено суми ПДВ, сплачені з вартості придбаних товарів, вартість яких відноситься до складу власних валових витрат виробництва (обігу) та використані безпосередньо на сільськогосподарську діяльність, оподаткування якої регламентується п. 11.21 ст. 11 Закону України «Про податок на додану вартість».
На підставі акта перевірки прийнято оспорюване податкове повідомлення-рішення №0000312330/0 від 17.10.2007, яким позивачу зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 114841,00 грн.
Суд першої інстанції, з доводами якого погодився суд апеляційної інстанції, дійшов правомірного висновку, з яким погоджується суд касаційної інстанції, про помилковість висновків податкового органу та наявність підстав для задоволення позовних вимог, безвідносно мотивів такого висновку.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивач є сільськогосподарським товаровиробником, основним видом діяльності якого, зокрема є розведення свиней. У податковій декларації з ПДВ (загальна) за червень 2007 року до податкового кредиту позивач включив суми податку, сплачені у ціні придбаних кормів та засобів догляду за худобою. В цей період часу позивач реалізовував вирощену худобу (свиней) в живій вазі переробним підприємствам.
Правове регулювання оподаткування податком на додану вартість операцій з поставки сільськогосподарськими товаровиробниками усіх форм власності продукції тваринництва в Законі України «Про податок на додану вартість» встановлено нормами підпункту 6.2.6 пункту 6.2 ст. 6 та пункту 11.21 ст. 11 і направлено на створення пільгового режиму оподаткування з метою державної підтримки розвитку цієї галузі виробництва.
Відповідно до пункту 11.21 статті 11 Закону України «Про податок на додану вартість» до 1 січня 2008 року сума ПДВ, що повинна сплачуватися до бюджету переробними підприємствами усіх форм власності за реалізовані ними молоко та молочну продукцію, м'ясо та м'ясопродукти, у повному обсязі спрямовується виключно для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за продані ними переробним підприємствам молоко і м'ясо в живій вазі. Сума ПДВ, що підлягає сплаті до бюджету сільськогосподарськими підприємствами усіх форм власності за реалізовані ними молоко, худобу, птицю, вовну, а також за молочну продукцію та м'ясопродукти, вироблені у власних переробних цехах, повністю залишається у розпорядженні цих сільськогосподарських підприємств і спрямовується на підтримку власного виробництва тваринницької продукції та продукції птахівництва. Порядок нарахування і використання зазначених коштів встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, встановлено спеціальні режими оподаткування (спрямування та використання сум ПДВ) для операцій, здійснюваних:
1) переробними підприємствами усіх форм власності з реалізації ними молоко- та м'ясопродуктів, виготовлених із молока та м'яса в живій вазі, поставлених сільськогосподарськими товаровиробниками (абзац перший пункту 11.21 статті 11 зазначеного Закону);
2) сільськогосподарськими підприємствами усіх форм власності за реалізовані ними молоко, худобу, птицю, вовну, а також за молочну продукцію та м'ясопродукти, вироблені у власних переробних цехах (абзац другий цього ж пункту).
Встановлений у абзаці другому пункту 11.21 статті 11 Закону України «Про податок на додану вартість» режим оподаткування передбачає залишення нарахованих на ціну реалізованої продукції сум ПДВ, що підлягають сплаті до бюджету, у розпорядженні сільськогосподарських підприємств для підтримки власного виробництва тваринницької продукції та продукції птахівництва.
За змістом наведеної норми умовами для застосування встановленого нею податкового режиму є виникнення у платника ПДВ за наслідками здійснених господарських операцій зобов'язання зі сплати до бюджету певних сум податку та можливість подальшого фактичного використання таких коштів для визначених законодавством цілей.
При здійсненні операцій з реалізації молока та м'яса в живій вазі переробним підприємствам відповідно до підпункту 6.2.6 пункту 6.2 статті 6 Закону України «Про податок на додану вартість» із нарахуванням ПДВ за нульовою ставкою у платника податку фактично не виникає обов'язок зі сплати до бюджету грошових коштів, які могли б ним акумулюватись і використовуватись у порядку, визначеному Порядком нарахування коштів.
Таким чином, спеціальний режим оподаткування, передбачений абзацом другим пункту 11.21 статті 11 зазначеного Закону та встановлене у пункті 12 Порядку нарахування коштів правило щодо складання окремої податкової декларації поширюється на операції з реалізації молока, худоби, птиці, вовни, а також молочної продукції та м'ясопродуктів, вироблених у власних переробних цехах, які оподатковуються ПДВ за ставкою 20 %, і не охоплює операції, здійснювані відповідно до підпункту 6.2.6 пункту 6.2 статті 6 Закону України «Про податок на додану вартість» за нульовою ставкою ПДВ.
Встановлення законодавцем з 1997 року нульової ставки ПДВ для операцій з поставки молока та м'яса в живій вазі переробним підприємствам (підпункт 6.2.6 пункту 6.2 статті 6 Закону України «Про податок на додану вартість») із одночасним доповненням статті 11 цього Закону пунктом 11.21, який передбачав виплату останніми сільськогосподарським виробниками тваринницької продукції дотацій, було заходом підтримки товаровиробників, які здійснюють такі операції.
Виплата зазначених дотацій сільськогосподарським товаровиробникам, які поставляють молоко та м'ясо в живій вазі за нульовою ставкою ПДВ, не є бюджетним відшкодуванням ПДВ, сплаченого цими товаровиробниками постачальникам товарів (послуг), що використані для цілей таких поставок, і не позбавляє такого платника права на віднесення зазначених сум податку до податкового кредиту податкової декларації, за якою здійснюються розрахунки із державним бюджетом.
З огляду на викладене, судова колегія не знаходить підстав для скасування постановлених у справі рішень судів першої та апеляційної інстанцій з мотивів викладених в касаційних скаргах.
Керуючись ст. ст. 220, 221, 223, 224, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
УХВАЛИВ:
В задоволенні заяви Прокуратури Чернігівської області про відмову від касаційної скарги відмовити.
Касаційні скарги Державної податкової інспекції у Коропському районі Чернігівської області та Прокурора відділу прокуратури Чернігівської області залишити без задоволення, а постанову Господарського суду Чернігівської області від 07.10.2009 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 25.08.2010 - без змін.
Ухвала вступає в законну силу з моменту проголошення. Заява про перегляд судового рішення в адміністративній справі Верховним Судом України може бути подана з підстав, в порядку та у строки встановлені ст.ст.236-238 КАС України.
Головуючий Л.В.Ланченко
Судді Н.Г.Пилипчук
Ю.І.Цвіркун