Постанова № 34482311, 22.10.2013, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.10.2013
Номер справи
805/13562/13-а
Номер документу
34482311
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 жовтня 2013 р. Справа № 805/13562/13-а

приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Галатіна О.О. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в місті Єнакієве Донецької області про визнання протиправним та скасування вимоги № 1073 від 05.08.2013 року та рішення № 24461/06 від 22.08.2013 року,

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в місті Єнакієве Донецької області про визнання протиправним та скасування вимоги № Ф-1073 від 05.08.2013 року та рішення № 24461/06 від 22.08.2013 року, мотивуючи вимоги тим, що він є пенсіонером за віком та перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Єнакієве. Одночасно позивач є фізичною особою - підприємцем та знаходиться на спрощеній системі оподаткування та звітності. Позивач отримав від відповідача вимогу про сплату боргу з єдиного соціального внеску у розмірі 4086,29 грн. Посилаючись на приписи ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», вважає, що звільнений від сплати єдиного внеску, оскільки є пенсіонером за віком та може здійснювати такі платежі лише на добровільній основі. Посилаючись на вказані обставини просить суд скасувати вимогу відповідача про сплату боргу № Ф-1073 від 05.08.2013 року про визначення єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 4086,29 грн., визнати протиправним рішення УПФУ в м. Єнакієве № 24461/06 від 22.08.2013 року.

Сторони в судове засідання не прибули. Про дату, час та місце судового засідання повідомлялись належним чином. Надали заяви про розгляд справи за їх відсутністю. Суд визнав за можливе розглянути справу за відсутністю представників сторін в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Судом встановлено, що позивач - ОСОБА_1 є фізичною особою підприємцем та є платником єдиного внеску. В той самий час є пенсіонером, та має пенсійне посвідчення НОМЕР_1, у якому визначений вид пенсії - за віком.

15.01.2013 року між позивачем та відповідачем підписано акти звірення розрахунків за нарахованим та сплаченим єдиним соціальним внеском станом на 19.01.2012 року та станом на 15.01.2013 року, у якому борг на вказану дату становив 0,00 грн.

05.08.2013 року Управлінням Пенсійного фонду України в місті Єнакієве прийнята вимога про сплату боргу № Ф-1073, в якій позивачу нарахована сума недоїмки у розмірі 4086,29 грн., за період за 2011 рік - 1698,23 грн., 1-й квартал 2013 року - 1194,03 грн., 2-й квартал 2013 року - 1194,03 грн.

19.08.2013 року позивачем на адресу Управління Пенсійного фонду України в місті Єнакієве направлено заперечення щодо нарахованої суми заборгованості.

22.08.2013 року Управлінням Пенсійного фонду України в місті Єнакієве прийнято рішення про результати розгляду скарги, відповідно до якого вимогу №Ф-1073 від 05.08.2013 року залишено без змін, а скаргу без задоволення.

Згідно статті 1 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» пенсіонер - це особа, яка відповідно до цього закону отримує пенсію, довічну пенсію, або члени її сім'ї, які отримують пенсію в разі смерті цієї особи у випадках, передбачених цим Законом.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначені Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Відповідно до підпункту 2 частини 1 статті 1 Закону, єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - це консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та п.п. 2.1.3 п. 2.1 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої постановою Пенсійного фонду України від 27.09.2010р. № 21-5, платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності.

Згідно з ч. 8 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та п.п. 4.6.2 п. 4.6 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.

Пунктом 3 "Прикінцевих положень" Закону передбачено, що з дня набрання чинності цим Законом платники страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, вважаються платниками єдиного внеску.

Перереєстрація платників страхових внесків та застрахованих осіб не здійснюється. Пенсійний фонд спільно з фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування та центральним органом виконавчої влади, що реалізує єдину державну податкову політику, проводить звірення платників страхових внесків у порядку, встановленому Пенсійним фондом спільно з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики, за погодженням із фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Судом встановлено, що позивач був платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року відповідно до вимог пункту 3 "Прикінцевих положень" Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» вважається платником єдиного внеску, а тому не потребує нової реєстрації (взяття на облік) в УПФ України.

Разом з тим, суд зазначає наступне.

Відповідно до вимог пункту 4 частини 1 ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 2464 платниками єдиного внеску є: фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності.

07.07.2011 року статтю 4 вказаного Закону було доповнено частиною 4 згідно з Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення окремих норм Податкового кодексу України» № 3609.

Відповідно до ч. 4 ст. 4 Закону України № 2464, особи, зазначені у пункті 4 частини першої цієї статті, які обрали спрощену систему оподаткування, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Як вбачається з наданих суду доказів (актів звірення), станом на дату внесення змін до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» у позивача боргу зі сплати єдиного внеску не було.

Таким чином, вищезазначеною нормою Закону передбачено звільнення від сплати єдиного внеску пенсіонерів за віком, а тому вимога Управлінням Пенсійного фонду України в м. Єнакієве № Ф-1073 від 05.08.2013 року, прийнята неправомірно. Відповідно протиправним і є рішення відповідача про результати розгляду скарги по прийняттю вимоги № Ф-1073 від 05.08.2013 року.

Слід також зазначити, що згідно з ч. 1 ст. 72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду по справі № 805/4435/13-а, що набрала законної сили, брали участь ті самі сторони та досліджувались ті самі обставини. Вказаною постановою була встановлена відсутність у позивача боргу перед відповідачем зі сплати єдиного внеску станом на день внесення змін до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У відповідності до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем в судовому засіданні не доведено правомірності своїх дій щодо прийняття оскаржуваної вимоги та рішення.

Разом із тим, заявляючи вимогу про визнання протиправними спірних рішень та, водночас, про їх скасування, позивачем не враховано, що відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 162 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень і про скасування або визнання його нечинним. Наслідком висновку про протиправність рішення суб'єкта владних повноважень є його скасування. Вимога про визнання протиправним (недійсним, незаконним, неправомірним) рішення суб'єкту владних повноважень виключає вимогу про скасування цього ж рішення, оскільки правові наслідки застосування обох згаданих вимог в даному випадку співпадають.

Таким чином, суд вважає, що право позивача повністю буде відновлено шляхом скасування оспорюваної вимоги.

Керуючись статтями 2, 17, 94, 158-163, 167, 185-186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В :

Позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в місті Єнакієве Донецької області про визнання протиправним та скасування вимоги № 1073 від 05.08.2013 року та рішення № 24461/06 від 22.08.2013 року - задовольнити повністю.

Скасувати вимогу Управління Пенсійного фонду України в місті Єнакієве Донецької області № Ф-1073 від 05.08.2013 року.

Визнати протиправним рішення Управління Пенсійного фонду України в місті Єнакієве Донецької області про результати розгляду скарги № 24461/06 від 22.08.2013 року.

Стягнути з Державного бюджету України на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 судові витрати у сумі 114,71 грн.

Постанову постановлено у нарадчій кімнаті 22 жовтня 2012 року.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на постанову Донецького окружного адміністративного суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Галатіна О.О.