Постанова № 34551710, 28.10.2013, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.10.2013
Номер справи
812/5682/13-а
Номер документу
34551710
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

9.4.4

ПОСТАНОВА

Іменем України

28 жовтня 2013 року Справа № 812/5682/13-а

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого-судді: Агевича К.В.

при секретарі судового засідання Чуванову А.С.,

за участю:

представника позивача: не прибув

представники відповідача: не прибув

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом Донбаського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до відкритого акціонерного товариства «Трест «Краснодоншахтобуд» про стягнення суми штрафних санкцій у сумі 85000,00 грн.,-

ВСТАНОВИВ:

05 вересня 2013 року до Луганського окружного адміністративного суду з Донецького апеляційного адміністративного суду надійшла справа за позовом Донбаського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до відкритого акціонерного товариства «Трест «Краснодоншахтобуд» про стягнення суми штрафних санкцій у сумі 85000,00 грн. для продовження розгляду справи, оскільки ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 27 серпня 2013 року апеляційну скаргу Донбаського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку задоволено, а ухвалу Луганського окружного адміністративного суду від 15 липня 2013 року у справі №812/5682/13-а про повернення позовної заяви у зв'язку з не усуненням недоліків скасовано.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відкрите акціонерне товариство «Трест «Краснодоншахтобуд» порушило вимоги чинного законодавства про цінні папери, а саме: в порушення вимог ст. 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» та п. 1 глави 7 розділу V Положення «Про розкриття інформації емітентами цінних паперів», затвердженого рішенням ДКЦПФР №1591 від 19.12.2006 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.02.2007 за №97/13364 (із змінами та доповненнями), товариство не розкрило на фондовому ринку (не розмістило в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, не опублікувало в офіційному друкованому виданні та не надало до комісії) регулярну річну інформацію емітента за 2011 рік.

У зв'язку з цим, у відношенні товариства уповноваженою особою Комісії було винесено розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери №491-ДО-1-Е від 17.08.2012. Згідно з цього розпорядження, акціонерне товариство повинно було у термін до 19.11.2012 усунути порушення чинного законодавства про цінні папери, розкрити регулярну річну інформацію емітента за 2011 рік відповідно до вимог Положення та у термін до 19.11.2012 письмово проінформувати уповноважену особу Комісії про виконання цього розпорядження. Доказів, що підтверджують виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери №491-ДО-1-Е від 17.08.2012, ВАТ «Трест «Краснодоншахтобуд» не надано. Отже, розпорядження №491-ДО-1-Е товариством не виконано, що є порушенням вимог п. 10 ст. 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні».

Позивач зазначив, що дії відкритого акціонерного товариства «Трест «Краснодоншахтобуд» підпадають під правопорушення, відповідальність за яке передбачена п. 8 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» - невиконання розпорядження щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів.

У зв'язку з цим, керуючись ст. ст. 9, 11, 12 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», 25.12.2012 уповноваженою особою Донбаського регіонального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку у відношенні відкритого акціонерного товариства «Трест «Краснодоншахтобуд» винесено постанову № 1209-ДО-1-Е про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів у розмірі 85000,00 грн.

Постанова про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів не оскаржувалась та у встановлений законом строк санкції, визначені зазначеними постановами, не сплачені.

У зв'язку з чим, позивач просив стягнути з відкритого акціонерного товариства «Трест «Краснодоншахтобуд» в доход Державного бюджету України суму штрафної санкції у розмірі 85000,00 грн.

У судове засідання позивач не прибув, про день, час та місце судового розгляду справи був повідомлений належним чином. 28.10.2013 до Луганського окружного адміністративного від представника позивача надійшло клопотання про розгляд справи без його участі.

Відповідач у судове засідання свого представника не направив, був повідомлений належним чином, причини не явки суду не відомі. Заяви про розгляд справи без участі представника відповідача до суду не надходило. Правом подати суду заперечення проти позову та докази на підтвердження своїх доводів не скористався.

Оскільки відповідно до частини 4 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) у разі повторного неприбуття в судове засідання відповідача, який не є суб'єктом владних повноважень, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин або без повідомлення ним про причини неприбуття розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, тому справу розглянуто та вирішено за відсутності відповідача на підставі наявних у ній доказів.

Судом було вирішено питання про можливість проведення судового засідання без участі представників сторін.

Відповідно до частини 6 статті 71 та частини 4 статті 128 КАС України суд вирішує справу за відсутності сторін на підставі наявних в матеріалах справи доказів.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню повністю, з таких підстав.

Згідно з абзацом другим статті 1 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» від 30 жовтня 1996 року № 448/96-ВР (далі - Закон № 448/96) державне регулювання ринку цінних паперів - це здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.

Державне регулювання ринку цінних паперів згідно зі статтею 5 Закону № 448/96 здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку.

Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку, у відповідності із пунктом чотирнадцятим статті 8 Закону № 448/96, зокрема, має право накладати штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.

Відповідно до частини першої статті 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» від 23 лютого 2006 року № 3480-IV (далі - Закон № 3480-IV) регулярна інформація про емітента - річна та квартальна звітна інформація про результати фінансово-господарської діяльності емітента, яка розкривається на фондовому ринку, в тому числі шляхом подання до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Звітним періодом для складання річної інформації про емітента є календарний рік (частина друга статті 40 Закону № 3480-IV).

Згідно з частиною четвертою статті 40 Закону № 3480-IV річна інформація про емітента є відкритою і підлягає оприлюдненню емітентом у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, шляхом розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів; опублікування в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку; розміщення на власному веб-сайті.

Строки, порядок та форми подання регулярної інформації про емітента (річної та квартальної) відповідно до частини шостої статті 40 Закону № 3480-IV встановлюються Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку.

Рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19 грудня 2006 року № 1591, яке зареєстровано в Міністерстві юстиції України 05 лютого 2007 року за № 97/13364, затверджено Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів (далі - Положення).

Згідно із пунктом першим глави 7 розділу V Положення розкриття річної інформації має здійснюватись шляхом розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, опублікування у офіційному друкованому виданні, розміщення на сторінці в мережі Інтернет та подання до Комісії. Розкриття річної інформації здійснюється у такі строки: розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії - у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним; опублікування у офіційному друкованому виданні - у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним; подання до Комісії - не пізніше 1 червня року, наступного за звітним.

Відповідно до пункту восьмого частини першої статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів.

17 серпня 2012 року уповноваженою особою Донбаського територіального управління НКЦПФР у відношенні відкритого акціонерного товариства «Трест «Краснодоншахтобуд» ДП ДХК «Луганськшахтобуд» було винесено розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери № 491-ДО-1-Е, у зв'язку з тим, що товариство порушило вимоги законодавства про цінні папери, а саме: вимоги ст. 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» №3480-ІV від 23.02.2006 та п. 1 гл. 7 розділ V «Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого Комісії від 19 грудня 2006 року № 1591, не розкрило на фондовому ринку (не розмістило в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, не опублікувало в офіційному друкованому виданні та не подало до Комісії) регулярну річну інформацію емітента за 2011 рік (арк. справи 66).

Відповідно до розпорядження відповідач повинен був у термін до 19.11.2012 усунути порушення чинного законодавства, та у термін до 19.11.2012 письмово повідомити уповноважену особу Комісії про виконання цього розпорядження.

Розпорядження № 491-ДО-1-Е в зазначений строк відповідачем не було виконано.

Крім того, у відношенні товариства вже була винесена постанова від 25.12.2012 № 1208-ДО-1-Е про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів за вчинення аналогічного правопорушення (невиконання розпорядження).

Відповідно до пункту восьмого частини першої статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції в таких розмірах:

- за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

- за ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від п'яти до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

У зв'язку з невиконанням розпорядження від 17.08.2012 № 491-ДО-1-Е про усунення порушень законодавства про цінні папери уповноваженою особою комісії було винесено постанову від 25.12.2012 № 1209-ДО-1-Е про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів у розмірі 85000 грн. (арк. справи 71-72), яку було направлено відкритому акціонерному товариству «Трест «Краснодоншахтобуд» (арк. справи 73-74).

Відповідно до розділу XVIII Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 16.10.2012 № 1470 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 05.11.2012 за № 1855/22167, штраф має бути сплачений юридичною особою не пізніше ніж через п'ятнадцять днів з дати отримання ним постанови. Юридичні особи сплачують штрафи шляхом перерахування коштів до державного бюджету. Документ, який підтверджує сплату штрафу, протягом п'яти робочих днів надсилається до уповноваженого підрозділу Комісії. У разі несплати штрафу юридичною особою в строк, установлений пунктом 2 цього розділу, штраф стягується в судовому порядку.

Частиною п'ятою статті 11 Закону № 448/96 закріплено, що у разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Оскільки відкрите акціонерне товариство «Трест «Краснодоншахтобуд» постанову Донбаського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів від 25.12.2012 № 1209-ДО-1-Е у встановленому порядку не оскаржило, внаслідок чого вона на момент розгляду справи є чинною та такою, що підлягає виконанню, а також те, що в порушення вимог розділу XVIII Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій штраф протягом п'ятнадцять днів з дати отримання постанови про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів не сплатило, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що слід задовольнити повністю.

Щодо питання про розподіл судових витрат суд зазначає наступне.

Відповідно до частини першої статті 88 Кодексу адміністративного судочинства України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Згідно з частиною другою статті 88 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо у строк, встановлений судом, судові витрати не будуть оплачені, позовна заява залишається без розгляду або витрати розподіляються між сторонами відповідно до судового рішення у справі, якщо оплату судових витрат розстрочено або відстрочено до ухвалення судового рішення у справі.

Разом з позовною заявою позивачем було подано клопотання про звільнення від сплати судових витрат.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 26 вересня 2013 року позивачу було відстрочено сплату судового збору до розгляду адміністративної справи по суті.

На час розгляду справи судовий збір позивачем не сплачено.

Відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.

Згідно зі статтею 4 Закону України «Про судовий збір» від 08 липня 2011 року № 3674-VІ, який набрав чинності з 01 листопада 2011 року, за подання адміністративного позову майнового характеру сплачується судовий збір у розмірі одного відсотку розміру майнових вимог, але не менше 0,1 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 2 розмірів мінімальних заробітних плат.

Суд не бере до уваги посилання позивача на те, що його кошторисом не передбачено витрати на сплату судового збору. Вказана обставина не є підтвердженням тяжкого матеріального стану та підставою для звільнення позивача від сплати судового збору.

Позивачем заявлено вимоги про стягнення з відповідача штрафних санкцій у сумі 85000,00 грн. Зважаючи, що позивача не звільнено від сплати судового збору, а статтею 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення з відповідача, суд дійшов висновку про стягнення з позивача на користь Державного бюджету України судового збору у розмірі 850,00 грн.

Керуючись статтями 2, 9, 10, 11, 17, 18, 23, 69-72, 87, 94, 105, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Донбаського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до відкритого акціонерного товариства «Трест «Краснодоншахтобуд» про стягнення суми штрафних санкцій у сумі 85000,00 грн. задовольнити повністю.

Стягнути з відкритого акціонерного товариства «Трест «Краснодоншахтобуд» (код ЄДРПОУ 00181585) у дохід Державного бюджету України суму штрафних санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів у розмірі 85000,00 грн. (вісімдесят п'ять тисяч гривень 00 коп.).

Стягнути з Донбаського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку на користь Державного бюджету України судовий збір у сумі 850, 00 грн. (вісімсот п'ятдесят гривень 00 коп.).

Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд у порядок і строки, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Згідно з частиною 3 статті 160 КАС України постанова складена у повному обсязі 04 листопада 2013 року.

Суддя К.В. Агевич