ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
про відмову у прийнятті позовної заяви
04 листопада 2013 року Справа № 912/1759/13 Суддя господарського суду Кіровоградської області Колодій С.Б. розглянувши матеріали
за позовом: Агрофірми "Зоря" у формі товариства з обмеженою відповідальністю, Черкаська область, Катеринопільського району, с. Лисича Балка
до: Кіровоградської регіональної філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру", м. Кіровоград
до: реєстраційної служби Новомиргородського районного управління юстиції в Кіровоградській області, м. Новомиргород
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: відділ Держземагенства у Новомиргородському районі Кіровоградської області, м. Новомиргород
третя особа яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: товариство з обмеженою відповідальністю "Саторі - С", Кіровоградська область, Кіровоградський район, с. Грузьке
про визнання дії договорів припиненою, скасування державної реєстрації
ВСТАНОВИВ:
Агрофірма "Зоря" у формі товариства з обмеженою відповідальністю звернулася до господарського суду Кіровоградської області з позовною заявою № 98 від 28.10.2013 р. з вимогою про зобов"язання реєстраційну службу Новомиргородського районного управління юстиції в Кіровоградській області скасувати державну реєстрацію договорів оренди, укладених між СФГ "Білецька Т.М." та громадянами згідно списку, що зазначено в позові.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 62 Господарського процесуального кодексу України, суддя відмовляє у прийнятті позовної заяви, якщо заява не підлягає розгляду в господарських судах України.
Згідно Положення про Державну реєстраційну службу України (Укрдержреєстр) державна реєстраційна служба України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра юстиції України та входить до системи органів виконавчої влади.
Укрдержреєстр є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади з питань реалізації державної політики у сферах державної реєстрації актів цивільного стану, державної реєстрації речових прав на нерухоме майно.
З огляду на приписи частини третьої статті 22 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", місцеві господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають з господарських правовідносин, а також інші справи, віднесені процесуальним законом до їх підсудності. На вимоги статей 1, 4-1, 12 ГПК України господарські суди розглядають справи в порядку позовного провадження, коли склад учасників спору відповідає приписам статті 1 ГПК України, а правовідносини, з яких виник спір, мають господарський характер.
У визначенні критеріїв поділу спорів на адміністративні та господарські господарський суд враховує таке "справа - адміністративної юрисдикції" визначена у ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України, і під такою справою розуміється переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією з сторін є суб'єкт, що здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Отже, справою адміністративної юрисдикції є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, який виник між двома (кількома) конкретними суб'єктами стосовно їхніх прав та обов'язків у конкретних правових відносинах, у яких хоча б один суб'єкт законодавчо уповноважений владно керувати поведінкою іншого (інших) суб'єктів, а ці суб'єкти відповідно зобов'язані виконувати вимоги та приписи такого владного суб'єкта.
Статтею 17 КАС України встановлено категорії спорів, на які поширюється компетенція адміністративних судів щодо вирішення адміністративних справ. З господарськими спорами можуть пересікатися категорії спорів, визначені в пунктах 1, 3, 4 частини першої зазначеної статті, а саме:
а) спори суб'єкта господарювання із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності останнього;
б) спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, а також спори з приводу укладання та виконання адміністративних договорів;
в) спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Поняття "суб'єкт владних повноважень" визначено статтею 3 КАС України, згідно з якою це - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб"єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відтак необхідною ознакою суб"єкта владних повноважень є здійснення цим суб'єктом владних управлінських функцій, причому ці функції повинні здійснюватися відповідним суб'єктом саме у тих правовідносинах, у яких виник спір.
Якщо суб'єкт (у тому числі орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа) у спірних правовідносинах не здійснює зазначених владних управлінських функцій (щодо іншої особи, яка є учасником спору), то такий суб'єкт не перебуває "при здійсненні управлінських функцій" і не має встановлених нормами КАС України ознак суб"єкта владних повноважень і, отже, спір за участю останнього повинен вирішуватися господарським судом.
Таким чином, від справ господарської юрисдикції за участю суб'єктів господарської діяльності і суб"єктів владних повноважень адміністративні справи відрізняються особливим змістом правовідносин між сторонами та предметом позовних вимог.
Оскільки скасування державної реєстрації договорів оренди землі є дією, що випливає з наданих Державній реєстраційній службі України та її структурним підрозділам, як суб"єкту владних повноважень владних управлінських функції, а виниклі між сторонами правовідносини носять публічно - правовий характер, даний спір не відноситься до компетенції господарського суду.
Дана позиція знайшла своє підтвердження у постанові Пленуму Вищого господарського суду України від 24.10.2011 р. "Про деякі питання підвідомчості і підсудності справ господарським судам".
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 62 Господарського процесуального кодексу України суддя відмовляє у прийнятті позовної заяви, якщо заява не підлягає розгляду в господарських судах України.
Керуючись пунктом 1 частини 1 статті 62, статтею 86 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
УХВАЛИВ:
Відмовити в прийнятті позовної заяви агрофірми "Зоря" у формі товариства з обмеженою відповідальністю (вх. 1759/13 від 31.10.2013 р.).
Позовну заяву агрофірми "Зоря" у формі товариства з обмеженою відповідальністю повернути заявнику.
Примірники ухвали направити агрофірмі "Зоря" у формі товариства з обмеженою відповідальністю за адресою: 20532, Черкаська область, Катеринопільський район, с. Лисича Балка, вул. Петровського; Кіровоградській регіональній філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" за адресою: 25015, м. Кіровоград, вул. Полтавська, 71; реєстраційній службі Новомиргородського районного управління юстиції в Кіровоградській області за адресою: 26000, Кіровоградська область, Новомиргородський район, м. Новомиргород, вул. Леніна, 93/2; відділу Держземагенства у Новомиргородському районі Кіровоградської області за адресою: 26000, м. Новомиргород, вул. Леніна, 101; товариству з обмеженою відповідальністю "Саторі - С" за адресою: 27632, Кіровоградська область, Кіровоградський район, с. Грузьке, вул. Молодіжна, 1.
Суддя С. Б. Колодій