УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"24" липня 2013 р.
справа № 2а-0870/12240/11
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Туркіної Л.П.
суддів: Проценко О.А. Дурасової Ю.В.
за участю секретаря судового засідання: Кязимової Д.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Комунарському районі м.Запоріжжя
на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 13 лютого 2012 року
у справі №2а-0870/12240/11
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім Альпіна»
до Державної податкової інспекції у Комунарському районі м.Запоріжжя
про визнання протиправними дій, -
ВСТАНОВИВ:
У грудні 2011 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Торговий дім Альпіна» (далі ТОВ «Торговий дім Альпіна») звернулось з адміністративнм позовом до Державної податкової інспекції у Комунарському районі м.Запоріжжя (далі ДПІ у Комунарському районі м.Запоріжжя) про визнання протиправним наказу відповідача №1203 від 25.07.2011 «Про проведення позапланової виїзної документальної перевірки»; визнання протиправними дій відповідача з проведення позапланової виїзної документальної перевірки позивача з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податку на додану вартість при здійсненні фінансово-господарських відносин з ТОВ «КТР», ТОВ «Фірма «Ліго», ПП «Старкад-Пром» за період з 01.04.2011 по 30.04.2011, результати якої оформлено актом №1400/2302/32765365 від 05.08.2011.
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 08 листопада 2010 року адміністративний позов задоволено.
Рішення суду обґрунтовано тим, що наказ про проведення перевірки видано, а саму перевірку проведено без врахування норм п.73.3 ст.73, п.п. 78.1.1, 78.1.4 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України, тобто протиправно.
Відповідач, не погодившись з вказаною постановою суду, подав апеляційну скаргу, у якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції від 08 листопада 2010 року . Прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог позивача.
Відповідач вважає, що порушень норм ст. ст. 73, 78 Податкового кодексу України податковим органом допущено не було.
Представники сторін до суду не прибули, про час та місце судового розгляду сторони були повідомлені належним чином.
Перевіривши доводи апеляційної скарги та матеріали справи, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з такого.
Відповідно до Довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ) позивач зареєстрований за адресою: 69063, м.Запоріжжя, проспект Леніна, буд.15. ТОВ «Торговий дім Альпіна» має ідентифікаційний код 32765365.
Згідно наданого до суду наказу начальника ДПІ у Комунарському районі м.Запоріжжя №1203 від 25.07.2011 «Про проведення позапланової виїзної документальної перевірки» співробітникам відповідача наказано провести з 26.07.2011 позапланову виїзну документальну перевірку ТОВ «Торговий дім Альпіна» з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податку на додану вартість при здійснені фінансово-господарських відносин з ТОВ «КТР» (код за ЄДРПОУ 37129158), ТОВ Фірма «Ліго» (код за ЄДРПОУ 19305995), ПП «Старкад Пром» (код за ЄДРПОУ 36945503), за період з 01.04.2011 по 30.04.2011, тривалістю 10 робочих днів. Наказ виданий відповідно до пп.78.1.1, пп.78.1.4 п.78.1 ст.78 Податкового Кодексу України.
В акті №1400/2302/32765365 від 05.08.2011 «Про результати позапланової документальної виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім Альпіна» (код ЄДРПОУ 32765365) з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податку на додану вартість при здійснені фінансово-господарських відносин з ТОВ «КТР» (код за ЄДРПОУ 37129158), ТОВ Фірма «Ліго» (код за ЄДРПОУ 19305995), ПП «Старкад Пром» (код за ЄДРПОУ 36945503), за період з 01.04.2011 по 30.04.2011», зокрема, зазначено, що перевірка проведена на підставі пп.78.1.1, пп.78.1.4 п.78.1 ст.78 Податкового Кодексу України та відповідно до наказу ДПІ у Комунарському районі м.Запоріжжя від 25.07.2011 за №1203.
Згідно з пп.20.1.6 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу УкраїниFONT> органи державної податкової служби мають право: для здійснення функцій, визначених податковим законодавством, отримувати безоплатно від платників податків, у тому числі благодійних та інших неприбуткових організацій, у порядку, визначеному цим Кодексом, інформацію, довідки, копії документів (засвідчені підписом платника податків або його посадовою особою та скріплені печаткою (за наявності)) про фінансово-господарську діяльність, отримувані доходи, видатки платників податків та іншу інформацію, повязану з обчисленням та сплатою податків, дотриманням вимог іншого законодавства, здійснення контролю за яким покладено на органи державної податкової служби, а також фінансову та статистичну звітність, в порядку та на підставах, визначених цим Кодексом.
Як зазначено у п.73.3 ст.73 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій, завдань, та її документального підтвердження. Такий запит підписується керівником (заступником керівника) органу державної податкової служби і повинен містити перелік інформації, яка запитується, та документів, що її підтверджують, а також підстави для надіслання запиту. Письмовий запит про подання інформації надсилається платнику податків або іншим субєктам інформаційних відносин за наявності хоча б однієї з таких підстав: 1) за результатами аналізу податкової інформації, отриманої в установленому законом порядку, виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків податкового, валютного законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби; 2) для визначення рівня звичайних цін на товари (роботи, послуги) під час проведення перевірок; 3) виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків; 4) щодо платника податків подано скаргу про ненадання таким платником податків податкової накладної покупцю або про порушення правил заповнення податкової накладної; 5) у разі проведення зустрічної звірки; 6) в інших випадках, визначених цим Кодексом. Запит вважається врученим, якщо його надіслано поштою листом з повідомленням про вручення за податковою адресою або надано під розписку платнику податків або іншому суб'єкту інформаційних відносин або його посадовій особі. Платники податків та інші суб'єкти інформаційних відносин зобов'язані подавати інформацію, визначену у запиті органу державної податкової служби, та її документальне підтвердження протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження запиту (якщо інше не передбачено цим Кодексом). У разі коли запит складено з порушенням вимог, викладених в абзацах першому та другому цього пункту, платник податків звільняється від обов'язку надавати відповідь на такий запит. «…» Порядок отримання інформації органами державної податкової служби за їх письмовим запитом визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до вимог п.10 «Порядку періодичного подання інформації органам державної податкової служби та отримання інформації зазначеними органами за письмовим запитом», затвердженого 27.12.2010 постановою Кабінету Міністрів України №1245, запит щодо отримання податкової інформації від платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин оформляється на бланку органу державної податкової служби та підписується керівником (заступником керівника) зазначеного органу. У запиті зазначаються: посилання на норми закону, відповідно до яких орган державної податкової служби має право на отримання такої інформації; підстави для надіслання запиту; опис інформації, що запитується, та в разі потреби перелік документів, що її підтверджують.
У п.1 «Порядку періодичного подання інформації органам державної податкової служби та отримання інформації зазначеними органами за письмовим запитом», затвердженого 27.12.2010 постановою Кабінету Міністрів України №1245, зазначено, що податкова інформація це сукупність відомостей і даних, що створені або отримані суб'єктами інформаційних відносин у процесі діяльності і необхідні для реалізації покладених на органи державної податкової служби завдань і функцій.
Аналізуючи надані сторонами докази, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції, що у запиті ДПІ у Комунарському районі м.Запоріжжя від 22.06.2011 (вих.№5633/10/23-217) «Про надання письмових пояснень та їх документальних підтверджень» підстави для надіслання запиту, передбачені п.73.3 ст.73 Податкового кодексу України) та опис інформації, що запитується, не зазначені.
Виходячи з зазначених обставин, слід зазначити, що запит відповідача складено з порушенням вимог, викладених в абз.1 та 2 п.73.3 ст.73 Податкового кодексу України.
З урахуванням викладеного, позивач, як суб’єкт інформаційних відносин, відповідно до вимог п.73.3 ст.73 Податкового кодексу України звільнений від обов’язку надати відповідь на запит відповідача від 22.06.2011 (вих.№5633/10/23-217).
Відповідно до п.78.1.1 п.78.1 ст.78 ПК України документальна позапланова виїзна перевірка здійснюється за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.
Згідно з п.78.1.4 п.78.1 ст.78 ПК України документальна позапланова виїзна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби у разі, якщо виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту.
Оскільки підставою для видання наказу №1203 від 25.07.2011 «Про проведення позапланової виїзної документальної перевірки» ДПІ у Комунарському районі м. Запоріжжя зазначено саме пп.78.1.1, пп.78.1.4 п.78.1 ст.78 Податкового Кодексу України, то обов’язковою умовою здійснення виїзної позапланової перевірки ТОВ «Торговий дім Альпіна» повинен бути факт ненадання таким платником податків протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту податкового органу пояснень та їх документального підтвердження.
Оскільки у позивача був відсутній обов’язок щодо надання інформації на запит відповідача від 22.06.2011 року, наказ №1203 від 25.07.2011 «Про проведення позапланової виїзної документальної перевірки» прийнятий органом державної податкової служби з порушенням вимог податкового законодавства України.
Таким чином, суд приходить до висновку, що у відповідача були відсутні необхідні обставини для проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Торговий дім Альпіна», визначені пп.78.1.1., пп.78.1.4 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України. Отже перевірку призначено та проведено протиправно.
Виходячи з зазначеного, рішення суду першої інстанції щодо задоволення позову є законними та обґрунтованими, а доводи відповідача щодо неналежного застосування судом норм матеріального права спростовуються викладеним вище.
На підставі викладеного та з урахуванням норм ст.200 КАС, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Комунарському районі м.Запоріжжя залишити без задоволення, постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 13 лютого 2012 року - без змін.
Керуючись ст.ст.195,196, 198,200,205,206 КАС України, суд -
Ухвалив:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Комунарському районі м.Запоріжжя залишити без задоволення.
Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 13 лютого 2012 року - без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення.
Касаційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених цим Кодексом, а в разі складення постанови в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення судового рішення в повному обсязі.
Рішення суду виготовлено у повному обсязі 29.07.2013р.
Головуючий: Л.П. Туркіна
Суддя: О.А. Проценко
Суддя: Ю.В. Дурасова