Постанова № 34482810, 17.09.2013, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.09.2013
Номер справи
1170/2а-3216/12
Номер документу
34482810
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 вересня 2013 року Справа № 1170/2а-3216/12

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Черниш О.А., при секретарі судового засідання Козоріз О.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Кіровограді адміністративну справу за позовом фермерського господарства "Берізка" до Знам'янської районної державної адміністрації Кіровоградської області про визнання нечинним розпорядження, -

В С Т А Н О В И В:

Фермерське господарство "Берізка" (надалі - ФГ "Берізка") звернулося до суду з адміністративним позовом до Знам'янської районної державної адміністрації Кіровоградської області (надалі - Знам'янська РДА) про визнання нечинним розпорядження голови Знам'янської РДА "Про затвердження проекту землеустрою для продажу права оренди земельної ділянки на земельних торгах (аукціоні)" від 02.08.12 № 407-р.

Позов мотивовано тим, що розпорядженням голови Знам'янської РДА від 09.11.05 №453-р позивачеві надано дозвіл на розробку проектної та іншої технічної документації щодо відведення в оренду строком на 20 років земельної ділянки загальною площею 224,7 га, за рахунок земель водного фонду, які перебувають у запасі Диківської та Дмитрівської сільських рад, а розпорядженням від 20.02.09 №92-р затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, акт визначення власників землі та надано в оренду земельну ділянку ФГ "Берізка" строком на 20 років загальною площею 162,8 га. Однак, внаслідок бездіяльності відповідача договір оренди земельної ділянки укладено не було, у зв'язку з чим у судах позивачем ініційовано відповідні судові спори. Між тим, розпорядженням відповідача від 07.09.11 №441-р надано дозвіл Знам'янській РДА на розробку проекту землеустрою для продажу на земельних торгах (аукціонах) права оренди земельної ділянки, щодо якої позивач набув право на її отримання в оренду без дотримання конкурсних процедур, а розпорядженням від 02.08.12 №407-р встановлено порядок продажу права оренди цієї земельної ділянки на земельних торгах (аукціоні). Посилаючись на те, що відповідач видав спірне розпорядження всупереч вимогам ч.3 п.1 Перехідних положень Земельного кодексу України, достовірно знаючи, що відносно земельної ділянки триває судовий спір, за відсутності на момент прийняття спірного розпорядження Закону щодо порядку проведення земельних торгів (аукціонів), ігноруючи вимоги ч.2 ст.134 ЗК України, не підготувавши належним чином земельну ділянку для проведення земельних торгів (аукціону), позивач просить суд визнати його нечинним.

У судових засіданнях представники позивача вимоги адміністративного позову підтримали, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві, та надані у справу матеріали і документи.

Представник відповідача у письмових поясненнях та у судовому засіданні проти позову заперечив, стверджуючи, що оскаржуване розпорядження голови Знам'янської РДА від 02.08.12 № 407-р. є законним, крім того не впливає на обсяг прав та охоронюваних законом інтересів позивача, який немає щодо вказаної земельної ділянки безпосереднього правового відношення. З цих підстав просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог.

Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши та оцінивши надані докази, суд встановив такі обставини.

Фермерське господарство "Берізка" з 21.01.02 зареєстровано як юридична особа Знам'янською районною державною адміністрацією (а.с. 20, т.1).

Розпорядженням голови Знам'янської РДА від 09.11.05 №453-р "Про надання дозволу на розробку проектної та іншої документації" надано дозвіл ФГ "Берізка" на розробку проектної та іншої технічної документації щодо відведення в оренду строком на 20 років земельної ділянки водного фонду загальною площею 224,7 га, в тому числі під ставками - 224, 7 га, із них: із земель водного фонду Дмитрівської сільської ради - 127 га, із земель водного фонду Диківської сільської ради - 97,7 га, для рибогосподарських потреб. (а.с. 67, т.1).

На виконання цього розпорядження позивачем замовлено та одержано проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду строком на 20 років (а.с.1 - 50, т.2). У ході проведення геодезичних робіт було уточнено площу земельної ділянки, яка склала 162, 8 га, в тому числі: під ставками - 138,62 га, пасовищами - 24,04 га, гідротехнічними спорудами - 0,14 га.

Розпорядженням голови Знам'янської РДА від 20.02.09 №92-р "Про надання в оренду земельної ділянки ФГ "Берізка" затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надано в оренду строком на 20 років земельну ділянку загальною площею 162,8 га., в тому числі: під ставками - 138,62 га, пасовищами - 24,04 га, гідротехнічними спорудами - 0,14 га, за рахунок земель водного фонду, які перебувають у запасі Диківської та Дмитрівської сільських рад, для рибогосподарських потреб (а.с. 68, т.1).

На виконання цього розпорядження позивачем замовлено та одержано технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для укладення договору оренди землі. (а.с.52 - 85, т.2).

Розпорядженням голови Знам'янської РДА від 06.07.09 №303-р "Про встановлення розміру орендної плати" визначено орендну плату ФГ "Берізка" на рівні: 4,1% - від нормативної грошової земельної ділянки (Диківська сільська рада); 4,4 % - від нормативної грошової земельної ділянки (Дмитрівська сільська рада) (а.с. 69, т.1).

Між тим, розпорядженням голови Знам'янської РДА від 21.07.09 №342-р "Про визнання таким, що втратило чинність, розпорядження голови районної державної адміністрації від 20.02.09 року №92-р" визнано нечинним розпорядження від 20.02.09 №92-р "Про надання в оренду земельної ділянки ФГ "Берізка" (а.с. 69, т.1).

Постановою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 04.12.09 в адміністративній справі №2а-7077/09/1170 за позовом ФГ "Берізка" вказане розпорядження голови Знам'янської РДА №342-р від 21.07.09 визнано протиправним та нечинним. (а.с. 75-78, т.1).

Воднораз, розпорядженням голови Знам'янської РДА від 12.11.09 №558-р поновлено дію розпорядження від 20.02.09 №92-р "Про надання в оренду земельної ділянки ФГ "Берізка", внесено доповнення до розпорядження від 06.07.09 №303-р в частині розміру орендної плати та визнано таким, що втратило чинність, розпорядження від 21.07.09 №342-р. (а.с. 71, т.1).

Однак, розпорядженням голови Знам'янської РДА від 23.06.10 №309-р припинено дію розпоряджень від 20.02.09 №92-р "Про надання в оренду земельної ділянки ФГ "Берізка" та від 12.11.09 №558-р "Про поновлення дії розпорядження голови райдержадміністрації від 20.02.09 №92-р та внесення доповнень до розпорядження від 06.07.09 №303-р" (а.с. 72, т.1).

Не погодившись з вказаним розпорядженням, позивач оскаржив його до суду. Постановою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 14.03.11 в адміністративній справі №2а-3154/10/1170, залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 16.05.13, позов ФГ "Берізка" задоволено. Визнано протиправним та скасовано розпорядження Знам'янської РДА від 23.06.10 №309-р. (а.с. 10 - 12, 118, т.1).

Між тим, розпорядженням голови Знам'янської РДА від 07.09.11 №441-р "Про надання дозволу на розробку проектів землеустрою для продажу прав оренди земельних ділянок на земельних торгах (аукціоні)" надано дозвіл на розробку проектів землеустрою для продажу права оренди земельних ділянок на земельних торгах (аукціонах), зокрема земельної ділянки - строком на 10 років загальною площею 162,8 га за рахунок земель водного фонду, які перебувають у запасі Диківської та Дмитрівської сільських рад, для риборозведення (а.с. 148, т.1).

Розпорядженням голови Знам'янської РДА від 02.02.12 №52-р внесено зміни до розпорядження від 07.09.11 №441-р - уточнено розмір земельної ділянки, щодо якої надано дозвіл на розробку проекту землеустрою для продажу права оренди земельної ділянки на земельних торгах (аукціоні) та встановлено її площу у 178, 25 га. (а.с. 149, т.1)

На виконання розпорядження від 07.09.11 №441-р відповідачем замовлено та одержано проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для продажу права оренди строком на 10 років на земельних торгах (шляхом аукціону) (а.с. 158 - 176, т.1) У ході проектно-вишукувальних робіт було уточнено площу земельної ділянки, яка склала 178,0725 га, в тому числі під: пасовищами - 28,5784 га, господарськими шляхами і прогонами - 0,6250 га, болотами - 26,9518 га, гідротехнічними спорудами - 0,1903 га, ставками - 121,7270 га.

Як установлено судом, розпорядження голови Знам'янської РДА від 07.09.11 №441-р опротестовано Знам'янським міжрайонним прокурором. У зв'язку з відхиленням його протесту, прокурор звернувся до суду з позовом про часткове скасування цього розпорядження. Постановою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 03.04.12 в адміністративній справі 1170/2а-5064/11, до участі в якій в якості третьої особи на стороні позивача було залучено ФГ "Берізка", визнано протиправним та скасовано пункт 1 розпорядження голови Знам'янської РДА №441-р від 07.09.11 в частині надання дозволу на розробку проекту землеустрою для продажу права оренди на земельних торгах стосовно земельної ділянки площею 162,8 га з земель водного фонду, котрі перебувають у запасі Диківської та Дмитрівської сільських рад, для риборозведення (а.с. 79-83, т.1).

Воднораз, постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 03.07.12 в адміністративній справі 1170/2а-5064/11 постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 03.04.12 скасовано, у позові прокурору відмовлено. (а.с. 86-87, т.1)

Головою Знам'янської РДА 02.08.12 видано розпорядження №407-р "Про затвердження проекту землеустрою для продажу права оренди на земельних торгах (аукціоні)". (а.с. 146-147, т.1), яким:

1) затверджено проект землеустрою для продажу права оренди на земельних торгах (аукціоні) земельної ділянки строком на 10 років загальною площею 178,0725 га, в тому числі під: пасовищами - 28,5784 га, господарськими шляхами і прогонами - 0,6250 га, болотами - 26,9518 га, гідротехнічними спорудами - 0,1903 га, ставками - 121,7270 га, за рахунок земель водного фонду, які перебувають у запасі Дмитрівської та Диківської сільських рад, для рибогосподарських потреб;

2) встановлено стартову ціну і стартову річну орендну плату у розмірі 6% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки;

3) управлінню агропромислового розвитку райдержадміністрації оприлюднити а районній газеті "Сільське життя" інформацію про земельну ділянку, що готується для продажу права її оренди на земельних торгах (аукціоні); здійснити підготовку лоту до земельних торгів (аукціону);

4) доручено організації, яка має ліцензію Держземагентства на проведення земельних торгів, здійснити продаж права оренди на земельних торгах (аукціоні) земельної ділянки, визначеної пунктом 1 даного розпорядження;

5) за результатами земельних торгів (аукціону) продати право оренди земельної ділянки переможцю шляхом укладання договору оренди на цю земельну ділянку.

На виконання цього розпорядження Знам'янською РДА замовлено та одержано технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для продажу права оренди строком на 10 років на земельних торгах (шляхом аукціону). (а.с.186 - 208. т.1)

21.09.12 відбувся аукціон (земельні торги) з продажу права оренди земельної ділянки, за результатами якого 02.10.12 між Знам'янською РДА та переможцем аукціону - ТОВ "ЗПК-Промекстракт" - укладено договори оренди землі, які 08.10.12 зареєстровані у відділі Держкомзему у Знам'янському районі (а.с. 51 - 55, 56 - 60).

Між тим, позивач, не погоджуючись з розпорядженням від 02.08.12 №407-р, звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи спір, суд виходив з того, що його предметом є законність рішення відповідача про встановлення порядку продажу на аукціоні права оренди земельної ділянки водного фонду, на яку претендував позивач.

Згідно з пунктом 7 статті 13 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" до відання місцевих державних адміністрацій у межах і формах, визначених Конституцією і законами України, належить вирішення питань зокрема щодо використання землі, природних ресурсів та охорони довкілля.

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 21 вказаного Закону місцева державна адміністрація розпоряджається землями державної власності відповідно до закону.

Пунктом "а" частини 1 статті 17 Земельного Кодексу України (надалі - ЗК України) передбачено, що до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом.

Згідно з частинами 5, 7, 10 статті 51 Водного кодексу України (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) орендодавцями водних об'єктів загальнодержавного значення є Кабінет Міністрів України та місцеві державні адміністрації. Право водокористування на умовах оренди оформляється договором, погодженим з державними органами охорони навколишнього природного середовища та водного господарства. Користування водними об'єктами (їх частинами) на умовах оренди здійснюється відповідно до вимог водного законодавства і регулюється цим Кодексом та іншими актами законодавства України.

Статтею 85 Водного кодексу України врегульовано, що порядок надання земель водного фонду в користування та припинення права користування ними встановлюється земельним законодавством.

Згідно з частиною 4 статті 59 ЗК України (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) громадянам та юридичним особам органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування із земель водного фонду можуть передаватися на умовах оренди земельні ділянки прибережних захисних смуг, смуг відведення і берегових смуг водних шляхів, а також озера, водосховища, інші водойми, болота та острови для сінокосіння, рибогосподарських потреб, культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей, проведення науково-дослідних робіт тощо.

Підстави набуття права на землю із земель державної та комунальної власності передбачені статтею 116 ЗК України, згідно з частинами 1, 2 якої громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Відповідно частин 1, 2, 3 статті 124 ЗК України (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу.

Статтею 125 ЗК України передбачено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Відповідно до частини 5 статті 126 ЗК України (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону, або договором оренди землі та договором відчуження права оренди землі, зареєстрованими відповідно до закону.

Згідно зі статтею 127 ЗК України органи державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, здійснюють продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) громадянам, юридичним особам та іноземним державам на підставах та в порядку, встановлених цим Кодексом. Продаж земельних ділянок державної та комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) на конкурентних засадах у формі аукціону здійснюється у випадках та порядку, встановлених главою 21 цього Кодексу.

Відповідно до частини 1 статті 134 ЗК України земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об'єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.

Частинами 2, 3 статті 134 ЗК України визначені виключення, коли земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах).

Умови та порядок проведення земельних торгів установлені статтями 135 - 137 ЗК України.

Вбачається, що спірним розпорядженням від 02.08.12 №407-р відповідач на підставі ст.186 ЗК України затвердив проект землеустрою для продажу на земельних торгах (аукціоні) права оренди земельної ділянки, який був розроблений на виконання розпорядження голови Знам'янської РДА від 07.09.11 №441-р "Про надання дозволу на розробку проектів землеустрою для продажу прав оренди земельних ділянок на земельних торгах (аукціоні)", законність якого підтверджена постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 03.07.12 в адміністративній справі 1170/2а-5064/11, що набрала законної сили.

Крім того, спірним розпорядженням регламентовано порядок підготовки до проведення земельних торгів, здійснення публікації про проведення земельних торгів, подальшого укладення договору оренди.

Частиною 1 статті 155 ЗК України передбачено, що у разі видання органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування акта, яким порушуються права особи щодо володіння, користування чи розпорядження належною їй земельною ділянкою, такий акт визнається недійсним.

Як установлено судом, позивач не набув у встановленому порядку права користування спірною земельною ділянкою, оскільки договір щодо її оренди наразі ним не укладено. Незважаючи на невиконання відповідачем розпорядження від 20.02.09 №92-р "Про надання в оренду земельної ділянки ФГ "Берізка", позивач не звертався до суду з позовом про спонукання відповідача укласти договір оренди. Також позивач не приймав участь в аукціоні з продажу права оренди земельної ділянки, який відбувся 21.09.12.

Доводи позивача про те, що йому надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення цієї земельної ділянки в оренду, який затверджений у встановленому порядку, як обставини, що виключають необхідність проведення земельних торгів, мотивовані посиланням на абз. 3 ч.1 Перехідних положень ЗК України, суд не приймає до уваги з таких підстав.

Відповідно до вказаної норми (у редакції Закону України від 16.09.08 №509-V, який набув чинності 14.10.08) у разі прийняття відповідними органами рішення про погодження місця розташування об'єкта або про надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки до 1 січня 2008 року передача в оренду таких земельних ділянок із земель державної та комунальної власності здійснюється без проведення земельних торгів (аукціонів).

Між тим, вказана норма згідно з пунктом 2 розділу ІІ Закону України від 16.09.08 №509-V (зі змінами, внесеними згідно із Законом України від 29.06.10 №2367-VI) діяла протягом двох років з дня набрання чинності цим Законом, тобто до 15.10.10. Відтак, станом на момент прийняття спірного розпорядження від 02.08.12 №407-р земельна ділянка підлягала передачі у користування на загальних підставах, зокрема на конкурентних засадах.

Частинами 1, 2 статті 2 КАС України передбачено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Відповідно до частини 1 статті 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Тобто, право на судовий захист має лише та особа, яка є суб'єктом (носієм) порушених прав, свобод чи інтересів.

Позивач, оскаржуючи розпорядження голови Знам'янської РДА від 02.08.12 №407-р "Про затвердження проекту землеустрою для продажу права оренди земельної ділянки на земельних торгах (аукціоні)", не довів порушення своїх прав внаслідок його видання, оскільки він не є суб'єктом правовідносин щодо організації проведення земельних торгів для продажу права оренди земельної ділянки та не набув суб'єктивних прав на неї.

Доводи позивача про незаконність проведення аукціону за відсутності встановленого законом порядку проведення земельних торгів та недотримання відповідачем, як організатором торгів, вимог ч.2 ст. 134, ч.5 ст. 137 ЗК України могли б бути підставами для визнання недійсними протоколів земельних торгів (аукціону) та укладених за його результатами договорів оренди землі, за позовами заінтересованих осіб. Як установлено судом, позивач з такими вимогами до суду не звертався.

Відповідно до частини 1 статті 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги необґрунтовані та не підлягають задоволенню.

Оскільки позивачу відмовлено у задоволенні його позову, тому суд відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України не вбачає підстав для присудження йому з державного бюджету здійсненних ним судових витрат у розмірі 32, 19 грн. (а.с. 2) Доказів понесення відповідачем судових витрат у даній справі, передбачених ч.2 ст.94 КАС України, суду не надано.

Керуючись ст.ст. 11, 71, 86, 94, 158 - 163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні адміністративного позову фермерського господарства "Берізка" відмовити.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня отримання її копії апеляційної скарги, з одночасним надісланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду О.А. Черниш