Постанова № 34471997, 22.10.2013, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
22.10.2013
Номер справи
826/14021/13-а
Номер документу
34471997
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

22 жовтня 2013 року № 826/14021/13-а

Окружний адміністративний суд міста Києва в складі головуючого судді Качура І.А., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства «Укрнафта» до Керченської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів (Державної податкової інспекції у м. Керчі Автономної Республіки Крим Державної податкової служби) про визнання неправомірним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0002111501 від 12.06.2013 р. (форма «Р»).

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулось Публічне акціонерне товариство «Укрнафта» (далі по тексту також - позивач) з позовом до Керченської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів (надалі також - відповідач) про визнання неправомірним та скасування податкового повідомлення-рішення від 12.06.2013 р. № 0002111501.

В обґрунтування позовних вимог позивач покликався на те, спірне податкове повідомлення - рішення прийняте безпідставно, з порушенням норм чинного податкового законодавства України, відтак підлягає скасуванню.

Відповідач проти задоволення позову заперечував з мотивів необґрунтованості та безпідставності.

Відповідно до вимог ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи відсутність перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, суд з підстав, визначених ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, прийшов до висновку про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Розглянувши документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про те, що позов задоволенню підлягає з огляду про наступне.

Матеріалами справи встановлено, що відповідачем проведено документальну позапланову невиїзну перевірку з питань своєчасності сплати позивачем збору за провадження деяких видів підприємницької діяльності за лютий 2012р.

За результатами перевірки складено акт перевірки від 20.05.2013р. №763/15.1/00135390.

Як слідує з акту перевірки, відповідачем встановлено порушення підпункту 267.1.1 пункту 267.1, підпункту 267.5.2 пункту 267.5 ст.267 Податкового кодексу України в частині несвоєчасної сплати збору за провадження торгівельної діяльності за лютий 2012 року в сумі 54 грн. (по патентам серії ТПВ №146548 та №146549) по строку сплати не пізніше 15.01.2012 (фактично сплачено 17.01.2012).

На підставі висновків акту перевірки відповідачем винесено податкове повідомлення - рішення від 12.06.2013р. №0002111501, яким до позивача застосовано штрафні санкції у сумі 107,5 грн. за несвоєчасну сплату грошового зобов'язання зі збору за провадження деяких видів підприємницької діяльності.

Вирішуючи питання щодо правомірності спірного податкового повідомлення - рішення, суд виходив із наступного.

Відповідно до пп. 267.1.1 п. 267.1 ст.267 Податкового кодексу України платниками збору за провадження деяких видів підприємницької діяльності є суб'єкти господарювання (юридичні особи та фізичні особи - підприємці), їх відокремлені підрозділи, які отримують торгові патенти та провадять, зокрема такий вид підприємницької діяльності, як торговельна діяльність у пунктах продажу товарів.

Як слідує із матеріалів справи, позивач має автозаправну станцію № 11/016, яка знаходиться за адресою: Автономна Республіка Крим, м. Керч, вул. Орджонікідзе 136. Для здійснення торговельної діяльності на цій АЗС, позивачем було придбано торговий патент на право здійснення торговельної діяльності серії ТПВ № 146549 із строком дії з 01.09.2011 р. по 31.08.2016 р.

Відповідно до пп. 267.3.1 п. 267.3 ст.167 Податкового кодексу України ставка збору за провадження торговельної діяльності встановлюється сільськими, селищними та міськими радами з розрахунку на календарний місяць у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати, установленої законом на 1 січня календарного року.

Розмір ставки збору за провадження торговельної діяльності встановлено у пп. «б» пп. 267.3.2 п. 267.3 ст. 267 Податкового кодексу України: на території міста Севастополя, міст обласного значення (крім обласних центрів) і районних центрів - від 0,04 до 0,2 розміру мінімальної заробітної плати.

Рішенням Керченської міської ради від 04.02.2011 р. «Про встановлення місцевих податків та зборів на території м. Керчі, затвердження положень про місцеві податки та збори, ставки єдиного податку для суб'єктів малого підприємництва - фізичних осіб та збору за провадження торговельної діяльності та діяльності з проведення платних послуг» було встановлено, що ставка збору за провадження торговельної діяльності у м. Керчі становить 0,2 розміру мінімальної заробітної плати. Цей розмір зазначено у додатку 5 до вищевказаного Рішення Керченської міської ради від 04.02.2011 р. - «Все виды проведения торговой деятельности (кроме проведения торговой деятельности нефтепродуктами, сжиженным и сжатым газом с применением пистолетных, топливно-раздающих колонок на стационарных малогабаритных и передвижных АЗС, заправочных пунктах) и деятельности по предоставлению платных услуг».

Розмір мінімальної заробітної плати встановлюється щорічно у законі про Державний бюджет України (п.8 ч.1 ст.40 Бюджетного кодексу України). Розмір мінімальної заробітної плати з 01.01.2011 року було встановлено у розмірі 1004,00 грн. (ст. 22 Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік»).

Так, позивач щомісячно у 2011 році сплачував ставку збору за провадження торговельної діяльності у м. Керчі у розмірі 188, 00 грн.

Відповідно до абз. «б» пп. 267.5.2 п. 267 Податкового кодексу України збір за провадження торговельної діяльності сплачується щомісяця, не пізніше 15 числа, який передує звітному місяцю.

Матеріалами справи підтверджено, що ПАТ «Укрнафта» 14.12.2011 р. здійснило сплату збору у розмірі 188,00 грн. за провадження торговельної діяльності за торговим патентом серії ТПВ № 146549 у січні 2012 року, виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, який було встановлено на день сплати збору.

При цьому, на момент збору (14.12.2011р.) за провадження торговельної діяльності, діяв Закон України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» від 23.12.2010 р. № 2857-VI, який визначив розмір мінімальної заробітної плати на 2011 рік (ст.22). Однак, на той час ще не було законодавчо визначено розмір мінімальної заробітної плати на 2012 рік, у зв'язку з тим, що Закон України «Про Державний бюджет України на 2012 рік» № 4282-VI, яким було встановлено розмір мінімальної заробітної плати у 2012 році, було прийнято Верховною Радою України 22.12.2011 р. та офіційно опубліковано у газеті «Голос України» 28.12.2011 р.

При цьому, Державний бюджет України на відповідний рік та відповідних рішень органів місцевого самоврядування. У разі зміни розміру мінімальної заробітної плати місячний і щоквартальний) збір за провадження деяких видів підприємницької діяльності, який внесений у грудні попереднього року за січень (перший квартал) наступного року, перегляду не підлягає.

Водночас, щодо сплати збору за здійснення торговельної діяльності ПАТ «Укрнафта» за лютий 2012 року, встановлено наступне.

У січні 2012 року позивачем 13.01.2012 р. сплачено збір за провадження торговельної діяльності за лютий 2012 року у розмірі 215, 00 грн. за патентом серії ТПВ № 146549.

Цей збір було сплачено позивачем саме у такому розмірі виходячи з того, що розмір мінімальної заробітної плати у лютому 2012 року становив 1073,00 грн. (ст.13 Закону України «Про Державний бюджет України на 2012 рік»), а відповідно до Додатку № 5 до вищевказаного рішення Керченської міської ради від 04.02.2011р. розмір ставки збору за провадження торговельної діяльності у м. Керчі у лютому 2012 року становить 0,2 розміру мінімальної заробітної плати.

При цьому, у разі зміни розміру мінімальної заробітної плати місячний (щоквартальний) збір за провадження деяких видів підприємницької діяльності, який буде сплачуватись у січні (першому кварталі) за лютий (другий квартал), і в подальшому відповідно сплачуватиметься за встановленими ставками збору згідно з вимогами п. 267.3 ст. 267 ПКУ, з урахуванням розміру мінімальної заробітної плати, установленої законом на 1 січня звітного (календарного) року.

Виходячи із системного аналізу норм чинного законодавства України суд прийшов до висновку про те, що позивачем у визначений законодавством строк та у встановлених законодавством розмірах сплачено збір за провадження торговельної діяльності (на АЗС № 11/016, яка знаходиться за адресою: м. Керч, вул. Орджонікідзе 136, відповідно до придбаного торгового патенту ТПВ № 146549) за січень та за лютий 2012 року.

Відповідно до ч. 1 статті 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Частиною 2 статті 71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем як суб'єктом владних повноважень не доведено правомірність спірного податкового повідомлення - рішення.

Враховуючи викладене, керуючись статями 9, 69, 70, 71, 128, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити.

Визнати неправомірним та скасувати податкове повідомлення-рішення (форма «Р») № 0002111501 від 12.06.2013 року про збільшення грошового зобов'язання Публічному акціонерному товариству «Укрнафта» за платежем: збір за провадження торговельної діяльності на суму 107 грн. 50 коп., прийняте Державною податковою інспекцією у м. Керчі Автономної Республіки Крим.

Зобов'язати Управління Державної казначейської служби України у Печерському районі м. Києва стягнути судові витрати в сумі 114, 70 грн. на користь Публічного акціонерного товариства «Укрнафта» за рахунок Державного бюджету України шляхом їх безспірного списання із рахунків Керченської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів.

Постанова набирає законної сили згідно ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 185 -187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя І.А. Качур