ВІННИЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа № 725/2910/13-а
Головуючий у 1-й інстанції: Піхало Н.В.
Суддя-доповідач: Полотнянко Ю.П.
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 жовтня 2013 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого-судді: Полотнянка Ю.П.
суддів: Боровицького О. А. Сапальової Т.В.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Чернівцях на постанову Першотравневого районного суду м.Чернівців від 12 червня 2013 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в м.Чернівцях про перерахунок пенсії , -
В С Т А Н О В И В :
23.05.2013 року позивач - ОСОБА_3 звернувся до Першотравневого районного суду міста Чернівці з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України у м. Чернівці про визнаня дій незаконними, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії.
Постановою Першотравневого районного суду міста Чернівці від 12.06.2013 року адміністративний позов задоволено: визнано дії управління Пенсійного фонду України в м.Чернівцях, якими відмовлено ОСОБА_3 у перерахунку пенсії з 1 липня 2012 року в розмірі 90 % від нарахованої заробітної плати для обчислення пенсії на умовах оплати праці, що існували на день призначення пенсії за вислугу років неправомірними та зобов'язано управління Пенсійного фонду України зробити ОСОБА_3 перерахунок пенсії з 1 липня 2012 року відповідно до Закону України "Про прокуратуру " на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року № 505 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури ", із розрахунку 90 відсотків від нарахованої заробітної плати для обчислення пенсії відповідно до довідки прокуратури Чернівецької області.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Першотравневого районного суду міста Чернівці від 12.06.2013 року та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні адміністративного позову.
У зв'язку з неприбуттям жодної з осіб, які беруть участь у справі в судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату час і місце судового засідання, колегія суддів вважає за можливе розглянути справу в порядку письмого провадження, відповідно до пункту 2 частини 1 статті 197 КАС України.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи та оцінивши доводи апеляційної скарги колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як досліджено з матеріалів справи, що з 3 листопада 2005 року ОСОБА_3 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м.Чернівцях як одержувач пенсії за вислугу років згідно Закону України "Про прокуратуру".
03.11.2005 року управлінням Пенсійного фонду України в м.Чернівцях призначена пенсія ОСОБА_3 за вислугу років із розрахунку 90% від суми місячного заробітку відповідно до Закону України "Про прокуратуру".
24.09.2012 року позивач звернувся із заявою до управління Пенсійного фонду України в м.Чернівцях про проведення перерахунку пенсії згідно довідки від 23.10.2012 №18/559 про заробітну плату, видану прокуратурою Чернівецької області відповідно до посадових окладів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 року №505 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури", яка набрала чинності з 14.06.2012 року.
Постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 року №505 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури" затверджено нові схеми посадових окладів працівників органів прокуратури відповідно до яких відбулося підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.
Позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України у м.Чернівці щодо перерахунку пенсії й надав довідку прокуратури Чернівецької області про заробіток.
Листом Управління Пенсійного фонду України у м.Чернівці повідомило, що перерахунок пенсії здійснено у розмірі 80% від суми основного місячного заробітку у зв'язку з набранням чинності з 01.10.2011 р. Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 р. № 3668-VІ, яким внесено зміни до ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" та встановлено новий порядок призначення та визначення розміру пенсії за вислугу років прокурорам та слідчим.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач фактично обмежив право позивача на отримання пенсії в розмірі 90 відсотків, яку позивачу вже було призначено і даний розмір не міг бути зменшений до 80 відсотків, як це зробив відповідач. Колегія суддів частково погоджується з висновками суду першої інстанції.
Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів враховує наступне.
Відповідно до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" (в редакції Закону №3668-VI, який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року), пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком (ч.13 ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру").
Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Положення статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-XII поширюються також на пенсіонерів з числа працівників прокуратури, яким до набрання чинності цим Законом призначена пенсія за віком, вислугою років або за інвалідністю безпосередньо з прокурорсько-слідчих посад і посад у науково-навчальних закладах, незалежно від часу виходу на пенсію, за умови наявності у них стажу роботи, передбаченого цією статтею.
Положення частини першої статті 50-1 Закону №1789-XII, згідно з якими за кожен повний рік роботи понад 10 років на відповідних посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність на час перерахунку пенсії відповідачем у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом №3668-VI , який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року.
Законом України від 08.07.2011 року № 3668-VI "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", який набрав чинності з 01.10.2011 року, у статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру": частину першу замінено двома частинами такого змісту:
"Прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років не менше:
по 30 вересня 2011 року - 20 років, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років;
з 1 жовтня 2011 року по 30 вересня 2012 року - 20 років 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років 6 місяців;
з 1 жовтня 2012 року по 30 вересня 2013 року - 21 рік, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 11 років;
з 1 жовтня 2013 року по 30 вересня 2014 року - 21 рік 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 11 років 6 місяців;
з 1 жовтня 2014 року по 30 вересня 2015 року - 22 роки, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 12 років;
з 1 жовтня 2015 року по 30 вересня 2016 року - 22 роки 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 12 років 6 місяців;
з 1 жовтня 2016 року по 30 вересня 2017 року - 23 роки, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 13 років;
з 1 жовтня 2017 року по 30 вересня 2018 року - 23 роки 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 13 років 6 місяців;
з 1 жовтня 2018 року по 30 вересня 2019 року - 24 роки, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 14 років;
з 1 жовтня 2019 року по 30 вересня 2020 року - 24 роки 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 14 років 6 місяців;
з 1 жовтня 2020 року і пізніше - 25 років, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 15 років.
Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії".
Таким чином, перерахунок пенсії позивачу в розмірі 90% заробітної плати з застосуванням розміру окладу, встановленого постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури і умов оплати труда працівників органів прокуратури" від 31 травня 2012 року №505 не передбачено діючим законодавством України.
У розрізі наведених обставин колегія суддів вважає, що апелянтом правомірно здійснено перерахунок пенсії позивачу відповідно до вимог статті 50-1 Закону №1789-XII з урахуванням змін, внесених Законом №3668-VI та застосуванням нових посадових окладів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури і умов оплати труда працівників органів прокуратури" від 31 травня 2012 року №505, які отримують на відповідній посаді працівники органів прокуратури, оскільки відсутні підстави для перерахунку позивачу пенсії на підставі норми права, яка втратила чинність з 01.10.2011 року.
01.07.2012 позивачу проведено перерахунок пенсії із розрахунку 80% від заробітної плати, після якого розмір пенсійної виплати склав 6193,78 грн., що підтверджується розпорядженням від 19.11.2012 року №119590.
Отже, вимоги позивача провести перерахунок пенсії з 1 липня 2012 року відповідно до Закону України «Про прокуратуру» на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» із розрахунку 90% від нарахованої заробітної плати для обчислення пенсії є безпідставними, так як перерахунок пенсії позивачу здійснено згідно чинного законодавства.
З огляду на вищевикладене, та враховуючи, що положення частини 1 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції Закону від 08.07.2011, № 3668-VI "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" неконституційними не визнавалися, доводи апеляційної скарги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, судова колегія приходить до висновку, що суд першої інстанції не дав належної оцінки вказаним обставинам та зібраним по справі доказам, не правильно застосував норми матеріального права, у зв'язку із чим, ухвалив рішення, яке підлягає скасуванню.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 202 КАС України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 198, п. 4 ч. 1 ст. 202 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції вирішив скасувати її та прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позову, з підстав порушення судом першої інстанції норм процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Чернівцях задовольнити повністю .
Постанову Першотравневого районного суду м.Чернівців від 12 червня 2013 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в м.Чернівцях про перерахунок пенсії, - скасувати .
Прийняти нову постанову, якою у задоволенні позову ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в м.Чернівцях про перерахунок пенсії,- відмовити.
Постанова суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно ст 212 КАС України.
Головуючий Полотнянко Ю.П.
Судді Боровицький О. А.
Сапальова Т.В.