Постанова № 34549959, 02.10.2013, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.10.2013
Номер справи
810/4713/13-а
Номер документу
34549959
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 жовтня 2013 рокуз м. Київ 810/4713/13-а

18:29

Київський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Панової Г.В., за участю секретаря судового засідання: Волощук Л.В.,

представників сторін:

від позивача - Лата Н.Ф.,

від відповідача - Кіпчук А.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «АЕРОК»

до Державної податкової інспекції в Обухівському районі Головного управління Міндоходів у Київської області

про зобов'язання вчинити дії,

В С Т А Н О В И В:

До Київського окружного адміністративного суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю «АЕРОК» з позовом до Державної податкової інспекції в Обухівському районі Київської області Державної податкової служби про (з урахуванням доповнення до позовної заяви від 24.09.2013, яке у подальшому представник позивача також уточнив) зобов'язання здійснити дії передбачені Податковим кодексом України для повернення податку на прибуток приватних підприємств у сумі 1102974,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що підприємством подано до податкового органу заяву про повернення надмірно сплачених сум грошових зобов'язань з податку на прибуток за 2012. Проте, у відповідь на дану заяву відповідач повідомив, що вказана у заяві сума не є надміру сплаченою або помилково сплаченою сумою, оскільки виникла за рахунок декларування суми податку на прибуток до зменшення за результатами діяльності за ІІІ квартали 2012.

На думку відповідача, податковий орган не планує повертати надмірно сплачений податок на прибуток, тому звернувся до суду із даним позовом.

Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги і просив суд позов задовольнити.

Відповідач позову не визнав. Представник відповідача проти позову заперечував і зазначив, що обов'язковою умовою для повернення помилково або надміру сплачену суму коштів відповідно до вимог Податкового кодексу України є надміру сплачені грошові зобов'язання, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов'язань. Проте, згідно з даними електронних баз даних ДПІ в Обухівському районі сума переплати ТОВ «АЕРОК» виникла за рахунок декларування від'ємного значення податку на прибуток за результатами діяльності 9 місяців 2012 і станом на 01.01.2013 становила 479397,00 грн.

Водночас, представник податкового органу не заперечував тієї обставини, що згідно листа Державної податкової інспекції в Обухівському районі Головного управління Міндоходів у Київській області від 26.07.2013 № 188/20-020 у картці облікового рахунку платника ТОВ «АЕРОК» обліковується переплата в сумі 1103,0 тис. грн., яка виникла за рахунок декларування податку на прибуток до зменшення 479,4 тис. грн. за 9 місяців 2012 і 623,6 тис. грн. за результатами діяльності 2012.

Проте, враховуючи напруженість індикативних показників зі збору платежів до загального фонду державного бюджету на січень-липень ц.р., Державною податковою інспекцією в Обухівському районі Головного управління Міндоходів у Київській області направлено інформацію з вказаного питання на погодження Головного управління Міндоходів у Київській області.

Як повідомив представник відповідача, будь-яка інформація на запит щодо вказаного питання до Державної податкової інспекції в Обухівському районі Головного управління Міндоходів у Київській області не надходила.

На підтвердження даної обставини представник відповідача надав суду службову записку від 25.09.2013 № 14/7/10-16-20-037.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено судом, ТОВ «АЕРОК» зареєстроване юридичною особою і перебуває на податковому обліку в Державній податковій інспекції в Обухівському районі.

У березні 2013 року позивач звернувся до Державної податкової інспекції в Обухівському районі із заявою від 14.03.2013 № 161 про повернення надмірно сплаченого податку на прибуток за 2012, в якій просив повернути надміру сплачену суму податку на прибуток у розмірі 623577,00 грн., яка сплачена платіжним дорученням від 16.08.2012 № 23918 на погашення грошового зобов'язання зі сплати податку на додану вартість.

Листом від 19.03.2013 № 598/10/15-01-34, відповідач повідомив позивачу про те, що станом на 20.03.2013 сума переплати з податку на прибуток по підприємству складає 479397,00 грн., яка не являється надміру або помилково сплаченою, оскільки виникла за рахунок декларування суми податку на прибуток до зменшення за результатами діяльності за ІІІ квартали 2012.

Непогоджуючись із даним твердженням відповідача позивач звернувся до Держаної податкової служби у Київській області зі скаргою від 03.04.2013 № 202, в якій просив скасувати рішення Державної податкової інспекції в Обухівському районі від 19.03.2013 № 598/10/15-01-34.

Держана податкова служба у Київській області листом від 26.04.2013 № 1671/10/15-127 повідомила позивачу про те, що підстав для перерахування коштів з податку на прибуток підприємств на податок на додану вартість немає, у зв'язку з відсутністю у картці особового рахунку ТОВ «Аерок» грошових зобов'язань і податкового боргу по даному податку.

08.05.2013 підприємство звернулось до Державної податкової служби України зі скаргою, в якій просило скасувати рішення Державної податкової інспекції в Обухівському районі від 19.03.2013 № 598/10/15-01-34, повернути надмірно сплачений податок на прибуток за 2012 у сумі 623577,00 грн. в рахунок погашення грошового зобов'язання з податку на додану вартість або повернути надмірно сплачений податок на прибуток за 2012 у розмірі 623577,00 грн. на розрахунковий рахунок ТОВ «Аерок».

Листом від 03.06.2013 № 4171/6/99-99-15-0201-15 Міністерство доходів і зборів України повідомило позивачу про те, що від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми з податку на прибуток платник податку має право подати до контролюючого органу заяву про повернення таких сум, за висновком якого Державна казначейська служба України повертає кошти.

12.06.2013 позивач повторно звернувся до Держаної податкової інспекції в Обухівському районі із заявою про повернення надмірно сплаченого податку на прибуток за 2012 у сумі 1102974,00 грн. на розрахунковий рахунок ТОВ «Аерок».

У відповідь на вказану заяву, відповідач листом від 26.07.2013 № 188/20-020 повідомив, що враховуючи напруженість індикативних показників зі збору платежів до загального фонду Державного бюджету на січень - липень цього року, Державною податковою інспекцією в Обухівському районі надіслано інформацію з вказаного питання на погодження до Головного управління Міндоходів у Київській області. Після отримання відповіді, підприємство буде повідомлено додатково.

Вказаний лист позивач отримав 26.07.2013, про що свідчать дані наявної в матеріалах справи копії листа від 26.07.2013 № 188/20-020.

Оскільки відповідач станом на 02.09.2013 не здійснив щодо повернення коштів, позивач звернувся до суду із даним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Згідно з підпунктом 14.1.115 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, надміру сплачені грошові зобов'язання - суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов'язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.

Відповідно до підпункту 17.1.10 пункту 17.1 статті 17 Податкового кодексу України платник податків має право на залік чи повернення надміру сплачених, а також надміру стягнутих сум податків та зборів, пені, штрафів у порядку, встановленому цим Кодексом.

Повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання визначено у статті 43 Податкового кодексу України і Порядку взаємодії органів державної податкової служби, місцевих фінансових органів та органів Державного казначейства України в процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, затвердженим спільним Наказом Державної податкової служби України, Міністерства фінансів України, Державного казначейства України від 21.12.2010 № 974/1597/499 (далі - Порядок від 21.12.2010 № 974/1597/499).

Згідно з пунктом 43.1 статті 43 Податкового кодексу України помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.

Відповідно до пункту 43.2 статті 43 Податкового кодексу України у разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.

Згідно з пунктом 43.3 статті 43 Податкового кодексу України обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.

Відповідно до пункту 43.4 статті 43 Податкового кодексу України платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.

Згідно з пунктом 43.5 статті 43 Податкового кодексу України контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує, державну податкову і митну політику.

Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.

Відповідно до Порядку від 21.12.2010 № 974/1597/499 повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету.

Згідно п.7 Порядку від 21.12.2010 № 974/1597/499 орган державної податкової служби на підставі даних особових рахунків платників готує висновок за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку, два примірники Реєстру висновків за платежами, належними державному бюджету, за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку, та три примірники Реєстру висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, за формою згідно з додатком 3 до цього Порядку. Згідно із зазначеними реєстрами орган державної податкової служби України, відповідний місцевий фінансовий орган та орган Державного казначейства України проводять приймання-передавання висновків про повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань.

За платежами, належними державному бюджету, орган державної податкової служби в строк не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує та передає висновки згідно з Реєстром висновків за платежами, належними державному бюджету, для виконання відповідному територіальному органу Державного казначейства України.

Відповідно до пункту 8 Порядку від 21.12.2010 № 974/1597/499 орган державної податкової служби несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі територіальному органу Державного казначейства України для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів із бюджету.

Відповідно до пункту 9 Порядку від 21.12.2010 № 974/1597/499 висновки про повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань реєструються органами Державного казначейства України в Журналі обліку висновків, який ведеться на паперових носіях або в електронному вигляді (додаток 4).

На підставі отриманих висновків органи Державного казначейства України здійснюють повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань відповідно до Порядку повернення коштів, помилково або надмірно зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Державного казначейства України від 10.12.2002 № 226 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.12.2002 за № 1000/7288 (в редакції наказу Державного казначейства України від 29.05.2008 № 181) (пункт 10 Порядку від 21.12.2010 № 974/1597/499).

Судом встановлено, що позивачем у 2012 подавались податкові декларації з податку на прибуток підприємств з визначенням податкових зобов'язань наступним чином:

- у декларації за І квартал 2012 - у рядку 07 (Додаток 1) зазначено 97814051 грн.;

- у декларації за 1 півріччя 2012 - прибуток (рядок 07) 25856273,00 грн., податок на прибуток (рядок 14) - 5429817,00 грн. (Додаток 2);

- у декларації за 9 місяців 2012 - прибуток (рядок 07) 20604012,00 грн., податок на прибуток (рядок 14) 4950420,00 грн., податок на прибуток, нарахований за результатами останнього календарного кварталу (звітного) податкового періоду (рядок 14 - рядок 15) « - 479397,00 грн.»;

- у декларації за 12 місяців 2012 - прибуток (рядок 07) 20604012,00 грн., податок на прибуток (рядок 14) 4326843,00 грн., податок на прибуток, нарахований за результатами останнього календарного кварталу (звітного) податкового періоду (рядок 14 - рядок 15) « - 623577,00 грн.».

Сплата ТОВ «Аерок» податку на прибуток підприємств до Державного бюджету за 1 півріччя 2012 здійснювалась платіжними дорученнями від 02.08.2012 № 23582, від 03.08.2012 № 23606, від 06.08.2012 № 23608, від 16.08.2012 № 23918 у сумі 5428667,01 грн.

Як було зазначено судом, позивач звертався до Державної податкової інспекції в Обухівському районі двічі, - із заявою від 14.03.2013 № 161 про повернення надміру сплаченої суми податку на прибуток у сумі 623577,00 грн. і перерахування її на погашення грошового зобов'язання зі сплати податку на додану вартість, а також із заявою від 12.06.2013 № 338 про повернення надмірно сплаченого податку на прибуток за 2012 у сумі 1102974,00 грн. на розрахунковий рахунок ТОВ «Аерок».

Проте, під час судового розгляду справи встановлено, що відповідач не приймав рішення про відмову позивачу в зарахуванні надміру сплаченого податку на прибуток в рахунок сплати податку на додану вартість, ані рішення про відмову в поверненні сум надміру сплаченого податку на розрахунковий рахунок.

При цьому, суд звертає увагу, що у ТОВ «Аерок» на час звернення до податкового органу із даними заявами про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань з податку на прибуток, а також на час розгляду даної справи судом податковий борг відсутній, даний факт сторонами не оспорюється.

Крім того, факт наявності переплати позивачем підтверджується даними облікової картки платника податків з податку на прибуток приватних підприємств, яка надана суду відповідачем і в якій у графі «переплата» зазначена сума 1102974,00 грн. Дану обставину, як вже зазначалось судом, підтверджує також лист Державної податкової інспекції в Обухівському районі Головного управління Міндоходів у Київській області від 26.07.2013 № 188/20-020.

Таким чином, відповідачем порушено вимоги пункту 43.5 статті 43 Податкового кодексу України щодо ненадання у встановлені законом строки висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету до відповідного органу Державного казначейства України.

У свою чергу, відповідач будь-яких доказів з приводу повернення позивачу надміру сплачених коштів в рахунок погашення грошового зобов'язання з інших податків або повернення коштів на розрахунковий рахунок ТОВ «Аерок» суду не надано.

Відносно твердження податкового органу про необхідність погодження питання повернення коштів позивачу з головним управлінням Міндоходів у Київській області у зв'язку з напруженістю індикативних показників зі збору платежів до загального фонду державного бюджету на січень-липень 2013, слід зазначити наступне.

Згідно з частиною першою статті 25 Бюджетного кодексу України Державне казначейство України здійснює безспірне списання коштів з рахунків, на яких обліковуються кошти Державного бюджету України та місцевих бюджетів, за рішенням, прийнятим державним органом, що відповідно до закону має право на його застосування.

Відповідно до пункту другого статті 45 Бюджетного кодексу України Державна казначейська служба України веде бухгалтерський облік усіх надходжень Державного бюджету України та за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету.

Таким чином, посилання відповідача на напруженість індикативних показників зі збору платежів до загального фонду Державного бюджету на січень - липень 2013 є необґрунтованими.

Враховуючи викладене, перешкоди надання висновку у порядку наведеному у пункті 43.5 статті 43 Податкового кодексу України для повернення надміру сплаченого податку на прибуток в сумі 1102974,00 грн. на рахунок ТОВ «Аерок» за заявою позивача у відповідача відсутні, підстав для відмови у поверненні зазначених коштів відповідачем не наведено.

З огляду на наведене, суд дійшов висновку про наявність підстав для зобов'язання відповідача здійснити дії передбачені пунктом 43.5 статті 45 Податкового кодексу України щодо повернення коштів у сумі 1102974,00 грн.

Відповідно до частини першої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Керуючись статтями 11, 14, 69, 70, 71, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

1. Позов задовольнити.

2. Зобов'язати Державну податкову інспекцію в Обухівському районі Головного управління Міндоходів у Київській області здійснити дії передбачені пунктом 43.5 статті 43 Податкового кодексу України шляхом підготовки висновку про повернення Товариству з обмеженою відповідальністю «АЕРОК» надмірно сплачених коштів з податку на прибуток приватних підприємств у розмірі 1102974 (один мільйон сто дві тисячі дев'ятсот сімдесят чотири) грн. з відповідного бюджету та подання його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

3. Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «АЕРОК» судовий збір у сумі 2294 (дві тисячі двісті дев'яносто чотири) грн.

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд.

Згідно з частиною другою статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови

Суддя Панова Г. В.

Дата виготовлення і підписання повного тексту постанови - 07 жовтня 2013 р.