ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 жовтня 2013 р. Справа № 804/12098/13-а Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: судді - Борисенко П.О, при секретарі судового засідання - Сергієнка В.Ю., за участю представника позивача - Махнік М.В. та представника відповідача - Кравченко О.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Державного підприємства «Криворізька теплоцентраль»
до Відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України
про зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
Державне підприємство «Криворізька теплоцентраль» звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України Міністерства юстиції України, в якому просить: зобов'язати відділ примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України Міністерства юстиції України зняти арешт з рахунку із спеціальним режимом використання відкритим у філії - Дніпропетровське обласне управління АТ «Ощадбанк», номер рахунку: 2603400050166 (980), накладений відповідно до постанови від 04.02.2013 р. ВП № 27138066; зобов'язати відділ примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України Міністерства юстиції України зняти арешт, накладений відповідно до постанови від 04.02.2013 р. ВП № 27138066, з усіх рахунків Державного підприємства «Криворізька теплоцентраль».
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідно до положень ЗУ «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» від 23 червня 2005 року N 2711-IV (далі - Закон № 2711) зі змінами, внесеними ЗУ «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення стабільної роботи стратегічних підприємств енергетичної галузі» від 15 травня 2013 року N 238-VII, положень ЗУ «Про виконавче провадження» арешт рахунку із спеціальним режимом використання відкритим у філії - Дніпропетровське обласне управління АТ «Ощадбанк» (номер рахунку: 2603400050166 (980) починаючи з 16.06.2013 (дата набрання чинності змін до Закону № 2711) є протиправним, а тому підлягає зняттю.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив суд задовольнити їх у повному обсязі.
Відповідач заперечував проти задоволення адміністративного позову, подав письмові заперечення та зазначив, що відповідно до п. 3.4 ст. 3 Закону № 2711 процедура погашення заборгованості підприємствами паливно-енергетичного комплексу діяла до 1 січня 2013 р., а тому головним державним виконавцем Гречухом О.Я. 10 січня 2013 р. винесено постанову про поновлення виконавчого провадження № 27138066 та оскільки боржником ДП «Криворізька теплоцентраль» самостійно судове рішення виконано не було, державним виконавцем, відповідно до вимог ст. 32 ЗУ «Про виконавче провадження» вжито заходи примусового виконання рішення - винесено постанову про арешт коштів боржника - юридичної особи.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, судом встановлено наступні обставини.
На підставі виконавчого листа Дніпропетровського окружного адміністративного суду по справі № 2а-7175/08/0470 від 17.05.2011 р. державним виконавцем Гречухом О.Я. 10.06.2011 р. відкрито виконавче провадження № 27138066 про стягнення з ДП «Криворізька теплоцентраль» (код в ЄДРПОУ 00130850) в доход Державного бюджету України підвищену плату за нераціональне використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів в розмірі 23004283,87 грн.
Відповідно до преамбули Закону № 2711 даний закон визначає комплекс організаційних та економічних заходів, спрямованих на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу. Метою даного закону є сприяння поліпшенню фінансового становища підприємств паливно-енергетичного комплексу, запобіганню їх банкрутству та підвищенню рівня інвестиційної привабливості шляхом урегулювання процедурних питань та впровадження механізмів погашення заборгованості, надання суб'єктам господарської діяльності права їх застосування, визначення порядку взаємодії органів державної влади та органів місцевого самоврядування, розпорядників бюджетних коштів із суб'єктами господарської діяльності щодо застосування механізмів погашення заборгованості.
Згідно ст. 2 Закону № 2711 даний закон регулює відносини, пов'язані з проведенням комплексу заходів, спрямованих на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу. Дія даного закону поширюється на підприємства паливно-енергетичного комплексу, а також інших учасників розрахунків, які мають або перед якими є заборгованість, що виникла внаслідок неповних розрахунків за енергоносії.
Відповідно до пп. 3.2.6 п. 3.2 ст. 3акону № 2711 центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики в паливно-енергетичному комплексі, протягом п'яти днів після надання розрахунковим центром переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу, які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості, видає наказ про затвердження такого переліку. Наказ центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики в паливно-енергетичному комплексі, є підставою для внесення до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, визначених переліком. Підприємство паливно-енергетичного комплексу вважається таким, що бере участь у процедурі погашення заборгованості, з дня видання наказу центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики в паливно-енергетичному комплексі, про затвердження переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу, які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості. Документом, що підтверджує участь підприємства паливно-енергетичного комплексу у процедурі погашення заборгованості, є виписка з Реєстру.
Відповідно до Переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу, які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості та відповідають вимогам пункту 1.1 статті 1 Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", затвердженого наказом Міністерства палива та енергетики України від 10 листопада 2005 р. N 568, ДП «Криворізька теплоцентраль» внесено до реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості на строк дії процедури погашення заборгованості відповідно до Закону № 2711, що підтверджується випискою з реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості на строк дії процедури погашення заборгованості відповідно до Закону № 2711.
Згідно довідки № 741 від 18.09.2013 р. на ім'я ДП «Криворізька теплоцентраль» в філії - Дніпропетровське обласне управління АТ «Ощадбанк» 04.09.2009 р. відкрито рахунок із спеціальним режимом використання 2603400050166 згідно постанови КМУ № 1082 від 03.12.2008 р. «Питання удосконалення схем розрахунків за використану енергію та природний газ».
Зазначені факти відповідачем не заперечуються .
Відповідно до п. 15 ч. 1 ст. 37 ЗУ «Про виконавче провадження» виконавче провадження підлягає обов'язковому зупиненню у разі внесення підприємства паливно-енергетичного комплексу до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу".
Згідно абзацу 6 п. 3.7 ст. 3 Закону № 2711 на строк участі підприємства паливно-енергетичного комплексу у процедурі погашення заборгованості підлягають зупиненню виконавчі провадження та заходи примусового виконання рішень щодо цього підприємства із стягнення заборгованості, яка виникла до 1 січня 2013 року, що підлягають виконанню в порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження", крім рішень про виплату заробітної плати, вихідної допомоги, інших виплат (компенсацій), що належать працівнику у зв'язку з трудовими відносинами, відшкодування матеріальної (майнової) шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, стягнення аліментів та рішень про стягнення заборгованості із сплати внесків до фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, яка виникла до 1 січня 2011 року, і заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів Пенсійного фонду України.
На підставі зазначених норм державним виконавцем Гречухом О.Я. 05.10.2011 р. винесено постанову про зупинення виконавчого провадження № 27138066.
10.01.2013 р. державним виконавцем Гречухом О.Я. винесено постанову про поновлення виконавчого провадження № 27138066 у зв'язку з тим, що процедура погашення заборгованості згідно п. 3.4 ст. 3 Закону № 2711 діяла до 01.01.2013 р. та 04.02.2013 р. державним виконавцем Гречухом О.Я. вжито заходів звернення стягнення на майно боржника - винесено постанову про арешт коштів боржника (ВП № 27138066) та накладено арешт на кошти, що містяться на рахунках ДП «Криворізька теплоцентраль», в тому числі на рахунку із спеціальним режимом використання 2603400050166 (980), відкритим у філії - Дніпропетровське обласне управління АТ «Ощадбанк».
Відповідно до ЗУ «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення стабільної роботи стратегічних підприємств енергетичної галузі» від 15 травня 2013 року N 238-VII внесено зміни до п. 3.4 ст. 3 Закону № 2711, згідно яких процедура погашення заборгованості підприємствами паливно-енергетичного комплексу продовжено до 1 січня 2014 року. Дані зміни набули чинності 16.06.2013 р.
Згідно ст. 1 Закону № 2711 поточні рахунки із спеціальним режимом використання для погашення заборгованості (далі - поточні рахунки для погашення заборгованості) - поточні рахунки із спеціальним режимом використання учасників розрахунків, відкриті в установах уповноваженого банку та призначені виключно для проведення грошових розрахунків для погашення заборгованості при застосуванні механізмів взаєморозрахунків та реструктуризації, на умовах, визначених цим Законом, операції на яких не можуть бути призупинені та на кошти на яких не може бути звернено стягнення відповідно до Закону України "Про виконавче провадження".
Відтак судом встановлено протиправність арешту коштів ДП «Криворізька теплоцентраль» на рахунку із спеціальним режимом використання № 2603400050166 (980), який відкрито в філії - Дніпропетровське обласне управління АТ «Ощадбанк», починаючи з 16.06.2013 р., та визнано протиправною бездіяльність Відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України починаючи з 16.06.2013 р. щодо невжиття заходів по зняттю арешту з рахунку ДП «Криворізька теплоцентраль» із спеціальним режимом використання № 2603400050166 (980).
За таких же підстав суд визнав неналежними заперечення відповідача проти задоволення позову з тієї причини, що процедура погашення заборгованості підприємствами паливно-енергетичного комплексу діяла до 1 січня 2013 р.
Заперечення відповідача про те, що законодавством України, в тому числі ЗУ «Про виконавче провадження» та ЗУ «Про банки та банківську діяльність» не передбачено обов'язку державного виконавця з'ясовувати режими банківських рахунків юридичних та фізичних осіб перед винесенням постанови про арешт коштів суд відхиляє, оскільки згідно матеріалів даної справи відповідач був обізнаний про факт внесення позивача до реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості на строк дії процедури погашення заборгованості відповідно до Закону № 2711, був обізнаний з положеннями зазначеного закону та інших нормативних актів, прийнятих на виконання зазначеного закону, та зі змісту яких судом встановлено обов'язок державного виконавця з'ясовувати режими банківських рахунків юридичних та фізичних осіб перед винесенням постанови про арешт коштів.
Також суд зазначає, що незважаючи на встановлений під час судового розгляду факт спеціального режиму використання рахунку № 2603400050166 (980), що відповідачем не заперечувалося, відповідач позовних вимог не визнавав.
Усні звернення представника відповідача на рішення Конституційного суду України від 13.12.2012 р. N 18-рп/2012 у справі за конституційним зверненням товариства з обмеженою відповідальністю "ДІД Конс" щодо офіційного тлумачення положень пункту 15 частини першої статті 37 Закону України "Про виконавче провадження" у взаємозв'язку з положеннями частини першої статті 41, частини п'ятої статті 124, пункту 9 частини третьої статті 129 Конституції України, статті 115 Господарського процесуального кодексу України, пунктів 1.3, 1.4 статті 1, частини другої статті 2, абзацу шостого пункту 3.7 статті 3 Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" (справа про стягнення заборгованості з підприємств паливно-енергетичного комплексу), згідно якого представник відповідача робить висновок про те, що положення Закону № 2711 не можуть бути застосовані до правовідносин, які є предметом даного позову, суд визнав необґрунтованими за наступних причин.
Відповідно до п. 15 ч.1 ст. 37 ЗУ "Про виконавче провадження» виконавче провадження підлягає обов'язковому зупиненню у разі внесення підприємства паливно-енергетичного комплексу до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу".
В резолютивній частині рішення Конституційного суду України зазначено:
- обов'язкове зупинення виконавчого провадження та заходів примусового виконання судових рішень здійснюється лише щодо стягнення заборгованості, яка виникла через неповні розрахунки за енергоносії, та щодо учасників розрахунків, визначених Законом України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу";
- внесення юридичної особи, незалежно від форми власності, до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості, не є підставою для зупинення виконавчого провадження та заходів примусового виконання судових рішень щодо стягнення з неї заборгованості, яка не стосується неповних розрахунків за енергоносії і не визначена Законом України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу".
Відповідно до ст. 1 Закону № 2711 поточні рахунки із спеціальним режимом використання для погашення заборгованості (далі - поточні рахунки для погашення заборгованості) - поточні рахунки із спеціальним режимом використання учасників розрахунків, відкриті в установах уповноваженого банку та призначені виключно для проведення грошових розрахунків для погашення заборгованості при застосуванні механізмів взаєморозрахунків та реструктуризації, на умовах, визначених цим Законом, операції на яких не можуть бути призупинені та на кошти на яких не може бути звернено стягнення відповідно до Закону України "Про виконавче провадження".
Згідно п. 2.6 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання теплової енергії, затверджених Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг від 10.08.2012 N 278 плата за теплову енергію від усіх категорій споживачів зараховується виключно на поточні рахунки зі спеціальним режимом використання, що відкриваються в уповноваженому банку в порядку, визначеному чинним законодавством України.
Відповідно до п. 2 Постанови КМУ від 3 грудня 2008 р. N 1082 «Питання удосконалення схем розрахунків за використану електроенергію та природний газ» плата за теплову енергію від усіх категорій споживачів зараховується виключно на поточні рахунки із спеціальним режимом використання для проведення розрахунків за використаний природний газ комунальними підприємствами теплоенергетики, тепловими електростанціями, теплоелектроцентралями, котельнями та іншими суб'єктами господарювання, які провадять діяльність, пов'язану з постачанням теплової енергії, крім підприємств, що належать до системи автономного та децентралізованого теплопостачання (далі - підприємства теплоенергетики).
Згідно пп. 5.1.1 п. 5.1 розділу 5 Інструкції про проведення виконавчих дій, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 15 грудня 1999 р. N 74/5 звернення стягнення на майно боржника полягає в його виявленні (шляхом надіслання запитів до органів державної податкової інспекції, банків, дорожньої автомобільної інспекції, бюро технічної інвентаризації, нотаріату тощо), описі, арешті, вилученні та примусовій реалізації.
Відповідно до зазначених норм судом встановлено наступне:
- рішення Конституційного суду України від 13.12.2012 р. N 18-рп/2012 стосується питання зупинення виконавчого провадження та заходів примусового виконання судових рішень, згідно якого зупинення виконавчого провадження та заходів примусового виконання судових рішень може бути здійснено лише у випадку стягнення заборгованості, яка виникла через неповні розрахунки за енергоносії;
- предметом даного позову є зняття арешту з рахунку позивача із спеціальним режимом використання, позивачем не порушується питання щодо зупинення виконавчого провадження та заходів примусового виконання судового рішення;
- рахунки із спеціальним режимом використання, в тому числі рахунок ДП «Криворізька теплоцентраль» № 2603400050166 (980), призначені виключно для проведення грошових розрахунків для погашення заборгованості при застосуванні механізмів взаєморозрахунків та реструктуризації, на умовах, визначених Законом № 2711, операції на яких не можуть бути призупинені та на кошти на яких не може бути звернено стягнення відповідно до Закону України "Про виконавче провадження", та плата за теплову енергію від усіх категорій споживачів зараховується виключно на зазначені рахунки для проведення розрахунків за використаний природний газ комунальними підприємствами теплоенергетики, тепловими електростанціями, теплоелектроцентралями, котельнями та іншими суб'єктами господарювання, які провадять діяльність, пов'язану з постачанням теплової енергії.
Відповідно до встановленого та враховуючи, що процедура погашення заборгованості підприємствами паливно-енергетичного комплексу за законом № 2711 продовжено до 1 січня 2014 року та те, що виконавче провадження відкрито щодо стягнення з ДП «Криворізька теплоцентраль» підвищеної плати за нераціональне використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів, суд встановив необґрунтованість посилання відповідача на рішення Конституційного суду України від 13.12.2012 р. N 18-рп/2012 як підставу своїх заперечень.
Відповідно до п.1,3 ч. 3 ст. 2 КАС України рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження, повинні бути прийняті на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Згідно ч.1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, а суд згідно ст.86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Одним з принципів адміністративного судочинства, передбачених ст.7 КАС України, є принцип законності, який відповідно до ст.9 КАС України, полягає в наступному, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 69 КАС доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Враховуючи вищевикладене та з урахуванням встановлених судом обставин, суд встановив протиправність арешту рахунку ДП «Криворізька теплоцентраль» із спеціальним режимом використання відкритим у філії - Дніпропетровське обласне управління АТ «Ощадбанк», номер рахунку: 2603400050166 (980).
За таких обставин, суд доходить висновку про обґрунтованість позовних вимог в частині зняття арешту з рахунку із спеціальним режимом використання відкритим у філії - Дніпропетровське обласне управління АТ «Ощадбанк», номер рахунку: 2603400050166 (980), накладеного відповідно до постанови від 04.02.2013 р. ВП № 27138066.
Позовні вимоги в частині зобов'язання відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України Міністерства юстиції України зняти арешт, накладений відповідно до постанови від 04.02.2013 р. ВП № 27138066, з усіх інших рахунків Державного підприємства «Криворізька теплоцентраль» задоволенню не підлягають, оскільки позивачем не наведено належних та допустимих доказів задоволення даної частини позовних вимог.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст. ст. 2, 71, 86, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Державного підприємства «Криворізька теплоцентраль» - задовольнити частково.
Зобов'язати Відділ примусового виконання рішень Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України зняти арешт з рахунку із спеціальним режимом використання відкритим у філії - Дніпропетровське обласне управління АТ «Ощадбанк», номер рахунку: 2603400050166 (980), накладений відповідно до постанови від 04.02.2013 року ВП № 27138066.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги в порядку, встановленому ст. 254 КАС України.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку та в строки, встановлені ст. 186 КАС України.
Повний текст постанови складений 07 жовтня 2013 р.
Суддя (підпис) З оригіналом згідно Постанова не набрала законної сили 07.10.2013р. Суддя П.О.Борисенко П.О.Борисенко