ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
справа № 806/6670/13-a
категорія 5.1.2
28 жовтня 2013 р. м. Житомир
Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Єфіменко О.В., розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Територіального управління Держгірпромнагляду у Житомирській області до Сільськогосподарського приватного підприємства "Укргранресурс" про застосування заходів реагування,-
встановив:
27 вересня 2013 року Територіальне управління Держгірпромнагляду у Житомирській області звернулося до суду з позовом, у якому просить застосувати до Сільськогосподарського приватного підприємства "Укргранресурс" (далі - СПП "Укргранресурс") заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) шляхом заборони ведення робіт в кар'єрі Юліївського родовища гарбо та заборони експлуатації: навантажувача VOLVO, екскаватора АТЕК, бурової установки САТ, екскаватора Воронежець, та станка стрічкового буріння СОМАНДА. В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що під час проведеної перевірки підприємства виявлено порушення, які створюють загрозу життю працівників. Проведення виробничої діяльності за наявності таких порушень вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці цілком очевидно несе реальну небезпеку заподіяння шкоди здоров'ю і життю працівників даного підприємства. З метою недопущення заподіяння шкоди життю і здоров'ю людей є вагомою підставою для повного зупинення роботи відповідача.
Відповідач заперечень проти позову до суду не надав.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, скорочене провадження застосовується в адміністративних справах щодо застосування у випадках, передбачених законом, заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), якщо вони можуть бути застосовані виключно за судовим рішенням.
За наведених обставин суд вважає за можливе розглянути справу у порядку скороченого провадження на підставі наявних у ній доказів.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Законом України "Про охорону праці" від 14 жовтня 1992 року № 2694-ХІІ визначено основні положення щодо реалізації конституційного права працівників на охорону їх життя і здоров'я у процесі трудової діяльності, на належні, безпечні і здорові умови праці, регулює за участю відповідних органів державної влади відносини між роботодавцем і працівником з питань безпеки, гігієни праці та виробничого середовища і встановлює єдиний порядок організації охорони праці в Україні (далі - Закон № 2694-ХІІ).
Відповідно до частини 1 статті 38 Закону № 2694-ХІІ, державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснює, зокрема, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Згідно з підпунктом 6 пункту 4 Положення про Державну службу гірничого нагляду та промислової безпеки України, затвердженого Указом Президента України від 06 квітня 2011 року № 408/2011, Держгірпромнагляд здійснює у визначеному порядку державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення юридичними та фізичними особами, які відповідно до законодавства використовують найману працю, у тому числі з питань: будівництва, реконструкції та експлуатації об'єктів підвищеної небезпеки, потенційно небезпечних об'єктів і виробництв; видобування вуглеводнів, їх транспортування, переробки та використання на підприємствах, в установах та організаціях; застосування технологій, технологічних процесів, машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва; забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту; виготовлення, монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження, випробування і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва; облаштування системами автоматичного контролю і управління технологічними процесами та станом виробничого середовища; проведення робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, а також утилізації зброї, звичайних видів боєприпасів, виробів ракетної техніки та палива, вибухових матеріалів військового призначення, окрім вибухових матеріалів, призначених для військового та спеціального використання.
Пунктом 6 вказаного Положення передбачено, що Держгірпромнагляд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, у місті обласного значення Кривий Ріг.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначено Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05 квітня 2007 року № 877-V (далі - Закон № 877-V).
Відповідно до статті 1 Закону № 877-V, державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища. Заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.
Судом встановлено, що під час проведеної в період з 24.09.2013 по 25.09.2013 перевірки Територіальним управлінням Держгірпромнагляду у Житомирській області перевірки СПП "Укргранресурс" на предмет дотримання вимог законодавчих і нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки серед інших виявлено такі порушення:
- не представлений спеціальний дозвіл на користування надрами;
- не представлений акт про надання гірничого відводу;
- не представлений технічний проект розробки родовищ корисних копалин, затверджений і погоджений в установленому порядку;
- не представлена геолого-макшейдерська, та обліково контрольна документація;
- не представлений дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки;
- не представлений план ліквідації аварій на підприємстві,;
- відсутній перелік робіт з підвищеною небезпекою, для проведення яких потрібні спеціальне навчання працівників;
- гірничі виробки кар'єру у місцях, де є небезпека падіння в них працівників, не позначенні запобіжними знаками, не освітлюються в темний час доби;
- відсутні затвердженні схеми маршрутів руху працівників у кар'єрі;
- відсутні затверджені інструкції про обов'язки, права та відповідальність посадових осіб з питань охорони праці;
- не проводиться атестація робочих місць на відповідність нормативно-правовим актам з охорони праці;
- не погоджено відповідно до Гірничого Закону України в територіальному управлінні Держгірпромнагляду план розвитку гірничих робіт на 2013 рік;
- на всі гірничі машини (навантажувач VOLVO, екскаватор АТЕК, екскаватор Воронежец, станок стрічкового буріння СОМАНДА бурова установка CAT) та обладнання підвищеної небезпеки, які експлуатуються на кар'єрі, не одержано відповідний дозвіл;
- не проведено технічний огляд гірничих машин: (навантажувач VOLVO, екскаватор АТЕК, екскаватор Воронежец, станок стрічкового буріння СОМАНДА, бурова установка CAT);
- відсутні паспорта гірничих робіт на гірничих машинах.
За результатами перевірки 25.09.2013 складено акт № 80/1.6-45 (а.с.11-13), протокол про адміністративні правопорушення серії ЖИ № 1657, вчинені генеральним директором ОСОБА_1 (а.с. 16) та припис № 50/1.6-45 (а.с. 14).
Відповідно до статті 4 Закону № 2694-ХІІ, державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі, на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Відповідно до пункту 2.23 Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого Наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11 серпня 2011 року № 826, за результатами перевірок суб'єктів господарювання та перевірок виробничих об'єктів складаються відповідні акти. В актах зазначається стан дотримання вимог законодавства суб'єктом господарювання, а в разі недотримання - детальний опис виявлених порушень із зазначенням норми законодавства.
Згідно з пунктом 2.26 вказаного Положення, право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки:
- порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників;
- порушень вимог Кодексу України про надра;
- відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки;
- не проведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки;
- виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.
Згідно з пунктом 1.4 Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.
За приписами частини 7 статті 7 Закону № 877-V, на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
Матеріалами справи підтверджується порушення відповідачем вимог чинних нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки при проведенні робіт, які можуть спричинити ризик для життя і здоров'я працівників.
Беручи до уваги викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Територіального управління Держгірпромнагляду у Житомирській області є обґрунтованими, підтверджуються наявними у справі доказами, тому даний позов підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 183-2, 256 КАС України, суд,
постановив:
Позов задовольнити.
Застосувати до Сільськогосподарського приватного підприємства "Укргранресурс" (код ЄДРПОУ 30888927) заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) шляхом заборони ведення робіт в кар'єрі Юліївського родовища гарбо та заборони експлуатації: навантажувача VOLVO, екскаватора АТЕК, бурової установки САТ, екскаватора Воронежець та станка стрічкового буріння СОМАНДА.
Допустити постанову до негайного виконання.
Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Єфіменко О.В.