Ухвала суду № 34461724, 30.10.2013, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.10.2013
Номер справи
812/1040/13-а
Номер документу
34461724
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Кисельова Є.О.

Суддя-доповідач - Яманко В.Г.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 жовтня 2013 року справа №812/1040/13-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Донецький апеляційний адміністративний суд колегією суддів у складі: головуючого судді Яманко В. Г., суддів Казначеєва Е. Г., Васильєвої І. А., розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 10 липня 2013 року у справі № 812/1040/13-а (суддя Кисельова Є. О.) за позовом Управління Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 про визнання стягнення заборгованості з єдиного внеску, -

ВСТАНОВИВ:

29 січня 2013 року Управління Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області (далі - УПФУ) звернулася до Луганського окружного адміністративного суду з позовом (арк. спр. 3-5) до фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 про стягнення заборгованості з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за 2011 рік у розмірі 4010 грн. 30 коп. та штрафної санкції у розмірі 170 грн.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 10 липня 2013 року (арк. спр. 115-116) відмовлено у задоволенні клопотання позивача про закриття провадження у справі.

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 10 липня 2013 року (арк. спр. 120-122) позов УПФУ задоволений повністю, стягнуто з ФОП ОСОБА_2 заборгованості з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за 2011 рік у розмірі 4010 грн. 30 коп. та штрафної санкції у розмірі 170 грн.

Позивач не погодився з судовим рішенням, подав апеляційну скаргу (арк. спр. 90-91), в якій просив скасувати постанову суду першої інстанції та закрити провадження у справі.

Одночасно в скарзі позивач просив скасувати ухвалу суду першої інстанції про відмову в задоволенні клопотання позивача про закриття провадження у справі, відносно якої судом апеляційної інстанції відмовлено у відкритті апеляційного провадження з огляду на те, що вказана ухвала окремому оскарженню не підлягає, а заперечення щодо неї розглядаються в процесі перегляду справи за апеляційною скаргою на постанову суду першої інстанції.

В процесі підготовки справи до розгляду за клопотанням позивача були витребувані в УПФУ в Новоайдарському районі Луганської області Положення про установу, свідоцтво про державну реєстрацію, довідку статистики.

В скарзі позивач просив здійснити судовий розгляд за його відсутності. Відповідач надіслав заперечення на апеляційну скаргу та просив здійснити розгляд за відсутності його представників.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.

З 1 січня 2011 року набув законної сили Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 2464-VІ від 8 липня 2010 року (далі - Закон № 2464) (в редакції станом на час виникнення спірних відносин в квітні 2013 року). Відповідно до абзацу 3 пункту 1 частини 1 статті 4 Закону № 2464 платниками єдиного внеску є роботодавці - фізичні особи - підприємці, зокрема ті, які використовують працю інших осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством про працю, чи за цивільно-правовим договором (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців).

За абзацом 1 частини 1 статті 5 Закону № 2464 облік осіб, зазначених у частині першій статті 4 цього Закону, ведеться в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування, а щодо застрахованих осіб, які є учасниками накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування - з національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, та центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення. Взяття на облік осіб, зазначених у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, здійснюється Пенсійним фондом шляхом внесення відповідних відомостей до реєстру страхувальників.

ОСОБА_2 з 11 вересня 2003 року перебуває на обліку в УПФУ в Новоайдарському районі Луганської області, як фізична особа-підприємець - платник страхових внесків на обов'язкове державне пенсійне страхування та з 1 січня 2011 року є платником єдиного внеску, що підтверджено повідомленням (арк. спр. 6).

Згідно з пунктом 1 частини 2 Закону № 2464 платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

За частиною 5 статті 9 Закону № 2464 сплата єдиного внеску здійснюється у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки територіальних органів Пенсійного фонду, відкриті в органах Державної казначейської служби України для його зарахування. Частиною 8 цієї ж статті передбачено, що платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця. Днем сплати єдиного внеску вважається: у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки Пенсійного фонду - день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок Пенсійного фонду (пункт 1 частини 10 статті 9 Закону № 2464).

Відповідно до частини 8 статті 9 Закону № 2464 позивач зобов'язаний щомісячно сплачувати єдиний внесок в період з січня по березень 2011 року по 326 грн. 53 коп., з квітня по вересень 2011 року по 333 грн. 12 коп., з жовтня по листопад 2011 року по 341 грн. 80 коп., у грудні 2011 року 348 грн. 39 коп., що становить 34,7 % від мінімальної заробітної плати у вказаних періодах. Загальна сума зобов'язань зі сплати єдиного внеску за 2011 рік склала 4010 грн. 30 коп., що викладено в повідомленні-розрахунку та додатково підтверджено карткою особового рахунку позивача (арк. спр. 13-14).

За абзацом 1 частини 4 статті 25 Закону № 2464 територіальний орган Пенсійного фонду у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.

4 жовтня 2012 року УПФУ в Новоайдарському районі Луганської області сформувало вимогу № Ф-193 (арк. спр. 15) про сплату позивачем боргу зі сплати єдиного внеску за 2011 рік на загальну суму 4010 грн. 30 коп. Вимога була направлена позивачу поштою та отримана ним 10 жовтня 2012 року (арк. спр. 15).

25 жовтня 2012 року ФОП ОСОБА_2 подала до УПФУ в Новоайдарському районі Луганської області заяву про узгодження вимоги № Ф-193 від 4 жовтня 2012 р. (арк. спр. 16), в якій просила скасувати вимогу. Рішенням УПФУ в Новоайдарському районі Луганської області від 30 жовтня 2012 р. (арк. спр. 17) заява позивача залишена без розгляду.

6 травня 2012 року посадовою особою УПФУ в Новоайдарському районі Луганської області складений акт № 22 (арк. спр. 7) про встановлення факту неподання ФОП ОСОБА_2 додатку 5 до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування «Звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та сум нарахованого єдиного внеску» за 2011 рік, УПФУ в який належало подати в строк до 2 квітня 2012 року. На підставі вказаного акту начальником УПФУ в Новоайдарському районі Луганської області прийнято рішення № 110 від 16 травня 2012 року (арк. спр. 8) про застосування штрафу в розмірі 170 грн. Як свідчить копія поштового повідомлення (арк. спр. 8), рішення отримано позивачем 23 травня 2012 року. Штраф в розмірі 170 грн. відображений в обліковій картці позивача (арк. спр. 13).

Позивач оскаржила рішення УПФУ в Новоайдарському районі № 110 від 16 травня 2012 року до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області та Пенсійного фонду України. За результатами розгляду скарг ГУПФУ в Луганській області та Пенсійний фонд України прийняли рішення про відмову в задоволення скарг ОСОБА_2 та залишенні без змін рішення УПФУ в Новоайдарському районі № 110 від 16 травня 2012 року.

28 серпня 2012 року ФОП ОСОБА_2, в числі інших підприємців, звернулася до Новоайдарського районного суду Луганської області з позовом про оскарження рішення УПФУ в Новоайдарському районі. Ухвалою Новоайдарського районного суду Луганської області від 9 листопада 2011 року (арк. спр. 11) позов був повернутий підприємцям, в тому числі ФОП ОСОБА_2, з огляду на недотримання предметної підсудності при поданні позову, оскільки розгляд цих спорів підсудний окружному суду.

13 грудня 2012 року позивач звернулася з позовом про скасування рішення УПФУ в Новоайдарському районі № 110 від 16 травня 2012 року та вимогу № Ф-193 від 4 жовтня 2012 року, про що повідомив УПФУ (арк. спр. 17). Ухвалою Новоайдарського районного суду Луганської області від 14 грудня 2012 року (арк. спр. 18) позов ФОП ОСОБА_2 повернутий позивачу, як не підсудна даному адміністративному суду.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 21 лютого 2013 року (арк. спр. 49-50) відкрито провадження у адміністративній справі № 812/1288/13-а за позовом ФОП ОСОБА_2 до УПФУ в Новоайдарському районі про зобов'язання вчинити певні дії, визнання незаконною вимоги про сплату боргу від 4 жовтня 2012 року № Ф-193. До даної справи додана довідка від 15 квітня 2013 року (арк. спр. 68), в якій зазначено, що ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 20 березня 2013 року (арк. спр. 107-108) позов ФОП ОСОБА_2 залишений без розгляду, вказана ухвала набула законної сили 26 березня 2013 року після перегляду в апеляційному порядку. Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 4 червня 2013 року (арк. спр. 109-112) апеляційна скарга ФОП ОСОБА_2 на ухвалу Луганського окружного адміністративного суду від 20 березня 2013 року залишена без задоволення, вказана ухвала суду першої інстанції залишена без змін.

Згідно з частиною 6 статті 25 Закону № 2464 за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. При цьому, строк давності щодо нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки, штрафів та нарахованої пені не застосовується (частина 16 статті 25 Закону № 2464). Закон № 2464 не містить посилання на звільнення платників податків певного виду діяльності від сплати пені у разі встановлення факту несвоєчасної сплати до Пенсійного фонду єдиного внеску.

У справі докази сплати ФОП ОСОБА_2 єдиного внеску за 2011 рік в розмірі 4010 грн. 30 коп. та штрафу в розмірі 170 грн. відсутні, так само, як відсутні докази наявності у позивача пільг зі сплати єдиного внеску. За довідкою УПФУ в Новоайдарському районі Луганської області № 1086 від 11 липня 2013 року (арк. спр. 81) ОСОБА_2 не перебуває на обліку в УПФУ в Новоайдарському районі, як отримувач будь-якого виду пенсії. Строки давності на відносини зі стягнення боргу з єдиного внеску не розповсюджуються.

Щодо наявності адміністративної процесуальної правосуб'єктності та повноважень в УПФУ в Новоайдарському районі, то УПФУ діє на підставі Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 квітня 2002 р. № 8-2 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 25 лютого 2008 р. № 5-5), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21 травня 2002 р. за № 442/6730 (далі - Положення) (арк. спр. 169-170). За пунктом 1.1 Положення управління Пенсійного фонду України у районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах є органами Фонду, підпорядкованими відповідно головним управлінням Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, що разом з цими управліннями утворюють систему територіальних органів Фонду. За підпунктами 1, 2 пункту 2.1 розділу II Положення основними завданнями Управління є облік платників єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та збору на обов'язкове державне пенсійне страхування; збір та ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та інших коштів, призначених для пенсійного забезпечення. Згідно з підпунктами 7, 8 пункту 2.4 розділу II Положення управління має право застосовувати фінансові санкції, адміністративні стягнення, передбачені законом; стягувати несплачені суми єдиного внеску, страхових внесків та інших платежів з їх платників.

Як свідчать реєстраційні картки надані Головним управлінням статистики у Луганській області та державним реєстратором (арк. спр. 93-106), до 25 липня 2002 року позивач був зареєстрований як Новоайдарський районний відділ Луганського обласного управління Пенсійного фонду України, після вказаної дати до реєстрів були внесені зміни в назву позивача й зазначено Управління Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області.

Крім того, УПФУ в Новоайдарському районі Луганської області діє на підставі свідоцтва про державну реєстраціюНОМЕР_1 та довідки відділу статистики у Новоайдарському районі № 064754, згідно з якою УПФУ включено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України за ідентифікаційним номером 21792577 (арк. спр. 165-168).

Виходячи з проаналізованих документів, статус та повноваження УПФУ в Новоайдарському районі Луганської області підтверджені.

Статтею 157 КАС України передбачені підстави для закриття провадження у справі, серед яких відсутні підстави на які посилається відповідач. До того ж належних та допустимих доказів відсутності в УПФУ в Новоайдарському районі Луганської області повноважень для стягнення боргу та звернення до суду відповідач не надав.

Виходячи з викладеного суд апеляційної інстанції зазначає, що УПФУ в Новоайдарському районі порядок прийняття рішення № 110 від 16 травня 2012 року та вимоги № Ф-193 від 4 жовтня 2012 року дотриманий. Докази скасування вказаних рішення та вимоги в судовому порядку та набрання відповідними судовими рішеннями законної сили позивачем до справи не надано.

З огляду на викладене, апеляційна вимога позивача задоволенню не підлягає, постанова суду першої інстанції залишається без змін.

Керуючись статтями 197, 200, 205, 206, 211, 254 КАС України, суд апеляційної інстанції, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 10 липня 2013 року залишити без задоволення.

Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 10 липня 2013 року залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками розгляду в порядку письмового провадження набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання нею законної сили.

Головуючий суддя В.Г.Яманко

Судді Е.Г.Казначеєв

І.А.Васильєва