ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"28" жовтня 2013 р. м. Київ К/9991/64101/12
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Головуючого Моторного О.А.,
Суддів Борисенко І.В.,
Кошіля В.В.,
при секретарі - Струсевич Д.С.,
за участю представників:
позивача - не з'явився,
відповідача - Якимчук Д.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Рівному Рівненської області Державної податкової служби
на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 18.04.2012
та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 25.09.2012
у справі № 2а/1770/657/2012
за позовом Приватного підприємства "Українська торгово-промислова компанія"
до Державної податкової інспекції у м. Рівному Рівненської області Державної податкової служби
про визнання незаконними дій, -
ВСТАНОВИВ:
Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 18.04.2012, яка залишена без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 25.09.2012, позов задоволено:
- визнано протиправними дії Державної податкової інспекції у м. Рівному Рівненської області Державної податкової служби щодо виключення з електронної бази даних "Детальна інформація по платнику ПДВ щодо результатів автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України" сум податкового кредиту з ПДВ по взаємовідносинах Приватного підприємства "Українська торгово-промислова компанія" з ПП "Ініціатива-Союз-С" за березень 2011 року у розмірі 189 499,80 грн. та сум податкового зобов'язання з ПДВ по взаємовідносинах з ТОВ "Аскоп-Україна" за березень 2011 року у розмірі 196 000,20 грн.
- зобов'язано Державну податкову інспекцію у м. Рівному Рівненської області Державної податкової служби включити до електронної бази даних "Детальна інформація по платнику ПДВ щодо результатів автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України" суму податкового кредиту з ПДВ по взаємовідносинах Приватного підприємства "Українська торгово-промислова компанія" з ПП "Ініціатива-Союз-С" за березень 2011 року у розмірі 189 499,80 грн. та суму податкового зобов'язання з ПДВ по взаємовідносинах з ТОВ "Аскоп-Україна" за березень 2011 року у розмірі 196 000,20 грн.
В касаційній скарзі відповідач, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.
Також, відповідачем було заявлене клопотання про заміну Державної податкової інспекції у м. Рівному Рівненської області Державної податкової служби на її правонаступника - Державну податкову інспекцію у м. Рівному ГУ Міндоходів у Рівненській області.
Згідно зі ст. 55 КАС України, заявлене клопотання підлягає задоволенню.
В судове засідання з'явився представник відповідача. Представник позивача в судове засідання не з'явився, про дату, час і місце судового засідання був повідомлений належним чином.
Перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, за результатами проведеної податковим органом позапланової виїзної документальної перевірки позивача щодо дотримання вимог податкового законодавства при проведенні взаєморозрахунків з ПП "Ініціатива-Союз-С", складений акт №55/23 -100/31960705 від 24.02.2012, в якому зазначено про порушення позивач вимог ч.5 ст.203, ч.1 та 2 ст.215, ст..216 ЦК України в частині недодержання вказаних статей в момент вчинення правочинів, які не спрямовані на реальне настання наслідків, що обумовлені ними, по правочинах, здійснених позивачем при придбанні у ПП "Ініціатива-Союз-С" товару за березень 2011 року. На думку податкового органу, по вказаних правочинах, в порушення вимог ст.ст.662, 665 та 656 ЦК України, товар (соя в кількості 300 тон) фактично переданий не був. Перевіркою встановлено відсутність об'єктів оподаткування при придбанні та продажу товарів (соя) з контрагентами ПП "Ініціатива-Союз-С" та ТОВ "Аскоп-Україна" у березні 2011 року.
За наслідками перевірки, відповідачем було самостійно внесені зміни до електронної бази даних "Детальна інформація по платнику ПДВ щодо результатів автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України", а саме: зменшено задекларований позивачем податковий кредит з ПДВ по взаємовідносинах з ПП "Ініціатива-Союз-С" за березень 2011 року у розмірі 189499,80 грн. та зменшено податкове зобов'язання з ПДВ по взаємовідносинах з ТОВ "Аскоп-Україна" за березень 2011 року у розмірі 196000,20 грн.
Колегія суддів, переглядаючи оскаржувані рішення судів попередніх інстанцій в касаційному порядку, погоджується з висновками судів про неправомірність дій податкового органу щодо самостійної зміни облікових даних позивача, враховуючи наступне.
Наказом ДПА України за № 266 від 18.04.2008 року "Про організацію взаємодії органів державної податкової служби при проведенні перевірок податкових декларацій з податку на додану вартість з урахуванням інформації розшифровок податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість у розрізі контрагентів" (із наступними змінами та доповненнями) (далі - Наказ за №266) затверджені Методичні рекомендацій щодо взаємодії органів державної податкової служби при проведенні перевірок податкових декларацій з податку на додану вартість з урахуванням інформації розшифровок податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість у розрізі контрагентів (далі - Методичні рекомендації).
Згідно п.1.3 даного наказу, для реалізації Методичних рекомендацій створені такі програмні продукти:
1. система формування та подання до органу ДПС засобами телекомунікаційного зв'язку податкової звітності в електронному вигляді щодо ведення обліку розшифрування податкового кредиту та податкових зобов'язань у розрізі контрагентів;
2. система приймання та комп'ютерної обробки податкової звітності щодо проведення автоматизованого контролю податкової декларації з податку на додану вартість на районному рівні;
3. система автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів нарівні ДПА України.
Пунктом 2.14 Методичних рекомендацій передбачено, що інформація податкової звітності з ПДВ, надіслана до центральної бази даних податкової звітності, підлягає розподілу відповідно до вимог Методичних рекомендацій щодо порядку розподілу платників податків за категоріями уваги та співставленню засобами системи автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту у розрізі контрагентів нарівні ДПА України.
Наказом ДПА України за №166 від 30.05.1997 року затверджена форма декларації з податку на додану вартість та порядок її заповнення і подання. До даного наказу були внесені зміни та доповнення наказом ДПА України за №159 від 17.03.2008 року, яким встановлено, що одночасно з декларацією повинні подаватися всі необхідні додатки до декларації, подання яких передбачено цим Порядком, а також розшифровки податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів (додаток 5 до податкової декларації з податку на додану вартість та додаток 2 до податкової декларації з податку на додану вартість (скороченої). У разі подання уточнюючих розрахунків, в яких проводиться коригування податкових зобов'язань та/або податкового кредиту, такі ж розшифровки подаються на суму уточнення.
Таким чином, Деталізована база співставлення є одним з програмних продуктів центральної бази даних податкової звітності, що введена в дію ДПА України з метою проведення перевірок податкових декларацій з податку на додану вартість, в якій по податковим періодам відображаються показники податкового кредиту та податкових зобов'язань платників податків у розрізі контрагентів на підставі поданої податкової звітності з ПДВ, тобто податкових декларацій з податку на додану вартість з додатками №5.
У відповідності до п.49.2 ст.49 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є, відповідно до цього Кодексу незалежно від того, чи провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді. Згідно з п. 49.8 ст. 49 Податкового кодексу України, прийняття податкової декларації є обов'язком органу державної податкової служби.
Аналізуючи наведені норми, судами вірно зазначено, що обов'язок платника податків подати декларацію з ПДВ узгоджується з обов'язком податкового органу прийняти таку декларацію та, при відсутності зауважень до її оформлення, відобразити показники цієї декларації у відповідних базах податкової звітності.
Самостійна зміна відповідачем в Деталізованій базі співставлення показників податкового кредиту та податкових зобов'язань позивача, без зміни цих показників самим позивачем шляхом подання уточнюючих декларацій (розрахунків), порушує права та інтереси позивача, оскільки він, як платник податків, має право розраховувати на те, що задекларовані ним в податкових деклараціях показники податкового кредиту та податкових зобов'язань відповідають показникам з централізованої бази даних податкової звітності.
Як було вірно встановлено судами попередніх інстанцій, виходячи із специфіки податку на додану вартість, який сплачується у складі ціни товарів (робіт, послуг), одна операція з продажу товару викликає відповідні податкові наслідки у обох сторін цієї операції, які є платниками ПДВ, у продавця - податкові зобов'язання, а у покупця - податковий кредит на аналогічну суму.
Невідповідність показників податкового кредиту та податкових зобов'язань, що задекларовані позивачем в декларації з ПДВ за березень 2011 року, показникам з централізованої бази даних податкової звітності, має безпосередній вплив на права та інтереси позивача, оскільки така невідповідність може мати для позивача негативні наслідки, зокрема: погіршення його ділової репутації, як належного платника податків, відмова його контрагентів від подальших господарських відносин з позивачем з метою уникнення негативних податкових наслідків для себе від таких операцій, тощо.
За наведених обставин, колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій щодо протиправності дій відповідача по зміні задекларованих платником податків показників податкового кредиту та податкових зобов'язань в Деталізованій базі співставлення без зміни цих показників самим позивачем.
Доводи, наведені скаржником в касаційній скарзі, викладеного не спростовують, а тому колегією суддів відхиляються.
Враховуючи викладене, Вищий адміністративний суд України дійшов висновку, що судами першої та апеляційної інстанцій належним чином з'ясовані обставини справи та дано їм відповідну правову оцінку. Порушень норм матеріального чи процесуального права, які могли призвести до зміни чи скасування рішень судів попередніх інстанцій не встановлено.
Керуючись ст. ст. 221, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
УХВАЛИВ:
Здійснити заміну Державної податкової інспекції у м. Рівному Рівненської області Державної податкової служби на її правонаступника - Державну податкову інспекцію у м. Рівному ГУ Міндоходів у Рівненській області.
Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Рівному ГУ Міндоходів у Рівненській області залишити без задоволення.
Постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 18.04.2012 та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 25.09.2012 залишити без змін.
Ухвала набирає чинності з моменту проголошення та може бути переглянута Верховним Судом України у випадках, встановлених Кодексом адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя: (підпис) О.А. МоторнийСудді(підпис) І.В. Борисенко (підпис) В.В. Кошіль