Постанова № 34550409, 24.10.2013, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.10.2013
Номер справи
826/13102/13-а
Номер документу
34550409
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 826/13102/13-а Головуючий у 1-й інстанції: Іщук І.О.

Суддя-доповідач: Хрімлі О.Г.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 жовтня 2013 року м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого суддів при секретарі Хрімлі О.Г., Коротких А.Ю.-, Літвіної Н.М., Архіповій Л.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства «Агрофірма «Троянда» на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 10 вересня 2013 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Троянда» до Державної податкової інспекції у Подільському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

В С Т А Н О В И Л А :

Приватне акціонерне товариство «Агрофірма «Троянда» звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Подільському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0001832201 від 05 серпня 2013 року.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 10 вересня 2013 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, позивач звернувся до суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нову, якою задовольнити адміністративний позов у повному обсязі.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга обґрунтована та підлягає задоволенню.

Як вбачається з матеріалів справи, Державною податковою інспекцією у Подільському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві проведено документальну планову перевірку Приватного акціонерного товариства «Агрофірма «Троянда» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01 січня 2012 року по 31 грудня 2012 року, валютного та іншого законодавства за період з 01 січня 2012 року по 31 грудня 2012 року.

Перевіркою встановлено порушення ПрАТ «Агрофірма «Троянда»: п. 198.2, п. 198.3, п. 198.6 ст. 198 Податкового кодексу України, в результаті чого занижено податок на додану вартість, що підлягає сплаті до бюджету в розмірі 27 000,00 грн. в т.ч. по періодам: за жовтень 2012 року на 27 000,00 грн.; п. 274.1 ст. 274, пп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України, внаслідок чого позивачем занижено розмір орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності на суму 1 043 297,15 грн., в тому числі по періодах: січень 2012 року - 86 941,43 грн.; лютий 2012 року - 86 941,43 грн.; березень 2012 року - 86 941,43 грн.; квітень 2012 року - 86 941,43 грн.; травень 2012 року - 86 941,43 грн.; червень 2012 року - 86 941,43 грн.; липень 2012 року - 86 941,43 грн.; серпень 2012 року - 86 941,43 грн.; вересень 2012 року - 86 941,43 грн.; жовтень 2012 року - 86 941,43 грн.; листопад 2012 року - 86 941,43 грн.; грудень 2012 року - 86 941,43 грн.

За результатами перевірки складено акт № 360/26-56-22-05-03/03359658 від 19 липня 2013 року та прийнято податкове повідомлення-рішення № 0001832201 від 05 серпня 2013 року, яким позивачу визначено грошове зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності з юридичних осіб на загальну суму 1 564 945,75 грн., в тому числі за основним платежем в розмірі 1 043 297,15 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 521 648,60 грн.

Не погоджуючись з податковим повідомленням-рішенням та вважаючи його протиправним, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.

З матеріалів справи вбачається. що позивачу передані у користування земельні ділянки на підставі наступних договорів, укладених з Київською міською радою: - договір від 05 серпня 2005 року, зареєстрований Головним управлінням земельних ресурсів 06 грудня 2005 року за № 85-6-00235, загальна площа ділянки: 43044 кв.м кад. № 85:148:007. Річна орендна плата у розмірі 1,5 % від нормативної грошової оцінки. Нормативна грошова оцінка становить 6943921,42 грн.; - договір від 05 серпня 2005 року, зареєстрований Головним управлінням земельних ресурсів 06 грудня 2005 року за № 85-6-00234, загальна площа ділянки: 129823 кв.м кад. № 85:148:001. Річна орендна плата у розмірі 1,5 % від нормативної грошової оцінки, після введення в експлуатацію об'єкта річна орендна плата буде становити 2 % від нормативної грошової оцінки для нежитлових площ та 0,03 % для житлових площ. Нормативна грошова оцінка становить 18389184,06 грн.; - договір від 23 травня 2012 року, зареєстрований Головним управлінням земельних ресурсів 27 серпня 2012 року за № 85-6-00519, загальна площа ділянки 1800 кв.м кад. № 85:148:079. Річна орендна плата у розмірі 3 % від нормативної грошової оцінки. Нормативна грошова оцінка становить 901398,09 грн.; - договір оренди земельної ділянки від 16 грудня 2009 року, зареєстрований Головним управлінням земельних ресурсів 28 січня 2010 року за № 85-6-00468, загальна площа ділянки: 120,00 кв.м кад. № 85:174:133. Річна орендна плата у розмірі 3 % від нормативної грошової оцінки. Нормативна грошова оцінка становить 69877,66 грн.; - договір оренди земельної ділянки від 16 грудня 2009 року, зареєстрований Головним управлінням земельних ресурсів 28 січня 2010 року за № 85-6-00469, загальна площа ділянки: 100,00 кв.м кад. № 85:174:134. Річна орендна плата у розмірі 3 % від нормативної грошової оцінки. Нормативна грошова оцінка становить 58231,38 грн.

У матеріалах справи наявні платіжні доручення на підтвердження сплати позивачем орендної плати за землю: № 216 від 10 лютого 2012 року, № 308 від 27 лютого 2012 року, № 543 від 27 березня 2012 року, № 739 від 23 квітня 2012 року, № 974 від 25 травня 2012 року, № 4 від 19 червня 2012 року, № 6 від 04 липня 2012 року, № 8 від 03 серпня 2012 року, № 1623 від 16 серпня 2012 року, № 1819 від 17 вересня 2012 року, № 1885 від 25 вересня 2012 року, № 2085 від 25 жовтня 2012 року, № 2347 від 23 листопада 2012 року, № 2546 від 14 грудня 2012 року.

Перевіряючи обґрунтованість позовних вимог та їх відповідність чинному законодавству, колегія суддів виходить з наступного.

За змістом ч. 1 ст. 14 Закону України «Про плату за землю», який діяв на час виникнення спірних правовідносин, платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.

Відповідно до п. 286.2 ст. 286 ПК України, платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Згідно зі ст. 19 Закону України «Про плату за землю», розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за угодою сторін у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності).

Згідно з п. 288.1 ст. 288 ПК України, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний орган державної податкової служби про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.

За змістом п. 288.2 ст. 288 ПК України, платником орендної плати є орендар земельної ділянки.

Згідно з п. 288.4 ст. 288 ПК України, розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.

За змістом п. 288.5 ст. 288 ПК України, розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; не може перевищувати: а) для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; б) для земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності та надані для будівництва та/або експлуатації аеродромів - чотирикратний розмір земельного податку, що встановлюється цим розділом; в) для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки; може бути більшою граничного розміру орендної плати, ніж зазначений у підпункті 288.5.2, у разі визначення орендаря на конкурентних засадах.

Відповідно до п. 271.1 ст. 271 ПК України, базою оподаткування є: нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом; площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено.

За змістом ч. 1 ст. 30 Закону України «Про оренду землі», зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін.

Згідно з ч. 1 ст. 654 ЦК України, у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання.

Проаналізувавши наведені законодавчі норми, повно та всебічно дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що відповідачем неправомірно винесено податкове повідомлення-рішення № 0001832201 від 05 серпня 2013 року, оскільки позивачем правильно здійснено нарахування та сплату орендної плати за землю за період, який підлягав перевірці, відповідно до істотних умов укладених договорів оренди земельної ділянки, якими чітко визначено нормативну грошову оцінку земельних ділянок, форму та розмір орендної плати, що підтверджується наведеними законодавчими нормами та наявними матеріалами справи.

Колегія суддів вважає, що позивач зобов'язаний нараховувати та сплачувати орендну плату за землю у відповідному розмірі лише після внесення змін до договорів оренди земельної ділянки в порядку, визначеному чинним законодавством та умовами укладених договорів, в яких буде визначено таку істотну умову договору як орендна плата, тобто встановлено інший розмір орендної плати, ніж існуючий.

З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Троянда» до Державної податкової інспекції у Подільському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення є обґрунтованими та засновані на нормах права.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Колегія суддів вважає, що відповідачем не надано достатньо доказів правомірності дій з прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, що підтверджується наявними в матеріалах справи документами та наведеними законодавчими нормами.

Згідно зі ст.ст. 198 ч. 1 п. 3, 202 ч. 1 п. 4 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції скасовує її та ухвалює нове рішення, якщо визнає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції невірно застосував норми матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим постанова підлягає скасуванню з ухваленням нової про задоволення адміністративного позову.

Керуючись ст. ст. 160, 196, 198, 202, 205, 206, 212, 254 КАС України, колегія суддів, -

П О С Т А Н О В И Л А :

Апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства «Агрофірма «Троянда» - задовольнити.

Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 10 вересня 2013 року - скасувати та ухвалити нову.

Адміністративний позов Приватного акціонерного товариства «Агрофірма «Троянда» - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Подільському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві № 0001832201 від 05 серпня 2013 року.

Повний текст постанови виготовлений 29 жовтня 2013 року.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання у повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя О.Г. Хрімлі

Судді А.Ю. Коротких

Н.М. Літвіна

Головуючий суддя Хрімлі О.Г.

Судді: Коротких А. Ю.

Літвіна Н. М.