Ухвала суду № 34503569, 22.10.2013, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.10.2013
Номер справи
2а-6295/09/1770
Номер документу
34503569
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 жовтня 2013 року Справа № 8381/11/9104

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі :

головуючого судді Каралюса В.М.,

суддів: Гулида Р.М., Улицького В.З.,

за участі секретаря судового засідання Корнієнко О.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Рівне на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 16 червня 2010 року у справі за позовом Державного підприємства «Бурштин Україна» до Державної податкової інспекції у м. Рівне про скасування рішень, -

В С Т А Н О В И В :

У вересні 2009 року позивач Державне підприємство «Бурштин Україна» звернувся до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м. Рівне, в якому просив скасувати рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 22.07.2009 року № 1001662343 в сумі 1360 грн. та рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 22.07.2009 року № 1001672343 в сумі 11293,15 грн.

Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 16 червня 2010 року позов задоволено частково. Скасовано рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №1001662343, прийняте Державною податковою інспекцією у м. Рівне 22.07.2009 року в частині застосування штрафних санкцій на суму 1020грн.00коп. В іншій частині позовних вимог щодо оскарження цього рішення відмовлено. Скасовано рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №1001672343 прийняте Державною податковою інспекцією у м. Рівне 22.07.2009 року в частині застосування штрафних санкцій на суму 5571грн.15коп. В іншій частині позовних вимог щодо оскарження цього рішення відмовлено.

Не погодившись із таким рішенням суду, його оскаржив відповідач, який в поданій апеляційній скарзі, покликаючись на те, що при винесенні оскаржуваного рішення було допущено порушення норм матеріального та процесуального права, просить таке скасувати в частині задоволення позовних вимог та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позову відмовити в повному обсязі. В обгрунтування вимог апеляційної скарги зазначає, що оскаржувані рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій є законними та винесеними на підставі норм діючого законодавства.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, працівниками Державної податкової інспекції у м. Рівне проведена планова перевірка державного підприємства «Бурштин України» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2007 р. по 31.03.2009 року.

За результатами проведеної перевірки складено акт № 920/23-100/34112754 від 15.07.09р, згідно якого встановлено порушення вимог п.9 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»; п.2.8 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 р. № 637, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13 січня 2005 р. за № 40/10320 - підприємством не було виконано вимоги п.2.8 Положення, що призвело до перевищення ліміту залишку готівки в касі їдальні в сумі 2362,95грн.; п. 2.11 Положення - встановлено видачу готівкових коштів під звіт без повного звітування щодо раніше виданих коштів на загальну суму 26269,00 грн. та за проведення готівкових розрахунків без подання одержувачем коштів платіжного документа (товарного або касового чека, квитанції до прибуткового ордера, іншого письмового документа), який би підтверджував сплату покупцем готівкових коштів на загальну суму 12,21грн.

На підставі зазначеного Акту перевірки Державною податковою інспекцією у м. Рівне прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 22.07.2009 року №1001662343 в сумі 1360,00 грн. за порушення Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»(а.с.13) та рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 22.07.2009 року №1001672343 в сумі 11293,15 грн. за порушення Положення.

В порядку апеляційного узгодження податкових зобовязань Державною податковою адміністрацією в Рівненській області вказані рішення залишені без змін, а скарги позивача без задоволення.

Щодо визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 22.07.2009 року №1001662343 в сумі 1360,00 грн., яке прийнято за порушення Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.

Згідно акта перевірки, такі порушення полягали у невиконанні позивачем щоденного друку фіскальних звітних чеків, а саме: в КОРО №173/2 від 01.03.2007 року встановлено невиконання щоденного друку фіскальних звітних чеків Z №0723 за 18.04.2007 р. - виконано 19.04.2007 року о 07:49 та Z №0730 за 27.04.2007 р. - виконано 28.04.2007 року о 07:47; в КОРО №174/2 від 01.03.2007 року встановлено невиконання щоденного друку фіскального звітного чека Z №0375 за 23.05.2007 р. - виконано 24.05.2007 року о 08:09; в КОРО №170/1 від 12.05.2008 року встановлено невиконання щоденного друку фіскального звітного чека Z №0011 за 12.08.2008 р. - виконано 13.08.2008 року о 17:14, в результаті чого, на думку відповідача, позивачем допущено невиконання п.9 ст.3 цього закону.

Відповідно до п.9 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій.

За порушення вимог п.9 ст. 3 цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (п. 4 ст. 17).

Відповідно до вимог щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування, затверджених постановою КМУ N 199 від 18.02.2002 року, зміна - період роботи реєстратора від реєстрації першої розрахункової операції після виконання Z - звіту до виконання наступного Z - звіту. Максимальна тривалість зміни РРО не повинна перевищувати 24 години. При цілодобовій роботі підприємства, Z - звіт необхідно виконувати не пізніше 24 години з моменту реєстрації першої розрахункової операції, виконаної після попереднього Z - звіту. Відлік тривалості зміни РРО починається з моменту реєстрації першої розрахункової операції після виконання попереднього Z - звіту, а не з початку робочого дня, на чому наполягає позивач.

Разом з тим, згідно ст.250 Господарського кодексу України адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніше як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.

З огляду на це, адміністративно-господарські санкції за невиконання щоденного друку фіскальних звітних чеків Z №0723, Z №0730, Z №0375 застосовані після спливу граничного строку для застосування санкцій. Стосовно невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку Z №0011 за 12.08.2008 р. в цій частині санкції застосовано з дотриманням положень ст.250 ГК України

Таким чином, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 22.07.2009 року №1001662343 слід скасувати в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 1020 грн., в іншій частині позовних вимог щодо оскарження цього рішення позивачу слід відмовити.

Щодо визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 22.07.2009 року №1001672343, прийняте за порушення вимог п.2.8 Положення, а саме в ході проведення перевірки встановлено, що за період з 01.04.2007 р. по 31.03.2009р. підприємство ДП «Бурштин України» згідно наказу № 94 від 16.06.2006р. та розрахунку установило ліміт залишку готівки в касі в розмірі 19271,92грн., в т.ч.: на магазин по вул. Набережна, 8 - 5000,00 грн.; на магазин по вул. Київська, 94-8500,00 грн.; на їдальню - 500.00 грн.; на центральну касу - 5000,00 грн, колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.

В ході проведення перевірки відповідачем встановлено, що підприємством не було виконано вимоги п.2.8 Положення, що привело до перевищення ліміту залишку готівки в касі їдальні в сумі 2362,95грн.

Відповідно до п. 2.8 Положення, підприємства можуть тримати в позаробочий час у своїх касах готівкову виручку (готівку) в межах, що не перевищують установлений ліміт каси. Готівкова виручка (готівка), що перевищує встановлений ліміт каси, обов'язково здається до банків для її зарахування на банківські рахунки. Відокремлені підрозділи підприємств - юридичних осіб можуть здавати готівкову виручку (готівку) безпосередньо до кас таких юридичних осіб або до будь-якого банку для її переказу і зарахування на банківські рахунки зазначених юридичних осіб. За відсутності банків готівкова виручка (готівка) для переказу на банківські рахунки підприємства може здаватися до операторів поштового зв'язку та небанківських фінансових установ, які мають ліцензію Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України на здійснення переказу коштів.

Здавання готівкової виручки (готівки) здійснюється самостійно (у тому числі із застосуванням програмно-технічних комплексів самообслуговування) або через відповідні служби, яким згідно із законодавством України надане право на перевезення валютних цінностей та інкасацію коштів.

Здавання готівкової виручки (готівки) може здійснюватися для зарахування на будь-який банківський рахунок підприємства (підприємця) на його вибір.

Абзацом 2 статті 1 Указу Президента України від 07.09.2001 р. N 802/2001 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки»установлено, що у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них: за перевищення встановлених лімітів залишку готівки в касах - застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу у двократному розмірі сум виявленої понадлімітної готівки за кожний день.

- п. 2.11 Положення, що проявилось у видачі готівкових коштів під звіт без повного звітування щодо раніше виданих коштів на загальну суму 26269,00 грн. та за проведення готівкових розрахунків без подання одержувачем коштів платіжного документа (товарного або касового чека, квитанції до прибуткового ордера, іншого письмового документа), який би підтверджував сплату покупцем готівкових коштів на загальну суму 12,21грн.

Перевіркою встановлено, що підзвітна особа ОСОБА_2 20.06.2007р. подає до бухгалтерії авансовий звіт про використання коштів за № Б2-0000383 на суму 12,21грн., до якого не долучаються всі необхідні оригінали первинних документів, а саме відсутній розрахунковий документ на проїзд в таксі вартістю 12.21грн. (до ав.звіту долучена копія не фіскального чека на суму 12.21 грн.). Таким чином кошти на суму 12,21грн. рахуються не відзвітовані.

Перевіркою встановлено подальша видача готівкових коштів підзвітній особі ОСОБА_2, яка не відзвітувалась за попередньо отримані кошти. Згідно журнала ордера pax 372, касової книги та видаткових касових ордерів підзвітна особа ОСОБА_2 отримує готівкові кошти з каси підприємства: в липні 2007р. - 350,00грн., в вересні 2007р. - 177,00грн., в грудні 2007р. - 120,00грн., в січні 2008р. - 780,00грн., в лютому 2008р. - 50,00грн., в березні 2008р. - 100,00грн., в травні 2008р. - 1465,00грн., в червні 2008р. - 300,00грн., в липні 2008р. - 39,00грн., в вересні 2008р. - 219,67грн., в жовтні 2008р. - 112,80грн., в листопаді 2008р. - 1830,00грн., в грудні 2008р. - 60,00грн., в січні 2009р. - 60,00грн., в лютому 2009р. - 605,53грн., в березні 2009р. - 20000,00грн., всього на суму 26269,00грн.

Відповідно до п. 2.11 Положення, видача готівкових коштів під звіт або на відрядження (далі - під звіт) здійснюється відповідно до законодавства України.

Видача готівкових коштів під звіт на закупівлю сільськогосподарської продукції та заготівлю вторинної сировини, крім металобрухту, дозволяється на строк не більше 10 робочих днів від дня видачі готівкових коштів під звіт, а на всі інші виробничі (господарські) потреби на строк не більше двох робочих днів, уключаючи день отримання готівкових коштів під звіт.

Якщо підзвітній особі одночасно видана готівка як на відрядження, так і для вирішення в цьому відрядженні виробничих (господарських) питань (у тому числі для закупівлі сільськогосподарської продукції у населення та заготівлі вторинної сировини), то строк, на який видана готівка під звіт на ці завдання, може бути продовжено до завершення терміну відрядження.

Видача відповідній особі готівкових коштів під звіт проводиться за умови звітування нею у встановленому порядку за раніше отримані під звіт суми.

Звітування за одержані під звіт готівкові кошти здійснюється відповідно до законодавства України.

Абзацом 5 статті 1 Указу Президента України від 07.09.2001 р. N 802/2001 за перевищення встановлених строків використання виданої під звіт готівки, а також за видачу готівкових коштів під звіт без повного звітування щодо раніше виданих коштів до юридичних осіб застосовуються штрафні санкції у розмірі 25 відсотків виданих під звіт сум.

Відповідно до ст.250 Господарського Кодексу України адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніше як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.

Рішенням про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 22.07.2009 року №1001672343 до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції на загальну суму 11293,15 грн., в тому числі, 4725,9 грн. за перевищення ліміту залишку готівки в касі та 6567,25 грн. за видачу готівкових коштів під звіт без повного звітування щодо раніше виданих коштів.

Штрафні (фінансові) санкції в сумі 4725,9 грн. за перевищення ліміту залишку готівки в касі та в сумі 845,25 грн. за видачу готівкових коштів під звіт без повного звітування щодо раніше виданих коштів за період липень 2007 року липень 2008 року застосовані після спливу граничного строку для застосування санкцій.

Таким чином, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 22.07.2009 року №1001672343 в сумі 11293,15 грн. слід скасувати в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 5571,15 грн.: (11293,15 (4725,9+845,25)). В іншій частині позовних вимог щодо оскарження цього рішення позивачу слід відмовити.

Відтак, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, щодо часткового задоволення заявлених позовних вимог.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків рішення суду, а тому підстав для скасування постанови колегія суддів не вбачає і вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення.

Враховуючи вищенаведене та керуючись ч. 3 ст. 160, ст.ст. 195, 196, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200 п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. ст. 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Рівне залишити без задоволення, а постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 16 червня 2010 року у справі № 2а-6295/10 - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя В.М. Каралюс

суддя Р.М. Гулид

суддя В.З. Улицький

Повний текст ухвали виготовлений 25.10.2013 року