УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"10" жовтня 2013 р.справа № 808/4830/13-а
Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого судді: Лукманової О.М.
суддів: Божко Л.А. Прокопчук Т.С.
при секретарі: Соломка М.Я.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську апеляційну скаргу Запорізької міської організації ВО «Свобода» Запорізької області на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 17.05.2013 року у справі №808/4830/13-а за позовом Виконавчого комітету Запорізької області до Запорізької міської організації ВО «Свобода» Запорізької області, Запорізького обласного осередку Міжнародної громадської організації ветеранів державних правоохоронних органів спеціалізованого призначення та їх спец підрозділів «Вимпел України», Запорізького міського громадського об'єднання «Чорнобильці Запоріжжя, Запорізького міського об'єднання «Українська Спілка ветеранів Афганістану», третя особа - Запорізьке міське управління Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання, -
в с т а н о в и л а:
У травні 2013 року Виконавчий комітет Запорізької міської ради (далі по тексту - позивач) звернувся до суду з позовом до Запорізької міської організації ВО «Свобода» (далі по тексту - відповідач 1), Запорізького обласного осередку Міжнародної громадської організації ветеранів державних правоохоронних органів спеціалізованого призначення та їх підрозділів «Вимпел України» (далі по тексту - відповідач 2), Запорізького міського громадського об'єднання «Чорнобильці Запоріжжя» (далі по тексту - відповідач 3), Запорізького міського об'єднання «Українська Спілка ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів)» (далі по тексту - відповідач 4), третя особа - Запорізьке міське управління ГУМВС України в Запорізькій області, в якому просив заборонити відповідачу 1 проведення 18.05.2013 року зборів, мітингів, пікетів, походів та демонстрацій, тощо з 17.00 до 20.00 години по парній стороні проспекту Леніна від будівлі Запорізької міської ради (проспект Леніна 206) до площі ім. Маяковського у м. Запоріжжі, заборонити відповідачу 2 проведення 18.05.2013 року зборів, мітингів, пікетів, походів та демонстрацій тощо з 09.00 до 20.00 години за адресою проспект Леніна 206 у м. Запоріжжі та на площі ім. Маяковського у м. Запоріжжі; заборонити відповідачу 3 проведення 18.05.2013 року зборів, мітингів, пікетів, походів та демонстрацій, тощо з 09.00 до 20.00 години на площі ім. Маяковського у м. Запоріжжі; заборонити відповідачу 4 проведення 18.05.2013 року зборів, мітингів, пікетів, походів та демонстрацій, тощо з 10.00 до 20.00 години на площі ім. Маяковського у м. Запоріжжі.
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 17.05.2013 року позовні вимоги задоволено у повному обсязі.
З постановою суду першої інстанції не погодилась Запорізька міська організація ВО «Свобода» та подала апеляційну скаргу, в якій просила скасувати постанову суду та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог. Свої вимоги обґрунтувала тим, що постанова суду ухвалена з порушенням та неправильним застосуванням норм матеріального та процесуального права, а саме ст.39 Конституції України, висновки суду не відповідають обставинам справи, апелянт вважав, що суд мав можливість задовольнити позов частково та рознести заплановані мітинги у часі, а не забороняти їх проведення.
Справа розглянута згідно ч.1 ст.41 КАС України за відсутності осіб, які беруть участь у розгляді справи.
Перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду першої інстанції, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що дата, місце та час проведення запланованих відповідачами мирних зібрань збігаються з датою, місцем і часом проведення заходів, які проводяться виконкомом Запорізької міської ради з приводу відзначення Міжнародного дня сім'ї - 2013 згідно розпорядження Запорізького міського голови від 13.05.2013 року №132-р, а саме: 18.05.2013 на проспекті Леніна біля будинку Запорізької міської ради (проспект Леніна, 206) та на площі ім. Маяковського у м. Запоріжжя, де буде присутня велика кількість дітей з батьками. Суд першої інстанції врахував інформацію ЗМУ ГУМВС України в Запорізькій області №26/6-552 від 15.05.2013 року про те, що проведення на одній і тій же території заходів призведе до виникнення суперечок, конфліктів, та з урахуванням кількості учасників, яких планується залучити до участі в акції, може істотно вплинути на порушення громадського порядку та спокою громадян, загрозу населенню, нанесенню шкоди здоров'ю та життю громадян, або правам і свободам інших людей, та в інтересах національної безпеки та громадського порядку.
Матеріалами справи встановлено, що 14.05.2013 року до виконкому Запорізької міської ради надійшло звернення відповідача1 від 19.04.2013 року за №65 про проведення 18.05.2013 року з 17.00 до 20.00 години мирного заходу - ходи на підтримку всеукраїнської акції "Вставай Україно" (пішої ходи та мітингу по закінченню ходи) по парній стороні проспекту Леніна від будівлі Запорізької міської ради (проспект Леніна, 206) до площі ім. Маяковського. Метою вказаного зібрання зазначено привернення уваги громадськості до соціально-правових проблем в Україні. Місце проведення: по парній стороні проспекту Леніна від будівлі Запорізької міської ради (проспект Леніна, 206) до площі ім. Маяковського. Запланована кількість учасників не більше 500 осіб. Заплановано використання - партійні прапори і банери, 3 гучномовця. У цей же день надійшло звернення відповідача 4 від 14.05.2013 року за №41 про проведення 18.05.2013 року з 10.00 до 20.00 антифашистського мітингу на пл. Маяковського, мета якого не вказана. Місце проведення: пл. ім. Маяковського. Запланована кількість учасників: 500 осіб.
15.05.2013 року до виконкому Запорізької міської ради надійшли звернення відповідача 2 без дати за №47/1, № 47/3, про проведення 18.05.2013 року з 09.00 до 20.00 години антифашистського мітингу за адресою проспект Леніна, 206 та на площі ім. Маяковського, мета якого не вказана. Місце проведення: проспект Леніна, 206, площа ім. Маяковського. Запланована кількість учасників: по 500 осіб у кожному місці проведення. У цей же день до виконкому Запорізької міської ради надійшло звернення відповідача 3 за №63-3, без дати про проведення 18.05.2013 року з 09.00 до 20.00 годин антифашистського мітингу на площі ім. Маяковського, мета якого не вказана. Місце проведення: площа ім. Маяковського. Запланована кількість учасників: 500 осіб.
З матеріалів справи вбачається, що згідно розпорядження Запорізького міського голови від 13.05.2012 року №132-р, 18.05.2013 року заплановано проведення святкових заходів з приводу відзначення Міжнародного дня сім'ї у м. Запоріжжі, з 08.00 до 20.00 години у Центральному парку культури та відпочинку «Дубовий гай» на площі ім. Маяковського та площі Жовтневій, розважальних заходів на площі Фестивальній з 08.00 до 16.00 години., святкових театралізовано-розважальних програм біля Запорізької міської ради на бульварі Шевченка у м. Запоріжжі. 18.05.2013 року запланована зустріч з виборцями народного депутата України Кальцева С.Ф., яка мала відбутися на площі Фестивальній біля Запорізької обласної державної адміністрації.
Відповідно до ст. 11 Європейської конвенції з прав людини і основоположних свобод 1950 року, ратифікованої Україною, кожна людина має право на свободу мирних зборів і свободу асоціації з іншими, включаючи право створювати профспілки і вступати до них для захисту своїх інтересів. Здійснення цих прав не підлягає жодним обмеженням, за винятком тих, які встановлені законом і є необхідними в демократичному суспільстві в інтересах національної або громадської безпеки, з метою запобігання заворушенням і злочинам, для захисту здоров'я або моралі чи з метою захисту прав і свобод інших людей. Ця стаття не перешкоджає запровадженню законних обмежень на здійснення цих прав особами, що входять до складу збройних сил, поліції або органів державного управління. Згідно ст.17 Закону України Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Згідно ст. 39 Конституції України громадяни мають право збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, походи і демонстрації, про проведення яких завчасно сповіщаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування. Обмеження щодо реалізації цього права може встановлюватися судом відповідно до закону і лише в інтересах національної безпеки та громадського порядку - з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей.
У своєму рішенні від 19.04.2001 року №4-рп/2001 щодо завчасного сповіщення про мирні зібрання, Конституційний Суд України, роз'яснюючи положення ст.39 Конституції України щодо строків завчасного сповіщення про проведення зборів, мітингів, походів і демонстрацій, зазначив, що строки повинні бути достатніми для того, щоб відповідні органи виконавчої влади чи місцевого самоврядування мали можливість здійснити ряд підготовчих заходів, зокрема, для забезпечення безперешкодного проведення громадянами зборів, мітингу, походу чи демонстрації, підтримання громадського порядку, охорони прав і свобод інших людей, у разі необхідності погоджувати з організаторами масових зібрань дату, час, місце, маршрут, умови, тривалість їх проведення тощо. Строк завчасного сповіщення має бути достатнім і для того, щоб органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування могли визначитися, наскільки проведення таких зібрань відповідає закону, та в разі потреби, згідно з частиною другою статті 39 Конституції України, звернутися до суду для вирішення спірних питань.
Відповідно до ст.182 КАС України суд задовольняє вимоги органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування в інтересах національної безпеки та громадського порядку в разі, якщо визнає, що проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій чи інших зібрань може створити реальну небезпеку заворушень чи вчинення кримінальних правопорушень, загрозу здоров'ю населення або правам і свободам інших людей.
Як вбачається з матеріалів справи, 18.05.2013 року було заплановано проведення на території площ Леніна, ім. Маяковського, Шевченка та Фестивальній, Центрального парку культури та відпочинку «Дубовий гай», які знаходяться у центрі м. Запоріжжя, святкові розважальні заходи, театралізовано-розважальні програми, присвячені святкуванню Міжнародного дня сім'ї, які передбачали велике скупчення населення, у тому числі дітей. Відповідачами були подані заявки про проведення у цей день, у вищевказаних місцях та на цей час заходів з тематикою, яка не співпадала з тематикою проведення міських святкових, розважальних заходів, а саме: привернення уваги громадськості до соціально-правових проблем в Україні та проведення антифашистського мітингу.
На думку колегії суддів, проведення заходів, пов'язаних з великим скупченням населення, у тому числі, зі значною кількістю дітей, потребує посилених заходів з боку міліції по охороні громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей, який, у свою чергу, повинен забезпечуватися відповідною кількістю працівників міліції.
У матеріалах справи є лист ЗМУ ГУМВС у Запорізькій області від 17.05.2013 року за №26/8-251, з якого вбачається, що у зв'язку з великим навантаженням при охороні громадського порядку у м. Запоріжжі 18.05.2013 року, органи міліції не в змозі забезпечити належну охорону громадського порядку, а тому пропонується проведення заявлених заходів, мітингів та демонстрацій 18.05.2013 року на території м. Запоріжжя заборонити або перенести на інший строк. Колегія суддів вважає, що дана інформація має бути врахована при вирішенні позовних вимог про заборону відповідачам проведення заявлених заходів, оскільки, законодавством передбачено обмеження щодо реалізації цього права в інтересах громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей. (а.с.40).
Колегія суддів не приймає твердження апелянта про можливість суду першої інстанції рознести заплановані мітинги у часі, оскільки, такі повноваження у суду відповідно до чинного законодавства відсутні, судові органи не мають права підміняти у вирішенні питань органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування, які відносяться до їх внутрішньої компетенції.
Аналізуючи нормативні акти, які регулюють спірні правовідносини, обставини справи, колегія суддів вважає, що позовні вимоги обґрунтовані, постанова суду першої інстанції по суті є законною та обґрунтованою.
Враховуючи вищевикладене. колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, постанову суду першої інстанції слід залишити без змін, як таку, що прийнята з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись п.1 ч.1 ст.198, ст.ст.200, 205,206 КАС України, колегія суддів, -
у х в а л и л а:
Апеляційну скаргу Запорізької міської організації ВО «Свобода» Запорізької області - залишити без задоволення.
Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 17.05.2013 року у справі №808/4830/13-а - залишити без змін.
Ухвала Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.
Головуючий: О.М. Лукманова
Суддя: Л.А. Божко
Суддя: Т.С. Прокопчук