КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 825/775/13-а Головуючий у 1-й інстанції: Лобан Д.В.; Суддя-доповідач: Сорочко Є.О.
У Х В А Л А
Іменем України
17 жовтня 2013 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Сорочко Є.О.
Суддів: Горбань Н.І.
Межевич М.В.
при секретарі Грисюк Г.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Ніжинської об'єднаної державної податкової інспекції Чернігівської області Державної податкової служби на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 26 березня 2013 року у справі за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства "Ніжинський механічний завод" до Ніжинської об'єднаної державної податкової інспекції Чернігівської області Державної податкової служби, за участю третьої особи без самостійних вимог на стороні відповідача - Ніжинської міської ради Чернігівської області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
В С Т А Н О В И В:
Публічне акціонерне товариство "Ніжинський механічний завод" (далі - ПАТ "Ніжинський механічний завод") звернулося до Чернігівського окружного адміністративного суду з позовом до Ніжинської об'єднаної державної податкової інспекції Чернігівської області Державної податкової служби (далі - Ніжинська ОДПІ) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 05.11.2012 №0000442200.
Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 26 березня 2013 року позов задоволено, визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Ніжинської ОДПІ від 05.11.2012 №0000442200.
На вказану постанову Ніжинська ОДПІ подала апеляційну скаргу, в якій просить її скасувати та ухвалити нову постанову, якою в задоволенні позову відмовити, посилаючись на порушення судом норм матеріального права.
Дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до матеріалів справи, Ніжинською ОДПІ, на підставі направлень на перевірку №590-592 від 18.09.2012, згідно наказу №587 від 05.09.2012, на підставі пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, ст. 75, ст. 77 Податкового кодексу України та у відповідності до плану-графіку проведено документальну планову виїзну перевірку ПАТ «Ніжинський механічний завод» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2011 по 30.06.2012, за результатами якої складено акт перевірки №1077/22-14312565 від 22.10.2012.
Даною перевіркою встановлено порушення позивачем пп. 288.5.1 п. 285.1 ст. 285 Податкового кодексу України, в результаті чого в податковій декларації по платі на 2011 та 2012 роки річну суму платежу орендної плати за земельні ділянки комунальної та державної власності визначило менше трикратного розміру земельного податку та обраховано згідно ст. 274 Податкового кодексу України, що призвело до заниження орендної плати за землю на загальну суму 418396,82 грн, в тому числі за грудень 2011 року в сумі 59771,06 грн, за січень 2012 року в сумі 59770,96 грн, за лютий 2012 року в сумі 59770,96 грн, за березень 2012 року в сумі 59770,96 грн, за квітень 2012 року в сумі 59770,96 грн, за травень 2012 року в сумі 59770,96 грн, за червень 2012 року в сумі 59770,96 грн.
На підставі акту перевірки Ніжинською ОДПІ винесено податкове повідомлення - рішення №0000442200 від 05.11.2012, яким ПАТ «Ніжинський механічний завод» збільшено суму грошового зобов'язання по орендній платі з юридичних осіб в розмірі 627595,23 грн, в тому числі 418396,82 грн за основним платежем та 209198,41 за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами).
Як вбачається з матеріалів справи, 24.12.2003 між Ніжинською міською радою (орендодавець) та позивачем (орендар) укладено договір оренди земельної ділянки №234, відповідно до якого орендодавець на підставі рішення ХІІІ сесії ХХІV скликання від 24.12.2003 із земель державної власності надає, а орендар приймає в строкове, платне володіння і користування земельну ділянку площею 4,9485 га, яка знаходиться в м. Ніжині, вул. Курилівська,58. На земельній ділянці знаходяться нежитлові будівлі. Пунктом 2.3 договору передбачено, що орендна плата вноситься орендарем у розмірах на рівні ставки земельного податку, 3009,87 грн за 1 календарний місяць.
До даного договору між сторонами 28.07.2008 укладено додатковий договір, відповідно до якого внесено зміни в розділ І, а саме: позивач приймає в строкове, платне володіння і користування земельну ділянку, яка знаходиться в м. Ніжині по вул. Курилівська, 56-А.
Також, 22.03.2006 між Ніжинською міською радою (орендодавець) та позивачем (орендар) укладено договір оренди землі, відповідно до якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення - землі промисловості, на підставі рішення ХІІІ сесії ХХІУ скликання Ніжинської міської ради від 24.12.2003 та ХХХІ сесії ІV скликання Ніжинської міської ради від 22.03.2006, яка знаходиться у м. Ніжині по вул. Б. Хмельницького, 37. Земельна ділянка загальною площею 8,6499 га, у тому числі 3,6785 га - під будівлями, 4,9714 - господарчий двір.
Пунктом 9 договору передбачено, що орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірі на рівні ставки земельного податку, що складає 6 704,35 грн. за 1 календарний місяць.
Згідно умов вищезазначених договорів оренди плата за землю вноситься землекористувачем у вигляді орендної плати у розмірі одного земельного податку.
Відповідно до п. 288.1. ст. 288 Податкового кодексу України, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Згідно п. 288.5 цієї ж статті Кодексу, розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.
Отже, положеннями Податкового кодексу України передбачено, що питання встановлення розміру орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності вирішується за згодою сторін договору оренди землі із визначенням розміру орендної плати в такому договорі оренди.
При цьому, вимоги п. 288.5. Податкового кодексу України щодо мінімального розміру орендної плати стосуються узгодження розміру орендної плати при укладанні договору оренди або внесені змін до нього, але ніяк не можуть вважатись зобов'язанням орендаря, встановленим Податковим кодексом України, оскільки у 288.1. ст. 288 цього Кодексу зазначено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Те, що ст. 288.5 Податкового кодексу України закріплює мінімальне та максимальне значення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності означає лише те, що орендна плата за такі земельні ділянки є регульованою законодавством ціною.
Так, відповідно до ст. 15 Закону України «Про оренду землі», орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку внесення і перегляду та відповідальності за несплату є однією із істотних умов договору.
Відповідно до ч. 2 ст. 21 цього ж Закону, розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Згідно пункту 13 Типового договору оренди землі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 №220 в порядку статті 14 Закону України «Про оренду землі», розмір орендної плати переглядається у разі, зокрема, зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, та в інших випадках, передбачених законом.
При цьому, ст. 30 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Згідно ст. 654 Цивільного кодексу України зміна договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.
У даному випадку, розмір орендної плати за орендовані позивачем земельні ділянки було встановлено у договорах оренди землі. При цьому, за умовами вказаних договорів розмір орендної плати може переглядатись у разі зміни розмірів земельного податку за згодою сторін.
З аналізу наведених правових норм, умов договору оренди та додаткового договору слідує, що зміна розміру орендної плати у зв'язку з набранням чинності Податковим кодексом України є підставою для перегляду установленого розміру орендної плати шляхом внесення відповідних змін до договору оренди землі сторонами цього договору, а у випадку недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди в цій частині спір вирішується в судовому порядку.
Таким чином, донарахування позивачеві оспорюваної суми податкового зобов'язання з орендної плати із застосуванням штрафних санкцій за податковим повідомленням-рішенням було здійснено неправомірно.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо задоволення позову, а тому апеляційну скаргу Ніжинської ОДПІ необхідно залишити без задоволення, а постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 26 березня 2013 року - без змін, оскільки вона ухвалена з дотриманням норм матеріального права.
Керуючись ст. ст. 160, 196, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд,-
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Ніжинської об'єднаної державної податкової інспекції Чернігівської області Державної податкової служби залишити без задоволення, а постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 26 березня 2013 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в порядку та строки передбачені ст. 212 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Сорочко Є.О.
Судді: Горбань Н.І.
Межевич М.В.
Ухвалу складено в повному обсязі 22.10.2013
Головуючий суддя Сорочко Є.О.
Судді: Горбань Н.І.
Межевич М.В.