Постанова № 34540888, 28.10.2013, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.10.2013
Номер справи
805/13799/13-а
Номер документу
34540888
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 жовтня 2013 р. Справа № 805/13799/13-а

приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Волгіної Н.П.,

розглянувши у порядку письмового провадження в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом Територіального управління Держгірпромнагляду у Донецькій області в особі Державної гірничотехнічної інспекції нагляду у гірничодобувній промисловості до Товариства з обмеженою відповідальністю "УкрРосКаолін" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Територіальне управління Держгірпромнагляду у Донецькій області в особі Державної гірничотехнічної інспекції нагляду у гірничодобувній промисловості, звернулось до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "УкрРосКаолін" в якому просить суд застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Товариства з обмеженою відповідальністю "УкрРосКаолін" шляхом зупинення проведення лабораторних робіт в хімічній лабораторії у зв'язку з загрозою життю та здоров'ю людей.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначене наступне.

Відповідно до направлення на перевірку № 030-8-17 від 16 серпня 2013 року 17 вересня 2013 року посадовими особами теруправління проведено планову перевірку суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) відокремленого підрозділу Товариства з обмеженою відповідальністю "УкрРосКаолін" розташованого за адресою: 87011, Донецька обл., Володарський район, с. Катеринівка, вул. Леніна, буд. 43 на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, під час якої виявлені порушення нормативно-правових актів з охорони праці, з яких два створюють загрозу життю та здоров'ю людей. У зв'язку із виникненням загрози життю та/або здоров'ю людей, позивач вважає, що є підстави для зупинення проведення лабораторних робіт в хімічній лабораторії з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю людей.

Керуючись п. 2.26 Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом МНС України від 11 серпня 2011 року № 826, позивач звернувся до суду з даним позовом (а.с. 2-6).

Ухвалою суду від 26 вересня 2013 року задоволено клопотання позивача про відстрочення сплати судового збору до ухвалення судового рішення по справі.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи Товариство з обмеженою відповідальністю "УкрРосКаолін" повідомлено судом належним чином. 25 жовтня 2013 року до канцелярії суду надійшло клопотання від представника товариства, в якому викладене прохання про перенесення розгляду справи на іншу дату у зв'язку з відрядженням належного представника відповідача до Приватного акціонерного товариства «Стройфарофор» м. Шахти Ростовської області Російської Федерації та надала наказ Товариства з обмеженою відповідальністю "УкрРосКаолін" від 24 жовтня 2013 року № 88-кан про відрядження представника (юриста Скрипової А.О.) в м. Шахти Ростовської області з 28 жовтня 2013 року по 30 жовтня 2013 року (а.с. 54).

Представник позивача Лантратова С.В. до суду з'явилась, заперечувала проти задоволення клопотання представника відповідача про відкладення розгляду справи. Не заперечувала проти розгляду справи у порядку письмового провадження у зв'язку з неявкою представника відповідача, про що зазначила у відповідному клопотанні (а.с. 106).

Відповідно до ч. 7 ст. 56 Кодексу адміністративного судочинства України законним представником органу, підприємства, установи, організації в суді є його керівник чи інша особа, уповноважена законом, положенням статутом.

Враховуючи те, що юрист товариства є не єдиним законним представником Товариства з обмеженою відповідальністю "УкрРосКаолін" відповідно до положень ст. 56 Кодексу адміністративного судочинства, суд дійшов висновку про необхідність відмови з задоволені клопотання представника відповідача про перенесення розгляду справи на іншу дату та розглянути справу у порядку письмового провадження.

Як вбачається з матеріалів справи, 7 жовтня 2013 року від Товариства з обмеженою відповідальністю "УкрРосКаолін" надійшли заперечення на адміністративний позов, в обґрунтування яких зазначено наступне.

В період з 17 вересня по 20 вересня 2013 року на підприємстві проведено перевірку щодо дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки за результатами якої складено Акт перевірки суб'єкта господарювання № 030-9-86 від 17 вересня 2013 року. Однак, відповідач вважає висновки управління неправомірними та прийняті всупереч діючого законодавства з огляду на наступне.

Хімічна лабораторія знаходиться в адміністративно-виробничому комплексі відповідача. Місце її розташування передбачено проектом «Реконструкции существующего здания бывшего детского сада под административно-производственный комплекс на 10 рабочих мест с площадками для техники». Проект отримав позитивний висновок щодо відповідності нормативно-правовим актам з охорони праці та об'єкт будівництва був прийнятий до експлуатації. Проектною документацією у відповідності до норм технологічного проектування (ОНТП 24-86) будівля віднесена до категорії Д, в якої знаходяться негорючі речовини та матеріали в холодному стані. Хімічна лабораторія атестована відособленим структурним підрозділом «Науково-технічного центру метрології, випробувань та досліджень» Донндічормет Головної організації метрологічної служби в промисловості Міністерства економічного розвитку та торгівлі України. На підприємстві розроблений та погоджений належним чином План ліквідації аварій, що включає в себе структурний підрозділ хімічна лабораторія.

Частиною 3 ст. 21 Закону України «Про охорону праці» встановлено, що роботодавець повинен одержати дозвіл на роботи підвищеної небезпеки.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про об'єкти підвищеної небезпеки» об'єкт підвищеної небезпеки - об'єкт, на якому використовуються, виготовляються, переробляються, зберігаються або транспортуються одна або кілька небезпечних речовин чи категорій речовин у кількості, що дорівнює або перевищує нормативно встановлені порогові маси, а також інші об'єкти як такі, що відповідно до закону є реальною загрозою виникнення надзвичайної ситуації техногенного та природного характеру.

Порядком визначення об'єктів підвищеної небезпеки серед потенційно небезпечних об'єктів є ідентифікація об'єктів підвищеної небезпеки.

Потенційно небезпечний об'єкт - об'єкт, на якому можуть використовуватися або виготовляються, переробляються, зберігаються чи транспортуються небезпечні речовини, біологічні препарати, а також інші об'єкти, що за певних обставин можуть створити реальну загрозу виникнення аварії

У виконанні ст. 9 Закону України «Про об'єкти підвищеної небезпеки» Товариство з обмеженою відповідальністю «УкрРосКаолін» провело ідентифікацію об'єктів підвищеної небезпеки відповідно до кількості порогової маси небезпечних речовин, результатом якої стало Повідомлення № 365 від 5 травня 2004 року про результати ідентифікації об'єктів підвищеної небезпеки ( далі - Повідомлення № 365)

Пунктом 6 «Методики ідентифікації потенційно небезпечних об'єктів» № 98 від 23 лютого 2006 року встановлено, що ідентифікація передбачає аналіз структури об'єктів господарської діяльності та характеру їх функціонування для встановлення факту наявності або відсутності джерел небезпеки, які за певних обставин можуть ініціювати виникнення надзвичайних ситуацій, а також визначення рівнів можливих надзвичайних ситуацій.

Як зазначено в ч. 3 п. 17 «Методики ідентифікації потенційно небезпечних об'єктів» об'єкти господарської діяльності, які за результатами ідентифікації не підпадають під встановлені цією методикою вимоги, не визнаються потенційно небезпечними об'єктами.

Повідомленням № 365 встановлено, що об'єкт господарської діяльності - хімічна лабораторія не відноситься до потенційно небезпечного об'єкту.

Пунктом 2.9 «Правил охорони праці під час роботи в хімічних лабораторіях» № 1192 від 11 вересня 2012 року (далі - НПАОП 73.1-1.11-12) встановлено, що роботодавець повинен розробити план локалізації та ліквідації аварійних ситуацій залежно від виду робіт, що виконуються в хімічних лабораторіях та на підприємстві відповідно до вимог Положення щодо розробки планів локалізації та ліквідації аварійних ситуацій і аварій, затвердженого наказом Комітету по нагляду за охороною праці України Міністерства праці та соціальної політики України від 17 червня 1999 року № 112.

Пунктом 1 цього Положення встановлено, що цей нормативний акт поширюється на потенційно небезпечні підприємства, потенційно небезпечні об'єкти, на яких можливі аварії із залповими викидами вибухонебезпечних і токсичних продуктів, вибухами й загоряннями (пожежами) в апаратурі, виробничих приміщеннях і зовнішніх спорудах, які можуть призвести до зруйнування будинків, споруд, технологічного устаткування, ураження людей, негативного впливу на довкілля.

Як зазначалося вище, хімічна лабораторія Товариства з обмеженою відповідальністю «УкрРосКаолін» за результати ідентифікації, згідно із Повідомленням № 365, не відноситься до потенційно небезпечного об'єкту та об'єкту підвищеної небезпеки. Отже, порушення, зафіксованого актом перевірки через невідповідність п.2.9 НПАОП 73.1-1.11-12, не було.

Відповідно до «Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів № 1107 від 26 жовтня 2011 року дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки видається за наявності робіт підвищеної небезпеки.

Таким чином, хімічній лабораторії Товариства з обмеженою відповідальністю «УкрРосКаолін», як об'єкту, який не є потенційно небезпечним та об'єктом підвищеної небезпеки, дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки не потрібен.

В хімічній лабораторії відсутні роботи, які зазначені в Акті перевірки та адміністративному позові - п.6 додатку 2 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки видачі дозволів - газонебезпечні роботи та роботи у вибухопожежонебезпечних зонах. Відповідно, висновки за результатами перевірки контролюючим органом зроблені помилково та є неправомірними.

На підставі вищевикладеного, відповідач просить суд відмовити позивачу в задоволенні адміністративного позову про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом зупинення проведення лабораторних робіт в хімічній лабораторії в повному обсязі. Визнати протиправними рішення, викладені в п.п. 1.9 та 1.10 V розділу Акту перевірки № 030-9-86 від 17 вересня 2013 року щодо розроблення Плану локалізації та ліквідації аварійних ситуацій та отримання дозволу на роботи підвищеної небезпеки для хімічної лабораторії Товариства з обмеженою відповідальністю «УкрРосКаолін», та скасувати їх (а.с. 28-30).

На підтвердження своїх заперечень представником відповідача до матеріалів справи долучені: Свідоцтво про атестацію № 06544-5-1-26/3-ГОМС від 1 липня 2013 року (а.с. 31-33); Акт за результатами перевірки відповідності хімічної лабораторії Товариства з обмеженою відповідальністю «УкрРосКаолін» критеріям атестації на проведення вимірювань у заявленій галузі атестації реєст. № 06544-5-1-26/3-ГОМС від 26 червня 2013 року (а.с. 34-37); Паспорт хімічної лабораторії Товариства з обмеженою відповідальністю «УкрРосКаолін» від 12 липня 2013 року (а.с.38-55); План ліквідації на підприємстві Товариства з обмеженою відповідальністю «УкрРосКаолін» за період з 1 березня 2013 року по 31 грудня 2013 року (а.с. 56-73); Договір № 2 від 1 січня 2013 року з 100 постійною пожежною частиною ГТУ МНС України у Донецькій області на постійне та обов'язкове обслуговування державними аварійно-рятувальними службами об'єктів та окремих територій (а.с. 74-75); Пояснювальна записка до проекту «Адміністртаивно- виробничий комплекс» (а.с. 76-77); Акт № 5 Державної технічної комісії про прийняття закінченого будівництвом об'єкта в експлуатацію від 20 червня 2005 року, яким встановлено, що адміністративно-виробничий комплекс на 10 робочих місць з площадкою в с. Катеринівка, Володарського району, вул. Леніна, буд. 43 прийнято в експлуатацію (а.с. 78); Висновок експертизи № 14.01.6376.04 по проектній документації на відповідність вимогам нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки по робочому проекту «Реконструкция существующего здания бывшего детского сада под административно-производственный комплекс на 10 рабочих мест с площадками для техники ООО «УкрРосКаолін» (а.с. 79-85); Повідомлення № 364 від 5 травня 2004 року про результати ідентифікації об'єктів підвищеної безпеки, в якому є перелік речовин, які використовуються на підприємстві (а.с. 86-93).

Згідно з ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи, що перешкод для розгляду справи, передбачених ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України не має (відсутня потреба заслуховування свідка чи експерта), представник відповідача в судове засідання не з'явилась, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялась судом належним чином, суд вважає за можливе розглянути справу у порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Товариство з обмеженою відповідальністю "УкрРосКаолін, обліковується в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців за кодом 32147675, місцезнаходження: 87011, Донецька обл., Донецька обл., Володарський район, с. Катеринівка, вул. Леніна, буд. 43 (а.с. 28-30, 107).

22 серпня 2013 року Територіальним управлінням Держгірпромнагляду у Донецькій області прийнято наказ № 871 про затвердження графіку перевірок державною гірничотехнічною інспекцією нагляду в гірничодобувній промисловості суб'єктів (об'єктів) господарської діяльності за вересень 2013 року (а.с. 17). Відповідно до Графіку перевірок підзвітних підприємств за вересень 2013 року на Товаристві з обмеженою відповідальністю "УкрРосКаолін" з 16 вересня 2013 року по 20 вересня 2013 року має бути проведена всебічна перевірка державними інспекторами Територіального управління Держгірпромнагляду у Донецькій області (а.с. 18).

17 вересня 2013 року головним державним гірничотехнічним інспектором Лантратовою С.Д. на підставі наказу № 871 від 22 серпня 2013 року та направлення на перевірку № 030-8-17 від 16 серпня 2013 року проведено планову перевірку об'єкта - Товариства з обмеженою відповідальністю "УкрРосКаолін" на предмет дотримання вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, а також ведення робіт, пов'язаних з геологічним вивченням надр, їх використанням та охороною, використанням і переробкою мінеральної сировини. За наслідками проведення перевірки складено акт № 030-9-86 від 17 вересня 2013 року, який отримано директором товариства 17 вересня 2013 року.

Відповідно вказаного Акту перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) від № 030-9-86 від 17 вересня 2013 року під час проведення перевірки виявлені порушення вимог законодавства, а саме:

1. не розроблено План ліквідації аварійних ситуацій залежно від виду робіт, що виконуються у хімічних лабораторіях п. 2.9 НПАОП 73.1-1.11-12 «Правил охорони праці під час роботи в хімічних лабораторіях»;

2. відсутній дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки в хімічній лабораторії в частині розподілу та застосування шкідливих небезпечних речовин п. 6 додатку 2 «Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки» (а.с. 19-21).

При прийнятті рішення суд керується наступним.

Статтею 19 Конституції України, встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку у тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Відповідно до п. 1 Положення про Державну службу гірничого нагляду та промислової безпеки України, затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року № 408/2011 (далі - Положення № 408) Державна служба гірничого нагляду та промислової безпеки України (Держгірпромнагляд України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра надзвичайних ситуацій України. Держгірпромнагляд України входить до системи органів виконавчої влади та забезпечує реалізацію державної політики з промислової безпеки, охорони праці, державного гірничого нагляду, охорони надр та державного регулювання у сфері безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення.

Згідно п. 6 Положення № 408, Держгірпромнагляд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, у місті обласного значення Кривий Ріг.

Відповідно до п. 1 Положення про територіальне управління Держгірпромнагляду України у Донецькій області, затвердженого наказом Держгірпромнагляду України від 2 грудня 2011 року № 186-к, Територіальне управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області є територіальним органом, який діє у складі Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у та їй підпорядковується.

Згідно із ст. 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Статтею 38 Закону України "Про охорону праці" від 14 жовтня 1992 № 2694-XII (далі - Закон № 2694-XII), визначено, що державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснює, зокрема, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.

Таким чином, позивач у справі є органом владних повноважень, якому чинним законодавством України надані владні управлінські функції щодо реалізації державної політики у сфері охорони праці.

Реалізацію конституційного права працівників на охорону їх життя і здоров'я у процесі трудової діяльності, на належні, безпечні і здорові умови праці, поряд з іншими правовими актами регулює Закон України "Про охорону праці" (далі- Закон № 2694-XII).

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону № 2694-XII охорона праці - це система правових, соціально-економічних, організаційно-технічних, санітарно-гігієнічних і лікувально-профілактичних заходів та засобів, спрямованих на збереження життя, здоров'я і працездатності людини у процесі трудової діяльності.

Згідно з ч. 1 ст. 6 цього Закону умови праці на робочому місці, безпека технологічних процесів, машин, механізмів, устаткування та інших засобів виробництва, стан засобів колективного та індивідуального захисту, що використовуються працівником, а також санітарно-побутові умови повинні відповідати вимогам законодавства.

Роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці (ч. 1 ст. 13 Закону № 2694-XII).

Статтею 27 Закону № 2694-XII передбачено, що нормативно-правові акти з охорони праці - це правила, норми, регламенти, положення, стандарти, інструкції та інші документи, обов'язкові для виконання.

Наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11 вересня 2012 року № 1192, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України25 вересня 2012 року за № 1648/21960, затверджені Правила охорони праці під час роботи в хімічних лабораторіях (далі - Правила). Ці Правила поширюються на суб'єктів господарювання незалежно від форм власності й організаційно-правової форми, діяльність яких пов'язана з виробленням хімічних речовин і хімічної продукції, гумових і пластмасових виробів, іншої неметалевої мінеральної продукції, збиранням, обробленням й видаленням відходів, відновленням матеріалів, проведенням наукових досліджень та розробок в галузі природничих та технічних наук, вищих навчальних та вищих професійно-технічних навчальних закладах під час виконання робіт в хімічних лабораторіях. Ці Правила встановлюють вимоги охорони праці під час виконання робіт в хімічних лабораторіях та є обов'язковими для роботодавців та працівників, які виконують роботи в хімічних лабораторіях.

Відповідно до п. 2.9 розділу ІV Правил роботодавець повинен розробити план локалізації і ліквідації аварійних ситуацій і аварій залежно від виду робіт, що виконуються в хімічних лабораторіях та на підприємстві, відповідно до вимог Положення щодо розробки планів локалізації та ліквідації аварійних ситуацій і аварій, затвердженого наказом Комітету по нагляду за охороною праці України Міністерства праці та соціальної політики України від 17 червня 1999 року № 112, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30 червня 1999 року за № 424/3717 (НПАОП 0.00-4.33-99). Не дозволяється виконувати роботи працівникам, які не ознайомлені з план локалізації і ліквідації аварійних ситуацій і аварій і не знають його в частині, що стосується роботи, яку вони безпосередньо виконують.

Як вбачається з п. 4.5. Положення щодо розробки планів локалізації та ліквідації аварійних ситуацій і аварій план локалізації і ліквідації аварійних ситуацій і аварій повинен бути узгоджений з територіальними управліннями Держгірпромнагляду та з територіальними органами МНС, територіальними установами державної санепідслужби та, при потребі, з органами місцевого самоврядування.

Як вбачається з матеріалів справи, а саме з наданого представником відповідача Плану ліквідації на підприємстві Товариства з обмеженою відповідальністю «УкрРосКаолін» за період з 1 березня 2013 року по 31 грудня 2013 року (а.с. 56-73), він не був узгоджений з територіальними управліннями Держгірпромнагляду, як того потребує вимоги чинного законодавства.

Постановою Кабінету Міністрів від 26 жовтня 2011 року № 1107 затверджено Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки (далі - Порядок). Цей Порядок визначає процедуру видачі або відмови у видачі, переоформлення, видачі дублікатів, анулювання Держгірпромнаглядом та його територіальними органами дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки (далі - дозвіл).

Дія цього Порядку не поширюється на державні аварійно-рятувальні служби та їх формування, які в установленому порядку пройшли атестацію, а також на органи військового управління, військові частини, військові навчальні заклади, установи та організації Збройних Сил, інші військові формування, які утворені відповідно до законів та в яких до виконання робіт підвищеної небезпеки та/або експлуатації (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки не залучаються наймані працівники.

Відповідно до п. 7 Порядку дозвіл видається Держгірпромнаглядом - на виконання робіт підвищеної небезпеки, що зазначені у пунктах 1, 3 - 5 додатка 2.

Додатком 2 Порядку визначено перелік видів робіт підвищеної небезпеки. В вказаному переліку під п. 6 зазначені газонебезпечні роботи та роботи у вибухопожежонебезпечних зонах.

Таким чином, Товариству з обмеженою відповідальністю «УкрРосКаолін» необхідно було отримати відповідний дозвіл на проведення газонебезпечних робіт та робіт у вибухопожежонебезпечних зонах, чого товариством зроблено не було. Тобто, відповідачем порушені положення наведених вище нормативно-правових актів.

Відповідно до ч. 1 ст. 38 Закону № 2694-XII державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснює, серед інших, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці яким є Державна служба гірничого нагляду та промислової безпеки України (Держгірпромнагляд України) в силу п. 1 Положення про цю службу, затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року № 408/2011.

З метою впорядкування організації та здійснення державного нагляду Державною службою гірничого нагляду та промислової безпеки України та її територіальними органами розроблено Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, що затверджено Наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України № 826 від 11 серпня 2011 року (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2011 року за № 1531/20269). Згідно пункту 2.26 цього Положення виявлення під час перевірки порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників; відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки є підставою заборони виконання робіт.

Пунктом 5 ст. 4 Закону України "Про основні засади державного контролю у сфері здійснення господарської діяльності" повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.

Таким чином, обґрунтованість та правомірність застосованих позивачем до відповідача заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) знайшли своє підтвердження під час розгляду справи.

На підставі вищевикладеного, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги Територіального управління Держгірпромнагляду у Донецькій області в особі Державної гірничотехнічної інспекції нагляду у гірничодобувній промисловості.

При цьому суд вважає за необхідне роз'яснити відповідачу, що згідно ч. 8 п. 5 ст. 4 Закону України "Про основні засади державного контролю у сфері здійснення господарської діяльності" застосовані адміністративним судом заходи реагування за позовом органу державного нагляду (контролю), а також вжиті органом державного нагляду (контролю) заходи, обґрунтованість яких підтверджена адміністративним судом, скасовуються адміністративним судом у порядку, встановленому процесуальним законом.

Відповідно до ч.ч. 12-13 ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України особа має право подати заяву про скасування заходів реагування, застосованих судом за результатом розгляду справи, передбаченої п. 5 ч. 1 цієї статті, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).

На підставі викладеного вище, керуючись ст. 19 Конституції України, Законом України "Про охорону праці", Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" та ст. 2, ст. 17-20, ст. 69-72, ст. 86, ст. 94, ст. 112, ст. 122-154, ст. 158-163, ст. 167, ст. 183-2, ст. 185, ст. 186, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Територіального управління Держгірпромнагляду у Донецькій області в особі Державної гірничотехнічної інспекції нагляду у гірничодобувній промисловості до Товариства з обмеженою відповідальністю "УкрРосКаолін" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду - задовольнити.

Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Товариства з обмеженою відповідальністю "УкрРосКаолін" (код ЄДРПОУ 32147675).

Зупинити проведення лабораторних робіт в хімічній лабораторії в Товаристві з обмеженою відповідальністю "УкрРосКаолін", яке розташоване за адресою: 87011, Донецька обл., Донецька обл., Володарський район, с. Катеринівка, вул. Леніна, буд. 43.

Постанова підлягає негайному виконанню.

Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд в порядку, визначеному ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо воно не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Волгіна Н.П.